Προς το περιεχόμενο

Cosmote fiber κλασικό ρούτερ και ONT


KouMasGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 29/08/2021 at 00:40, ikorolis said:

όχι εννοώ το ONT κομμάτι του Router είπες ότι η FORTHNET στο πιλοτικό FTTH στην Νέα Σμύρνη έδωσε FTTH Router αυτό στην ουσία είναι FTTH ONT/ROUTER

παμε απο την αρχη εστω και με καθυστερηση. στο router ειτε ειναι Router ειτε ftth ειτε vdsl μπορεις να κλειδωσεις αυτα που θες.ο παροχος δηλαδη. ειτε παρεις ont και speedport ειτε σου δωσουν ftth router παλι θα κλειδωσουν αυτα που θελουν. το Ont μπορει πχ να το κλειδωσουν και το speedport ετσι και αλλιως ειναι κλειδωμενο σε καποιες καρτελες.το ιδιο και με της forthnet το ftth. voip και αυτα που δεν πρεπει ειναι κλειδωμενα παροτι ηταν ftth router. εσυ πηρες το fritz μεν που ειναι ξεκλειδωτο αλλα αμα το χρησιμοποιησεις ως wan μαζι με ont το ont παλι θα το χειριζεται ο παροχος. ναι η forthnet στην νεα σμυρνη εδωσε ftth router(στην ουσια εχει ενσωματωμενο και το Ont να το πω με χαζα λογια).

το ftth παιζει μονο εφοσον περαστει απο την πλευρα του παροχου το serial number του ont ή το serial number του Ftth router. στην παρουσα φαση δεν μπορεις να βαλεις οτι θες εσυ ουτε σε Ont ουτε σε ftth router>αργοτερα μπορει πχ να το αφησουν και να παρεις ενα Fritz ftth και να τελειωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα .Ήθελα να κανω μια ερώτηση σχετικά με ΟΝΤ . Εκανα αναβάθμιση σε συμβόλαιο Fiber to the Home με την Cosmote ταχύτητας 300/30  σε ήδη υφιστάμενη γραμμή FTTH 100/10. Παρέδωσα τον παλιό εξοπλισμό ROUTER(ασπρο) και huawei ONT και παρέλαβα νεο router (speedport plus 2 μαύρο ) αλλα παρέλειψαν να μου στείλουν συσκευή ΟΝΤ. Επειδή είχα στην κατοχή μου  μια ΟΝΤ( απο WIND )  συσκευή Huawei EchoLife EG8010H ONT την συνέδεσα με το router αλλά παρόλο που αναβουν σταθερα τα φωτακια POWER και PON δεν έχω internet στο router(μονο το φωτάκι power αναβει)..Η Cosmote στο τηλέφωνο μου είπε ότι θα στείλει άλλο δικό της ONT και συνδέοντας το θα έχω ιντερνετ. 

Δεν κάνει την ίδια δουλειά το κάθε ONT ? Κάθε πάροχος χρειάζεται το δικό του ONT? Δεν θα έπρεπε και με το huawei ONT που το είχα από FTTH WIND να συνδέομαι?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν κάνει. Κάθε ONT έχει δικό του σειριακό αριθμό και δουλεύει μόνο αυτό που έχει δηλωθεί. Θα πρέπει να περιμένεις να σου στείλουν το δικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/11/2022 at 20:00, infin1tyGR said:

Όχι, δεν κάνει. Κάθε ONT έχει δικό του σειριακό αριθμό και δουλεύει μόνο αυτό που έχει δηλωθεί. Θα πρέπει να περιμένεις να σου στείλουν το δικό τους.

εκτος αν δηλωναν τον serial number του ont αλλα δεν θα το κανουν δυστυχως.απλα θα στειλουν αλλο.

On 22/11/2022 at 18:30, angelosrigas said:

Καλησπέρα .Ήθελα να κανω μια ερώτηση σχετικά με ΟΝΤ . Εκανα αναβάθμιση σε συμβόλαιο Fiber to the Home με την Cosmote ταχύτητας 300/30  σε ήδη υφιστάμενη γραμμή FTTH 100/10. Παρέδωσα τον παλιό εξοπλισμό ROUTER(ασπρο) και huawei ONT και παρέλαβα νεο router (speedport plus 2 μαύρο ) αλλα παρέλειψαν να μου στείλουν συσκευή ΟΝΤ. Επειδή είχα στην κατοχή μου  μια ΟΝΤ( απο WIND )  συσκευή Huawei EchoLife EG8010H ONT την συνέδεσα με το router αλλά παρόλο που αναβουν σταθερα τα φωτακια POWER και PON δεν έχω internet στο router(μονο το φωτάκι power αναβει)..Η Cosmote στο τηλέφωνο μου είπε ότι θα στείλει άλλο δικό της ONT και συνδέοντας το θα έχω ιντερνετ. 

Δεν κάνει την ίδια δουλειά το κάθε ONT ? Κάθε πάροχος χρειάζεται το δικό του ONT? Δεν θα έπρεπε και με το huawei ONT που το είχα από FTTH WIND να συνδέομαι?

Ευχαριστώ 

ολα κανουν την ιδια δουλεια αλλα το gpon θελει υποχρεωτικα τον σειριακο του cpe/ont (αναλογως αν ειναι ξεχωριστα ή μαζι) αλλιως δεν θα παιξει. Κανονικα δεν πρεπει να σου αναβει καν το Pon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...