Προς το περιεχόμενο

Πρακτική άσκηση ιδιωτικό ΙΕΚ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου σε ιδιωτικό ΙΕΚ στην ειδικότητα «φύλακας μουσείων & αρχαιολογικών χωρων». Ξεκίνησα την πρακτική μου στο δημόσιο, σε κρατικό μουσείο, αρχές Ιανουαρίου που διεκόπη σύντομα  λόγω λοκνταουν και συνεχίστηκε αρχές Ιουνίου. Λίγο πριν τον Νοέμβριο είχε βγει μια εγκύκλιος σύμφωνα με την οποία τα ένσημα της πρακτικής δεν θα καταβάλλονται πια από τα (ιδιωτικά) ΙΕΚ, όπως συνέβαινε μέχρι πρότινος (σύμφωνα μετην εγκύκλιο: 153580/Κ1/30-09-2015), αλλα από το φορέα πρόσληψης. Βρίσκομαι λοιπόν να έχω ολοκληρώσει την πρακτική μου, τα στοιχεία μου να είναι περασμένα κανονικά στην εργανη, να έχω στα χέρια μου τη βεβαίωση ολοκλήρωσης πρακτικής από το μουσείο αλλα να μη μπορεί κανεις να μου καταβάλλει τα ένσημα. Το μεν μουσείο λόγω του ότι δεν έχει καμία επίσημη απόφαση από το υπουργείο και κανένα ΦΕΚ που να ορίζει κάτι τέτοιο. Το μεν ΙΕΚ να υποστηρίζει ότι δε μπορεί λόγω νέας εγκυκλίου (με αριθμό: 131344/Κ1/30-9-2020). Εγώ όμως εργάστηκα. Ολοκλήρωσα την πρακτική μου. Υπάρχουν και αποδείξεις γι αυτό.  Τι μπορεί να γίνει στην περίπτωση μου; Γνωρίζει κανεις; Καμία πρόταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...