Προς το περιεχόμενο

Clone disk to multiple disks συγχρόνως στο ίδιο σύστημα.


Pink_Panther

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. 

Έχω έναν ssd με στημένο το λειτουργικό (1 partition) και θέλω να τον κάνω clone σε πχ 99 ίδιους δίσκους, οπότε τους βάζω έναν έναν και τους κάνω clone με το Acronis True Image μέσω bootable USB stick,

εάν συνδέσω και τρίτο δίσκο δεν έχω επιλογή να κάνω clone τον στημένο στους 2 άδειους δίσκους συγχρόνως...

Υπάρχει μήπως κάποιο άλλο πρόγραμμα που να το υποστηρίζει αυτό; 

(Με αυτό τον τρόπο μόνο, στο ίδιο σύστημα και όχι σε άλλους υπολογιστές δικτυακά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κάποτε σίγουρα ήταν το ghost ....αλλά έχω μείνει πίσω σ αυτα... ας δω κ τι θα πούνε άλλοι

ΑΝ σώσεις Image, δε σ αφήνει Image to disk σε 3-4 ταυτόχρονα ?

 

αν κ η λύση μέσω δικτύου κ να boot-άρεις PXE τα συστήματα είναι η καλύτερη όταν το στήσεις

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει επιλογή οταν μπουταρεις απο USB για image νομίζω, αλλά έτσι κ αλλιώς δεν μπορείς να επιλέξεις προορισμο 2 δίσκους ταυτόχρονα.

 

Για δίκτυο, καμία περίπτωση να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, triplex1 είπε

Αν κατάλαβα καλά θέλει έναν δίσκο να τον κλωνοποιήσει σε πολλούς άλλους δίσκους ταυτόχρονα.

Προφανώς (υποθέτω) έκανε μια generic εγκατάσταση OS και προγραμμάτων και θέλει να φτιάξει πολλούς άλλους ssd, τους οποίους θα βάλει σε άλλα μηχανήματα ως boot drives, ώστε να μην χάνει χρόνο με εγκαταστάσεις OS, software κλπ.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, duffyduck είπε

Αν κατάλαβα καλά θέλει έναν δίσκο να τον κλωνοποιήσει σε πολλούς άλλους δίσκους ταυτόχρονα.

Προφανώς (υποθέτω) έκανε μια generic εγκατάσταση OS και προγραμμάτων και θέλει να φτιάξει πολλούς άλλους ssd, τους οποίους θα βάλει σε άλλα μηχανήματα ως boot drives, ώστε να μην χάνει χρόνο με εγκαταστάσεις OS, software κλπ.

Και γω αυτο καταλαβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με ενα linux boot cd που να έχει το dd εγκατεστημένο 

dd if=/dev/sdb | tee >(dd of=/dev/sdc) | tee >(dd of=/dev/sdj) | dd of=/dev/sdh

το if=/dev/sd* ειναι το source drive (σε εσενα πιθανον να είναι διαφορετικό τα drive names /dev/sd*)

 

εδώ θα βρεις περισσότερες πληροφορίες

 

https://superuser.com/questions/145516/cloning-single-disk-drive-to-multiple-drives-simultaneously

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...