Προς το περιεχόμενο

Ο Donald Trump υποβάλλει αγωγές ενάντια στα Twitter, Facebook και YouTube


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oι ελληνάρες έχουν πολύ πλάκα τελικά. Υποστηρίζουν και πορώνονται με τον πρόεδρο που ήταν γιουσουφάκι του Σουλτάνου. Πέρσι το καλοκαίρι κοντέψαμε να πάμε σε πόλεμο γιατί ο βαψομαλλιάς wannabe γκόμενος έκανε τις γνωστές πλάτες αλλά ο έλληνας εκεί. Θα είναι πάντα με ότι ψεκασμένο κυκλοφορεί εκεί έξω. Και στο θέμα μας ας φάει ένα πιάτο φασολαδίτσα. Ξέρει τι θα πάρει ο loser.

Επεξ/σία από elteo
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, elteo είπε

Oι ελληνάρες έχουν πολύ πλάκα τελικά. Υποστηρίζουν και πορώνονται με τον πρόεδρο που ήταν γιουσουφάκι του Σουλτάνου. Πέρσι το καλοκαίρι κοντέψαμε να πάμε σε πόλεμο γιατί ο βαψομαλλιάς wannabe γκόμενος έκανε τις γνωστές πλάτες αλλά ο έλληνας εκεί. Θα είναι πάντα με ότι ψεκασμένο κυκλοφορεί εκεί έξω. Και στο θέμα μας ας φάει ένα πιάτο φασολαδίτσα. Ξέρει τι θα πάρει ο loser.

Προσωπικά, δεν υπερασπίζομαι κανέναν Τραμπ. Όταν όμως φιμωνεται ο Τραμπ, ο πρόεδρος των ΗΠΑ, γιατί να μην φιμωνομαι εγώ κι εσύ. 

Ναι λοιπόν, είμαι με τον Τραμπ, αν θέλω να έχω λίγη δημοκρατία στην κοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cacofonix-3 είπε

Δεν αντιλέγω. Όπως και να 'χει, η ουσία είναι άλλη...

Ο,τι και να πιστεύει κάποιος για τον Τραμπ, τον Καρατζαφέρη, τον Βελόπουλο, τον Τσίπρα, τη Μέρκελ, τον Κακοφωνιξ, τον AtiX, δεν έχεις κανένα δικαίωμα να τον φιμώνεις.

Μετά πάμε σε άλλα καθεστώτα...

Α ξέχασα, βρισκόμαστε ήδη εδώ και 2 χρόνια...

Υπάρχουν νόμοι που απαγορεύουν συγκεκριμένες συμπεριφορές, πχ βρισιές, πχ προτροπή σε βία, πχ απειλές, και αλλά… αυτό δεν είναι λογοκρισία!!! 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cacofonix-3 είπε

Προσωπικά, δεν υπερασπίζομαι κανέναν Τραμπ. Όταν όμως φιμωνεται ο Τραμπ, ο πρόεδρος των ΗΠΑ, γιατί να μην φιμωνομαι εγώ κι εσύ. 

Ναι λοιπόν, είμαι με τον Τραμπ, αν θέλω να έχω λίγη δημοκρατία στην κοινωνία.

Εχεις επιλεκτική μνήμη. Ο Τραμπ μέσα από το twitter διακήρυξε το μίσος. Υποκίνησε την βία με τα αποτελέσματα του Καπιτωλίου. Δεν εξέφρασε απλά μία άποψη σε συμπόσιο. Συνέλθετε. Βρήκατε πολιτικό να υπερασπιστείτε.

  • Like 7
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, elteo είπε

Εχεις επιλεκτική μνήμη. Ο Τραμπ μέσα από το twitter διακήρυξε το μίσος. Υποκίνησε την βία με τα αποτελέσματα του Καπιτωλίου. Δεν εξέφρασε απλά μία άποψη σε συμπόσιο. Συνέλθετε. Βρήκατε πολιτικό να υπερασπιστείτε.

Δεν υπερασπίζομαι κανένα Τραμπ, αλλά το δικαίωμά του να λέει αυτό που πιστεύει, νοιώθει.

Ξαναρωτάω λοιπόν, αν κάνεις τόσο μεγάλο πόλεμο στον Τραμπ, σε κάποιον μικρό τι θα του κάνεις;

Το αν υποθάλπει τη βία, το ρατσισμό, ή οτιδήποτε άλλος, είναι θέμα θεωρώ των δικαστηρίων, όχι του Facebook και του Twitter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Δεν υπερασπίζομαι κανένα Τραμπ, αλλά το δικαίωμά του να λέει αυτό που πιστεύει, νοιώθει.

Ξαναρωτάω λοιπόν, αν κάνεις τόσο μεγάλο πόλεμο στον Τραμπ, σε κάποιον μικρό τι θα του κάνεις;

Το αν υποθάλπει τη βία, το ρατσισμό, ή οτιδήποτε άλλος, είναι θέμα θεωρώ των δικαστηρίων, όχι του Facebook και του Twitter.

Λάθος κάνεις. Αν βρίσεις εδώ μέσα και σου σβήσουν την ανάρτηση, πιστεύεις ότι είναι άδικο και λογοκρισία και είναι θέμα δικαστηρίων ή καλά έκαναν;

Επίσης δεν μου απάντησες το άλλο ποστ

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cacofonix-3 είπε

Δεν υπερασπίζομαι κανένα Τραμπ, αλλά το δικαίωμά του να λέει αυτό που πιστεύει, νοιώθει.

Ξαναρωτάω λοιπόν, αν κάνεις τόσο μεγάλο πόλεμο στον Τραμπ, σε κάποιον μικρό τι θα του κάνεις;

Το αν υποθάλπει τη βία, το ρατσισμό, ή οτιδήποτε άλλος, είναι θέμα θεωρώ των δικαστηρίων, όχι του Facebook και του Twitter.

Ποιανού δικαστηρίου; Δεν του έκλεισαν το μικρόφωνο στο οβάλ γραφείο αλλά την πρόσβαση σε ιδιωτικά social media στα οποία πριν κάνει εγγραφή έχει κάνει αποδοχή των αυτονόητων κανόνων σωστής συμπεριφοράς. Αυτά που αποδέχεσαι κι εσύ. Αν δεν του αρέσει το κουβαδάκι του και σε άλλη παραλία. Δεν είναι ΕΡΤ το twitter αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις. Πόσο μάλλον όταν σπέρνει μίσος και υποκινεί την βία. Μλκ μου λέμε τα αυτονόητα και μου λες για δικαστήρια?

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Αυτός ο άνθρωπος πήρε γύρω στο 47% των ψήφων. Όλοι αυτοί κάτι θέλουν να πουν και καλό θα ήταν τουλάχιστον να τους ακούσουμε.

Και ο Τραμπ είναι ο άξιος για να την εκφράσει. Το είδαμε άλλωστε τον Γενάρη με το Καπιτώλιο αλλά και κατά την πανδημία με τις παλινωδίες του. Το 47% ψήφισε ρεπουμπλικάνους. Οχι μόνο Τραμπ. Εχει μεγάλη διαφορά αυτό.

 

Επεξ/σία από elteo
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Αυτός ο άνθρωπος πήρε γύρω στο 47% των ψήφων. Όλοι αυτοί κάτι θέλουν να πουν και καλό θα ήταν τουλάχιστον να τους ακούσουμε.

Δεν έκανε και άλλη δουλειά. Περισσότερα tweets έκανε από το να κυβερνάει. Πόσο άλλο να τον ακούσουμε να λέει τα ρατσιστικά και φαλοκρατικά του παραλληρήματα;

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ο ρατσισμός και η υποκίνηση σε βία δεν αποτελούν άποψη προς συζήτηση. Δεν είναι κάτι που πρέπει να αποδομήσουμε. Αυτό έχει γίνει εδώ και πολλές δεκαετίες και για αυτό έχει γίνει και παράνομο. Το μόνο που θα εξετάσει το δικαστήριο είναι αν ο trump όντως μιλούσε ρατσιστικά ή υποκινούσε σε βία.

Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Δεν μίλησα για υποκίνηση σε βία ή ρατσιστικές "διακρίσεις"(όχι γενικά και αόριστα "ρατσισμό"*).

Η υποκίνηση σε βία είναι καταδικαστέα γιατί μπορείς με μια πολύ μικρή αλλά νοσηρή και επίκινδυνη μειοψηφία να κάνεις ζημιά στη σωματική ακεραιότητα και περιουσία άλλων ανθρώπων. Μην τα εξισώνουμε όλα.

* π.χ. Κάποιοι μπορούν να θεωρήσουν ρατσιστικό και προσβλητικό προς τους ευρωπαίους τον ισχυρισμό ότι οι αιθίοπες αθλητές είναι άνω του μέσου όρου στα αγωνίσματα αντοχής, εξαιτίας της όλης εξελικτικής τους πορείας επιβίωσης στην Αφρική.

Άλλο να διαπιστώνεις το παραπάνω και άλλο να λες "σκοτώστε" ή "μην σπονσοράρετε" ευρωπαίους αθλητές γιατί είναι κατώτεροι στα αγωνίσματα. Πιστεύω να καταλαβαινόμαστε.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Αυτός ο άνθρωπος πήρε γύρω στο 47% των ψήφων. Όλοι αυτοί κάτι θέλουν να πουν και καλό θα ήταν τουλάχιστον να τους ακούσουμε.

Το 47% το πήρανε οι Ρεπουμπλικάνοι… τώρα, μόνος του, να δούμε τι θα πάρει…

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Δεν μίλησα για υποκίνηση σε βία ή ρατσιστικές "διακρίσεις"(όχι γενικά και αόριστα "ρατσισμό"*).

Η υποκίνηση σε βία είναι καταδικαστέα γιατί μπορείς με μια πολύ μικρή αλλά νοσηρή και επίνδυνη μειοψηφία να κάνεις ζημιά στη σωματική ακεραιότητα και περιουσία άλλων ανθρώπων. Μην τα εξισώνουμε όλα.

* π.χ. Κάποιοι μπορούν να θεωρήσουν ρατσιστικό και προσβλητικό προς τους ευρωπαίους τον ισχυρισμό ότι οι αιθίοπες αθηλτές είναι άνω του μέσου όρου στα αγωνίσματα αντοχής, εξαιτίας της όλης εξελικτικής τους πορείας επιβίωσης στην Αφρική.

Άλλο να διαπιστώνεις το παραπάνω και άλλο να λες "σκοτώστε" ή "μην σπονσοράρετε" ευρωπαίους αθλητές γιατί είναι κατώτεροι στα αγωνίσματα. Πιστεύω να καταλαβαινόμαστε.

Μια μικρή παρερμηνεία, όπου και πως σε βολεύει, στο τι είναι ρατσισμός την έχεις…

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μια μικρή παρερμηνεία, όπου και πως σε βολεύει, στο τι είναι ρατσισμός την έχεις…

Ερμήνεψέ την εσύ.

υ.γ.: Ίσως να μην σου άρεσε που αντέστρεψα ρόλους στο παράδειγμά μου(με τα αθλήματα) για να γίνει αντιληπτό όσο το δυνατόν πιο ΩΜΑ τι προσπαθούν επιτήδειοι να περάσουν ως ρατσισμό.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Δεν μίλησα για υποκίνηση σε βία ή ρατσιστικές "διακρίσεις"(όχι γενικά και αόριστα "ρατσισμό"*).

Η υποκίνηση σε βία είναι καταδικαστέα γιατί μπορείς με μια πολύ μικρή αλλά νοσηρή και επίκινδυνη μειοψηφία να κάνεις ζημιά στη σωματική ακεραιότητα και περιουσία άλλων ανθρώπων. Μην τα εξισώνουμε όλα.

* π.χ. Κάποιοι μπορούν να θεωρήσουν ρατσιστικό και προσβλητικό προς τους ευρωπαίους τον ισχυρισμό ότι οι αιθίοπες αθλητές είναι άνω του μέσου όρου στα αγωνίσματα αντοχής, εξαιτίας της όλης εξελικτικής τους πορείας επιβίωσης στην Αφρική.

Άλλο να διαπιστώνεις το παραπάνω και άλλο να λες "σκοτώστε" ή "μην σπονσοράρετε" ευρωπαίους αθλητές γιατί είναι κατώτεροι στα αγωνίσματα. Πιστεύω να καταλαβαινόμαστε.

Δεν είπα ότι μίλησες εσύ (το όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται, που κολάει;).

Απλά υπερασπίζεσαι το δικαίωμα λόγου του Trump, όταν η λογοκρισία έχει γίνει πάνω σε ρατσιστικό περιεχόμενο και υποκίνηση βίας. Οπότε γιατί τον υπερασπίζεσαι; Πιστεύεις ότι κάποιος μπορεί να υποκινεί σε βία ή να εκφράζεται ρατσιστικα;

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ερμήνεψέ την εσύ.

Εγώ δεν έχω κάποια αντίρρηση και μου είναι ξεκάθαρο γιατί ο Τραμπ “τιμωρείται” εσύ υποστηρίζεις ότι αδικείται εσυ θα πρέπει να μας αποδείξεις και την αδικία…

ΥΓ: το παράδειγμα σου είναι τόσο εκτός όσο και το αφού δεν είσαι ρατσιστής γιατί δεν ερωτεύεσαι κάποιον διαφορετικού χρώματος άνθρωπο…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...