Προς το περιεχόμενο

Rapid Test απο ΕΟΔΥ( Πλοίο, Εξωτερικοί χώροι κλπ)


iPhoners1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 καλησπερα,

Απο 13 του μηνος που θα χρειαζομαστε rapid test στην δουλεια μας θα εχει ισχυ το δωρεαν rapid test που κανουν σε διαφορους δημους? Ή θα πρεπει να παμε σε ιδιωτικο κεντρο και να πληρωσουμε 10ευρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, maxim. είπε

 καλησπερα,

Απο 13 του μηνος που θα χρειαζομαστε rapid test στην δουλεια μας θα εχει ισχυ το δωρεαν rapid test που κανουν σε διαφορους δημους? Ή θα πρεπει να παμε σε ιδιωτικο κεντρο και να πληρωσουμε 10ευρο?

Από 13 του μήνα τέλος τα δωρεάν σε δημόσιες δομές για μη εμβολιασμένους. Αναγκαστικά σε ιδιωτικό κέντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά για αεροπορικό απο Δωδεκάνησα σε Αθήνα θέλει ραπιντ η γινετε και με σελφ τεστ γιατί έχω καεί... την Κυριακή με sky express πετάω. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Ρε παιδιά για αεροπορικό απο Δωδεκάνησα σε Αθήνα θέλει ραπιντ η γινετε και με σελφ τεστ γιατί έχω καεί... την Κυριακή με sky express πετάω. Ευχαριστώ.

Self μόνο. Από την ηπειρωτική χώρα σε νησιά θέλει rapid.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, maxim. είπε

 καλησπερα,

Απο 13 του μηνος που θα χρειαζομαστε rapid test στην δουλεια μας θα εχει ισχυ το δωρεαν rapid test που κανουν σε διαφορους δημους? Ή θα πρεπει να παμε σε ιδιωτικο κεντρο και να πληρωσουμε 10ευρο?

Και αν είναι 10 ευρώ.. γιατί σε δυο διαγνωστικά που ρωτησα μου είπαν οτι ακόμα είναι στα 20€. 

Κάπου διάβασα οτι αν πεσει θα κοστίζει 10€ χωρίς το ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thant είπε

Και αν είναι 10 ευρώ.. γιατί σε δυο διαγνωστικά που ρωτησα μου είπαν οτι ακόμα είναι στα 20€. 

Κάπου διάβασα οτι αν πεσει θα κοστίζει 10€ χωρίς το ΦΠΑ.

τωρα χρεωνουν 10ε τη δειγματοληψια :lol:  πολυ δύσκολη δουλεια...

μετα θα χρεώνουν 10 ευρω το τεστ και 5 ευρω το μειλ με την απάντηση. :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δωσαν το ελεύθερο και στα φαρμακεια πλεον. μου το είπαν στο τηλέφωνο απο τον εοδδυ. 

πολύ πλακα η οργάνωση παντως, ευτυχως το λιμενικο δεν ελενχει γιατι οι μισοι επιβατες θα ημασταν ακυροι. 

 

 

edit.

 

Άρθρο 4

Προσδιορισμός ανώτατου ορίου τιμής χρέωσης για το τεστ ανίχνευσης αντιγόνου του κορωνοΐού SARS-CoV-2 με τη μέθοδο της ταχείας δοκιμασίας (rapid test) - Τροποποίηση της περ. β) της παρ.5 του άρθρου εξηκοστού πέμπτου του ν. 4812/2021

Η περ. β) της παρ. 5 του άρθρου εξηκοστού πέμπτου του ν. 4812/2021 (Α' 121), περί των ανώτατων ορίων τιμών πώλησης αγαθών και παροχής υπηρεσιών για το τεστ ανίχνευσης αντιγόνου του κορωνοΐού SARS-CoV-2 με τη μέθοδο της ταχείας δοκιμασίας (rapid test), τροποποιείται ως προς το ανώτατο όριο τιμής χρέωσης, και η περ. β) της παρ. 5 του άρθρου εξηκοστού πέμπτου διαμορφώνεται ως εξής:

«5. Για τις ανάγκες εφαρμογής του παρόντος και κατά παρέκκλιση κάθε αντίθετης διάταξης καθορίζονται ως ανώτατα όρια τιμών πώλησης αγαθών και παροχής υπηρεσιών, μη συνυπολογιζομένου σε αυτά του Φόρου Προστιθέμενης Αξίας (Φ.Π.Α.), τα ακόλουθα: α) για το τεστ ανίχνευσης αντιγόνου του κορωνοΐού SARS-CoV-2 με τη μέθοδο μοριακού ελέγχου (PCR) ως ανώτατο όριο τιμής χρέωσης παροχής υπηρεσίας (ανάλυση δείγματος κ.λπ.) το ποσό των σαράντα ευρώ (40€) και ως ανώτατο όριο τιμής χρέωσης της δειγματοληψίας το ποσό των είκοσι ευρώ (20 €), β) για το τεστ ανίχνευσης αντιγόνου του κορωνοΐού SARS-CoV-2 με τη μέθοδο της ταχείας δοκιμασίας (rapid test), ως ανώτατο όριο τιμής χρέωσης το ποσό των δέκα ευρώ (10€) (συμπεριλαμβανομένης σε αυτήν της αξίας δειγματοληψίας και της ανάλυσης δείγματος).».

 

οντως δεν ειναι μέσα ο φπα. 😅

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

κάποιες ερωτήσεις πάνω σε αυτό. Πόσο εύκολο είναι να βρω κέντρο που κάνει διάγνωση με σάλιο και όχι με το μαρκούτσι;

Πότε πρέπει να κάνουμε το τεστ; Την κυριακή; Θα βρούμε ανοιχτό κέντρο;

Εγώ δουλεύω από το σπίτι. Πρέπει να κάνω κι εγώ το τεστ; Λογικά ναι ε; αφού δε μπορώ να αποδείξω κάτι τέτοιο. Αλλά και να μπορούσα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, milky είπε

καλησπέρα,

κάποιες ερωτήσεις πάνω σε αυτό. Πόσο εύκολο είναι να βρω κέντρο που κάνει διάγνωση με σάλιο και όχι με το μαρκούτσι;

Πότε πρέπει να κάνουμε το τεστ; Την κυριακή; Θα βρούμε ανοιχτό κέντρο;

Εγώ δουλεύω από το σπίτι. Πρέπει να κάνω κι εγώ το τεστ; Λογικά ναι ε; αφού δε μπορώ να αποδείξω κάτι τέτοιο. Αλλά και να μπορούσα......

Δουλευεις απο το σπίτι ............. και γιατί να κάνεις τεστ;Αφου είσαι στο σπίτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δουλευεις απο το σπίτι ............. και γιατί να κάνεις τεστ;Αφου είσαι στο σπίτι σου.

διότι πως θα το αποδείξω αυτό; Κανονικά δουλεύω, με ένσημα αλλά επειδή η δουλειά μου μπορεί να γίνει από οπουδήποτε απλά από τον υπολογιστή, μου έχει πει ο εργοδότης μην έρχεσαι καθόλου αν θέλεις.

Δεν ξέρω αν αυτό δηλώνεται κάπου (ΕΡΓΑΝΗ;) Δούλευα κανονικά σε φυσικό χώρο αλλά με το λοκνταουν άλλαξε και συνέχισα έτσι. Πηγαίνω μια στο τόσο απλά για να μιλήσουμε από κοντα.

Και έλεγχος να γίνει δε θα με βρουν στο χώρο εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, milky είπε

διότι πως θα το αποδείξω αυτό; Κανονικά δουλεύω, με ένσημα αλλά επειδή η δουλειά μου μπορεί να γίνει από οπουδήποτε απλά από τον υπολογιστή, μου έχει πει ο εργοδότης μην έρχεσαι καθόλου αν θέλεις.

Δεν ξέρω αν αυτό δηλώνεται κάπου (ΕΡΓΑΝΗ;) Δούλευα κανονικά σε φυσικό χώρο αλλά με το λοκνταουν άλλαξε και συνέχισα έτσι. Πηγαίνω μια στο τόσο απλά για να μιλήσουμε από κοντα.

Και έλεγχος να γίνει δε θα με βρουν στο χώρο εργασίας.

μην κανεις. δεν εισαι υποχρεωμένος νομιζω αλλα και να ησουν αφου δεν θα σε βρει κανεις εκει τι σημασια εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

μην κανεις. δεν εισαι υποχρεωμένος νομιζω αλλα και να ησουν αφου δεν θα σε βρει κανεις εκει τι σημασια εχει?

μήπως να ρωτήσω το λογιστή; Το θέμα δεν είναι αν με βρει εκεί.

Αφού το αποτέλεσμα καταγράφεται ηλεκτρονικά, αν δουν ότι δεν κάνω τεστ ενώ είμαι εργαζόμενος μπορεί να μπλέξω. Εξάλλου αν θέλουν το τσεκάρουν αμέσως. Και το σημαντικότερο είναι μη πάει κανένα πρόστιμο στην επιχείρηση

Είναι σα να μη πληρώνεις τα τέλη κυκλοφορίας. Εκτος αν δε γίνεται αυτό εδω και κάνουν απλά επιτόπιους ελέγχους, Οπότε εκεί δεν έχω πρόβλημα.

Αλλά δεν ξέρω αν δουλεύεις από το σπίτι, το δηλώνει κάπου η επιχείρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, milky είπε

μήπως να ρωτήσω το λογιστή; Το θέμα δεν είναι αν με βρει εκεί.

Αφού το αποτέλεσμα καταγράφεται ηλεκτρονικά, αν δουν ότι δεν κάνω τεστ ενώ είμαι εργαζόμενος μπορεί να μπλέξω. Εξάλλου αν θέλουν το τσεκάρουν αμέσως. Και το σημαντικότερο είναι μη πάει κανένα πρόστιμο στην επιχείρηση

Είναι σα να μη πληρώνεις τα τέλη κυκλοφορίας. Εκτος αν δε γίνεται αυτό εδω και κάνουν απλά επιτόπιους ελέγχους, Οπότε εκεί δεν έχω πρόβλημα.

Αλλά δεν ξέρω αν δουλεύεις από το σπίτι, το δηλώνει κάπου η επιχείρηση;

ναι στην εργανη. τουλαχιστον ετσι ηταν οταν ηταν υποχρεωτικη. υποθετω ακομα ανοιχτη ειναι αυτη η πορτα. λογικα θα ξερει το αφεντικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...