Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση προτζέκτορα VGA με τηλεόραση HDMI


satoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διόρθωση, ναι από τον αποκωδικοποιητή στον προτζέκτορα, πάλι με αντάπτορα , ανάλογα με την έξοδο του αποκωδικοποιητή, πχ από scart σε vga, ή από hdmi σε vga κλπ

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, θα πρέπει ο projector να αναγνωριστεί ως εξωτερική οθόνη

αν ήταν desktop θα ήταν πιο εύκολο να πάρεις μια απλή pci-e κάρτα γραφικών κ να έχεις 2 καλώδια σε οθόνη κ προβολικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

διόρθωση, ναι από τον αποκωδικοποιητή στον προτζέκτορα, πάλι με αντάπτορα , ανάλογα με την έξοδο του αποκωδικοποιητή, πχ από scart σε vga, ή από hdmi σε vga κλπ

Με έχεις βοηθήσει πολύ και σε ευχαριστώ.

Μία τελευταία ερώτηση που είναι σχετική με την αρχική του ποστ.
Σε περίπτωση που ο αποκωδικοποιητής έχει έξοδο hdmi, ο αντάπτορας πρέπει να είναι hdmi to vga ή vga to hdmi; Αυτή η διαφορά με έχει μπερδέψει πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λινκ της τηλεόρασης δεν είναι σωστό.

Συνδέονται σχεδόν τα πάντα αρκεί να έχεις τα σωστά "εργαλεία".

Πρέπει να είσαι σίγουρος ποιά είναι η είσοδος (προτζεκτορας στην συγκεκριμένη με vga) και ποιά είναι η έξοδος. Θα πρέπει να είσαι επίσης σίγουρος οτι η πηγή που θα δώσει το σήμα λειτουργεί σαν έξοδος. Τα hdmi της tv λειτουργούν μόνο ως δέκτες σήματος και οχι ως έξοδοι όπως γίνεται στην περίπτωση του υπολογιστή.

Όπως είπα τα πάντα, σχεδόν, γίνονται. Αν θες καλύτερη απάντηση και συγκεκριμένη, δώσε συγκεκριμένα στοιχεία. Συνήθως και οι τηλεοράσεις έχουν κάποια αναλογική έξοδο που θα μπορέσεις να στείλεις στον προτζεκτορα, διόρθωσε το λινκ μήπως βοηθήσουμε.

6 λεπτά πριν, satoulis είπε

Με έχεις βοηθήσει πολύ και σε ευχαριστώ.

Μία τελευταία ερώτηση που είναι σχετική με την αρχική του ποστ.
Σε περίπτωση που ο αποκωδικοποιητής έχει έξοδο hdmi, ο αντάπτορας πρέπει να είναι hdmi to vga ή vga to hdmi; Αυτή η διαφορά με έχει μπερδέψει πάρα πολύ.

Αυτοί οι μετατροπείς είναι one way. Αυτός που κάνει μετατροπή απο hdmi( in) to vga(out) δεν μπορούν να λειτουργήσουν αντίστροφα.

Εσύ θέλεις το σήμα hdmi να το μετατρέψεις σε(to) vga

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Το λινκ της τηλεόρασης δεν είναι σωστό.

Συνδέονται σχεδόν τα πάντα αρκεί να έχεις τα σωστά "εργαλεία".

Πρέπει να είσαι σίγουρος ποιά είναι η είσοδος (προτζεκτορας στην συγκεκριμένη με vga) και ποιά είναι η έξοδος. Θα πρέπει να είσαι επίσης σίγουρος οτι η πηγή που θα δώσει το σήμα λειτουργεί σαν έξοδος. Τα hdmi της tv λειτουργούν μόνο ως δέκτες σήματος και οχι ως έξοδοι όπως γίνεται στην περίπτωση του υπολογιστή.

Όπως είπα τα πάντα, σχεδόν, γίνονται. Αν θες καλύτερη απάντηση και συγκεκριμένη, δώσε συγκεκριμένα στοιχεία. Συνήθως και οι τηλεοράσεις έχουν κάποια αναλογική έξοδο που θα μπορέσεις να στείλεις στον προτζεκτορα, διόρθωσε το λινκ μήπως βοηθήσουμε.

Έχεις δίκιο. Διόρθωσα το link. Η τηλεόραση είναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/23496274/Samsung-Smart-Τηλεόραση-LED-4K-UHD-UE55TU7172-HDR-55.html

11 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Αυτοί οι μετατροπείς είναι one way. Αυτός που κάνει μετατροπή απο hdmi( in) to vga(out) δεν μπορούν να λειτουργήσουν αντίστροφα.

Εσύ θέλεις το σήμα hdmi να το μετατρέψεις σε(to) vga

Αυτό πίστευτα και εγώ, αλλά το μήνυμα του australis με μπέρδεψε.
Οπότε σε κάθε περίπτωση χρειάζομαι ένα μετατροπέα HDMI to VGA και από εκεί και πέρα θα δω πού θα το συνδέσω (είτε σε αποκωδικοποιητή είτε σε υπολογιστή).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2021 στις 2:37 ΜΜ, satoulis είπε

Αυτό πίστευτα και εγώ, αλλά το μήνυμα του australis με μπέρδεψε.
Οπότε σε κάθε περίπτωση χρειάζομαι ένα μετατροπέα HDMI to VGA και από εκεί και πέρα θα δω πού θα το συνδέσω (είτε σε αποκωδικοποιητή είτε σε υπολογιστή).

 

Αυτό που σου λέει είναι ότι είναι δύσκολο απ το laptop να δώσεις ταυτόχρονα έξοδο στην τηλεόραση και στον προτζέκτορα. Αυτό γιατί τα laptop δεν έχουν αρκετές θύρες εξόδου για κάτι τέτοιο. Ακόμη και 2 θύρες εξόδου δεν σημαίνει ότι μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και τις 2. Για παράδειγμα το samsung laptop μου που έχει VGA και HDMI δεν μπορείς να συνδέσεις 2 εξωτερικές οθόνες. Βέβαια σε linux το κατάφερα απενεργοποιώντας την οθόνη του laptop αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα που δεν νομίζω να σε ενδιαφέρουν. 
Περισσότερες λεπτομέρειες ίσως καταφέρουμε να σου δώσουμε αν έχουμε το μοντέλο του laptop.

Αν δεν σ ενδιαφέρει κάτι τέτοιο και θες απλά να στέλνεις απ το laptop στον προτζέκτορα, μπορείς να πας σε αυτόν εδώ τον αντάπτορα. Αν δεν κάνω λάθος έχω τον ίδιο για το άλλο μου laptop που έχει μόνο HDMI

https://www.skroutz.gr/s/12282150/Powertech-HDMI-male-VGA-female-CAB-H071.html

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Αυτό που σου λέει είναι ότι είναι δύσκολο απ το laptop να δώσεις ταυτόχρονα έξοδο στην τηλεόραση και στον προτζέκτορα. Αυτό γιατί τα laptop δεν έχουν αρκετές θύρες εξόδου για κάτι τέτοιο. Ακόμη και 2 θύρες εξόδου δεν σημαίνει ότι μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και τις 2. Για παράδειγμα το samsung laptop μου που έχει VGA και HDMI δεν μπορείς να συνδέσεις 2 εξωτερικές οθόνες. Βέβαια σε linux το κατάφερα απενεργοποιώντας την οθόνη του laptop αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα που δεν νομίζω να σε ενδιαφέρουν. 
Περισσότερες λεπτομέρειες ίσως καταφέρουμε να σου δώσουμε αν έχουμε το μοντέλο του laptop.

Αν δεν σ ενδιαφέρει κάτι τέτοιο και θες απλά να στέλνεις απ το laptop στον προτζέκτορα, μπορείς να πας σε αυτόν εδώ τον αντάπτορα. Αν δεν κάνω λάθος έχω τον ίδιο για το άλλο μου laptop που έχει μόνο HDMI

https://www.skroutz.gr/s/12282150/Powertech-HDMI-male-VGA-female-CAB-H071.html

 

 

Δεν με ενδιαφέρει να δώσω ταυτόχρονα έξοδο και σε τηλεόραση και σε προτζέκτορα.

Η αρχική μου σκέψη ήταν από την τηλεόραση να στείλω εικόνα στον προτζέκτορα το οποίο κατάλαβα ότι δεν γίνεται. Οπότε αυτό που θα κάνω είναι να στείλω εικόνα από λάπτοπ ή από αποκωδικοποιητή στον προτζέκτορα.
Και εγώ έναν τέτοιο αντάπτορα πήρα, απλά δεν έχει το καλώδιο για τον ήχο. Δεν έχω προλάβει ακόμα να το δοκιμάσω, αλλά θεωρώ ότι θα κάνει αυτό που θέλω.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, satoulis είπε

 

Δεν με ενδιαφέρει να δώσω ταυτόχρονα έξοδο και σε τηλεόραση και σε προτζέκτορα.

Η αρχική μου σκέψη ήταν από την τηλεόραση να στείλω εικόνα στον προτζέκτορα το οποίο κατάλαβα ότι δεν γίνεται. Οπότε αυτό που θα κάνω είναι να στείλω εικόνα από λάπτοπ ή από αποκωδικοποιητή στον προτζέκτορα.
Και εγώ έναν τέτοιο αντάπτορα πήρα, απλά δεν έχει το καλώδιο για τον ήχο. Δεν έχω προλάβει ακόμα να το δοκιμάσω, αλλά θεωρώ ότι θα κάνει αυτό που θέλω.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! 

Δεν έχω δοκιμάσει τον ήχο στον αντάπτορα αλλά και να ήθελα είναι δώρον άδωρο με αυτό το καλώδιο αφού είναι 50cm το πολύ και τις περισσότερες φορές αλλά ειδικά στην περίπτωση του projector που φταντάζομαι ότι είναι αρκετά μακρυά απ το laptop ή τον αποκωδικοποιητή είναι άχρηστο. Επίσης λόγο του ότι οι προτζέκτορες έχουν χάλια ηχεία(όσοι έχουν) δεν αξίζει να επενδύσεις σε μία καλωδίωση απ την πηγή μέχρι τον προτζέκτορα. Ηχεία των 30€ υπολογιστή θα είναι πολύ καλύτερα.
Προσωπικά στο σαλόνι μου έχω ένα παλιό στερεοφωνικό ( 20+ χρονών) και έχω συνδέσει εκεί τον ήχο και αυτό με την σειρά του τον μοιράζει στα ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...