Προς το περιεχόμενο

Dolby Vision, ISO , BDMV κ.τ.λ


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο καιρό ασχολήθηκα πολύ με Dolby Vision, ISO  , BDMV  κ.τ.λ

Έχω βρει αρκετά προγράμματα και έχω κάνει κάποιες μετατροπές , κάποιες δεν μπόρεσα να κάνω ,αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Έχω κάνει mp4 Dolby Vision Profile 7  με τα DVDFab 12 και dv-mp4-maker, δεν τα έχω καταφέρει στο mp4 Dolby Vision Profile 5(αν είναι σωστοί οι όροι ).

Με το DVDFab 12 που το έχω καταφέρει δεν δείχνει σωστά τα χρώματα και έχει μια κοκκινίλα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Σε 3D ISO ταινίες όταν τις επεξεργάζομαι το μέγεθος τους διπλασιάζεται .

Δηλαδή αν είναι 40gb γίνεται 80gb , πώς μπορώ να τις συμπιέσω πάλι και να γίνουν 40gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Από ότι κατάλαβα είναι διαφορετικό το πρόβλημα .

Αν ή ταινία είναι 40gb υπάρχει φάκελος μέσα για την 3D έκδοση άλλα 40gb, συνολικά δηλαδή 80gb.

Την συμπιέζουν σε ISO με κάποιο τρόπο και γίνεται 40gb.

Εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό με τα προγράμματα που χρησιμοποιώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δισκάκια αυτά που δοκιμάζεις είναι μονής όψης ή διπλής; Αν είναι μονής δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν 80gb δεδομένα μέσα. Αυτό που βλέπεις, δηλαδή δύο ταινίες των 40gb μάλλον είναι κάποιος εικονικός φάκελος που δείχνει πάλι στον φάκελο με την ταινία. Επίσης, αν υπήρχε η ταινία δύο φορές μέσα, μία 3d και 2d, τότε (φαντάζομαι) η 3d θα είχε το διπλάσιο μέγεθος από την 2d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δισκάκια ,είναι 3D ISO ταινίες που έχω κατεβάσει.

Το μέγεθος π.χ 40gb ,όταν το αποσυμπιέζω γίνεται 80gb, μου έτυχε σε σκληρό που είχε ελεύθερο χώρο 60gb, να μην γίνεται αποσυμπίεση ,με το μήνυμα να λέει λόγω έλλειψης ελεύθερου χώρου.

Δεν νομίζω να είναι εικονικά τα αρχεία, χωρίς να αποκλείω να είναι κάτι παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια προγράμματα δημιουργία iso όντως υποστηρίζουν συμπίεση. Τα αρχεία βίντεο όμως όπως και του ήχου (εκτός των ασυμπίεστων) δεν  επιδέχονται συμπιέζονται επιπλέον (το κέρδος είναι μηδαμινό) εκτός αν η συμπίεση είναι απωλεστική η οποία όμως δεν εφαρμόζεται σε αρχεία iso και τα αρχεία βίντεο bd όπως και τα dvd δεν είναι ασυμπίεστα. Οπότε κάτι άλλο συμβαίνει που όμως δεν το ξέρω γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ με αρχεία bd iso. Γι αυτό και πιστεύω ότι μάλλον είναι κάποιος εικονικός φάκελος που δείχνει το ίδιο αρχείο και κατά το extraction το αποθηκεύει δύο φορές.

EDIT:

Βρήκα ένα (και μοναδικό) thread σε ένα φόρουμ που συζητάνε για το θέμα. Τελικά φαίνεται ότι οι φάκελοι είναι crosslinks στο αρχείο για το αριστερό μάτι. Μετά όμως δεν ξέρω πως γίνεται ο διαχωρισμός και η διαφοροποίηση για το δεξί μάτι, όπως είπα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με bd.

https://forum.redfox.bz/threads/3d-blu-ray-to-hard-drive-doubles-the-data.60267/

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...