Προς το περιεχόμενο

Τελωνείο + planetexpress


chrysa_anagnostou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έχω ενα πακέτο που πήρα από planetexpress, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια θα ειναι η συνολική τιμή που θα αναγράφεται στο πακέτο, για να ξέρω εαν θα πληρώσω τελωνείο ή οχι.. 

Στην πρώτη screenshot είναι οσα χρεωθηκα για να φτάσει το πακέτο από το καταστημα στο planetexpress, και στη δεύτερη όσα χρεώθηκα για να μου το στείλει το planetexpress. 

Screenshot_20210822_162906_com.huawei.browser.jpg.35124f0da001406d849552e2f9afd7c0.jpg

Screenshot_20210822_162834.jpg.861e89e5a5d97e71d52339f5e74cd525.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι δεν ρωτάς την planetexpress τι τιμή βάζουν στα πακέτα τους γενκώς και τι τιμή βάλανε στο δικό σου πακέτο;

Απο 1 Ιουλίου δεν υπάρχει η ατέλεια για δέματα κάτω των 22 Ε, όλα περνάνε τελωνείο. Οπότε θεωρητικά θα πληρώσεις για εκτελωνισμό 100% εκτός και αν προπλήρωσες τον φόρο με την αγορά που έκανες από την planetexpress

Λογικά το ποσό που πρέπει να βάλουνε είναι 15$ + 13,1$ κόστος προιόντος και shipping cost για να στείλουν σε σένα το δέμα. Αλλά εμπειρικά δεν ξέρω εγώ και δεν μπορώ να πω με σιγουριά

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s1mplement είπε

Γιατι δεν ρωτάς την planetexpress τι τιμή βάζουν στα πακέτα τους γενκώς και τι τιμή βάλανε στο δικό σου πακέτο;

Τους ρώτησα και απάντησαν με κάτι άσχετο, (κάτι του τυπου "ολα τα πακέτα άνω των 22 ευρών περνάνε τελωνείο"). 

1 ώρα πριν, s1mplement είπε

Απο 1 Ιουλίου δεν υπάρχει η ατέλεια για δέματα κάτω των 22 Ε, όλα περνάνε τελωνείο. Οπότε θεωρητικά θα πληρώσεις για εκτελωνισμό 100% εκτός και αν προπλήρωσες τον φόρο με την αγορά που έκανες από την planetexpress

Λογικά το ποσό που πρέπει να βάλουνε είναι 15$ + 13,1$ κόστος προιόντος και shipping cost για να στείλουν σε σένα το δέμα. Αλλά εμπειρικά δεν ξέρω εγώ και δεν μπορώ να πω με σιγουριά

Ααα, οκευ ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Planet express γραφει στο πακετο οτι συμπληρωσεις εσυ στο customs declaration. 

Τωρα στο Shop for Me δεν ξερω τι ακριβως γραφουν.

Γιατι δεν αγοραζες εσυ κατευθειαν το προιον?

Επεξ/σία από tasarass77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θελω να κανω μια αγορα απο ebay Αμερικης ενος αντικειμενου με αξια 220 USD.

Λεω στον πωλητη να βαλει μια μικροτερη αξια στο δεμα  και να το στειλει στην διευθυνση που εχω στην Planet Express.
Αυτος καπου τα μασαει.

Αν αφησει την τιμη ως εχει, μπορω εγω οταν φτασει στην Planet Express να αφαιρεσουν την αρχικη τιμη εντελως και να μεινει μονο η δικη μου που θα δηλωσω εγω σ αυτους;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2021 στις 3:02 ΜΜ, MaXmaD είπε

Θελω να κανω μια αγορα απο ebay Αμερικης ενος αντικειμενου με αξια 220 USD.

Λεω στον πωλητη να βαλει μια μικροτερη αξια στο δεμα  και να το στειλει στην διευθυνση που εχω στην Planet Express.
Αυτος καπου τα μασαει.

Αν αφησει την τιμη ως εχει, μπορω εγω οταν φτασει στην Planet Express να αφαιρεσουν την αρχικη τιμη εντελως και να μεινει μονο η δικη μου που θα δηλωσω εγω σ αυτους;

 

Ναι. Όταν θα το πάνε το πακέτο στο planetexpress, ζήτησε τους να βγάλουν την απόδειξη, θα σε βάλουν να φτιάξεις εσυ το custom declaration (η τιμή που θα φαίνεται στο τελωνείο) οποτε βάζεις ο,τι τιμή θέλεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μολις ολοκληρωσα την αποστολη μεσω Planet Express.
Το δεμα εκανε περιπου 50 μερες να φτασει Ελλαδα με την μεθοδο αποστολης:   Planet Mail : Express

Περασε κανονικα τελωνειο απο τα ΕΛΤΑ με βαση την τιμη που ειχα δηλωσει στο declaration form 20$.
Οποτε τα μετετρεψαν σε 19,44 (!!) Ευρω και χρεωθηκα το ΦΠΑ 24% = 4,67 Ευρω + 5 Ευρω αμοιβη των ΕΛΤΑ.

Το πακετο φανηκε να ανοιχτηκε καποια στιγμη στην διαδικασια αλλα ηταν κατω απο τα κολλημενα αυτοκολλητα. Ετσι οπως το εκτιμησα πρεπει να το ανοιξαν στην Planet Express λιγο πριν το στειλουν. Ισως ειναι μια δικλειδα ασφαλειας σε περιπτωση που εμπορευεσαι κατι παρανομο...


Εχω ακομα ενα δεμα σ αυτους και σκεφτομαι αν θα το στειλω με την ιδια μεθοδο η θα επιλεξω καποια αλλη για να ερθει πιο γρηγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...