Προς το περιεχόμενο

OAEΔ εργασία - κάρτα ανεργίας;


nick125

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

Επικοινώνησαν μαζί μου σήμερα από τον ΟΑΕΔ γιατί προέκυψε μια θέση εργασίας, βοηθός γραφείου σε λογιστικό γραφείο. Εγώ είμαι 2 χρόνια άνεργος και ψάχνω δουλειά ( εκανα βεβαια 2 μεταπτυχιακα) αλλα τους ειπα οτι δεν μπορω να παω στο συγκεκριμενο γραφειο και να δεχθω τη δουλεια, διοτι ειναι εκτος Αθηνων και δεν εχω μεταφορικο μεσο για να μπορω ν απηγαινω στη δουλεια μου εκει.

Οποτε τους ειπα οτι πολυ απλα δεν ενδιαφερομαι και μου ειπαν ενταξει. Παίζει το ενδεχόμενο να μου παρουν πισω τη καρτα ανεργιας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nick125 είπε

Γεια σας

Επικοινώνησαν μαζί μου σήμερα από τον ΟΑΕΔ γιατί προέκυψε μια θέση εργασίας, βοηθός γραφείου σε λογιστικό γραφείο. Εγώ είμαι 2 χρόνια άνεργος και ψάχνω δουλειά ( εκανα βεβαια 2 μεταπτυχιακα) αλλα τους ειπα οτι δεν μπορω να παω στο συγκεκριμενο γραφειο και να δεχθω τη δουλεια, διοτι ειναι εκτος Αθηνων και δεν εχω μεταφορικο μεσο για να μπορω ν απηγαινω στη δουλεια μου εκει.

Οποτε τους ειπα οτι πολυ απλα δεν ενδιαφερομαι και μου ειπαν ενταξει. Παίζει το ενδεχόμενο να μου παρουν πισω τη καρτα ανεργιας?

Η κάρτα ανεργίας, σε μάρανε ?

Σίγουρα, έχει επίπτωση η άρνηση αλλά δεν νομίζω ότι θα σου πάρουν την κάρτα.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nick125 είπε

Γεια σας

Επικοινώνησαν μαζί μου σήμερα από τον ΟΑΕΔ γιατί προέκυψε μια θέση εργασίας, βοηθός γραφείου σε λογιστικό γραφείο. Εγώ είμαι 2 χρόνια άνεργος και ψάχνω δουλειά ( εκανα βεβαια 2 μεταπτυχιακα) αλλα τους ειπα οτι δεν μπορω να παω στο συγκεκριμενο γραφειο και να δεχθω τη δουλεια, διοτι ειναι εκτος Αθηνων και δεν εχω μεταφορικο μεσο για να μπορω ν απηγαινω στη δουλεια μου εκει.

Οποτε τους ειπα οτι πολυ απλα δεν ενδιαφερομαι και μου ειπαν ενταξει. Παίζει το ενδεχόμενο να μου παρουν πισω τη καρτα ανεργιας?

Η κάρτα ανεργίας, σε μάρανε ?

Σίγουρα, έχει επίπτωση η άρνηση αλλά δεν νομίζω ότι θα σου πάρουν την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθένας λέει ότι του έρθει στο κεφάλι
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Σε ποιες περιπτώσεις διαγράφεται το δελτίο ανεργίας μου;

Το δελτίο ανεργίας διαγράφεται στις εξής περιπτώσεις:

    Σε περίπτωση ανάληψης εργασίας είτε με τη μεσολάβηση του ΟΑΕΔ είτε με ενέργειες του ίδιου του ανέργου
    Σε περίπτωση μη αποδοχής προσφερόμενης και κατάλληλης των προσόντων του θέσης εργασίας
    Σε περίπτωση μη ανανέωσης του δελτίου ανεργίας σε διάστημα έως και 5 (πέντε) ημερών μετά την αναγραφόμενη ημερομηνία λήξης ισχύος του δελτίου ανεργίας
    Σε περίπτωση μη διαθεσιμότητας του ανέργου στην αγορά εργασίας (π.χ. ασθένεια, μετάβαση στο εξωτερικό για χρονικό διάστημα που υπερβαίνει  συνολικά τις είκοσι (20) ημέρες ανά ημερολογιακό έτος, διοικητική κράτηση, φυλάκιση, κ.ά.)
    Σε περίπτωση στράτευσης
    Σε περίπτωση συνταξιοδότησης εξ ιδίου δικαιώματος
    Σε περίπτωση λήξης της άδειας διαμονής ή εργασίας αλλοδαπού (προκειμένου για πολίτες τρίτων χωρών
    Σε περίπτωση φοίτησης, μαθητείας, πρακτικής άσκησης
    Σε περίπτωση κύριας ασφάλισης στον ΟΓΑ, ΝΑΤ

 

https://www.oaed.gr/faq

Ερωτήσεις για Διαγραφή Δελτίου Ανεργίας

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ναι έχει το δικαίωμα ο ΟΑΕΔ να ακυρώσει κάρτα ανεργίας

αλλά σας διαφεύγει όμως μια μικρή λεπτομέρεια

η θέση εργασίας που προτάθηκε στον άνεργο είναι εκτός αθηνών (βέβαια δεν διευκρινίζει ο φίλος μας αν είναι εκτός περιφέρειας αττικής καθώς εκεί σίγουρα δεν μπορεί να τον υποχρεώσει) αυτό με κάθε επιφύλαξη βέβαια

γιατί σε όλες τις συμβάσεις ορισμένου/αορίστου χρόνου που παίζουν στον ιδιωτικό τομέα λέει ότι ο εργοδότης μπορεί να σε στείλει οπουδήποτε θελήσει (ας είναι καλά οι εκάστοτε κυβερνήσεις που νοιάζονται για τους εργαζόμενους αλλά και τα κόμματα (ΚΚΕ) που χαϊδεύουν τα αυτιά των εκάστοτε συνδικαλιστών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αλλά σας διαφεύγει όμως μια μικρή λεπτομέρεια

 

4 ώρες πριν, nick125 είπε

Οποτε τους ειπα οτι πολυ απλα δεν ενδιαφερομαι και μου ειπαν ενταξει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μόνιμη κατοικία λογικά όμως την έχει δηλώσει στην Αθήνα, για αυτό τον πήραν τηλέφωνο για αυτήν την θέση.

Αν ήταν αλλιώς θα του έλεγαν και για θέση στην Καστοριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nick125 είπε

Γεια σας

Επικοινώνησαν μαζί μου σήμερα από τον ΟΑΕΔ γιατί προέκυψε μια θέση εργασίας, βοηθός γραφείου σε λογιστικό γραφείο. Εγώ είμαι 2 χρόνια άνεργος και ψάχνω δουλειά ( εκανα βεβαια 2 μεταπτυχιακα) αλλα τους ειπα οτι δεν μπορω να παω στο συγκεκριμενο γραφειο και να δεχθω τη δουλεια, διοτι ειναι εκτος Αθηνων και δεν εχω μεταφορικο μεσο για να μπορω ν απηγαινω στη δουλεια μου εκει.

Οποτε τους ειπα οτι πολυ απλα δεν ενδιαφερομαι και μου ειπαν ενταξει. Παίζει το ενδεχόμενο να μου παρουν πισω τη καρτα ανεργιας?

Για πόσο μακριά, μιλάμε ?

Άμα μιλάμε για ΜΗ υπάρξει μεταφορικού μέσου στα ποσά χλμ μας περιορίζει αυτό ?

ΥΓ. ΜΗΠΩΣ χρειάζοταν να αλλάξει 3 συγκοινωνίες ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η μόνιμη κατοικία κάποιου είναι εκεί που έχει δηλώσει βάση της φορολογικής του δήλωσης

π.χ Αθήνα

αλλά αυτό δεν δεσμεύει τον εργοδότη να σε στείλει οπουδήποτε θέλει εντός περιφέρειας αττικής

αν κοιτάξεις τι γράφουν στις ορισμένου/αορίστου χρόνου οι συμβάσεις από μεγάλες εταιρείες αλλά και μικρές θα το διαβάσεις και αυτό.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, nick125 είπε

Εγώ μένω Ζωγράφου και η θέση που μου προτάθηκε είναι στην Μάνδρα 

Εγώ σε καταλαβαίνω από Ζωγράφου και να πας στην Μάνδρα Αττικής (που πιθανόν είναι το τμήμα logistics/αποθήκη κάποιας εταιρείας)

ούτε εγώ θα δεχόμουν εκτός αν είχα άμεση ανάγκη από δουλειά/χρήματα τότε θα έκανα τους υπολογισμούς μου

εγώ που δουλεύω σε πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό είμαι τυχερός καθώς μένω κέντρο αθήνας - παγκράτι η εταιρεία είναι κέντρο αθήνας και όπου χρειαστεί να πάω για δουλειά μου διαθέτει όχημα με οδηγό ή μου πληρώνει ταξί ελάχιστες περιπτώσεις έχω χρησιμοποιήσει δημόσιο μέσο μεταφοράς.

πάντως βάση των συμβάσεων (να ξέρεις) αν υπάρχει συγκοινωνία με την οποία μπορείς να πας εφόσον δεν διαθέτεις εσύ όχημα ή ο εργοδότης πας οπουδήποτε στην περιφέρεια αττικής θέλει ο εργοδότης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...