Προς το περιεχόμενο

Το dashboard του Xbox Series X θα υποστηρίξει σύντομα 4K ανάλυση


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, tegonikos said:

Είπα κάπου οτι δεν επιδέχεται κριτικής η άποψη μου? Οσο για τις αποδείξεις από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω...κάποιος που εχει δουλέψει και τα δυο δεν μπορώ να πιστέψω οτι δεν διέκρινε την χαοτική διαφορά μεταξύ τους σε χρώματα, animation, ανάλυση, ήχους, μενού, σχεδιασμό, κ.τ.λ. Console war ξεκινάει συνήθως από κολλημένους οπαδούς της μίας εταιρίας, οχι από κάποιον που πέρασε και από τις δυο και έβγαλε τα συμπεράσματα του. Δηλαδή κατά εσένα, απαγορεύεται σε κάποιον που εχει και τις δυο κονσόλες να εκφράσει την άποψη του δημόσια για το ποια είναι καλύτερη από την άλλη σε κάποιον συγκεκριμένο τομέα για να μην δημιουργήσει "console war"?Nα σιωπήσει δηλαδή εκτός αν η νικήτρια κονσόλα είναι αυτή της προσωπικής σου εκτίμησης?οκ...

Δεν ειπε κανενας να μην εκφερεις την αποψη σου αν και αν καποιος δει το ιστορικο σου μπορει να καταλαβει πολλα. Περα απο αυτα παλι δεν μας λες τπτ  (χρωματα? λολ). Κοινως γενικολογιες. Για καποιο χαζο λογο η σονυ προτιμησε να σβησει οτι προοδο ειχε κανει στο πσ4 και να ξεκινησει απο την αρχη στο πσ5. Τωρα μεχρι να φτασει το επιπεδο που ειχε με το πσ4 θα παρει πολυ χρονο. Περα απο βασικα features που λειπουν στο πσ5 (VRR κανεις?) το dashboard οταν ξεπερασεις τον μηνα μελιτος βλεπεις οτι εχει ενα σωρο ελλειψεις. Και ελλεψεις οχι μονο σε σχεση με αυτο του ΧΒΟΧ αλλα και σε σχεση με αυτα που ειχες στο πσ4 (πχ φακελοι, δυνατοτητα να κρυβεις παιχνιδια που δεν εχεις πια κτλ). Επισης μονο και μονο το quick resume που εχει το χβοχ ειναι οτι πιο Next gen εχουμε δει σε κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, privateer είπε

Δεν ειπε κανενας να μην εκφερεις την αποψη σου αν και αν καποιος δει το ιστορικο σου μπορει να καταλαβει πολλα. Περα απο αυτα παλι δεν μας λες τπτ  (χρωματα? λολ). Κοινως γενικολογιες. Για καποιο χαζο λογο η σονυ προτιμησε να σβησει οτι προοδο ειχε κανει στο πσ4 και να ξεκινησει απο την αρχη στο πσ5. Τωρα μεχρι να φτασει το επιπεδο που ειχε με το πσ4 θα παρει πολυ χρονο. Περα απο βασικα features που λειπουν στο πσ5 (VRR κανεις?) το dashboard οταν ξεπερασεις τον μηνα μελιτος βλεπεις οτι εχει ενα σωρο ελλειψεις. Και ελλεψεις οχι μονο σε σχεση με αυτο του ΧΒΟΧ αλλα και σε σχεση με αυτα που ειχες στο πσ4 (πχ φακελοι, δυνατοτητα να κρυβεις παιχνιδια που δεν εχεις πια κτλ). Επισης μονο και μονο το quick resume που εχει το χβοχ ειναι οτι πιο Next gen εχουμε δει σε κονσολα.

Φίλε μου ειλικρινά δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει τι είχε το ps4 ή τι έχει το ps5. Mιλάω μόνο σαν επιφανειακή εμπειρία χρήσης. Στο xbox series X ξεκινάει η κονσόλα και είσαι μπροστά σε ένα δίχρωμο πράσινο γραφικό περιβάλλον που θυμίζει windows 8, σε χαμηλή ανάλυση, η περιήγηση είναι ότι νάναι με κάτι μεγάλα κουτιά με screenshots χωρίς animation χωρίς μουσικές, ήχους, τίποτα, το pass αντιαισθητικό με εικόνας χαμηλής ανάλυσης κ.τ.λ. Οταν μετά από κανα μήνα χρήση xbox πας σε ps5 παθαίνεις πολιτισμικό σοκ. Γιαυτό λέω, καλό είναι η micorsoft εκτός της ανάλυσης που λέει οτι θα κάνει 4Κ (αμην, αν είναι δυνατόν να μην είναι ήδη, ΚΑΜΙΑ διακιολογία), να επανασχεδιάσει όλο το γραφικό περιβάλλον που να δείχνει αντάξιο μιας πανίσχυρης νέας γενιάς κονσόλας και οχι να μοιάζει με γραφικό περιβάλλον xbox360.

(από το ιστορικό μου τι μπορεί να καταλάβει κάποιος, από περιέργεια ρωτάω, για πες)

Επεξ/σία από tegonikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, tegonikos said:

Φίλε μου ειλικρινά δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει τι είχε το ps4 ή τι έχει το ps5. Mιλάω μόνο σαν επιφανειακή εμπειρία χρήσης. Στο xbox series X ξεκινάει η κονσόλα και είσαι μπροστά σε ένα δίχρωμο πράσινο γραφικό περιβάλλον που θυμίζει windows 8, σε χαμηλή ανάλυση, η περιήγηση είναι ότι νάναι με κάτι μεγάλα κουτιά με screenshots χωρίς animation χωρίς μουσικές, ήχους, τίποτα, το pass αντιαισθητικό με εικόνας χαμηλής ανάλυσης κ.τ.λ. Οταν μετά από κανα μήνα χρήση xbox πας σε ps5 παθαίνεις πολιτισμικό σοκ. Γιαυτό λέω, καλό είναι η micorsoft εκτός της ανάλυσης που λέει οτι θα κάνει 4Κ (αμην, αν είναι δυνατόν να μην είναι ήδη, ΚΑΜΙΑ διακιολογία), να επανασχεδιάσει όλο το γραφικό περιβάλλον που να δείχνει αντάξιο μιας πανίσχυρης νέας γενιάς κονσόλας και οχι να μοιάζει με γραφικό περιβάλλον xbox360.

(από το ιστορικό μου τι μπορεί να καταλάβει κάποιος, από περιέργεια ρωτάω, για πες)

Μιλας για θεμα εμφανισης το οποιο ειναι εντελως υποκειμενικο. Οπως ειπα η φρεσκαδα της νεας εμφανισης φευγει πολυ γρηγορα και αυτο που μενει ειναι η χρηστικοτητα και οι δυνατοτητες. Και εκει το πσ5 οπως ειπα υπολειπεται ακομη και σε σχεση με το πσ4.

Οσο αφορα το ιστορικο σου το ξερεις και ξερεις γιατι σου εχουν διαγραφει ενα σωρο ποστ κατα καιρους οποτε ας το αφησουμε εδω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, privateer είπε

Μιλας για θεμα εμφανισης το οποιο ειναι εντελως υποκειμενικο. Οπως ειπα η φρεσκαδα της νεας εμφανισης φευγει πολυ γρηγορα και αυτο που μενει ειναι η χρηστικοτητα και οι δυνατοτητες. Και εκει το πσ5 οπως ειπα υπολειπεται ακομη και σε σχεση με το πσ4.

Οσο αφορα το ιστορικο σου το ξερεις και ξερεις γιατι σου εχουν διαγραφει ενα σωρο ποστ κατα καιρους οποτε ας το αφησουμε εδω.

Χρηστικότητα?Μα εκεί και αν δεν είναι ΧΑΟΤΙΚΗ η διαφορά, τώρα σοβαρολογείς?Βε συ, έχεις και τις δυο κονσόλες ή αυτά τα συμπεράσματα τα βγάζεις από αυτά που διαβάζεις δεξιά αριστερά?. Τι εννοείς με το μου έχουν διαγράψει ένα σωρό ποστ κατά καιρούς?Τι σημαίνει αυτό ακριβώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, tegonikos said:

Χρηστικότητα?Μα εκεί και αν δεν είναι ΧΑΟΤΙΚΗ η διαφορά, τώρα σοβαρολογείς?Βε συ, έχεις και τις δυο κονσόλες ή αυτά τα συμπεράσματα τα βγάζεις από αυτά που διαβάζεις δεξιά αριστερά?. Τι εννοείς με το μου έχουν διαγράψει ένα σωρό ποστ κατά καιρούς?Τι σημαίνει αυτό ακριβώς?

Τωρα νομιζω μας τρολαρεις. Εχει quick resume to ps5, εχει φακελους, εχει VRR, 1440p υποστηριξη? Μπορεις να κανεις customize to dashboard (οχι)? Που ειναι το dolby atmos. Εχει LFG (looking for group) οπως το χβοχ? Και αλλα πολλα μικρα η μεγαλα που επηρεαζουν την χρηστικοτητα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tegonikos είπε

Χρηστικότητα?Μα εκεί και αν δεν είναι ΧΑΟΤΙΚΗ η διαφορά, τώρα σοβαρολογείς?Βε συ, έχεις και τις δυο κονσόλες ή αυτά τα συμπεράσματα τα βγάζεις από αυτά που διαβάζεις δεξιά αριστερά?. Τι εννοείς με το μου έχουν διαγράψει ένα σωρό ποστ κατά καιρούς?Τι σημαίνει αυτό ακριβώς?

Έχω και τις 2 κονσόλες και η διαφορά είναι όπως αναφέρεις χαοδες υπέρ του Χβοχ όμως..  μέχρι και για να κλείσεις την κονσολα πρέπει να κάνεις ολόκληρη διαδικασία. Πάτα κουμπί πας κάτω, αριστερά, κουμπί ξανά επιλογή και κουμπί..  μόνο να τα γράψω κουράστηκα.. έκαναν ένα μενού σαλάτα..  του ps4 ηταν αιώνες ανώτερο του 5... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, fanboy είπε

Έχω και τις 2 κονσόλες και η διαφορά είναι όπως αναφέρεις χαοδες υπέρ του Χβοχ όμως..  μέχρι και για να κλείσεις την κονσολα πρέπει να κάνεις ολόκληρη διαδικασία. Πάτα κουμπί πας κάτω, αριστερά, κουμπί ξανά επιλογή και κουμπί..  μόνο να τα γράψω κουράστηκα.. έκαναν ένα μενού σαλάτα..  του ps4 ηταν αιώνες ανώτερο του 5... 

Συμφωνώ ως κάτοχος και των 2.. το οικοσύστημα το Xbox είναι ανώτερο σε όλα τα επίπεδα. Το ps5 δεν έχει ούτε media player.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2021 στις 11:04 ΠΜ, privateer είπε

Τα μπερδεψες παλι. Tο αντιθετο εννοεις 🤣

μιλας για το dashboard απο το οποιο λειπουν βασικα features ακομη και απο εποχης πσ4. 

https://www.eurogamer.net/articles/2021-08-09-eight-months-later-i-barely-use-any-of-ps5s-new-user-interface-features

καλα νταξ τωρα οτι ο φιλος απο πανω υπερβαλλει αλλα αυτος στο eurogamer λεει σοφα πραγματα. Το διαβασες να δεις τι λεει η απλα το ποσταρες; 
Στο πρωτο μας λεει τι ωραια που καθε icon εχει δικο του theme και μουσικη οπου βαζει ο developer (ολοι βαζουν)και ειναι dynamic καθε φορα που αλλαζεις icon αλλαζει τι βλεπεις κτλ  και μετα μας λεει οτι του λειπουν τα themes απο το ps4. Πως διαολο θα δουλεψει το theme οταν καθε icon αλλαζει το backround και τον ηχο; 

Λειπουν μερικα streaming apps, οκ personal gripe αυτον τον ενοχλει γτ τα χρησιμοποιει αλλα ποιος διαολο ανοιγει την κονσολα για streaming apps εν ετη 2021 και δεν τα ανοιγει κατευθειαν απο την τηλεοραση του, πρεπει το ποσοστο να ειναι τρομερα μικρο , του το δινουμε ομως γτ οπως και να εχει πρεπει να υποστηριζονται.

Τον ενοχλει γτ μπερδευει το πατημα του dashboard τι κανει το ταπ και τι το συνεχομενο πατημα. Λογικο ειναι οταν εχεις μια κονσολα 10 χρονια και εχεις συνηθισει να το κανεις οπως εχεις συνηθισει. Τωρα αν μετα απο 2-3 μηνες χρησης δεν μπορεις ακομα να συνηθισεις τι κανει τι , μαλλον εχεις καποιας μορφης αυτισμου. Το game switcher δεν λειτουργει οπως του Xbox το ξεραμε ακομα πριν βγει η κονσολα οτι δεν θα λειτουργει ετσι. Θα μπορουσε οντως να εχει 2-3 παραπανω σειρες στα recently used δεν το λες και experience breaking, προχωραμε. Αν και ειναι τα ιδια steps "νιωθει" οτι ειναι πιο αργο στο ps5 να κλεινεις την κονσολα κτλ. Ασχολιαστο.

Cards, μια χαρα προσθηκη εμενα προσωπικα με εχει βοηθησει αρκετα, τυπου δν ξεκιναω καποιο main quest οταν εχω μια ωρα μαξ γτ πρεπει να φυγω και μ λεει estimated time κτλ προφανως και επιδεχονται βελτιωσεων με πιο σημαντικη να μπορεις να κανεις καποιες pin. Δεν εχουν ουτε 1 bug οσο τις εχω χρησιμοποιησει.

οτι εχω δοκιμασει απο picture in picture , shared screen με φιλους κτλ εχει δουλεψει αψογα απο την πρωτη μερα. Μια χαρα προσθηκη που γινεται must αν παιζεις κανα cooperative fps και βλεπεις την οθονη αυτου που παιζεις μαζι για καλυτερη εμπειρια γενικα συνεργασια και immersion. 

Σχεδον ολα τα gripes του φιλου ειναι γελοιοτητες. Δημοσιογραφος υποτιθεται οτι ειναι, ας αφησουν τις @@ και να τους ασκησουν καμια κριτικη που περιμενουμε 1 χρονο VRR και core features και ακομα περιμενουμε. Παλι καλα που βαλανε την υποστηριξη επεκτασης του δισκου να λεμε 1 χρονο μετα  , πραγματα που το series X εχει απο την πρωτη μερα. Το ps4 οσον αφορα το dashboard ειχε και καποια χρονια εξελιξης , το ps5 βγηκε πριν 1 χρονο, σε καλο δρομο ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...