Προς το περιεχόμενο

Arctic Liquid Freezer II 360mm - ροή υγρού


petasis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχει βρει κανείς την φορά που κυκλοφορεί το υγρό μέσα σε αυτό το aio;

Θέλω να το βάλω οριζόντια (σε κουτί για σέρβερ) και δεν ξέρω ποια πλευρά να βάλω πάνω από το ψυγείο (ώστε να μην τραβά αέρα η αντλία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Καλησπέρα,

Έχει βρει κανείς την φορά που κυκλοφορεί το υγρό μέσα σε αυτό το aio;

Θέλω να το βάλω οριζόντια (σε κουτί για σέρβερ) και δεν ξέρω ποια πλευρά να βάλω πάνω από το ψυγείο (ώστε να μην τραβά αέρα η αντλία).

Καλησπέρα, λογικά η σωλήνα που πέφτει στο κέντρο του μπλοκ φέρνει κρύο νερό στο μπλοκ, οπότε υπολόγισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντλία είναι τελικά στην άκρη, οπότε η άκρη λογικά είναι η είσοδος και ο αγωγός στην μέση η έξοδος. Όταν το έβαλα όμως και τελικά δεν μου άρεσε οι σωλήνες να καλύπτουν τα pci slots. Ίσως να μην έχει και νόημα, οι δύο σωλήνες μπαίνουν στο ψυγείο στην μέση, οπότε ίσως να μην αντλεί αέρα, όπως και να μπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, και η αντλία και οι ανεμιστήρες λειτουργούν με PWM. Όμως η ψήκτρα δεν διαθέτει δικό της ελεγκτή PWM, περιμένει PWM σήμα από την μητρική , το οποίο πρέπει να ελέγχει η μητρική με βάση την θερμοκρασία του επεξεργαστή.

Δηλαδή στην asus dark hero που την έβαλα, ΔΕΝ πρέπει να συνδεθεί στους ακροδέκτες που προορίζονται για AIO/αντλίες (που είναι μονίμως στο 100%).

Από την arctic μου είπαν ότι αν το βάλω σε τέτοιο ακροδέκτη, και δουλεύει συνεχώς στο 100%, θα μειωθεί το προσδόκιμο ζωής του προϊόντος. Και πρέπει να μπει η ψήκτρα σε ακροδέκτη ελεγχόμενο από το "QFan" της asus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, petasis είπε

Επίσης, και η αντλία και οι ανεμιστήρες λειτουργούν με PWM. Όμως η ψήκτρα δεν διαθέτει δικό της ελεγκτή PWM, περιμένει PWM σήμα από την μητρική , το οποίο πρέπει να ελέγχει η μητρική με βάση την θερμοκρασία του επεξεργαστή.

Δηλαδή στην asus dark hero που την έβαλα, ΔΕΝ πρέπει να συνδεθεί στους ακροδέκτες που προορίζονται για AIO/αντλίες (που είναι μονίμως στο 100%).

Από την arctic μου είπαν ότι αν το βάλω σε τέτοιο ακροδέκτη, και δουλεύει συνεχώς στο 100%, θα μειωθεί το προσδόκιμο ζωής του προϊόντος. Και πρέπει να μπει η ψήκτρα σε ακροδέκτη ελεγχόμενο από το "QFan" της asus...

 Έχοντας αντίστοιχη μητρική, την Hero6, μπορείς να το βάλεις να ελέγχει, απλά επειδή πολλές αντλίες δεν υποστήριζαν control, θέλει να επιλέξεις να το βάλεις να είναι controlled γιατί το default είναι 100%. Και DC controlled (που έχω την DDC pump), και PWM controlled.

Απλά η θύρα PUMP στην μητρική είναι 3Α αντί για 1Α που είναι τα άλλα, και έχει ελάχιστο 60% (τουλάχιστον στο DC, στην H6).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/7/2021 στις 10:39 ΜΜ, Sheogorath είπε

 Έχοντας αντίστοιχη μητρική, την Hero6, μπορείς να το βάλεις να ελέγχει, απλά επειδή πολλές αντλίες δεν υποστήριζαν control, θέλει να επιλέξεις να το βάλεις να είναι controlled γιατί το default είναι 100%. Και DC controlled (που έχω την DDC pump), και PWM controlled.

Απλά η θύρα PUMP στην μητρική είναι 3Α αντί για 1Α που είναι τα άλλα, και έχει ελάχιστο 60% (τουλάχιστον στο DC, στην H6).

Στο CPU FAN σκουπίζεις τελειώνεις την έβαλα προχτές για δοκιμή και δεν ακούγεται καθόλου το pump, είναι τελικά ήσυχη όσο λένε

IMG_20210717_233338.jpg

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2021 στις 2:04 ΜΜ, petasis είπε

Μου απάντησαν και από την υποστήριξη, σωστά το φανταζόμουν.

Waterflow.png.18d12659e1fb8abba961c9253c8eaf20.png

πόσο καιρό έκαναν να απαντήσουν ? Πληροφοριακά ρωτάω γιατί άνοιξα ticket για τις βίδες του ψυγείου μουφα ποιότητα ήταν οι μισές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ICE-T είπε

πόσο καιρό έκαναν να απαντήσουν ? Πληροφοριακά ρωτάω γιατί άνοιξα ticket για τις βίδες του ψυγείου μουφα ποιότητα ήταν οι μισές

Σχετικά γρήγορα απαντάνε, συνήθως 2 εργάσιμες. Να σου πω, 4 που χρησιμοποίησα για να στηρίξω το ψυγείο, δεν είχα θέμα. Βέβαια, εγώ ερωτήσεις έκανα. Βίδες που χρειάστηκα (γιατί τον ένα ανεμιστήρα τον αντικατέστησα με slim), έβαλα Μ3 από το πράκτικερ. 3,5 άρες θέλει κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Σχετικά γρήγορα απαντάνε, συνήθως 2 εργάσιμες. Να σου πω, 4 που χρησιμοποίησα για να στηρίξω το ψυγείο, δεν είχα θέμα. Βέβαια, εγώ ερωτήσεις έκανα. Βίδες που χρειάστηκα (γιατί τον ένα ανεμιστήρα τον αντικατέστησα με slim), έβαλα Μ3 από το πράκτικερ. 3,5 άρες θέλει κανονικά.

Εγώ χρησιμοποίησα  και τις 8 και οι 4 ήταν χαλαρές επάνω, κανονικά ήθελε ένα τσακ μεγαλύτερες αλλά η ποιότητα τους δεν με ενθουσίασε κάτω του μετρίου θα βγάλω μια για δείγμα να βρω άλλες αν δεν απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, petasis είπε

Σχετικά γρήγορα απαντάνε, συνήθως 2 εργάσιμες. Να σου πω, 4 που χρησιμοποίησα για να στηρίξω το ψυγείο, δεν είχα θέμα. Βέβαια, εγώ ερωτήσεις έκανα. Βίδες που χρειάστηκα (γιατί τον ένα ανεμιστήρα τον αντικατέστησα με slim), έβαλα Μ3 από το πράκτικερ. 3,5 άρες θέλει κανονικά.

Όντως σε 2 μέρες απάντησαν και αφού τους έστειλα την απόδειξη θα μου στείλουν καινούργιες βίδες ,πραγματικά δεν το περίμενα τόσο άμεσα, πολύ καλό το support.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...