Προς το περιεχόμενο

Η Valve παρουσιάζει το Steam Deck, τη δική της φορητή παιχνιδοκονσόλα με κόστος €419


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ilos είπε

Σαν full portable gaming pc θα έχει πολύ πολύ μικρό lifetime σε ΑΑΑ ακόμα και σε 720p. Για indies/emulation (πλην ps3 και switch) και παλιότερα games όμως είναι ταμάμ.

όπως το fullhd gaming στο pc που πεθαίνει απο το 2010...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, ilos said:

80$ πιο ακριβό σε σχέση με την 512 GB έκδοση είναι με καλύτερα specs πλην της igpu το AYA. To GPD win3 έχει χειρότερα specs αλλά 1 ΤΒ storage στα 799. Αυτό ναι είναι πιο ακριβό και δε συμφέρει. Όλα έχουν win 10 pro μέσα. Αλλά υπάρχουν και άλλα πολλά. Στα λεφτά που παίζει πάντως το μικρό με την eMMC δε παίζει τίποτα αν εννοείς αυτό, αλλά μιλάμε για 64 GB δίσκο με ~50 MB/s reads/writes...

Στο μυαλό μου είχα τη μεσαία έκδοση. Επίσης θυμόμουν μια τιμή για το AYA κάπου στα 800€.

Η αλήθεια είναι πως δεν το βλέπω και κάπου διαθέσιμο αυτή τη στιγμή για να βρω μια τελική τιμή. 

Και πάλι δεν είναι σε ίδιες ή καλύτερες τιμές είναι σε κοντινές ή αρκετά πιο ακριβές με κάποια σημεία καλύτερα και κάποια χειρότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

όπως το fullhd gaming στο pc που πεθαίνει απο το 2010...

Δε το λέω καν με αυτή τη λογική. Για 720p30 low/medium θα κρατήσει λογικά και σε ΑΑΑ. Αλλά θα παίζεις άλλο game. Εγώ θα του πέρναγα win10 και θα του φόρτωνα retroarch και δε θα ασχολιόμουν με τίποτα άλλο. Αλλά ο καθένας έχει τα γούστα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Δε το λέω καν με αυτή τη λογική. Για 720p30 low/medium θα κρατήσει λογικά και σε ΑΑΑ. Αλλά θα παίζεις άλλο game. Εγώ θα του πέρναγα win10 και θα του φόρτωνα retroarch και δε θα ασχολιόμουν με τίποτα άλλο. Αλλά ο καθένας έχει τα γούστα του.

Άλλο παιχνίδι επειδή θα παίζεις 720p με low settings; 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Ειναι προφανές ότι δεν είναι για σενα το συγκεκριμένο προϊόν. Και βασικά καμία φορητή κονσόλα ή παρόμοια με το Steam Deck δεν πρόκειται να σε ικανοποιήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, drjohn1980 είπε

αναρπαστο εγινε παντως.σχεδον εχει πεσει το steam απο τις 20:00 που ανοιξαν οι προπαραγγελιες

Και εγώ μπήκα να κάνω την παραγγελία αλλά δεν τα κατάφερα είχανε πέσει οι server... τώρα μου λέει από 19του μήνα πάλι.

Επεξ/σία από gastonegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Άλλο παιχνίδι επειδή θα παίζεις 720p με low settings; 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Ειναι προφανές ότι δεν είναι για σενα το συγκεκριμένο προϊόν. Και βασικά καμία φορητή κονσόλα ή παρόμοια με το Steam Deck δεν πρόκειται να σε ικανοποιήσει. 

Ναι για μένα οτιδήποτε είναι στα 30 fps και δεν είναι turn based ή card game κλπ είναι άλλο παιχνίδι από το ίδιο στα 60. Πόσο μάλλον αν συνοδεύεται ταυτόχρονα από 10πλάσια ανάλυση και καλύτερα settings. Μια χαρά με ικανοποιεί το steam deck σαν retroarch ή indie games machine που έχει το horsepower.

Αν θέλω ΑΑΑ games, θα κάτσω να τα παίξω στο pc ή στην κονσόλα και στην OLED σαν άνθρωπος. Δε θα κατακρεουργήσω την εμπειρία μόνο και μόνο για να πω ότι ξέρεις κάτι μπορώ να τα τρέξω κάπως και σε αυτό το μηχάνημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα preorder την 256gb λαγκαρανε αγρια απο 8.00 που μπηκα καταφερα και πετυχα ολοκληρωμενη παραγγελια 8.45 εγινε φυσικα μια αποτυχημενη αποπειρα βαση της οποιας εμεινε στο καλαθι μου η παραγγελια για νατην ολοκληρωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως μην κάνετε underestimate τη δύναμη της φορητότητας στο gaming. Ένας από τους λόγους που πούλησε/πουλάει το switch είναι αυτό. Ότι είναι τέλειο το να παίζεις ένα παιχνίδι που είχες συνηθίσει να παίζεις μόνο στο γραφείο σου η στην τηλεόραση σου, σε ένα τρένο ή κάπου έξω. Ακόμα και αν αυτό δεν είναι σε 4K 120fps με 45χ antialiasing. 

Βλεπε doom, Diablo, Witcher, Skyrim στο switch. Παραχωρήσεις στο γραφικό κομμάτι αλλά φορητότητα. Ποιος είχε φανταστεί ότι θα έπαιζε Skyrim στην παραλία;

Το Deck είναι αρκετά δυνατό και κάνει φορητές τις βιβλιοθήκες του steam του epic store και ίσως ακόμα πιο σημαντικό, του game pass Xbox. Τεράστια δύναμικη. 
 

Και κάποιες σκέψεις για το τεχνικό κομμάτι από DF

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2021-valve-steam-deck-spec-analysis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ilos είπε

Ναι για μένα οτιδήποτε είναι στα 30 fps και δεν είναι turn based ή card game κλπ είναι άλλο παιχνίδι από το ίδιο στα 60. Πόσο μάλλον αν συνοδεύεται ταυτόχρονα από 10πλάσια ανάλυση και καλύτερα settings. Μια χαρά με ικανοποιεί το steam deck σαν retroarch ή indie games machine που έχει το horsepower.

Αν θέλω ΑΑΑ games, θα κάτσω να τα παίξω στο pc ή στην κονσόλα και στην OLED σαν άνθρωπος. Δε θα κατακρεουργήσω την εμπειρία μόνο και μόνο για να πω ότι ξέρεις κάτι μπορώ να τα τρέξω κάπως και σε αυτό το μηχάνημα.

Στην κονσόλα πως θα παίξεις σαν άνθρωπος; Τα περισσότερα games παίζουν άθλια στα 30fps 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά είναι οι επιδόσεις η φορητότητα και η τιμή .ο αποθηκευτικός χώρος επεκτείνεται βεβαία όποτε κανένα θέμα και εκει ,ρίξτε μια μάτια στην αντίστοιχη σειρά GPD Win και θα καταλάβετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Στην κονσόλα πως θα παίξεις σαν άνθρωπος; Τα περισσότερα games παίζουν άθλια στα 30fps 

Τα μόνα 2 games που έχω παίξει τελευταία στο ps5 και ήταν 30 ήταν το HZD και το Last Guardian (που είναι ps4 games). Ότι άλλο έχω παίζει στα 60 πλέον είτε από μαμά ή μετά από patch.

Στο SeX πλέον όλα τα xone games παίζουν 60 με ένα toggle στα settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Τα μόνα 2 games που έχω παίξει τελευταία στο ps5 και ήταν 30 ήταν το HZD και το Last Guardian (που είναι ps4 games). Ότι άλλο έχω παίζει στα 60 πλέον είτε από μαμά ή μετά από patch.

Στο SeX πλέον όλα τα xone games παίζουν 60 με ένα toggle στα settings.

Νόμιζα ότι ήσουν χρόνια πελάτης των consoles. Λάθος μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bourdoulas είπε

Νόμιζα ότι ήσουν χρόνια πελάτης των consoles. Λάθος μου. 

Στο ps5 υπάρχουν αρκετά 30ρια αν υπονοείς αυτό. Αλλά ότι έχω πήρε patch.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Στο ps5 υπάρχουν αρκετά 30ρια αν υπονοείς αυτό. Αλλά ότι έχω πήρε patch.😁

Όχι βρε συ. Υπέθεσα ότι έπαιζες χρόνια σε κονσόλες όπου η κατάσταση ήταν τραγική σε θέμα fps και αναλύσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...