Προς το περιεχόμενο

Αυτές είναι οι σημαντικότερες λειτουργίες που θα αφαιρεθούν από τα Windows 11


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Μα δε μίλησα για το start menu. Μίλησα για το πώς χρησιμοποιείται η taskbar και τα labels που αφαιρούνται. Αυτό εννοούσε ο φίλος. Πριν μπορούσες να έχεις πολλά instances ενός προγράμματος ανοιχτά και να τα ξεχωρίζεις από τα labels. Εκεί εξήγησα πώς η Apple και οι διανομές Linux έχουν αντιμετωπίσει το θέμα του κεντρικού launcher. Το να κάνεις υποχρεωτικο το grouping σε πολλαπλα παράθυρα της εφαρμογής είναι πισωγυρισμα για την παραγωγικοτητα. Αυτό το 1-1,5 δευτερόλεπτο που κάνεις hover πάνω από το εικονίδιο και περιμένεις να ανοίξουν όλα τα instances του προγράμματος για να διαλέξεις αυτό που θες (π.χ να δουλευεις με 5 διαφορετικά) είναι θάνατος για την παραγωγικοτητα όταν το κάνεις 100νταδες φορές τη μέρα. Το Alt+Tab εδώ δεν είναι βέλτιστο γιατί δουλεύει "σειριακα" (πρέπει να τα περάσεις με τη σειρά για να φτάσεις στο παράθυρο που θες).

Για το start menu συμφωνώ. Βέβαια, θέλω ομαδοποίηση, κάτι που στα 10 με βολευει απίστευτα, καθώς έχω άλλο γκρουπ για τα συχνά χρησιμοποιουμενα, άλλο για το office, άλλο για VMs κλπ. Αν δώσουν επιλογή να τα βάζεις σε κατηγορίες αντί για το "χύμα στο κύμα" που είναι τώρα, μαζί σου.

μαλιστα, δηλαδη με ενα mouse hover που εχει live preview δεν ειναι πιο productive ? αυτο δεν το γλιτωνεις ετσι κι αλλιως αν εχεις πχ 5 παραθυρα με File Explorer ανοιχτα

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Odyss3us είπε

μαλιστα, δηλαδη με ενα mouse hover δεν ειναι πιο productive ? αυτο δεν το γλιτωνεις ετσι κι αλλιως αν εχεις πχ 5 παραθυρα με File Explorer ανοιχτα

 

Δεν είναι, όχι. Σου το λέω γιατί το αντιμετωπιζα αυτό το πρόβλημα αν και είμαι fan του minimal. Χάνεις χρονο και καταντάει εκνευριστικο. Γιατί εκτός από το χρόνο που χάνεις με το mouse hover, πρέπει να "ψάξεις" και πού βρίσκεται το παράθυρο που θες. Ενώ με τα labels το έχεις μπροστά σου. Είναι θέμα ταχυτητας, muscle memory και παραγωγικότητας. Να σου δώσω παραδειγμα. Όταν δουλευω μια μελέτη (μηχανικός) και έχω ανοιχτά 5 σχέδια AutoCAD, 2 Word ένα άλλο μελετητικό πρόγραμμα και κάνα δυο explorer (έχω μεγάλη οθόνη, ευτυχώς) θέλω να εναλασσω γρήγορα από το ένα προγραμμα στο instance του άλλου προγράμματος που θέλω. Όχι να τρώω πάνω από το μισό χρόνο να κάνω hover. Όλο αυτό το πρόβλημα θα είχε λυθεί αν αντί για "taskbar", το είχε μετατρέψει σε launcher και είχε ένα λεπτό top bar που να έχει labels, applets κλπ. Ή να είχε κρατήσει την αρχική λειτουργία του. Τώρα δεν πέτυχε, κυριολεκτικά τίποτα η MS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"

  • Η γραμμή εργασιών δε θα μπορεί να μετακινηθεί σε οποιαδήποτε πλευρά της οθόνης, καθώς θα μπορεί να τοποθετηθεί μόνο στο κάτω μέρος."

 

Μεγάλο φάουλ για μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Odyss3us είπε

μαλιστα, δηλαδη με ενα mouse hover που εχει live preview δεν ειναι πιο productive ? αυτο δεν το γλιτωνεις ετσι κι αλλιως αν εχεις πχ 5 παραθυρα με File Explorer ανοιχτα

πληροφορικά, στην 4Κ οθόνη + 2x 1080p οθόνες μου που έχω, έχω 4 explorer windows, 3 excel windows, 4 image windows με reference images και το Blender ανοιχτό. Και αντί να τρομπάρω κάνοντας hover παράθυρο-παράθυρο, ξέρω ακριβώς που να κάνω click και ποια εφαρμογή είναι σε ποιά οθόνη. (και αν ήθελα να έχω 8 παράθυρα explorer ανοιχτά, υπάρχει η επιλογή "never combine" - δες την εικόνα)

Προφανώς προτιμώ αυτό το workflow απο το να κάνω hover ή να πατάω win+tab για να βλέπω ποιό παράθυρο πρέπει να επιλέξω. Γι'αυτό εξ'άλλου προτιμώ τα windows απο το macos (οκ, επίσης μου αρέσει και το γεγονός οτι μπορώ να γράψω το path στον explorer και να βρώ τον φάκελο που θέλω :P )

Όμως όσο τα windows γίνονται μια κακή αντιγραφή του macos στο UX, τόσο μειώνονται οι λόγοι να μείνεις στο περιβάλλον των windows.

image.png.1827e7601596bdd1c28ab6b98f27ab60.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Δεν είναι, όχι. Σου το λέω γιατί το αντιμετωπιζα αυτό το πρόβλημα αν και είμαι fan του minimal. Χάνεις χρονο και καταντάει εκνευριστικο. Γιατί εκτός από το χρόνο που χάνεις με το mouse hover, πρέπει να "ψάξεις" και πού βρίσκεται το παράθυρο που θες. Ενώ με τα labels το έχεις μπροστά σου. Είναι θέμα ταχυτητας, muscle memory και παραγωγικότητας. Να σου δώσω παραδειγμα. Όταν δουλευω μια μελέτη (μηχανικός) και έχω ανοιχτά 5 σχέδια AutoCAD, 2 Word ένα άλλο μελετητικό πρόγραμμα και κάνα δυο explorer (έχω μεγάλη οθόνη, ευτυχώς) θέλω να εναλασσω γρήγορα από το ένα προγραμμα στο instance του άλλου προγράμματος που θέλω. Όχι να τρώω πάνω από το μισό χρόνο να κάνω hover. Όλο αυτό το πρόβλημα θα είχε λυθεί αν αντί για "taskbar", το είχε μετατρέψει σε launcher και είχε ένα λεπτό top bar που να έχει labels, applets κλπ. Ή να είχε κρατήσει την αρχική λειτουργία του. Τώρα δεν πέτυχε, κυριολεκτικά τίποτα η MS

 

αυτο ειναι κατι που μπορει σιγουρα αν δεν ενσωματωθει στην πορεια να υποστηριχθει απο καποιο 3rd party app
 

13 λεπτά πριν, icystack είπε

πληροφορικά, στην 4Κ οθόνη + 2x 1080p οθόνες μου που έχω, έχω 4 explorer windows, 3 excel windows, 4 image windows με reference images και το Blender ανοιχτό. Και αντί να τρομπάρω κάνοντας hover παράθυρο-παράθυρο, ξέρω ακριβώς που να κάνω click και ποια εφαρμογή είναι σε ποιά οθόνη. (και αν ήθελα να έχω 8 παράθυρα explorer ανοιχτά, υπάρχει η επιλογή "never combine" - δες την εικόνα)

Προφανώς προτιμώ αυτό το workflow απο το να κάνω hover ή να πατάω win+tab για να βλέπω ποιό παράθυρο πρέπει να επιλέξω. Γι'αυτό εξ'άλλου προτιμώ τα windows απο το macos (οκ, επίσης μου αρέσει και το γεγονός οτι μπορώ να γράψω το path στον explorer και να βρώ τον φάκελο που θέλω :P )

Όμως όσο τα windows γίνονται μια κακή αντιγραφή του macos στο UX, τόσο μειώνονται οι λόγοι να μείνεις στο περιβάλλον των windows.

image.png.1827e7601596bdd1c28ab6b98f27ab60.png


παρεπιπτοντως κι εγω σε 4k εργαζομαι με πολλα παραθυρα ανοιχτα, με τοσο μεγαλη επιφανειa εργασιας πιο παραγωγικο ειναι να εχεις τα παραθυρα side by side ή overlapped παρα να τα ψαχνεις καθε φορα στην taskbar κατι που φανταζομαι ηδη κανεις

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

παρεπιπτοντως κι εγω σε 4k εργαζομαι με πολλα παραθυρα ανοιχτα, με τοσο μεγαλη επιφανειa εργασιας πιο παραγωγικο ειναι να εχεις τα παραθυρα side by side ή overlapped παρα να τα ψαχνεις καθε φορα στην taskbar κατι που φανταζομαι ηδη κανεις
 

εγώ αναφέρθηκα σε 3 οθόνες. 4Κ + 2 οθόνες 1080p, σε vertical layout. Τα παράθυρα κάθε οθόνης είναι στο δικό της taskbar αλλά και στην κεντρική taskbar. Προφανώς όταν κάνεις content creation, δεν κάνεις side by side όλα τα παράθυρα. Συνήθως η φάση είναι :Στη μια vertical οθόνη το reference ή τα folders, στη κεντρκή οθόνη το content και στην άλλη τα toolbars / panels της εφαρμογής. Σε αυτό το layout, θέλεις να μπορείς να βρείς γρήγορα ένα folder εαν το χρειαστείς. Εαν έπρεπε κάθε 10 λεπτά να χάνω μισό λεπτό στο ψάξιμο, ζήτω που καήκαμε - και όχι, δεν θα αγοράσω 3rd party extension  επειδή η MS είπε να κάνει μερικά βήματα πίσω... Απλά δε θα βάλω τα 11!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, icystack είπε

εγώ αναφέρθηκα σε 3 οθόνες. 4Κ + 2 οθόνες 1080p, σε vertical layout. Τα παράθυρα κάθε οθόνης είναι στο δικό της taskbar αλλά και στην κεντρική taskbar. Προφανώς όταν κάνεις content creation, δεν κάνεις side by side όλα τα παράθυρα. Συνήθως η φάση είναι :Στη μια vertical οθόνη το reference ή τα folders, στη κεντρκή οθόνη το content και στην άλλη τα toolbars / panels της εφαρμογής. Σε αυτό το layout, θέλεις να μπορείς να βρείς γρήγορα ένα folder εαν το χρειαστείς. Εαν έπρεπε κάθε 10 λεπτά να χάνω μισό λεπτό στο ψάξιμο, ζήτω που καήκαμε - και όχι, δεν θα αγοράσω 3rd party extension  επειδή η MS είπε να κάνει μερικά βήματα πίσω... Απλά δε θα βάλω τα 11!


αντι να εχεις 5  παραθυρα windows explorer  μπορεις να κανεις pin τα folder που επιθυμεις στο quick access panel για ευκολοτερη προσβαση

και αυτα τα προγραμματακια ειναι free συνηθως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


αντι να εχεις 5  παραθυρα windows explorer  μπορεις να κανεις pin τα folder που επιθυμεις στο quick access panel για ευκολοτερη προσβαση

και αυτα τα προγραμματακια ειναι free συνηθως

τώρα προσπαθείς να κάνεις defend και argue κάτι χωρίς κανένα λόγο. Προφανώς δεν θέλω να βάλω πολλά folders στο quick access. Και επίσης προφανώς, θέλω να διατηρήσω τη θέση του κάθε παραθύρου (γιατί πχ μεταφέρω αρχεία απο ένα πρόχειρο folder σε κάπoio share και θέλω να βλέπω και τα δύο folders).

O καθένας επιλέγει το workflow που τον βολεύει. Κάποιοι προτιμούν να χάνουν χρόνο στο ψάξιμο, κάποιοι προτιμούν να κάνουν δεξί κλικ-copy αντί να πατήσουν  ctrl+c. Δεν είναι δουλειά μου ούτε δουλειά σου να τους πεις πως θα κάνουν τη δουλειά τους. Εαν η MS αποφασίζει να δυσκολέψει την εργασία τους, σε αυτό το περιβάλλον, όπου υπάρχει ο M1, όπου δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να πετάξεις το παλιό σου σύστημα για να έχεις secure boot + TPM (και άκουσα απο gamersnexus οτι θα κόψουν και τα offline accounts για το installation !), τότε πολύ απλά θα χάσει πελάτες.

Δεν καταλαβαίνω γιατί να τα κάνει κάποιος defend, πόσο μάλλον να πετάει σπόντες προς χρήστες που δηλώνουν οτι δεν τους αρέσουν. Επίσης αφήνω ασχολίαστο αυτό με τα "προγραμματάκια που είναι free".

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

αυτο ειναι κατι που μπορει σιγουρα αν δεν ενσωματωθει στην πορεια να υποστηριχθει απο καποιο 3rd party app

Δεν είναι λύση αυτή. Κρίνουμε τη λειτουργικότητα ενός συστήματος. Όχι τις εμπνεύσεις του κάθε third party dev. Αφαίρεσε ένα feature που ήταν χρήσιμο σε πάρα πολύ κόσμο, κυριολεκτικά χωρίς λόγο. Θες κυρία MS να προβάλεις ως λόγο ότι δεν ταιριάζουν τα labels στο κεντρικό taskbar λόγω minimal design; Δώσε μας την επιλογή να τα ενεργοποιούμε μόνο όταν θα βάζουμε το start και τα εικονίδια αριστερά, όπως είναι τώρα στα 10. Τόσο απλό. Μην το αφαιρείς τελείως χωρίς λόγο. Να μην αναφέρουμε την "απλοποίηση" του μενού στο δεξί κλικ που πλέον έχει τις μισές επιλογές και θες και δεύτερο κλικ για να σου εμφανίσει το υπομενού και να κάνεις τη δουλειά σου. Ή τις ελάχιστες επιλογές που έχει πλέον η μπάρα του File Explorer. Μιλάμε, είναι λες και η MS αποφάσισε να κάνει τα 11 αντιπαραγωγικά.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν κανω defend εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι απο ολες τις αλλαγες αυτο ειναι minor issue που πιθανοτατα θα λυθει ειτε natively ειτε μεσω τριτων και κακως δαπανησαμε τοσα μηνυματα για αυτο -ενω δε βλεπουμε καν τη final release και μεχρι τα Χριστουγεννα θα γινουν πολλες τετοιες μικροαλλαγες που καλο ειναι να σημειωνονται

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

δεν κανω defend εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι απο ολες τις αλλαγες αυτο ειναι minor issue που πιθανοτατα θα λυθει ειτε natively ειτε μεσω τριτων και κακως δαπανησαμε τοσα μηνυματα για αυτο -ενω δε βλεπουμε καν τη final release και μεχρι τα Χριστουγεννα θα γινουν πολλλες τετοιες μικροαλλαγες-

Φίλε μου καμία απο τις αλλαγές που συζητάμε δεν είναι minor issue.

Καμία σοβαρή εταιρία με >5 windows υπολογιστές δε θα μπει στη διαδικασία να
1. Αναβαθμίσει τους υπολογιστές που αγόρασε για 2-3Κ το 2016
2. Εγκαταστήσει TPM 2.0 εαν δεν έχουν
3. Φτιάξει ISOs με τα "έξτρα, δωρεάν προγραμματάκια"
4. Φτιάξει online λογαριασμούς
...
Μόνο και μόνο για να έχει ένα περιβάλλον που είναι σαφώς υποδεέστερο για σοβαρή δουλειά και εξομοιώνει το Macos. Εαν απαιτηθεί τέτοια αλλαγή, θα περιμένει λίγο και θα πάει, ξερω γω, σε λύσεις τυπου ARM, όπως, ξέρω γω? ένας imac!

Για να το θέσω αλλιώς. Μπορείς να έχεις ένα πολύ καλύτερο σύστημα εαν μείνεις στα 10 και βάλεις ένα "δωρεάν προγραμματάκι" για να έχεις τα virtual desktops και το window snap. Όπως ίσως τα powertoys της microsoft! Δεν έχεις λόγο να βάλεις 11.

Τέτοιες χαζομάρες η microsoft έκανε και με το xbox one και το έθαψε. Και με τα windows 8 και τα έθαψε επίσης. Δεν έχουν μάθει. Δείχνουν τουλάχιστον να ανταποκρίνονται στο κράξιμο και να διορθώνουν τις χαζομάρες τους. Προσωπικά θα προτιμούσα να έμεναν στα win10.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, m@dv1n3g@r είπε

Κάνε δεξί κλικ πάνω στο Start Button. Εκεί έχουν πάει όλες τις υπολοιπες επιλογές.

Φιλε μου σε ευχαριστώ για την πληροφορία, και να φανταστείς για το συγκεκριμένο έστειλα και feedback στην MS 😂!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2021 στις 6:36 ΜΜ, YngwieMalmsteen είπε

Βλέπω ο κόσμος παραπονιέται για όλα τα τριγύρω εκτός από την έναρξη...
Ότι μόνο εγώ σε όλα τα PC, εργάζομαι έτσι;

image.png.5dbf2fa7bb0632b097e23c43cf0f6c75.png

Εαν θέλεις πίσω το παλιό μενού θα κάνεις τα παρακάτω:

Στο run γραψε regedit και πατα enter.

Μετα πήγαινε 

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

Right-click the Advanced key, select New, and click on DWORD (32-bit) Value.


Name the key Start_ShowClassicMode and press Enter.

Double-click the newly created DWORD and change its value from 0 to 1.

Κάνε restart και θα έχεις το παλιό μενού με τα live tiles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgefrs είπε

Εαν θέλεις πίσω το παλιό μενού θα κάνεις τα παρακάτω:

Στο run γραψε regedit και πατα enter.

Μετα πήγαινε 

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

Right-click the Advanced key, select New, and click on DWORD (32-bit) Value.


Name the key Start_ShowClassicMode and press Enter.

Double-click the newly created DWORD and change its value from 0 to 1.

Κάνε restart και θα έχεις το παλιό μενού με τα live tiles.

Τη λύση την έχω ξαναδεί, αλλά thanks anyway.
Παρ΄όλα αυτά, το παράπονό μου είναι το πως αξιολόγησαν το ότι αυτή η μορφή έναρξης βοηθάει την παραγωγικότητα...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2021 στις 4:06 ΜΜ, tombyraider13 είπε

Επίσης θα αφαιρεθούν και εκατοντάδες εκατομμύρια χρήστες, που δεν έχουν hardware τριετίας από τα 11...ψιλοπράματα δηλαδή.

Αυτό να το πούμε όταν όντως κυκλοφορίσουν τα 11. Ή ακόμα καλύτερα όταν τα 10 σταματήσουν να έχουν ενημερώσεις, δηλαδή στις 14/10/2025. Και με τα 10 άργησε να γίνει η μετάβαση απο τα 7, αλλά τώρα τα χρησιμοποιούνε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...