Προς το περιεχόμενο

Σφύριγμα στα Ηχεία λόγω A/C


profile
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από profile,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε πρόσφατα ανακαινισμένο δωμάτιο που δεν μπορούσε να γίνει νέα ηλεκτρική γραμμή μέχρι τον πίνακα για το κλιματιστικό, μπήκαν πάνω στην ίδια γραμμή(ασφάλεια) όλα τα ρεύματα του δωματίου. Τώρα, όποτε ξεκινάει το κλιματιστικό βγαίνει ένα έντονο σφύριγμα από τα ηχεία. Η σύνδεση είναι: υπολογιστής /καλώδιο jack 3.5 / ενισχυτής/ ηχεία. Το όλο σύστημα είναι πάνω σε πολύμπριζο ασφαλείας. Έχω σφύριγμα με ή χωρίς το πολύμπριζο.  Προσωρινές λύσεις α)Έχω τραβήξει ρεύμα( μπαλαντέζα) από άλλη γραμμή και δεν έχω πρόβλημα.   β)Έχω μονώσει την γείωση του φις του υπολογιστή και πάλι δεν το κάνει. Η πρώτη λύση δεν μπορεί να γίνει μόνιμη. Η δεύτερη νομίζω δεν είναι η ενδεδειγμένη. Πως λύνω αυτό το  πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τ

Αφου η λύση ειναι προφανείς γιατι ρωτάς;

Νεα γραμμη μεχρι τον πινακα, νέα ασφάλεια.

Κάρφωσε το καλώδιο στο τοίχο, αν δεν μπορεις να τα περάσεις στις υπάρχουσες σωληνώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω μπας και μπορώ να γλυτώσω τρύπες και καρφώματα . Πρέπει να τρυπήσω τρεις τοίχους ( μακρόστενο διαμέρισμα). Σκέφτομαι μήπως υπάρχουν τίποτα φίλτρα. Ή αυτό με την απομόνωση της γείωσης του φις του τροφοδοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν υπάρχουν φίλτρα. Πιθανόν να είσαι και σε καλωδια εκτος προδιαγραφών, δηλαδη εναμισαρια, που εχουν καταργηθεί

Οποτε εναι μονόδρομος καί για την ασφάλεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εναμισάρια είναι τα καλώδια και 12αρι το A/C inverter. Δεν γλιτώνω την ταλαιπωρία δηλαδή. Αν αφήσω το PC χωρίς γείωση, είναι μεγαλω θέμα λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, profile είπε

Σε πρόσφατα ανακαινισμένο δωμάτιο που δεν μπορούσε να γίνει νέα ηλεκτρική γραμμή μέχρι τον πίνακα για το κλιματιστικό, μπήκαν πάνω στην ίδια γραμμή(ασφάλεια) όλα τα ρεύματα του δωματίου. Τώρα, όποτε ξεκινάει το κλιματιστικό βγαίνει ένα έντονο σφύριγμα από τα ηχεία. Η σύνδεση είναι: υπολογιστής /καλώδιο jack 3.5 / ενισχυτής/ ηχεία.

Στην ιδια γραμμή ειναι  και το δικο μου και δεν εχω θεματα Το έχεις σε πολύμπριζο?                                            1. Βγαλτο απο το πολυπριζο  και βαλε μια  πριζα  σαν αυτη  τριπλή πρίζα                                                          2. Δες αν μπορεί  να περαστεί ενα ακόμη 1,5 καλώδιο απο τον πίνακα με δικη του ασφάλεια μέσα από τις υπάρχουσες σωλήνες και να βγάλεις μια επιπλεον πριζα 

41 λεπτά πριν, profile είπε

Δεν γλιτώνω την ταλαιπωρία δηλαδή

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus μητρική είναι;

Μερικά κλιματιστικά έχουν στην συσκευασία https://www.actuellelectronics.gr/el/ilektronika-exartimata/filtra-adiparasitika-ilektronika-exartimata/ferittis-adiparasitiko-kalodiou-297-80000154 συνήθως οι εγκαταστάτες δεν τα βάζουν.

Screenshot_547.png.fe75d5d3ed5a0c2e765b4764c9807c0a.png

Δεν είναι σίγουρο αν θα βοηθήσουν αλλά αξίζει να το δοκιμάσεις.

Μετά θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον πραγματικό ηλεκτρολόγο μήπως σου προτείνει κάποιο αντιπαρασιτικό για τα Inverter που μπαίνει στον πίνακα. Επίσης θέλει έλεγχο η γείωση του σπιτιού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@hp8 Φίλε μου το AC είναι συνδεμένο απευθείας από μπουάτ. Το PC είναι σε μπρίζα του δωματίου αλλά με ή χωρίς πολυμπριζο δεν αλλάζει κάτι.  Όσον αφορά την καινούρια γραμμή που λες ,δεν χωράει τίποτα πλέον στο σπιράλ. Με το ζόρι χωρέσαμε την καινούρια γραμμή. 

10 λεπτά πριν, Klausx είπε

Asus μητρική είναι

Ναι. Τι τρέχει με την Asus;

10 λεπτά πριν, Klausx είπε

Μετά θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον πραγματικό ηλεκτρολόγο μήπως σου προτείνει κάποιο αντιπαρασιτικό για τα Inverter που μπαίνει στον πίνακα.

Σε ευχαριστώ για την πρόταση 

Επεξ/σία από profile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, profile είπε

Φίλε μου το AC είναι συνδεμένο απευθείας από μπουάτ. Το PC είναι σε μπρίζα του δωματίου αλλά με ή χωρίς πολυμπριζο δεν αλλάζει κάτι.  Όσον αφορά την καινούρια γραμμή που λες ,δεν χωράει τίποτα πλέον στο σπιράλ. Με το ζόρι χωρέσαμε την καινούρια γραμμή. 

Ναι.

Αυτά που σου δείχνω πάνε στα καλώδια της εξωτερικής μονάδος.

Δοκίμασε με άλλο PC, θα σου βγει πιο φτηνά να αλλάξεις μητρική σε άλλη μάρκα πάρα να μπλέξεις με καλωδιώσεις. Έχω το ίδιο θέμα με Asus ενώ στην ίδια γραμμή με Asrock / Gigabyte όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

Αυτά που σου δείχνω πάνε στα καλώδια της εξωτερικής μονάδος

OK. Το κατάλαβα.  Έβαλα PC με gigabyte και τα ίδια. Να ξαναρωτήσω, αν αφήσω το PC χωρίς γείωση, θα είναι μεγάλο λαθος;   Από Δευτέρα θα ψάξω αυτά που μου είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, profile είπε

   β)Έχω μονώσει την γείωση του φις του υπολογιστή και πάλι δεν το κάνει. 

Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα όταν ανάβω διακόπτη λάμπας και όταν παίρνει μπρος ένα παλιό ψυγείο έχω παράσιτα στα ηχεία που έχω σύνδεση στον υπολογιστή δεν έχω καταφέρει να το φτιάξω.. 

Αν αφίσες χωρίς γείωση το aircondion μπορεί να μην το κάνει αλλά δεν ξέρω... 

Καλύτερα να φωνάξεις κάποιον ηλεκτρολόγο να σου περάσει και νέα γραμμή αποκλειστικά για την μονάδα του aircondion. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, profile είπε

OK. Το κατάλαβα.  Έβαλα PC με gigabyte και τα ίδια. Να ξαναρωτήσω, αν αφήσω το PC χωρίς γείωση, θα είναι μεγάλο λαθος;   Από Δευτέρα θα ψάξω αυτά που μου είπες.

Θα ρωτήσω και εγώ ηλεκτρολόγο, δεν υπάρχει μικρό ή μεγάλο λάθος όταν μιλάμε για ρεύμα που μπορεί να σκοτώσει. Στην ουσία παρακάμπτεις ασφαλιστικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Αν αφίσες χωρίς γείωση το aircondion μπορεί να μην το κάνει αλλά δεν ξέρω

Αν αφήσω χωρίς γείωση είτε το ac είτε το PC δεν θα υπάρχει πρόβλημα αλλά όπως λέει και ο krausx είναι θέμα ασφάλειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πήρα φερρίτες και τους έβαλα στο καλώδιο τροφοδοσίας του A/C αλλά δεν έγινε τίποτα. Στη συνέχεια τους τοποθέτησα στο καλώδιο του ήχου και μείωσαν ελάχιστα τα παράσιτα(φύσημα) αλλά το σφύριγμα όχι. Από κατάστημα μου είπαν οτι πρέπει να χρησιμοποιήσω μετασχηματιστή απομόνωσης. Μετράς τα watt κατανάλωσης στην μπρίζα που βρίσκεται ο ενισχυτής και παίρνεις τον ανάλογο μετασχηματιστή. Συνεχίζω την έρευνα...  το πρόβλημα συνεχίζει.

*Για κάποιον που θα δοκιμάσει φερρίτη (έστω για το φύσημα) να ξέρει οτι θα πρέπει να εφάπτεται απόλυτα με το καλώδιο ήχου. Αν ο φερρίτης έχει μεγαλύτερη οπή διπλώνουμε το καλώδιο μέχρι να έχουμε πλήρη επαφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Λύση

Μετά από δυο χρόνια και...  με ανοιχτό κλιματιστικό και PC στην ίδια ηλεκτρική γραμμή.

Η λύση (1) στο πρόβλημα μου είναι αυτό το εξάρτημα.  AVSL : Brands : AV:Link : Product : AV Distribution : Ground Loop Isolators : 201.087UK που μπήκε στην έξοδο της κάρτας ήχου του υπολογιστή.  Έσβησε το σφύριγμα 100%.

image.jpeg.746c818ec05923d4cb4884ab9f130e82.jpeg

 

Η λύση (2) 55100-CINCH AMPIRE Ground Loop Isolator (RCA) που μπήκε στην είσοδο του ενισχυτή και έλυσε το πρόβλημα κατά 90%.

Από 90% έως και το τέρμα της έντασης του ενισχυτή ξεκινάει το σφύριγμα. Αυτό εκτός από τα δυο RCA έχει και δυο γυμνά καλώδια που δεν ξέρω τι κάνουν. 

image.jpeg.b4fe337f2f57bad374aa9ca156788055.jpeg

 

Και με τα δυο όταν κλείνω το PC αλλά αφήνω τον ενισχυτή ανοιχτό υπάρχει ένα αμυδρό σφύριγμα (με ανοιχτό κλιματιστικό). 

Μόλις ανοίξω τον υπολογιστή  σφύριγμα τέλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...