Προς το περιεχόμενο

Problem me etoimi sinthesi tis Compaq


st4vr0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi guyz. Exo ena desktop pc tis compaq (D310v) me motherboard MS-6541 P4 1.8 WD 40 GB 1gb Ram 333. To problem einai oti thelo na kano overclock kai thelo kai ena program gia na vlepo tis thermokrasies mias kai to bios pou exo einai tis compaq kai den leei tipota. To cd tou pc den eixe tipota pou na exei sxesi me ta parapano. Thanks gia tin voitheia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bios δεν υπάχει κάποιο section PC HEALTH? Εκεί βρίσκονται συνήθως οι θερμοκρασίες.

Anyway για να δεις από τα windows θερμοκρασίες βάλε κάποιο από τα:

motherboard monitor ή

speedfan ή

cpu cool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ata1983, μάλλον δεν πρέπει να έχεις δει από κοντά κάποιο σύγχρονο "επώνυμο" PC :( :(

 

Σε Compaq και Dell που έχω δουλέψει, στο BIOS τους έχουν ελάχιστες επιλογές. Φυσικά, ούτε λόγος για ρυθμίσεις FSB, voltage adjustments κλπ αλλά ούτε και PC health reporting. :(

 

Δεν ξέρω αν το Motherboard Monitor υποστηρίζει τη συγκεκριμένη motherboard της Compaq. Μια ματιά στο site του μπορεί να βοηθήσει: http://mbm.livewiredev.com/mobolist.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον georgeadams. Για ένα εξάμηνο, στην πρακτική μου, δούλεψα με έτοιμες συνθέσεις της Compaq. Δεν ξέρω για των άλλων εταιριών, αλλά αυτές της Compaq ήταν τραγικές από κάθε άπόψης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επώνυμο δεν έτυχε, έτοιμες συνθέσεις έχω δει μόνο από PLATO, oktabit, dionic, κτλ που ευτυχώς δεν πειράζουν τπτ και στη πλειοψηφία το bios διαθέτει κάποιες στοιχειώδεις επιλογές!

 

Αν δεν υποστηρίζεται η μητρική απο motherboard monitor το speedfan δουλεύει σίγουρα. Το έχω δοκιμάσει από QDI για Pentium II μέχρι σε σύγχρονες μητρικές και δούλεψε παντού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον georgeadams. Για ένα εξάμηνο, στην πρακτική μου, δούλεψα με έτοιμες συνθέσεις της Compaq. Δεν ξέρω για των άλλων εταιριών, αλλά αυτές της Compaq ήταν τραγικές από κάθε άπόψης...

 

Θα διαφωνήσω μαζί σου στο ότι είναι τραγικές οι συνθέσεις.

Απεναντίας για συγκεκριμένη χρήση (γι'αυτό άλλωστε προορίζονται) ακόμα και με Win98 δεν υπάρχει κανένα κόλλημα.

Τα μηχανάκια έχουν τη δυνατότητα να δουλεύουν 24/7 χωρίς κανένα μα κανένα πρόβλημα.

Την compaq την έχω ζήσει από τα 386 που είχε και μπορώ να πω ότι η πορεία της είναι πολύ καλή όσο αφορά το εσωτερικό design, την ψύξη κλπ.

Φυσικά δεν σου έχουν επιλογές για o/c αλλά είναι παρα πολύ σταθερά. Όχι μόνο της compaq αλλά και της IBM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν ενδιαφερόντουσαν οι άνθρωποι για o/cing... Αυτό που λές πάντως για το 24/7, δεν το είδα εκεί που δούλευα... Τα μηχανάκια βέβαια ήταν P333 με Win98 ή ΝΤ, δηλαδή όχι φρέσκα, αλλά για να δουλέψουν - σχετικώς πάντα - απροβλημάτιστα, έπρεπε να τα στήσω από την αρχή με Win2000.

Έπίσης, όταν βλέπω μηχανήματα να μην δέχονται μνήμες και να μην συνεργάζονται παρα μόνο με συγκεκριμένη μάρκα καρτών δικτύου, δεν μου αφήνουν την καλύτερη εντύπωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ορισμένες επώνυμες συνθέσεις δεν έχουν φορτωμένο λιτό bios απλά έχουν κρυμμένες κάποιες επιλογές του, που μπορούν να καταλήξουν στο να μη μπουτάρει/δουλεύει ένα rig στα χέρια ενός πρωτάρη. Σωστότατη επιλογή αν ρωτήσετε εμέ μιας κ τα εν λόγω μηχανάκια προορίζονται για να βγάζουν δουλειά ως clients κ όχι για απόδοση/oc etc.

 

Παρόλα αυτά μπορείτε να βρείτε εργαλεία να "ανοίξετε" τις κρυμμένες επιλογές εδώ: http://www.biosmods.com να φορτώσετε τα δικά σας oem καλούδια, ή να μοντάρετε κάποιο bios. Πολλά από τα modded bios που κυκλοφορούν έχουν φτιαχτεί με αυτό τον τρόπο.

 

Βολεύει να τα δουλέψετε σε ένα fat32 δοκιμαστικό partition μέσα από 2k/xp αν όχι από 98/ME. Με 2k/xp κ ntfs δεν θα καταφέρετε κ πολλά.

 

Μην το δοκιμάσετε σε rig που πρέπει να φύγει την επόμενη μέρα :D , έχετε μία δισκέτα εύχαιρη με το original bios κ τα εργαλεία να το φλασάρετε σαν failsafe precaution.

 

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...