Προς το περιεχόμενο

Νέο PC Build κυρίως για επαγγελματική χρήση


SoraKH

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, τα φώτα σας για την αγορά νέου PC μου που θα αντικαταστήσει το παλέμαχο pc που έχω με AMD FX-8320.

> Πιθανώς δεν θα χρειαστώ κάρτα γραφικών, έχω μια GTX 650 ti, η οποία ακόμα και τώρα παίζει τα παιχνίδια που θέλω (κουτσά-στραβά). Το PC ούτως ή άλλως το θέλω για επαγγελματική χρήση και μελλοντική αναβάθμιση. Οπότε η κάρτα μπορεί να περιμένει όταν φτιάξουν τα πράγματα.

> Ούτε σκληρό δίσκο χρειάζομαι μιας και έχω SSD από το τωρινό μου PC.

Ποσό που διαθέτουμε :

1000€

Χρήση υπολογιστή :

Επαγγελματική και πολύ χαλαρό gaming (κοινώς δεν με νοιάζει αν είναι όλα στο low και 30 fps)

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Photoshop, Premiere, After Effects, Illustrator κλπ κλπ και μελλοντικά ίσως κάποια 3D renders με προγράμματα όπως Cinema 4D.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

Χρειάζομαι οθόνη. Δεν ξέρω από οθόνες αλλά θα ήθελα κάτι απαραίτητα με πολύ καλή ευκρίνεια χρωμάτων.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

Όχι.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Αθήνα, βόρεια πράστια.

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

Από ένα κατάστημα, αλλά στην χειρότερη κάποια εξαρτήματα π.χ. τις RAM τις βάζω και μόνος.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

Συναρμολόγηση από το κατάστημα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο 

Όχι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από SoraKH
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, SoraKH είπε

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Photoshop, Premiere, After Effects, Illustrator κλπ κλπ και μελλοντικά ίσως κάποια 3D renders με προγράμματα όπως Cinema 4D.

Windows θες γι αυτό το λογισμικό.

RAM δες 32GB αν έχει ECC even Better.

CPU μάλλον θα χρειαστέι i9 ή Threadripper (η καλύτερο) από GPU δεν ξέρω κάποια καλή high end από όσο ξέρω μια με μεγαλύτερες επιδόσεις από Nvidia Titan θα σου κάνει.

Οθόνη προτείνω κάποια Curved widescreen.


Υποθέτοντας ότι θες Studio χρήση πιστεύω από storage, πως θες ένα μικρό NVME (OS settings + OS + Software) και ΠΟΛΎ HDD storage (>10ΤΒ) για τα assets, επένδυσε καλύτερα σε fileserver με RAID-5 και Fiber Lan η gigabit lan και παίζε μέσω windows filesharing.

Σαφώς για Networking θα θες Gigabit lan.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...