Προς το περιεχόμενο

Με τα Windows 365 η Microsoft βάζει το PC στο cloud για πρόσβαση από παντού και από οποιαδήποτε συσκευή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Κι αν πέσει το internet? ... θα φύγουμε νωρίτερα από την δουλειά... γιουυυπιιιι

Αν η δουλειά σου δεν έχει φροντίσει για κάποια λύση backup internet όπως κάνουν οι σοβαρές εταιρείες, ναι τότε στο αφεντικό σου αξίζει να φεύγετε νωρίτερα στις διακοπές internet.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Ναι... συγνώμη μια ερώτηση θέλω να κάνω, που είναι τα καλώδια του ΟΤΕ έξω από το κτίριο;;; απλά να δω αν τα εχουν σφίξει καλά ή ταλαντώνονται με τον αέρα 😄

 

Τώρα με τις οπτικές θα ψάχνουν στα φρεάτια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η MS δεν έφερε επανάσταση.

Υπάρχουν αντίστοιχες λύσεις εδώ και χρόνια.

Terminal Services, VDI, RDS, VMWare Horizon.

Η πρακτικότητα του δουλεύω από όπου έχει internet ειδικά για θέμα δουλειάς με όλες τις εφαρμογές που έχει η εταιρεία είτε είναι Web είτε μονολιθικές σε επαγγελματικό επίπεδο είναι σωτήριο.

Και από μεριά ασφάλειας είναι μια καλή λύση γιατί, αντί μια εταιρεία να ασχολείται με VPN connections και προστασία των απομακρυσμένων laptop ασχολείται με τα μηχανήματα στην υποδομή της.
 

Το καλό που βλέπω εγώ είναι ότι η MS θα φτιάξει το λειτουργικό της για να είναι καλύτερο σε τέτοια σενάρια και οι 3rd party λύσεις θα είναι ποιο ολοκληρωμένες και δεν θα ταλαιπωρείσαι. 

Επίσης ευελπιστώ να γίνει και optimization στα resources και στην χρήση. Γιατί ένα VM με 2 vCPU 2GB Ram κάνει μόνο για Web Browsing σε 32bit Chrome. Μετά αρχίζει και σέρνετε.

Όσο για κινητό κλπ, ήδη συνδέω το κινητό με την τηλεόραση και ένα bluetooth πληκτρολόγιο ποντίκι και έχει το γραφείο στην οθόνη μου απλά με το κινητό.
Δείτε π.χ. Citrix Workspace Hub να πάρετε καμια ιδέα.

Και μην ξεχνάτε ότι RDP μπορείς να έχεις και με 4G κάλυψη, άρα για 1 χρήστη οι ανάγκες δεν είναι τεράστιες.

Επεξ/σία από SwAToNeR
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, imvrios said:

Αν η δουλειά σου δεν έχει φροντίσει για κάποια λύση backup internet όπως κάνουν οι σοβαρές εταιρείες, ναι τότε στο αφεντικό σου αξίζει να φεύγετε νωρίτερα στις διακοπές internet.

Παιδιά νομίζω ότι υποτιμάτε τις τεχνικές δυσκολίες. Εσείς μπορεί να μένετε σε περιοχή με καλό ιντερνετ χωρίς καθόλου διακοπές... αλλά δεν είναι παντού έτσι.

Τέσπα, εύχομαι να πετύχει και να ευνοήσει τις εταιρίες. Βέβαια το έχω απορία ποια θα είναι η συνδρομή και αν συμφέρει σε βάθος 3-4-5ετιας.

Επίσης, φαντάζομαι ότι τέτοιες λύσεις θέλουν υψηλό bandwidth (σκέψου τώρα 20x συνδέσεις σε remote cloud pc)... η 100αρα παίζει να μην κάνει.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μόνο εμένα μου κάνει τέρμα troll κατάσταση το για να έχεις Windows  θα πρέπει να έχεις υπολογιστή με Windows 10 και πανω???

βαλε μαρη κανένα 7 ή XP να κάνουν χάζι και οι υπόλοιποι…

ή δεν κατάλαβα τι έγραψες ή δεν κατάλαβες τι εννοεί με το 10/11 :)

το cloud os θα είναι σε 10/11 , αν θέλει 10 ή 11 για να τρέξει ποιο το νόημα ;
αποκλείει αυτόματα εκατομμύρια συσκευές και άρα πάει χαμένο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Παιδιά νομίζω ότι υποτιμάτε τις τεχνικές δυσκολίες. Εσείς μπορεί να μένετε σε περιοχή με καλό ιντερνετ χωρίς καθόλου διακοπές... αλλά δεν είναι παντού έτσι.

Τέσπα, εύχομαι να πετύχει και να ευνοήσει τις εταιρίες. Βέβαια το έχω απορία ποια θα είναι η συνδρομή και αν συμφέρει σε βάθος 3-4-5ετιας.

Επίσης, φαντάζομαι ότι τέτοιες λύσεις θέλουν υψηλό bandwidth (σκέψου τώρα 20x συνδέσεις σε remote cloud pc)... η 100αρα παίζει να μην κάνει.

Επειδή δούλευα χρόνια ολόκληρα αντίστοιχη λύση της Citrix, αν δεν ανεβοκατεβάζουν όλη την ώρα αρχεία προς/από το cloud PC τους οι χρήστες, οι απαιτήσεις ταχύτητας δεν είναι τόσο μεγάλες. Φαντάσου με ADSL και δουλεύαμε 6 άτομα.

Ύστερα, δε σημαίνει ότι θα είναι φτηνότερη λύση απαραίτητα αλλά δεν είναι μόνο αυτό που ψάχνουν οι εταιρείες. Μειώνουν την τεχνική πολυπλοκότητα τους, αποκτούν ή αφαιρούν πόρους ανάλογα με τις ανάγκες τους, έχουν αυτόματα backed up τα δεδομένα τους, και ένα ransomare να τσιμπήσουν απλώς κάνουν reload το τελευταίο καθαρό snapshot και συνεχίζουν, μπορούν να έχουν προσωπικό που εργάζεται απομακρυσμένα από οπουδήποτε και μειώνουν έτσι τα κόστη για εγκαταστάσεις, μειώνουν τις ανάγκες σε προσωπικό ΙΤ (π..χ. μπορούν να έχουν ένα IT εξωτερικό συνεργάτη που θα τους κάνει σχεδόν τα πάντα remotely κλπ

Είναι μετεξέλιξη τρόπου δουλειάς. Εσύ το βλέπεις πολύ παραδοσιακά και στενά.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παρόμοιο κάνω από όποια συσκευή θέλω στο pc του σπιτιού με το Chrome remote desktop 

Το ανοίγω με μια sonoff s20 που κάνει την δουλειά που θα έκανε το wol και συνδέομαι με το Chrome remote desktop 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

ή δεν κατάλαβα τι έγραψες ή δεν κατάλαβες τι εννοεί με το 10/11 :)

το cloud os θα είναι σε 10/11 , αν θέλει 10 ή 11 για να τρέξει ποιο το νόημα ;
αποκλείει αυτόματα εκατομμύρια συσκευές και άρα πάει χαμένο

 

Μα έτσι όπως το γράφει το άρθρο είναι σαν να λέει ότι για να έχεις πρόσβαση στο Windows 365 θα πρέπει να εχεις Windows 10 και πάνω…

ΑΚΥΡΟ… έχεις δίκιο, παρέλειψα μια τέλεια…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H μαγκιά είναι να δουλεύεις απο το σπίτι και να συνδέεσαι με το ταμπλετ στην δουλειά και μέσω αυτού να συνδέεσαι στο win365... :)

A, και να μην ξεχνάς να απενεργοποιείς τα telemetries...  :)

Ολα στην φόρα - σαν να θέλεις να πηδήξεις και να βγάζεις το κρεβάτι στην πλατεία... :) :) :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα έτσι όπως το γράφει το άρθρο είναι σαν να λέει ότι για να έχεις πρόσβαση στο Windows 365 θα πρέπει να εχεις Windows 10 και πάνω…

Εμμέσως κάτι τέτοιο θα γίνεται πάντως.

Αν σου βάλει απαίτηση για έκδοση Chrome 91και πάνω  και αυτή η έκδοση υπάρχει π.χ. μόνο από τα Windows 8 και πάνω (η πιο παλιά έκδοση windows που υποστηρίζεται ακόμα), όλοι με τα Windows 7 αποκλείονται.

Αντίστοιχα και εάν δε διαθέτει τον client της υπηρεσίας για παλαιότερες εκδόσεις Windows. Σίγουρα πάντως δε θα θέλει διαρκές update στον browser. Θα ξεκινήσει π.χ. από την 90 και θα την αλλάζει περιστασιακά. 

Από την άλλη, θα μπορεί ο Η/Υ του χρήστη να έχει και Linux. Με μόνο εξαίρεση αν έχει συσκευές που συνδέονται απευθείας στον Η/Υ (δεν έχουν δικτυακή πρόσβαση). Εκεί λογικά θα θέλουν Windows στο Η/Υ του χρήστη, ώστε να μπορέσει να δει και το Cloud τις συσκευές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παλιό.

Αλλά και παλιό να μην ήτανε, αναμενόμενο, αφού μέσω κινητού και το βρακί μου είναι στο cloud.

Αναμενόμενο; ή επιδιωκόμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανως η συνδεση με οπτικη ινα  συμμετρικα τλχ 100 mbit/s  ειναι προαπαιτουμενο .

Με vdsl ακομα και 200άρα( θεωρητικά) δεν βλεπω να γινεται δουλεια , αφου το upload θα ειναι

χαμηλό και τεσπα ασταθες. Για την ψωροκωσταινα δηλ απαιτειται τλχ μια πενταετια ακομα για

να γενικευθει η προσβαση με οπτικη ινα σε λογικες τιμες.

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...