Προς το περιεχόμενο

mpc-hc πρόβλημα στην αναπαραγωγή wmv


grab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έκανα μια μετατροπή από wmv σε mp4 με συγκεκριμένες ρυθμίσεις θέλοντας να δω πόσο θα πέσει η ποιότητα
οπότε έκανα σύγκριση μεταξύ των δύο αρχείων σε mpc-hc και προς έκπληξή μου το τελικό αρχείο ήταν ξεκάθαρα καλύτερης ποιότητας από το αρχικό
ξέρω ότι αυτό δεν γίνεται οπότε υπέθεσα ότι δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν
ή το υλικό υπάρχει σε καλύτερη ποιότητα μέσα στο wmv αλλά το format αυτό δημιουργεί κάποια αλλοίωση (πράγμα που θα πρεπε να το είχα ακούσει τόσα χρόνια)
ή η αλλοίωση γίνεται στο πρόγραμμα αναπαραγωγής δηλαδή από τον mpc-hc όταν παίζει wmv (το οποίο μοιάζει το πιο πιθανό αφού το wmv είναι της microsoft και φαντάζομαι πως για νομικούς λόγους θα μπορούσε να έχει γίνει κάποιο workaround)

τελικά, το έλεγξα σε άλλον player και αποδείχθηκε, όπως αναμενόταν, ότι συμβαίνει το δεύτερο δηλαδή το video δείχνει χειρότερα από ότι θα πρεπε στον mpc-hc

ο renderer που χρησιμοποιώ στον mpc-hc είναι ο video mixing renderer 9 (renderless)
1) ξέρει κανείς περισσότερα για το θέμα, για πιο λόγο γίνεται;
2) υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ που δοκίμασα με τον τελευταίο MPC-HC (από το forum) και MadVR σαν renderer με κάτι samples WMV είδα ότι όπως λες δεν τα παίζει σωστά. Τώρα ο λόγος που συμβαίνει αυτό από τεχνικής άποψης υποθέτω ότι θα έχει σχέση με το πόσο πολύπλοκo χωρίς λόγο θα είναι τo open standard της Microsoft όπως και με τα περισσότερα πράγματα που φτιάχνει.

Επίσης κανένας δεν θα έχει όρεξη να ασχοληθεί να το βελτιώσει αφού χρησιμοποιείτε ελάχιστα (εγώ με πολλά TB video δεν είχα ούτε ένα αρχείο, έπρεπε να βρω στο internet). Πραγματικά αμφιβάλω αν μπορεί να διορθωθεί.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...