Προς το περιεχόμενο

Διαφημιστές και Facebook σε πανικό καθώς η πλειοψηφία των χρηστών του iPhone απορρίπτει το «tracking»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Φοβερή κίνηση από αυτούς που έκλεισαν το tracking... Μιας και δεν μειώνετε ο όγκος των διαφημίσεων, τώρα αντί για κανένα λάπτοπ ή κανένα παπουτσάκι θα βλέπω διαφήμιση σερβιέτας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Android δεν υπάρχει ακριβώς αυτό και δεν νομίζω να έρθει με αυτή τη μορφή γιατί και η Google βασίζεται στις διαφημίσεις.
Κάτι τέτοια κάνει η Apple και μου έρχεται μερικές φορές (σπάνια, είναι η αλήθεια) να μεταναστεύσω.
Αλλά όταν τους ακούω να λένε for the first time ever , ξυπνάω.
Δεν το αποκλείω όμως. Όταν η Apple βγάλει κινητό midrange στα € 200. Και dual sim με χωριστή κάρτα μνήμης.

Επεξ/σία από cp5120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πίσω από την είδηση βλέπω την ασχετοσύνη που υπάρχει. Το 75% δεν θέλει να μοιράζεται απλόχερα τα δεδομένα του, αλλά ως τώρα οι περισσότεροι δεν ήξεραν τι να κάνουν για να τα περιορίσουν. Το 25%  είναι της κατηγορίας, τι με νοιάζει, τι έχω να κρύψω, τι κρίμα είναι οι καημένοι οι διαφημιστές, ναι αλλά το fb είναι δωρεάν κτλ.

Το fb και η κάθε εφαρμογή έχει τη δυνατότητα να καταγράφει τις επιλογές των χρηστών ΜΕΣΑ από την εφαρμογή και εν μέρη καλά κάνει εφόσον ενημερώνει. Οπως όμως γράφτηκε, δεν έχει καμία δουλειά η κάθε τριτοτέταρτη εφαρμογή να καταγράφει δεδομένα και κίνηση γενικά και αόριστα έξω από το φάσμα των υπηρεσιών που παρέχει.

Αν κάποιοι έφτασαν να το βρίσκουν φυσιολογικό πχ να καταγράφονται οι επισκέψεις, τα κλικ και η κίνηση σε οποιοδήποτε άλλο site κάνει ένας χρήστης ΕΚΤΟΣ όταν τα κάνει μέσω fb, πρέπει να εξετάσουν ξανά τη θεώρηση που έχουν για τον κόσμο γενικότερα.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να βλεπανε τι ακυρο θα τρωγανε αν μας ρωταγανε για τις διαφημισεις…ειδικα το εμετικο πλεον youtube.

Παντως για τα tracking οπως ειπαν κ αλλοι, ψιλοχεστηκαμε,ας ειναι τουλαχιστον πιο στοχευμένες στα θελω μας οι μαλακιες που μας ζαλιζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, v2020 said:

προσεχως θα ερθει και ενα κουτσορεμενο fb app στο ios και θα δεις μετα οτι επαθε η huawei με τη google και πτωση πωλησεων.

μου χει κάνει εντύπωση που δεν έχει περάσει ακόμα στην επίθεση το facebook... να κόψει το facebook/instagram από το iOS. Εκεί να δεις κλάμα οι apple users.

εννοώ ότι από την στιγμή που σου έχουν μπλοκάρει την κύρια πηγή εισοδήματος -> διαφημίσεις, γιατί να κάτσεις σε μια πλατφόρμα; αφού έχασες... με το να φύγεις μόνο κερδισμένος θα βγεις...

3 hours ago, panospeter said:

αντε σιγα σιγα να γίνουν το fb, tweeter, instagram, tik tok κλπ συνδρομητικά, να απαλαγούμε μια και καλή από αυτά.

το συγκεκριμένο είναι σε επίπεδο λειτουργικού συστήματος. άρα πιάνει όλες τις εφαρμογές.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωθεί Facebook και Google σε ανταλλαγή δεδομένων. Επίσης τοπικές εφαρμογές τύπου skroutz θα βρουν μια καλή αγορά για τα data τους. 
Ενας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη!

…η ανταλλαγή δεδομένων μεταξύ των εταιρειών αναγκαστικά δε θα είναι καθόλου ανώνυμη μιας και θα πρέπει να ταυτοποιηθεί ο ίδιος χρήστης. 

Προσωπικα έχω ενστάσεις για το Siri που το έχω «κλειστό» και μια χαρά τρώει μπαταρία. Επίσης μου έχει έρθει διαφήμιση για σπάνια πράγματα που είπα αλλά ποτε δεν εγραψα… σε ύποπτο βαθμό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, jimse said:

Φοβερή κίνηση από αυτούς που έκλεισαν το tracking... Μιας και δεν μειώνετε ο όγκος των διαφημίσεων, τώρα αντί για κανένα λάπτοπ ή κανένα παπουτσάκι θα βλέπω διαφήμιση σερβιέτας..

Για αυτό υπάρχει το Android. :)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Αυτό είναι μεσα απο το Facebook. Η διαφορά με το της apple είναι οτι η συσκευή δεν τους αφήνει να συλλέγουν δεδομένα.

Δηλαδή η εφαρμογή δεν λειτουργεί σωστά και είπαν να το κάνουν μέσω λειτουργικού? Είσαι σίγουρος? Εμένα μου φαίνεται ότι είναι μέσα στην εφαρμογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, george1807 είπε

Δεν χρησιμοποιείς χωρίς χρέωση το προϊόν τους; Τι άλλο θες;

Αν σου έλεγαν να πληρώσεις μια συνδρομή ώστε να μην έχεις διαφημίσεις και καταγραφή των δεδομένων σου δεν νομίζω να το έκανες...

Mπορούν να το δοκιμάσουν, facebook με συνδρομή, να δούμε τι γέλιο θα έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

μου χει κάνει εντύπωση που δεν έχει περάσει ακόμα στην επίθεση το facebook... να κόψει το facebook/instagram από το iOS. Εκεί να δεις κλάμα οι apple users.

εννοώ ότι από την στιγμή που σου έχουν μπλοκάρει την κύρια πηγή εισοδήματος -> διαφημίσεις, γιατί να κάτσεις σε μια πλατφόρμα; αφού έχασες... με το να φύγεις μόνο κερδισμένος θα βγεις...

το συγκεκριμένο είναι σε επίπεδο λειτουργικού συστήματος. άρα πιάνει όλες τις εφαρμογές.

Που να δεις τι έχει να πάθει το FB αν αποφασίσει να φύγει από το iOS, δες epic, και που θα αναγκαστεί να μείνει σε μια πλατφόρμα που αρκετοί  χρησιμοποιούν adblock…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, billdanos said:

Για αυτό υπάρχει το Android. :)

Btw, έχω Android, που μπορώ να δω διαφημίσεις; δεν έχω κανένα Adblock και τέτοια και δεν βλέπω καμιά εξόφθαλμη διαφήμιση. Μόνο σε κανένα βίντεο στο YouTube. Στο browsing (η κύρια λειτουργία που κάνω) δεν βλέπω κανα banner...

PS: btw το YouTube στο iOS δείχνει διαφημίσεις;

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, xristos97 είπε

Αν υπαρχει υπερβολικο tracking απο μερια τους τοτε καποιος θα το εβλεπε και θα μιλουσε.

Ποιος θα το κάνει και γιατί; Εσύ θα το έκανες; Σιγά μην καθίσει ο άλλος να ψάξει αν σε παρακολουθεί ο brave.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...