Προς το περιεχόμενο

ATHLON 1000MHZ ..OVERCLOCKING????


KOSTAS4_XT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

thelo na kano overclocking ton cpu mou.

an ginete...

h moni epilogi pou exei to bios, einai na ayksiso to fsb (90 - 110)

ayth th stigmi, einai epilegmeno to 100..

exo ram 256mb sdr133

tis opoies otan tis bazo sta 100 mhz mporo na tis kano 2-2-2..

o cpu einai o athlon thunderbird 1000mhz.

mb asus a7v (kt133)

 

ayth th stigmi, exontas balei anemistira na fisaei th mitriki kai to cpu h thermokrasia einai stous 52 gia cpu... kai 27gia mb..

prin ton na balo ton anemistira :D :D :D , h thermokrasia epeze stous -67+

tis themrokrasies pou sas leo, tis pira pezontas me full detail nfs u se analisi 1024*768, oste na ton kouraso ligo ton kaimenouli..

ayta.!

mporo na kano kati??.. :arrow: ME ASFALEIA...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να πάρεις το μικρότερο Athlon XP που μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο. Με κανά 25άρι ευρώ θα έχεις και υψηλότερη συχνότητα απ'ότι θα μπορούσε ποτέ να φτάσει ο Thunderbird 1000, και χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Τι να το κουράζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σε απογοητεύσω αλλά πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς με το θέμα. Ακόμα και 10-20% να κερδίσεις σε ταχύτητα (max) δε νομίζω να σε ικανοποιήσει η αύξηση αυτή. Τι 1000MHz τι 1200MHz. Τώρα που καλοκαιριάζει ειδικά με την αύξηση της ταχύτητας του ρολογιού και πιθανόν των Volt σε βλέπω να κάνεις bbq στο CPU :). Στο λέω γιατί κι εγώ κάτι παρόμοιο έχω (thunderbird @ 900MHz) και είχα ασχοληθεί λίγο από περιέργια παλιότερα κι αφού δεν κατάφερα κάτι ικανοποιητικό τον άφησα να δουλεύει στo default επίπεδό του.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τυχόν το chipset Είναι KT133A κι όχι KT133,μπορείς να βάλεις καί cpu με fsb 266MHz.Οι επαφές που σου έδειξε ο Gabriel ίσως να είναι γεφυρωμένες από το εργοστάσιο,οπότε γλιτώνεις τη διαδικασία.Πιστεύω πως μπορείς να φτάσεις τα 1150-1200 MHz χωρίς πρόβλημα.

Υ.Γ. Μάλλον είναι καλύτερα να έχεις τη μνήμη CL3 @ 133MHz παρά CL2 @ 100MHz.

Τρέξε κάποιο benchmark γιά να σιγουρευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί και’Οχι...

Έχουν κάνει ένα μικρό gap ανάμεσα στις επαφές για να μη ξεκλειδώνεται ο multiplier με μολυβάκι.

Αλλά...

http://www6.tomshardware.com/howto/20011112/athlonxp2000oc-01.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...