Προς το περιεχόμενο

H Western Digital λέει στους χρήστες να αποσυνδέσουν άμεσα τους εξωτερικούς σκληρούς WD My Book Live από το Internet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@magnan σε αναφέρω γιατί σε αφορά:

Λοιπόν, η εξέλιξη αυτής της είδησης είναι παρά πολύ ενδιαφέρουσα και αξίζει να γραφεί και ως είδηση ως είδηση στην αρχική σελίδα από μόνη της:

1. Από την έρευνα προέκυψε ότι μηχανικός τη WD έκανε comment out τον κώδικα που αφορούσε τα authentication checks. Η απενεργοποίηση των authentication είναι που έκανε εφικτή την επίθεση διαγραφής δεδομένων.

2. Τα θύματα της επίθεσης ήταν πιθανότατα ήδη χακαρισμένα και οι συσκευές τους αποτελούσαν μέρος botnet. Την επίθεση την έκανε άλλος hacker, ο οποίος ήθελε να χτυπήσει το botnet.

3. Αυτός ο hacker υπάρχουν υποψίες ότι είχε εσωτερική πληροφόρηση από την WD διαφορετικά η εκδήλωση της επίθεσης χωρίς να έχει γνώση ότι είχαν απενεργοποιηθεί οι μηχανισμοί αυθεντικοποίησης θα απαιτούσε εξαιρετική διαίσθηση.

Καλό; Πολύ καλό.

https://www.reviewgeek.com/90545/western-digital-removed-code-that-would-have-prevented-global-my-book-wiping/

Με την σύσταση να είναι  οι χρήστες να αποσυνδέσουν τις συσκευές τους από το δίκτυο και να τις χρησιμοποιούν μόνο ως τοπικές εξωτερικές μονάδες αποθήκευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα η WD αναγνώρισε ότι το κενό ασφαλείας δημιουργήθηκε από λάθος των μηχανικών της το 2011, πολύ πριν λήξη η υποστήριξη των My Book Live.

Θα αρχίσει από τον Ιούλιο να προσφέρει δωρεάν υπηρεσίες data recovery στα θύματα της επίθεσης: https://www.reviewgeek.com/90716/wd-my-book-live-devices-have-been-vulnerable-to-factory-reset-exploit-since-2011/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, imvrios said:

Θα αρχίσει από τον Ιούλιο να προσφέρει δωρεάν υπηρεσίες data recovery στα θύματα της επίθεσης

Να υποθέσω στις ΗΠΑ μόνο? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Thresh είπε

Να υποθέσω στις ΗΠΑ μόνο? 😛

Στο τέλος του άρθρου που παραθέτω έχει σύνδεσμο στην ανακοίνωση της WD. Εκεί δε το περιορίζει στις ΗΠΑ. Προσωπικά θα επικοινωνούσα με το support τους και θα το ζήταγα.

Επιπλέον, στην ανακοίνωση αναφέρεται ότι θα προσφερθεί και ένα trade-in πρόγραμμα, ώστε οι κάτοχοι των My Book Live να αγοράσουν, λογικά σε καλύτερη τιμή, κάποια συσκευή NAS της WD με ενεργή ακόμα υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, imvrios said:

Στο τέλος του άρθρου που παραθέτω έχει σύνδεσμο στην ανακοίνωση της WD. Εκεί δε το περιορίζει στις ΗΠΑ. Προσωπικά θα επικοινωνούσα με το support τους και θα το ζήταγα.

Επιπλέον, στην ανακοίνωση αναφέρεται ότι θα προσφερθεί και ένα trade-in πρόγραμμα, ώστε οι κάτοχοι των My Book Live να αγοράσουν, λογικά σε καλύτερη τιμή, κάποια συσκευή NAS της WD με ενεργή ακόμα υποστήριξη.

Δεν το περιορίζει, αλλά κατά 99% εκεί γίνονται αυτά. 

Δεν εννοώ συγκεκριμένα για data recovery ή trade-in, αλλά γενικότερα ενέργειες εταιρειών για "αποζημίωση" καταναλωτών. Ποτέ παγκοσμίως ή έστω πανευρωπαϊκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν το περιορίζει, αλλά κατά 99% εκεί γίνονται αυτά.

Δεν εννοώ συγκεκριμένα για data recovery ή trade-in, αλλά γενικότερα ενέργειες εταιρειών για "αποζημίωση" καταναλωτών. Ποτέ παγκοσμίως ή έστω πανευρωπαϊκά.

Οκ, σωστά. Αλλά ας συμφωνήσουμε ότι αν δε το ζητήσεις σίγουρα δε πρόκειται να στο δώσουν. Το να το ζητήσεις είναι δωρεάν, οπότε κάποιος χρήστης δεν έχει τίποτε να χάσει.

Η άλλη σημαντική παράμετρος είναι ότι για να προσφέρει data recovery τα δεδομένα είναι ανακτήσιμα. Οπότε όποιος θέλει τα δεδομένα του και η WD να μη του δώσει λύση π.χ. γιατί ζει στην Ελλάδα, μπορεί να πάει το δίσκο σε κάποια άλλη εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να μαθω αν μου σβήστηκαν αρχεια; διοτι στον δικο μου που ειναι 8ΤΒ λιγο δυσκολο να το διακρινω μονο με το ματι 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MASTERSOT είπε

Μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να μαθω αν μου σβήστηκαν αρχεια; διοτι στον δικο μου που ειναι 8ΤΒ λιγο δυσκολο να το διακρινω μονο με το ματι 😅

κανει corrupt το table. εαν εχεις αρχεια εισαι οκ, αλλιως δεν θα ειχες τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, great είπε

κανει corrupt το table. εαν εχεις αρχεια εισαι οκ, αλλιως δεν θα ειχες τιποτα.

αρα δηλαδή η ολη ιστορία δεν διαγραφεί μέρος η μερικά αρχεία αλλά τα πάντα; σε αυτήν τη περίπτωση πρέπει να είμαι οκ καθώς πριν του τον ελενξα (εκτός σύνδεσης) δεν βρήκα τίποτα να λείπει αλλά όπως είπα τόσα πολλά αρχεία είναι αδύνατον να τα ελενξω ένα ένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...