Προς το περιεχόμενο

Νέος υπολογιστής


Lside

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά έρχομαι από χρόνια δουλειάς σε linux αλλά ήρθε η ώρα να γίνει το επόμενο βήμα (macbook).

Σκέφτομαι να αγοράσω το παρακάτω μηχάνημα: 

https://www.skroutz.gr/s/27811336/Apple-MacBook-Pro-16-i7-16GB-512GB-Radeon-Pro-5300M-with-Touchbar-2019-Space-Gray-UK-Keyboard.html

Η ερώτησή μου είναι ποιο είναι το best practice για να βάλω πάνω τα 3 monitors που έχω (24'' HDMI) πληκτρολόγιο, ποντίκι, ηχεία και Ethernet ? Μπορώ να βάλω όσους αντάπτορες  USB C θέλω (όσες και οι θύρες στο mac δηλ.) και να κουμπώνω πάνω περιφερικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το μηχάνημα έχει ξεπεραστεί  από την νέα γενιά Μ1. Προσωπικά θα το απέκλεια. Όπως και να έχει, στερείται Ethernet port.

Και πάλι κατά τη προσωπική μου άποψη θα κοιτούσα για ένα Μ1 Mac mini ή iMac. 

Όσο αφορά την συνδεσιμότητα των περιφερειακών, googlάρισε το, δεν είναι τόσο απλή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οθόνες ρίξε μια ματιά εδώ https://support.apple.com/el-gr/guide/mac-help/mchl7c7ebe08/mac

όπως είπε και ο @epinki, ρίξε μια ματιά τους Μ1 , έχουν σπάσει κάθε ρεκόρ και είναι και πιο οικονομικοί.

Σε 16" νομίζω δεν έχει βγει ακόμα, αλλά αν δεν βιάζεσαι θα σου πρότεινα να περιμένεις. Εφόσον όμως θες να έχεις όλα αυτά που περιέγραψες, δεν κοιτάς και το MBP M1 13 με τα παραπάνω χαρακτηριστικά? Βγαίνει γύρω στα 2000 ευρώ από επίσημο κατάστημα.

Για τα ports, δεν μπορείς να κουμπώσεις και τα άπειρα πράγματα, υπάρχουν σαφώς adaptors για ότι θες (προτίμησε Satechi https://satechi.net/collections/multi-port-hubs)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lside είπε

Καλησπέρα παιδιά έρχομαι από χρόνια δουλειάς σε linux αλλά ήρθε η ώρα να γίνει το επόμενο βήμα (macbook).

Σκέφτομαι να αγοράσω το παρακάτω μηχάνημα: 

https://www.skroutz.gr/s/27811336/Apple-MacBook-Pro-16-i7-16GB-512GB-Radeon-Pro-5300M-with-Touchbar-2019-Space-Gray-UK-Keyboard.html

Η ερώτησή μου είναι ποιο είναι το best practice για να βάλω πάνω τα 3 monitors που έχω (24'' HDMI) πληκτρολόγιο, ποντίκι, ηχεία και Ethernet ? Μπορώ να βάλω όσους αντάπτορες  USB C θέλω (όσες και οι θύρες στο mac δηλ.) και να κουμπώνω πάνω περιφερικά? 

Καλύτερα κάτι με Μ1 επεξεργαστή. Νομίζω τώρα τον Σεπτέμβρη Οκτώβρη έρχεται νέο macbook pro 16" με Μ1 cpu.

MacBook Pro

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα φοβήθηκα τα Μ1 γιατί διάβαζα πως μπορείς να βάλεις μόνο ένα external monitor. Έχει αλλάξει κάτι σχετικά με αυτό? 

Η λύση που δείχνει το βίντεο δεν βοηθάει γιατί θα πρέπει να κουβαλάω μαζί το dock station που είναι μεγάλο. Θα ήθελα να κουβαλάω έναν ανταπτορα με πχ. 2 HDMI.

Φυσικά και προτιμάω κάτι σύγχρονο οπότε θα περιμένω λίγο.

Ότι πάρω θα πρέπει να είναι λάπτοπ γιατί πρέπει να το μεταφέρω.

 

 

Επεξ/σία από Lside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Lside είπε

γιατί θα πρέπει να κουβαλάω μαζί το dock station που είναι μεγάλο.

ναι αλλά τότε δεν θα κουβαλάς και πληκτρολόγιο, ποντίκι κτλ? οι 3 οθόνες δεν θα βρίσκονται στο ίδιο σημείο ώστε να μπορείς να αφήσεις το dock εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, onelonelystar είπε

ναι αλλά τότε δεν θα κουβαλάς και πληκτρολόγιο, ποντίκι κτλ? οι 3 οθόνες δεν θα βρίσκονται στο ίδιο σημείο ώστε να μπορείς να αφήσεις το dock εκει?

Έχω 3 οθόνες σπίτι και 2 στη δουλειά. Υπάρχουν έτοιμα setup οθόνες, ποντίκια κλπ που συνδέουμε λαπτοπ και δουλεύουμε. Αυτό που με βολεύει (αυτό που κάνω και τώρα δηλ. με linux) είναι να το συνδέω σε external monitors στη δουλειά σπίτι κλπ. και να έχω πάντα μαζί μου τον υπολογιστή. Αν έχω μαζί μου ένα macbook + 1 αντάπτορα (το πολύ 2) είμαι καλά!

Επεξ/σία από Lside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ κατάλαβα.

 δεν τους λες να σου πάρουν ενα ultra wide monitor? :D

Βασικά, το dock μπορείς να το αφήνεις το γραφείο... και παίρνεις ένα ακόμα για το σπίτι.

Επεξ/σία από onelonelystar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά επειδή είμαι καινούργιος στο λειτουργικό, είναι κάτι που θα λείπει από το λειτουργικό και θα πρέπει να το αγοράσω από το apple store (κάτι σημαντικό όπως συμπίεση αρχείων ή pdf reader κλπ)?

Επεξ/σία από Lside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Adobe PDF είναι δωρεάν, όπως και το Unarchiver (για συμπίεση/αποσυμπίεση αρχείων)

Αντίστοιχα των εφαρμογών του Office διατίθεται δωρεάν μέσω του App Store το Pages (Word), Numbers (Excel), Keynote (Powerpoint). Επίσης υπαρχει και το iMovie αν θες να κάνεις κάνα ερασιτεχνικό βίντεο και το GarageBand για ηχογράφηση μουσικών οργάνων κτλ.

Antivirus δεν θα χρειαστείς.

Τώρα για πιο συγκεκριμένα προγράμματα πρέπει να μας πεις τι εργασίες θα θες να κάνεις. Ή αυτά τα προγράμματα που ήδη τρέχεις γκούγκλαρε αν υπάρχουν σε macOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...