Προς το περιεχόμενο

Skroutz XML - Πρόβλημα με Κατασκευαστές και Barcodes


krilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Έχω στήσει για μια συγγενή ένα eshop με WooCommerce, και θέλουμε να μπούμε στο Skroutz. Χρησιμοποίησα το plugin WooCommerce XML feed for Skroutz & Bestprice για το αρχείο XML που χρειάζεται, αλλά το Skroutz μου λέει ότι υπάρχει θέμα με τους κατασκευαστές και με τα barcodes. Ενδεικτικά επισυνάπτω ένα μέρος του XML, καθώς και τι μου λέει το Skroutz ότι είναι λάθος.

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει πως μπορώ να το διορθώσω;

Ευχαριστώ πολύ!

Screenshot 2021-06-30 164154.png

Screenshot 2021-06-30 164303.png

Screenshot 2021-06-30 164249.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, krilias said:

Καλησπέρα!

Έχω στήσει για μια συγγενή ένα eshop με WooCommerce, και θέλουμε να μπούμε στο Skroutz. Χρησιμοποίησα το plugin WooCommerce XML feed for Skroutz & Bestprice για το αρχείο XML που χρειάζεται, αλλά το Skroutz μου λέει ότι υπάρχει θέμα με τους κατασκευαστές και με τα barcodes. Ενδεικτικά επισυνάπτω ένα μέρος του XML, καθώς και τι μου λέει το Skroutz ότι είναι λάθος.

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει πως μπορώ να το διορθώσω;

Ευχαριστώ πολύ!

Screenshot 2021-06-30 164154.png

Screenshot 2021-06-30 164303.png

Screenshot 2021-06-30 164249.png

Σχετικά με τα barcodes και θεωρώντας ότι όλα τα προϊόντα έχουν περασμένους τους κωδικούς στο συγκεκριμένο πεδίο ίσως τα προϊόντα σου έχουν EAN και όχι MPN. Αν αλλάξεις το label σε EAN ίσως φτιάξει (μου έχει τύχει). Αν δεν τα έχεις περασμένα, σου λέει να τα περάσεις.

Σχετικά με τους κατασκευαστές σου λέει ότι σε περίπτωση που έχεις προϊόντα που είναι OEM, αυτό να αναγράφεται. Λογικά έχεις και δεν τα έχεις περάσει σαν OEM.

Ίσως σου χτυπήσουν και τα sizes μιας και δεν το βλέπω περασμένο στο συγκεκριμένο προϊόν. Δυστυχώς δεν χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο plugin και δεν ξέρω τις ρυθμίσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκίμασε το Product Feed PRO for WooCommerce αν σε καλύπτει

έχει και φίλτρα και συνθήκες να του βάλεις

αν δεν έχεις πολλές παραλλαγές θα σε καλύψει

αλλιώς πας επί πληρωμή στο Web Expert WooCommerce Skroutz & BestPrice XML Feed

 

Επεξ/σία από xrhstosiak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας!

Άλλαξα plugin (τώρα χρησιμοποίησα το Product Feed PRO for WooCommerce), έβαλα ένα νέο πεδίο με τα SKUs και το ονόμασα EAN, μπας και φταίει αυτό.

Δεν έχω κανένα προϊόν ΟΕΜ, όλα τα προϊόντα είναι από επώνυμους κατασκευαστές, των οποίων προϊόντα υπάρχουν ήδη στο Skroutz.

Όσον αφορά τα μεγέθη δεν μου αναφέρθηκε κάτι από το Skroutz.

Έβαλα τη νέα διεύθυνση για το XML στην πλατφόρμα Skroutz Merchants και αναμένω απάντηση.

Θα ενημερώσω και εδώ όταν μου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...