Προς το περιεχόμενο

Over ear ακουστικά με ANC αποκλειστικά για διάβασμα


SuPerMaNrE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ ακουστικά ψείρες που κλείνουν εντελώς τους ακουστικούς πόρους και δεν ακούω τίποτα απέξω. Μιλάμε για διάβασμα σε βιβλιοθήκες ή αλλού οπότε γενικά οι ήχοι που θέλουμε να αποκλείσουμε είναι οι ομιλίες ( οι υπόλοιποι δεν ενοχλούν) . Βάζω κάτι ήπιους ήχους βροχής-νερού κτλ σε χαμηλή ένταση και σε συνδυασμό με τα ear buds δεν ακούω τίποτα!

Το πρόβλημα είναι οι υποτροπιάζουσες εξωτερικές ωτιτιδες που άρχισαν... Και τα ear buds επιδεινώνουν το πρόβλημα..

Συνεπώς,  θα ήθελα να μου προτείνετε ακουστικά για αυτή τη δουλειά, να μπλοκάρουν δηλαδή τους εξ ήχους. Η απόδοση σε θέμα μουσικής δεν μας απασχολεί πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2021 στις 9:27 ΜΜ, SuPerMaNrE είπε

Καλησπέρα!

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ ακουστικά ψείρες που κλείνουν εντελώς τους ακουστικούς πόρους και δεν ακούω τίποτα απέξω. Μιλάμε για διάβασμα σε βιβλιοθήκες ή αλλού οπότε γενικά οι ήχοι που θέλουμε να αποκλείσουμε είναι οι ομιλίες ( οι υπόλοιποι δεν ενοχλούν) . Βάζω κάτι ήπιους ήχους βροχής-νερού κτλ σε χαμηλή ένταση και σε συνδυασμό με τα ear buds δεν ακούω τίποτα!

Το πρόβλημα είναι οι υποτροπιάζουσες εξωτερικές ωτιτιδες που άρχισαν... Και τα ear buds επιδεινώνουν το πρόβλημα..

Συνεπώς,  θα ήθελα να μου προτείνετε ακουστικά για αυτή τη δουλειά, να μπλοκάρουν δηλαδή τους εξ ήχους. Η απόδοση σε θέμα μουσικής δεν μας απασχολεί πολύ.

 

Για ομιλίες προτιμάς noise isolation και όχι cancellation. Το cancellation θέλει pattern που οι ομιλίες δεν έχουν. Φυσικά είναι καλό plus το cancellation σε κάθε περίπτωση, αλλά δεν κόβει επαρκώς ομιλίες. 

Συνήθως είναι και πιο ακριβά τα anc. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony mx4. Τα έχω από τη πρώτη μέρα που βγήκαν. Δουλεύω στον ίδιο χώρο με την γυναίκα (1 κοινό γραφείο στο σπίτι) η οποία είναι consultant και μιλάει όλη μέρα στο τηλέφωνο αναγκαστικά. Εγώ είμαι software developer, οπότε θέλω ησυχία για συγκέντρωση. Από τότε που πήρα τα mx4, με το anc και ήχους ίδιους με αυτούς που βάζεις εσύ, όχι ομιλίες δεν ακούω, αλλά και τηλέφωνα και κουδούνια!! Αξίζουν και το τελευταίο ευρώ που έδωσα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ αμφότερους για τις απαντήσεις!

@filip123go είμαι σίγουρος ότι τα συγκεκριμένα είναι κορυφή, απλώς τα χρήματα μου φαίνονται πολλά , αν και συνάδουν σίγουρα με την ποιότητα που προσφέρουν όπως έγραψες. Οπότε θα κοιτάξω σε κάτι φθηνότερο και θα συμβιβαστώ σε θέμα ποιότητας :D 

Διάβασα θετικά σχόλια γενικώς για τα Anker q20 και q30 . Οκ , προφανώς δεν περιμένω να συγκρίνονται με τα mx3 και 4 , αλλά είναι περισσότερο στην κατηγορία τιμής που σκεφτόμουν ( και ξέχασα να αναφέρω και στο αρχικό ποστ) ~έως 100.

Υπάρχει κάποια γνώμη για αυτά;

@Μακιαβέλλιτα over ear που καλύπτουν όλο το αυτί από έξω δεν έχουν όλα isolation θεωρητικά με την κάλυψη-σφουγγαράκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...