Προς το περιεχόμενο

Δυσαρεστημένοι οι developers του Among Us με την «αντιγραφή» του παιχνιδιού τους από την Epic Games


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Eloy είπε

Πιστεύω οτι τα pew-pew mmo παιχνίδια είναι ανούσια. Προσωπική μου άποψη - έτσι ?  Αλλοι τα βρίσκουν εξαιρετικά. Αλλά έχουν μια χρησιμότητα - σκοτώνουν κόσμο στο παιχνίδι κι έτσι ξεδίνουν κάποιοι που πιθανόν η βία θα τους έβγαινε στην πραγματική ζωή. :) :) :) Κλασσικές αξίες θεωρώ τα Puzzle games, τα Adventures, τα Sport games (εγώ τα απεχθάνομαι αλλά άλλοι τα βρίσκουν με το δίκιο τους καταπληκτικά) και τα Arcades. Στα mmo θεωρώ ότι τα mmorpg games όπως το WoW ή το Eve online είναι οι βασιλιάδες γιατί δεν πάει χαμένος ο χρόνος που έπαιξες αλλά αφήνεις παρακατθήκη για την επόμενη μέρα που θα ξαναπαίξεις. Αλλά αυτά έχουν το κακό οτι γίνονται επαναλαμβανόμενα και στην πορεία ανακαλύπτεις οτι πρέπει να θυσιάζεις πολυ χρόνο κάθε μέρα για να μην μένεις πίσω...   Βέβαια, σε τελική ανάλυση αυτό που μετράει είναι πως την βρίσκει ο καθένας - γιατί όπως λέει και το άσμα, "το θέμα είναι να την βρεις"...

Σωστά τοποθετείσαι, ούτως ή άλλως είμαστε σε μία εποχή όπου τα περισσότερα games σου προσφέρουν κάτι τώρα, και όχι μακροχρόνια. Γι'αυτό παιχνίδια όπως το LoL, CS:GO και Fortnite είναι παιχνίδια που είτε παίξεις 3 ώρες είτε 3000, θα σου προσφέρουν την ίδια "ποσότητα ευχαρίστησης", εννοώντας ότι θα λάβεις την ίδια ικανοποίηση για τα επιτεύγματά σου και συνήθως είναι ατομική η ικανοποίηση.

Από την άλλη υπάρχουν παιχνίδια που σε "αναγκάζουν" να παίζεις άπειρες ώρες, όπως το WoW, χωρίς να το καταλαβαίνεις, τα οποία απαιτούν να σέβεσαι το community, αλλιώς δεν έχεις μέλλον εκεί. Φυσικά αυτά σου προσφέρουν διαφορετικό είδος ευχαρίστησης και προωθούν την ομαδικότητα.

Υπάρχουν και τα single player games, όπου μπορείς να τα παίζεις όσες φορές θες και σου προσφέρουν σχετικά μικρότερης διάρκειας ευχαρίστηση, καθώς έπειται από 10-50 ώρες έχει επέλθει κορεσμός, εκτός αν τα δοκιμάσεις στο μεγαλύτερο επίπεδο δυσκολίας. Και φυσικά μετά έγκειται και το ερώτημα γιατί να παίζεις αυτά τα παιχνίδια στη μεγαλύτερη δυσκολία, από τη στιγμή που ο αυτοσκοπός είναι να περνάς καλά?

Πλέον σε κάθε gaming genre έχουν βγει τόσο πολλά διαφορετικά παιχνίδια για όλα τα γούστα. Από την μεριά των developers, όμως, σημασία έχει το πόσα λεφτά μπαίνουν στις τσέπες τους, επομένως χρησιμοποιούν όσους περισσότερους πόρους μπορούν στην αγορά δικαιωμάτων για τα παιχνίδια, και εξαντλούν κάθε δυνατό τρόπο να μπουν στα χωράφια των άλλων και να κλέψουν ιδέες και να τις κάνουν δικές τους με το γράμμα του νόμου... Δεν είμαι υπέρ, αλλά ως καταναλωτής και ύστερα από 25 χρόνια gaming, μπορώ να πω ότι ουκ ολίγες φορές έχουν γίνει τέτοια περιστατικά... κραυγαλέα κιόλας.

Επεξ/σία από Markos Antonoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά τα παιχνίδια που δεν τελειώνουν ποτέ δεν με ικανοποιούν ιδιαίτερα. Θέλω το παιχνίδι να έχει ένα στόχο, να το παίξω, να διασκεδάσω, το ιδανικό με μια ωραία ιστορία από πίσω και κάποια στιγμή να τελειώσει. Γι' αυτό και προτιμώ τα single player. Η απόλυτη ικανοποίηση από ένα παιχνίδι είναι ότι κατάφερες να το τερματίσεις. Δεν χρειάζεται να γίνει όλη η ζωή μας ένας ψεύτικος online χαρακτήρας (avatar).

Εχω γνωστούς που δεν έχουν ιδέα από gaming και παίζουν εδώ και 10 χρόνια τα ίδια και τα ίδια 2-3 online παιχνίδια. Αυτό δεν λέγεται διασκέδαση, αλλά εθισμός. Επίσης τα λεφτά που δίνουν πολλοί σε αυτά τα "δωρεάν" παιχνίδια για να ανέβουν επίπεδο είναι απεριόριστα.

Ακόμη και τα single player παιχνίδια που είναι 50+ ωρών τα θεωρώ υπερβολικά. Μετά από τις 20 ώρες αρχίζεις να κουράζεσαι και να κάνεις τα ίδια και τα ίδια επαναλαμβανόμενα. Πολύ σπάνια θα φτιάξει κάποια εταιρεία παιχνίδι που να μην σε κουράζει μετά από τόσες ώρες.

Σε όλα τα παιχνίδια που έχω παίξει, αυτό που  θυμάμαι περισσότερο είναι οι πρωτότυπες ιδέες και αποστολές.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

μερικοί το ίδιο λένε και για τα πόκεμον, αλλά το Google analytics και τα δημογραφικά που έχω μαζέψει, άλλα λένε. Πλέον όσοι παίζουν είναι 18+, ενώ κάτω από 18 ετών άντε να υπάρχουν 2-3 στους 1000.. Το ίδιο γίνεται και στα τουρνουά (ενήλικες κατά 95%).

Για άλλα games δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, θα το απαντήσουν οι ειδικοί που αναλαμβάνουν ομάδες esport η εκθέσεις gaming.

Όταν βγήκε το παιχνίδι Πόκεμον το έπαιζαν κυρίως παιδιά φαντάζομαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, chrisxpap είπε

Όταν βγήκε το παιχνίδι Πόκεμον το έπαιζαν κυρίως παιδιά φαντάζομαι. 

Ακριβώς όπως το είπες, "όταν", γιατί περάσανε ήδη 21 χρόνια και αυτοί που παίζανε μπορεί να φτάσανε και τα 40!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Ούτε εγώ καταλαβαίνω αυτούς που παίζουν fifa/pes αλλά άμα αυτό αρέσει στον άλλον, με γεια του με χαρά του.

Εχεις παρει αδεια απο τους γονεις σου για να ποστάρεις ? 

Δεν θα βάζεις στο ίδιο καλάθι παιχνίδια ιερά τέρατα με σαβούρες τύπου Φορτναιτ - Παπτζι….

  • Thanks 1
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, BaggsR είπε

Δεν το παιζω γιατι με χαλαει το build mechanic, αλλά το σωστό να λέγεται - έχει τρομερό netcode optimization, κάτι που το κάνει να ξεχωρίζει.

Πέραν από αυτό, είναι και η δημοτικότητά του - το είπες μόνος σου, τα πιτσιρίκια θα παίξουν ότι παίζει όλη η τάξη/ το σχολείο/ ο αγαπημένος τους streamer/youtuber.

15 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Είναι διάσημο, πολυδιαφημισμένο, κάθε γνωστός Youtuber/streamer το προωθεί και φυσικά, είναι δωρεάν.

Στην τελική δεν ξέρω τι νόημα έχουν τέτοιες συζητήσεις. Και εγώ το σιχάθηκα σαν παιχνίδι, αλλά επίσης βαριέμαι πολλά παιχνίδια που αρκετοί θεωρούν διαμάντια. Ο καθένας με τα γούστα του, έτσι και αλλιώς το ζητούμενο είναι να περνάς καλά. Όλα τα άλλα δεν έχουν νόημα συζήτησης.

15 ώρες πριν, Choutas είπε

Ποτέ μου δε καταλάβα τον ντόρο με το Fortnite. Όσους ξέρω που το παίζουν είναι μαξ 20. Πολλά παιδιά φίλων το παίζουν και προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.

To destroy-build-desttroy μοτίβο, τα skins των χαρακτήρων (με αγορά καινούργιων επί πληρωμή), τα καρτουνίστικα γραφικά, είναι μερικά από τα πράγματα που τραβάνε τα παιδιά.

Trend είναι και θα περάσει όπως τόσα άλλα, μέχρι να βγει το επόμενο. Προσωπικά το βλέπω ως το LoL, WoW ή το Dota αυτής της γενιάς παιδιών και εφήβων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Choutas είπε

Ποτέ μου δε καταλάβα τον ντόρο με το Fortnite. Όσους ξέρω που το παίζουν είναι μαξ 20. Πολλά παιδιά φίλων το παίζουν και προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.

Είναι ωραίο άμα έχεις μικρά στην οικογένεια ( αδέρφια, ξαδέρφια, ανίψια).  Μαζεύεσαι μια στο τόσο με φίλους, τα τρολάρεις και τα κάνεις να κλαίνε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, The_Judas είπε

Γενικά τα παιχνίδια που δεν τελειώνουν ποτέ δεν με ικανοποιούν ιδιαίτερα. Θέλω το παιχνίδι να έχει ένα στόχο, να το παίξω, να διασκεδάσω, το ιδανικό με μια ωραία ιστορία από πίσω και κάποια στιγμή να τελειώσει. Γι' αυτό και προτιμώ τα single player. Η απόλυτη ικανοποίηση από ένα παιχνίδι είναι ότι κατάφερες να το τερματίσεις. Δεν χρειάζεται να γίνει όλη η ζωή μας ένας ψεύτικος online χαρακτήρας (avatar).

Εχω γνωστούς που δεν έχουν ιδέα από gaming και παίζουν εδώ και 10 χρόνια τα ίδια και τα ίδια 2-3 online παιχνίδια. Αυτό δεν λέγεται διασκέδαση, αλλά εθισμός. Επίσης τα λεφτά που δίνουν πολλοί σε αυτά τα "δωρεάν" παιχνίδια για να ανέβουν επίπεδο είναι απεριόριστα.

Ακόμη και τα single player παιχνίδια που είναι 50+ ωρών τα θεωρώ υπερβολικά. Μετά από τις 20 ώρες αρχίζεις να κουράζεσαι και να κάνεις τα ίδια και τα ίδια επαναλαμβανόμενα. Πολύ σπάνια θα φτιάξει κάποια εταιρεία παιχνίδι που να μην σε κουράζει μετά από τόσες ώρες.

Σε όλα τα παιχνίδια που έχω παίξει, αυτό που  θυμάμαι περισσότερο είναι οι πρωτότυπες ιδέες και αποστολές.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.Ειδικά στο κομμάτι τον ωρών.

Με κάποιο τρόπο έχει περάσει η ιδέα ότι αν ένα single player game , ειδικά rpg , δεν είναι 150-200 ώρες  δεν αξίζει...ή οτι δεν αξίζει full price.

Kάπως έτσι έχουμε φτάσει να ψάχνουμε ανάμεσα στα μύρια side quests για να βρούμε τα 2-3-10 καλά.Ακόμα και στο Witcher 3 που είναι στο top 5 μου κάποια στιγμή κουράστηκα με τόσα πολλά ανούσια filler / fetch quests.Να προσθέσω πως το Witcher έχει τα περισσότερα καλά side quest που έχω δει σε game.Δυο άλλα games που θεωρώ κορυφαία , το Horizon ZD και Breath Of the Wild  , ανάθεμα αν βρήκα πάνω απο 2 ενδιαφέρον side quests σε πάνω απο 100 ώρες gaming...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.Ειδικά στο κομμάτι τον ωρών.

Με κάποιο τρόπο έχει περάσει η ιδέα ότι αν ένα single player game , ειδικά rpg , δεν είναι 150-200 ώρες  δεν αξίζει...ή οτι δεν αξίζει full price.

 

5 ώρες πριν, The_Judas είπε

Έχω γνωστούς που δεν έχουν ιδέα από gaming και παίζουν εδώ και 10 χρόνια τα ίδια και τα ίδια 2-3 online παιχνίδια. Αυτό δεν λέγεται διασκέδαση, αλλά εθισμός. Επίσης τα λεφτά που δίνουν πολλοί σε αυτά τα "δωρεάν" παιχνίδια για να ανέβουν επίπεδο είναι απεριόριστα.

Ακόμη και τα single player παιχνίδια που είναι 50+ ωρών τα θεωρώ υπερβολικά. Μετά από τις 20 ώρες αρχίζεις να κουράζεσαι και να κάνεις τα ίδια και τα ίδια επαναλαμβανόμενα. Πολύ σπάνια θα φτιάξει κάποια εταιρεία παιχνίδι που να μην σε κουράζει μετά από τόσες ώρες.

Ευτυχώς υπάρχουν άτομα που συγκρατούν τις σωστές αυτές απόψεις σε συζητήσιμο επίπεδο εδώ στο site.

Από τη στιγμή που ξεκίνησαν οι εταιρείες παιχνιδιών να νουθετούν το concept "περισσότερες ώρες=καλύτερο παιχνίδι" δημιούργησαν τις ψεύτικες ανάγκες στον κόσμο για αυξημένο περιεχόμενο, με αποτέλεσμα να βγάζουν σε κομμάτια το κάθε παιχνίδι μετονομάζοντας μερικά από αυτά τα κομμάτια σε "dlc", με σκοπό την αισχροκέρδεια. Προσωπικά έπαιζα LoL 7 χρονιά (2010-16), και τη στιγμή που το πήρα απόφαση να το σταματήσω, και να παίζω (κυρίως) single player παιχνίδια, κατάλαβα τι εστί gaming, είτε είχε 5 ώρες διάρκεια (λ.χ. Uncharted) είτε 50 (λ.χ. AC Origins-Odyssey-Valhalla).

Το αστείο είναι ότι ένα παιδί 15 χρόνων που παίζει Fortnite ή LoL, αν τον ρωτήσεις αν πιστεύει ότι είναι gamer θα νομίζει ότι τον προσβάλεις από πάνω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Choutas είπε

Ποτέ μου δε καταλάβα τον ντόρο με το Fortnite. Όσους ξέρω που το παίζουν είναι μαξ 20. Πολλά παιδιά φίλων το παίζουν και προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.

εχει εντονα χρωματα και διεγειρει εντονα τον εγκεφαλο των μικρων παιδιων τους τραβαει ευκολα την προσοχη.0 αιμα κλπ οποτε οι γονεις λενε οκ. Δωρεαν και επισης το παιζει ακομα και η γιαγια μου να πουμε που ειναι 90. Εγω δεν το εχω παιξει ποτε στα 27 μου αλλα μικρος ελιωνα λολ που θα το ελεγα το αντιστοιχο fortnite οταν ειχε πρωτοβγει.Θυμαμαι πηγαινα σε νετ με φιλαρακια και καναμε κοπανες χαχαχαχααχα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Ακριβώς όπως το είπες, "όταν", γιατί περάσανε ήδη 21 χρόνια και αυτοί που παίζανε μπορεί να φτάσανε και τα 40!

Αυτό είναι το ποιντ μου, σε 20 χρόνια μπορεί να παίζουν φορτναιτ κυρίως οι μεγάλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...