Προς το περιεχόμενο

Flutter εναλλακτικη


Doped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

 

Ειμαι backend αλλα προσπαθω να πιασω λιγο και development paths οπως Java, Kotlin, Swift για να μαθω και τιποτα αλλο.

Ειδα το Flutter που ειναι γραμμενο σε Dart (Google) και βγαζει σε iOS, Android.

 

Και ξεκινησα να κανω μια εφαρμογη η οποια κανει API calls (requests) και θελω κατι σαν app και κανει handle τα JSON results απο τα calls.

 

Γνωμες?

Υπαρχει καποιο αλλο framework που μπροει να μου βγαλει iOS και Android που ειναι πρακτικο για μια τετοια χρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/6/2021 στις 3:32 ΜΜ, Predatorkill είπε

React native


Ευχαριστω για την απαντηση.

Απ οσο εχω καταλαβει ομως η react ειναι πιο high level σε σχεση με την dart.

Ή κανω λαθος;

Flutter, the last one is better in terms of performance, compatibility & app features, engineering cost, and further market trends. However, React Native is distinctively better when it comes to finding software developers. The availability of skilled engineers directly influences the time to market.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δες και Xamarin Forms (C#), αν και θα αντικατασταθεί από .NET Maui, μάλλον χωρίς πολλές αλλαγές.

ok.

Στοχος μου ειναι να μπορω να εχω ενα backend για να κανω την βαρια δουλεια (laravel) και κατι για φαινεται ομορφο το περιεχομενο μπροστα.

Επειδη ηθελα να κανω app κοιταγα και το flutter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Doped είπε


Ευχαριστω για την απαντηση.

Απ οσο εχω καταλαβει ομως η react ειναι πιο high level σε σχεση με την dart.

Ή κανω λαθος;

Flutter, the last one is better in terms of performance, compatibility & app features, engineering cost, and further market trends. However, React Native is distinctively better when it comes to finding software developers. The availability of skilled engineers directly influences the time to market.

 

Javascript ειναι με οτι αυτο συνεπαγεται. Εβγαλε ανακοινωση το facebook οτι 1.000+ screens στο app του (που τρεχουν react native) χρησιμοποιουν πλεον το νεο Fabric renderer οποτε η JS γεφυρα με το native part των OS πλεον θα καταργηθει.
 

Το νεο Fabric render ειναι γραμμενο απο την αρχη με C++ και το δουλευαν 3 χρονια. Ερχονται μεγαλες βελτιωσεις στην αποδοση, μενει μονο να το κανουν open source (δεν εχω ιδεα ποτε). 
 

οτι flutter vs react native και να διαβασεις δε θα βγαλεις ακρη αμα δε τα πιασεις και τα δυο μονος σου και τα δουλεψεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Javascript ειναι με οτι αυτο συνεπαγεται. Εβγαλε ανακοινωση το facebook οτι 1.000+ screens στο app του (που τρεχουν react native) χρησιμοποιουν πλεον το νεο Fabric renderer οποτε η JS γεφυρα με το native part των OS πλεον θα καταργηθει.
 

Το νεο Fabric render ειναι γραμμενο απο την αρχη με C++ και το δουλευαν 3 χρονια. Ερχονται μεγαλες βελτιωσεις στην αποδοση, μενει μονο να το κανουν open source (δεν εχω ιδεα ποτε). 
 

οτι flutter vs react native και να διαβασεις δε θα βγαλεις ακρη αμα δε τα πιασεις και τα δυο μονος σου και τα δουλεψεις.

εψαχνα να κανω μια αρχη με την dart για να ξεκινησω το front. Μου φανηκε μια πιο ευκολη λυση σε σχεση με το react απλως και γι αυτο το επιασα πρωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Doped είπε

εψαχνα να κανω μια αρχη με την dart για να ξεκινησω το front. Μου φανηκε μια πιο ευκολη λυση σε σχεση με το react απλως και γι αυτο το επιασα πρωτο.

Πιασε οτι νιωθεις καλυτερα. Χρυση και αγια η react αλλα θελει λιγο χρονο να μαθεις τις παραξενιες της και πως κουμπωνουν ολα μεταξυ τους.

 

edit: το app ειναι app, δεν ειναι front

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

edit: το app ειναι app, δεν ειναι front

Σωστός. Απλά η λογική μου είναι ότι το app που θα σχεδιάσω για αρχή θα χρειάζεται συνεχώς web connection άρα θα υπάρχει ένα interface για τον χρήστη που θα κάνει trigger http api calls για οποιαδήποτε λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι περίπου 1,5 χρόνο με το Flutter και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος. Επίσης πλέον είναι συμβατό με Web, Windows, Linux. Αξίζει να ασχοληθείς με αυτό γιατί είναι της Google και σίγουρα θα μας απασχολεί στο μέλλον 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2021 στις 12:57 ΜΜ, paokara123 είπε

γιατί είναι της Google

Απλα η Google δεν εχει και το καλυτερο ιστορικο σε long term commitment με τα project της.

Κανει λιγο σαν εφηβος. Ενθουσιαζεται, κανει πειραματα και μετα το στελνει στο κουτι με τα παιχνιδια που καποτε ηταν κουλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...