Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, geopro είπε

Όχι δεν μου ήρθε ειδοποίηση , ακόμη.

Όσον αφορά τυχόν απαίτηση ρήτρας πρόωρης αποχώρησης εκ μέρους της nrg η άποψη μου είναι ότι σίγουρα θα απαιτηθεί. Ανέκαθεν η nrg θεωρούσε (καταχρηστικά) ότι η μεταβολή ή και κατάργηση σταθερής  fixed δεν τροποποιεί την σύμβαση.

Ποσό καιρό είσαι στην nrg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

Ποσό καιρό είσαι στην nrg?

Από τίς δέκα Φεβρουαρίου είμαι στην nrg με ενεργοποίηση fixed κάπου μέσα στον Ιούλιο στα 9,90€ και όχι στα 4€. Αν και στο τέλος Μαίου υπήρχε η προειδοποίηση από μέλους του φόρουμ ότι η τιμή συνδρομής fixed επρόκειτο να αυξηθεί από τά 4€ στα 9,90€ (ακόμη και για τους παλιούς πελάτες που δεν την είχαν ενεργοποίησει) εντούτοις αυτή η προειδοποίηση υποεκτιμηθηκε από αρκετούς ως αντικανονική με το σκεπτικό ότι η συνδρομή fixed αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της σύμβασης.

Κατά τη γνώμη μου φυσικά και το fixed αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της σύμβασης όμως κατά την nrg είναι δύο ξεχωριστά πράγματα.

Για αυτό και εικάζω ότι θα απαιτήσει ρήτρα αποχώρησης ακόμη και μετά την λήψη ειδοποίησης περί κατάργησης του fixed και τότε θα χρειαστεί προσφυγή στο Στκ ή όπου χρειάζεται.

Επεξ/σία από geopro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, geopro είπε

Από τίς δέκα Φεβρουαρίου είμαι στην nrg με ενεργοποίηση fixed κάπου μέσα στον Ιούλιο στα 9,90€ και όχι στα 4€. Αν και στο τέλος Μαίου υπήρχε η προειδοποίηση από μέλους του φόρουμ ότι η τιμή συνδρομής fixed επρόκειτο να αυξηθεί από τά 4€ στα 9,90€ (ακόμη και για τους παλιούς πελάτες που δεν την είχαν ενεργοποίησει) εντούτοις αυτή η προειδοποίηση υποεκτιμηθηκε από αρκετούς ως αντικανονική με το σκεπτικό ότι η συνδρομή fixed αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της σύμβασης.

Κατά τη γνώμη μου φυσικά και το fixed αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της σύμβασης όμως κατά την nrg είναι δύο ξεχωριστά πράγματα.

Για αυτό και εικάζω ότι θα απαιτήσει ρήτρα αποχώρησης ακόμη και μετά την λήψη ειδοποίησης περί κατάργησης του fixed και τότε θα χρειαστεί προσφυγή στο Στκ ή όπου χρειάζεται.

Σου εξήγησε ο @korakiosκαι ο @HERTHANοτι δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης αν στο καταργήσουν. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στο λογαριασμό που πόσταρε πριν 5-6 ποστ ο φίλος. 
Αν και νομίζω για την ώρα κάνουν ξεσκαρτάρισμα τους «fixed» των 4€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Σου εξήγησε ο @korakiosκαι ο @HERTHANοτι δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης αν στο καταργήσουν. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στο λογαριασμό που πόσταρε πριν 5-6 ποστ ο φίλος. 
Αν και νομίζω για την ώρα κάνουν ξεσκαρτάρισμα τους «fixed» των 4€. 

Αυτές ακριβώς οι εξηγήσεις είχαν δοθεί και στα τέλη Μαΐου με αρχές Ιουνίου ότι η επερχόμενη αύξηση του fixed δεν αφορά τους παλιούς πελάτες. Την συνέχεια τή γνωρίζουμε όλοι.

Πάντως ναι και εγώ συμφωνώ ότι τώρα απαλλάσσονται από την κατηγορία fixed στα 4€. Μετά το πιθανότερο είναι να απαλλαγούν από τά 9.90€.

Και αυτό ακριβώς είναι το πνεύμα του αρχικού post μου. Μην τυχόν μας πετάξουν έξω και θα έχει χαθεί μέχρι τότε η δυνατότητα μετάβασης σε ΔΕΗ σε πρόγραμμα που να συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, geopro είπε

Αυτές ακριβώς οι εξηγήσεις είχαν δοθεί και στα τέλη Μαΐου με αρχές Ιουνίου ότι η επερχόμενη αύξηση του fixed δεν αφορά τους παλιούς πελάτες. Την συνέχεια τή γνωρίζουμε όλοι.

Πάντως ναι και εγώ συμφωνώ ότι τώρα απαλλάσσονται από την κατηγορία fixed στα 4€. Μετά το πιθανότερο είναι να απαλλαγούν από τά 9.90€.

Και αυτό ακριβώς είναι το πνεύμα του αρχικού post μου. Μην τυχόν μας πετάξουν έξω και θα έχει χαθεί μέχρι τότε η δυνατότητα μετάβασης σε ΔΕΗ σε πρόγραμμα που να συμφέρει.

Αφού δεν έχεις εμπιστοσύνη, κι επιμένεις οτι θα πληρώσεις ρήτρα, γιατί δεν φεύγεις τώρα να προλάβεις και ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Αφού δεν έχεις εμπιστοσύνη, κι επιμένεις οτι θα πληρώσεις ρήτρα, γιατί δεν φεύγεις τώρα να προλάβεις και ΔΕΗ;

Εμπιστοσύνη δεν έχω στην nrg , αυτό είναι σίγουρο.

Όσον αφορά την ρήτρα αποχώρησης δεν το επιμένω εγώ ότι θα πληρώσω αλλά αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι η nrg θα επιδιώξει να το εισπράξει και ο κάθε πελάτης θα κληθεί να διαχειριστεί αυτή την απαίτηση.

Συνοψίζοντας εκτιμώ ότι είναι μάλλον άσκοπο να περιμένω την ειδοποίηση κατάργησης του fixed. 

Είναι σαν να αλλάζω καθίσματα στον Τιτανικό την ώρα που βυθίζεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να λειτουργούν τόσο μεθοδικά, σιγά 

Κατά τη γνώμη μου θα είναι οριζόντιο το "μέτρο" της κατάργησης του fixed, λογικά όλους θα τους πάρει η μπάλα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δε νομίζω να λειτουργούν τόσο μεθοδικά, σιγά 

Κατά τη γνώμη μου θα είναι οριζόντιο το "μέτρο" της κατάργησης του fixed, λογικά όλους θα τους πάρει η μπάλα

 

Όλους θα τους πάρει η μπάλα και κατά την δική μου άποψη. Απλώς ξεκίνησαν με αυτούς των 4€ για να μην έχουν τό εμπόδιο της περί εξαμήνου δέσμευσης. Εν συνεχεία όταν τό εξάμηνο θα εκπνέει και για τα δεκαευρα θα απαλλαγούν και από αυτούς 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δε νομίζω να λειτουργούν τόσο μεθοδικά, σιγά 

Κατά τη γνώμη μου θα είναι οριζόντιο το "μέτρο" της κατάργησης του fixed, λογικά όλους θα τους πάρει η μπάλα

 

Kι εγω ετσι πιστευω.

Λογικα απο 01/01/2022 δεν θα υπαρχει πελατης με fixed.Eκτος κι αν στελνουν ειδοποιηση σε οσους τελειωνει το 6μηνο απο την ενεργοποιηση.Κι ετσι να ειναι αργα η γρηγορα ολοι θα παρουν την ειδοποιηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, AristidisZ είπε

δε κατάλαβες τι εννοώ :)

και εγώ έχω αντίστοιχη επιστολή (δική τους), αυτό που λέω είναι ότι αποκλείεται να έχουν αρχείο ότι ο Κοράκιος, ο ΑριστείδηςΖ και όποιος άλλος έχουν "αποκτήσει" το δικαίωμα της ατελούς αποχώρησης 

99.999999999999% θα βγει λογαριασμός με ρήτρα, και απλά θα πρέπει μετά να τον αμφισβητήσουμε

τελικά δίκαιο είχες , παρά την επιστολή τους στο ΣτΚ μου φόρεσαν ρήτρα αποχώρησης 😂

άρα θα ζητήσω απο ΡΑΕ ποινική ρήτρα ,ώστε

Τυχόν ποινική ρήτρα που καταπίπτει υπέρ του Πελάτη σε περίπτωση μη τήρησης του επιπέδου ποιότητας υπηρεσιών κατά τα προβλεπόμενη στην οικεία Σύμβαση Προμήθειας, καταβάλλεται αυτόματα ως πίστωση στον επόμενο λογαριασμό.

μπας και βγάλω κανα ψιλό 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

τελικά δίκαιο είχες , παρά την επιστολή τους στο ΣτΚ μου φόρεσαν ρήτρα αποχώρησης 😂

άρα θα ζητήσω απο ΡΑΕ ποινική ρήτρα ,ώστε

Τυχόν ποινική ρήτρα που καταπίπτει υπέρ του Πελάτη σε περίπτωση μη τήρησης του επιπέδου ποιότητας υπηρεσιών κατά τα προβλεπόμενη στην οικεία Σύμβαση Προμήθειας, καταβάλλεται αυτόματα ως πίστωση στον επόμενο λογαριασμό.

μπας και βγάλω κανα ψιλό 🤣

Δε ξέρω αν το είδες στο άλλο θέμα... στο Μyrae κλείσε το adblock για να ανέβει το αρχείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

τελικά δίκαιο είχες , παρά την επιστολή τους στο ΣτΚ μου φόρεσαν ρήτρα αποχώρησης 😂

άρα θα ζητήσω απο ΡΑΕ ποινική ρήτρα ,ώστε

Τυχόν ποινική ρήτρα που καταπίπτει υπέρ του Πελάτη σε περίπτωση μη τήρησης του επιπέδου ποιότητας υπηρεσιών κατά τα προβλεπόμενη στην οικεία Σύμβαση Προμήθειας, καταβάλλεται αυτόματα ως πίστωση στον επόμενο λογαριασμό.

μπας και βγάλω κανα ψιλό 🤣

Ενώ εγώ κακώς υποψιάζομαι ότι η nrg θα απαιτήσει ρήτρα αποχώρησης ακόμη και μετά την λήψη ειδοποίησης περί κατάργησης του fixed ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geopro είπε

Ενώ εγώ κακώς υποψιάζομαι ότι η nrg θα απαιτήσει ρήτρα αποχώρησης ακόμη και μετά την λήψη ειδοποίησης περί κατάργησης του fixed ?

ναι και δεν το συνεχίζω , με κούρασες ειλικρινά

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω αν το είδες στο άλλο θέμα... στο Μyrae κλείσε το adblock για να ανέβει το αρχείο.

είμαι περίεργος να δω γιατί το κόβει , πχ έχω ublock origin με FF και δε δείχνει να κόβει κάτι

προς το παρών θα συνεχίσω με ΣτΚ , σκέφτομαι τώρα να στείλω κατευθείαν ή να κάνω αμφισβήτηση ή να μπω στο chat να ξεμπερδεύω?

Α, τα 25€ δώρο πάντως δεν τα παίρνουν πίσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

προς το παρών θα συνεχίσω με ΣτΚ , σκέφτομαι τώρα να στείλω κατευθείαν ή να κάνω αμφισβήτηση ή να μπω στο chat να ξεμπερδεύω?

Oλα μαζι κι οτι κατσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

τελικά δίκαιο είχες , παρά την επιστολή τους στο ΣτΚ μου φόρεσαν ρήτρα αποχώρησης 😂

άρα θα ζητήσω απο ΡΑΕ ποινική ρήτρα ,ώστε

Τυχόν ποινική ρήτρα που καταπίπτει υπέρ του Πελάτη σε περίπτωση μη τήρησης του επιπέδου ποιότητας υπηρεσιών κατά τα προβλεπόμενη στην οικεία Σύμβαση Προμήθειας, καταβάλλεται αυτόματα ως πίστωση στον επόμενο λογαριασμό.

μπας και βγάλω κανα ψιλό 🤣

Βρε συ, ήταν φραγμένο στο στοίχημα αυτό, 1.000000001 θα έδινε :D

Γιατί δε κάνεις απλά ένα email στο αγαπητό CS, και να ζητήσεις να επανεκδοθεί σωστά ο λογαριασμός ; 

12 λεπτά πριν, korakios είπε

Α, τα 25€ δώρο πάντως δεν τα παίρνουν πίσω :)

I am very please to hear 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...