Προς το περιεχόμενο

Ο Panos Panay προήχθη και είναι πλέον μέρος της Senior Leadership ομάδας της Microsoft


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Δε χρειάζεται να μου το κάνεις παράθεση τρεις φορές…..

Καταλαβαίνεις τώρα τι μου λες ? περίμεναμε τα surface για να ορίσουμε τα mini specs των pcs , εισαι σοβαρός ? Αυτήν την έννοια και λογική ειχε η κατασκευή τους ?

Τα surface βγήκαν για να πάνε κόντρα στα iPad….σας αρεσει ή οχι…..και φυσικά έχουν αποτύχει παταγωδώς 

 

Κόλημμα ήταν οι 3 φορές.

Ναι αυτό είχε η MS δεν θέλει να χάσει τις Dell,HP,Asus,Acer & Lenovo και να γίνει Apple Ver. 2 γιατι ξέρει ότι θα χάσει πιο πολλα λεφτα από ότι θα βγάλει αν αυτές με την σειρα τους στραφουν στην χρηματοδότηση μιας release linux. Για αυτό δεν βλέπεις surface που μπορεί να ανταγωνιστει το Dell XPS 9310 ή Lenovo X1 αλλα ένα all around reference design. Της αρκει το τμήμα να είναι κερδοφόρο και αυτό το πετυχαίνει με τα συμβόλαια πχ σε αμερικανικό δημόσιο.

Η MS λεφτά από H/W Division δεν βγάζει ούτε με το XBOX ακόμα και εκεί το πουλάει κάτω του κόστους και βγάζει κέρδος από τα Games.

Κόντρα στα iPad με ένα ultra book δεν πανε. Δεν είναι ηλίθιοι. Το ipad είναι κυρίως (φαντάσου ειδικά πριν 10 χρονια) content consuming device ενώ το surface είναι ultraportable workstation. Αν με κάτι της apple θες να το συγκρίνεις αυτό είναι το macbook air (για αυτό και η apple έβγαλε το touchbar επειδή ήξεραν τι ανταγωνίζεται η αγορά που άνοιξε η MS).

Η βλακεία του Balmer να βάλει πλακάκια στα windows 8.1 ήταν η δημιουργία ενός αποτυχημένου all in one device. Τα windows 8.1 όμως όχι το surface. Για αυτό και στα windows 10 τέλειωσε το tablet mode και το touchscreen είναι για productivity. 

Τέλος μάλλον ο naddela και το Δ.Σ. της Micro$oft είναι άσχετοι που αναβαθμίσαν τον "αποτυχημένο" έπρεπε να ρωτήσουν τους ceo του insomnia πρώτα.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Mi_ka είπε

Γι’αυτό πρέπει να χρησιμοποιώ το Macbook του ‘08 με το El Capitan όποτε το ζούπερ-ζντούπερ iPadOS δε κάνει αυτό το μικρό στοιχειώδες που χρειάζομαι εκείνη τη στιγμή, να χ@σω την Μήλο μου μέσα!! Έχε χάρη που τα κάνανε @@@ οι Λινουξάδες και η Μήλο δεν έχει άλλη πραγματική εναλλακτική από τα Windiots που μόνο για βιομηχανική εφαρμογές και συμμάζεμα κανενός Android ανέχομαι να τα δουλεύω 

Δεν ξερω τι χρειαστηκες να κανεις με το ipad και δεν μπορεσες να το κανεις.

Εμεις δυο εχουμε στο σπιτι και δεν εχουμε κανενα προβλημα.

Οτι χρειαζομαστε το κανουμε.

Τωρα για το λινουξ  δεν ξερω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Κόλημμα ήταν οι 3 φορές.

Ναι αυτό είχε η MS δεν θέλει να χάσει τις Dell,HP,Asus,Acer & Lenovo και να γίνει Apple Ver. 2 γιατι ξέρει ότι θα χάσει πιο πολλα λεφτα από ότι θα βγάλει αν αυτές με την σειρα τους στραφουν στην χρηματοδότηση μιας release linux. Για αυτό δεν βλέπεις surface που μπορεί να ανταγωνιστει το Dell XPS 9310 ή Lenovo X1 αλλα ένα all around reference design. Της αρκει το τμήμα να είναι κερδοφόρο και αυτό το πετυχαίνει με τα συμβόλαια πχ σε αμερικανικό δημόσιο.

Η MS λεφτά από H/W Division δεν βγάζει ούτε με το XBOX ακόμα και εκεί το πουλάει κάτω του κόστους και βγάζει κέρδος από τα Games.

Κόντρα στα iPad με ένα ultra book δεν πανε. Δεν είναι ηλίθιοι. Το ipad είναι κυρίως (φαντάσου ειδικά πριν 10 χρονια) content consuming device ενώ το surface είναι ultraportable workstation. Αν με κάτι της apple θες να το συγκρίνεις αυτό είναι το macbook air (για αυτό και η apple έβγαλε το touchbar επειδή ήξεραν τι ανταγωνίζεται η αγορά που άνοιξε η MS).

Η βλακεία του Balmer να βάλει πλακάκια στα windows 8.1 ήταν η δημιουργία ενός αποτυχημένου all in one device. Τα windows 8.1 όμως όχι το surface. Για αυτό και στα windows 10 τέλειωσε το tablet mode και το touchscreen είναι για productivity. 

Τέλος μάλλον ο naddela και το Δ.Σ. της Micro$oft είναι άσχετοι που αναβαθμίσαν τον "αποτυχημένο" έπρεπε να ρωτήσουν τους ceo του insomnia πρώτα.

Να τα πάρουμε λίγο με τη σειρά τα πράγματα….

Τι δουλειά έχει ένα μηχανάκι με οθόνη αφής να συγκριθεί και να μετρηθεί με τα άλλα laptop – ultra book των άλλων κατασκευαστών…. Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει παρόμοιο προϊόν σε άλλη εταιρία , αντιθέτως το surfface όπως είναι η φιλοσοφία του οθόνη αφής αποσπώμενο πληκτρολόγιο παραπέμπει στο iPad.

Επειδή πάλι αναφέρεται ultra work station Και λοιπές παπάτζες ξαναλέω ότι ο πολύς κόσμος μια χαρά θα βολευτεί με ένα iPad και ξαναλέω ότι τα surface απευθύνονται σε μια συγκεκριμένη και μικρή μερίδα του κόσμου, Οι οποίοι περίεργως  δεν βολεύονται με ένα ultra book ή ένα laptop αλλά μ’ αυτό το παράξενο υβρίδιο.

39 λεπτά πριν, Mi_ka είπε

Γι’αυτό πρέπει να χρησιμοποιώ το Macbook του ‘08 με το El Capitan όποτε το ζούπερ-ζντούπερ iPadOS δε κάνει αυτό το μικρό στοιχειώδες που χρειάζομαι εκείνη τη στιγμή, να χ@σω την Μήλο μου μέσα!! Έχε χάρη που τα κάνανε @@@ οι Λινουξάδες και η Μήλο δεν έχει άλλη πραγματική εναλλακτική από τα Windiots που μόνο για βιομηχανική εφαρμογές και συμμάζεμα κανενός Android ανέχομαι να τα δουλεύω 

Δεν μας λες όμως το στοιχειώδες που θέλεις να κάνεις και δεν μπορείς να το κάνεις με το iPad

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Δεν μας λες όμως το στοιχειώδες που θέλεις να κάνεις και δεν μπορείς να το κάνεις με το iPad

στάθμες σήματος θορύβου στα WiFi της γειτονιάς για να διαλέξω καθαρό κανάλι (1-6-11 αν δεν το κατέχεις), ανοίγω Μακμπουκ, alt+click στο WiFi icon και βουαλά - για λέγε πως το κάνω στο iPad που τα έχουμε διάφορα από το 2011 και δεν το βρήκα ακόμα?

32 λεπτά πριν, CaratNaturelle είπε

Δεν ξερω τι χρειαστηκες να κανεις με το ipad και δεν μπορεσες να το κανεις.

Εμεις δυο εχουμε στο σπιτι και δεν εχουμε κανενα προβλημα.

Οτι χρειαζομαστε το κανουμε.

Τωρα για το λινουξ  δεν ξερω.

 

θες να μου πεις ότι όταν ψάχνεις ανάμεσα σε πάμπολλα αρχεία δουλειάς 15-20 χρόνων είναι πιο εύχρηστο το Files του iOS από τον Finder του MacOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mi_ka είπε

στάθμες σήματος θορύβου στα WiFi της γειτονιάς για να διαλέξω καθαρό κανάλι (1-6-11 αν δεν το κατέχεις), ανοίγω Μακμπουκ, alt+click στο WiFi icon και βουαλά - για λέγε πως το κάνω στο iPad που τα έχουμε διάφορα από το 2011 και δεν το βρήκα ακόμα?

Στα WiFi της γειτονιάς ??? 😅😅😅
 

Προσωπικά στο δικό μου router( και όχι σε ξένα) μπαίνω μέσα στο set up όπως θα μπαίνα με  ένα PC και κάνω οτι αλλαγή θέλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasfalcon είπε

Στα WiFi της γειτονιάς ??? 😅😅😅
 

Προσωπικά στο δικό μου router( και όχι σε ξένα) μπαίνω μέσα στο set up όπως θα μπαίνα με  ένα PC και κάνω οτι αλλαγή θέλω 

προφανώς δεν το έπιασες και αν δεν έπιασες αυτό (θέλω και το πιο καθαρό κατά το δυνατόν κανάλι για zigbee) δε θα σπαταλήσω άλλο ενέργεια για απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Mi_ka είπε

προφανώς δεν το έπιασες και αν δεν έπιασες αυτό (θέλω και το πιο καθαρό κατά το δυνατόν κανάλι για zigbee) δε θα σπαταλήσω άλλο ενέργεια για απάντηση

OK επειδή τώρα κατάλαβα τι εννοείς κάνε τη δουλειά αυτή από το πισί σου ή από το Mac σου

Αλλά όχι πρέπει να γίνει από το iPad για να το βγάλουμε άχρηστο…

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

OK επειδή τώρα κατάλαβα τι εννοείς κάνε τη δουλειά αυτή από το πισί σου ή από το Mac σου

Αλλά όχι πρέπει να γίνει από το iPad για να το βγάλουμε άχρηστο…

ποτέ δεν είπα ότι είναι άχρηστο, είναι τα βασικά μηχανάκια στο σπίτι - αλλά ειδικά τώρα με το M1 έπρεπε να υπάρχει επιτέλους δυνατότητα dual boot με MacOS, νυσάφι πια με το ευνουχισμένο iPadOS - τουλάχιστον με το iOS το iPad δεν είχε bugs που παραμένουν αδιόρθωτα από τότε που βγήκε το iPadOS και μούγκα όταν τους ενημερώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mi_ka είπε

ποτέ δεν είπα ότι είναι άχρηστο, είναι τα βασικά μηχανάκια στο σπίτι - αλλά ειδικά τώρα με το M1 έπρεπε να υπάρχει επιτέλους δυνατότητα dual boot με MacOS, νυσάφι πια με το ευνουχισμένο iPadOS - τουλάχιστον με το iOS το iPad δεν είχε bugs που παραμένουν αδιόρθωτα από τότε που βγήκε το iPadOS και μούγκα όταν τους ενημερώνεις

Το dual boot που λες ίσως να μη γίνει και πότε Και νομίζω ότι καταλαβαίνεις το γιατί. Για πες μου τι άλλα προβλήματα έχεις με το iPad OS…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Mi_ka είπε

θες να μου πεις ότι όταν ψάχνεις ανάμεσα σε πάμπολλα αρχεία δουλειάς 15-20 χρόνων είναι πιο εύχρηστο το Files του iOS από τον Finder του MacOS

Δεν ξερω τι εργο βλεπεις, αλλα απο αυτο που πινεις θελω και εγω.

Φιλε μου, σου ειπα εγω κατι απο αυτα που γραφεις?

Εγω σου ειπα δυο πραγματα, σε οτι αφορα εμενα διοτι ολοι μας εδω μεσα ΜΟΝΟ για την παρτυ μας μπορουμε να γραψουμε, εχω δυο iPad  και δεν  εχω κανενα προβλημα.

Το ενα το χειριζομαι εγω το αλλο η γυναικα και το παιδι.

Το δικο μου ειναι μαλιστα και πιο παλιο.

Δεν εχουμε κανενα προβλημα.

Τωρα τι μου γραφεις εσυ τωρα για finder απο εδω και finder απο εκει δεν ξερω.

Εμπλεξες και το λινουξ μεσα ...νταξ..μια χαρα ολα.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Το dual boot που λες ίσως να μη γίνει και πότε Και νομίζω ότι καταλαβαίνεις το γιατί. Για πες μου τι άλλα προβλήματα έχεις με το iPad OS…

 

πχ https://forums.macrumors.com/threads/why-do-all-safari-tabs-just-sometimes-disappear-and-are-gone.2223624/page-2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Mi_ka είπε

Προσωπικά με iPad air 2020  Και το τελευταίο update δεν έχω αυτό το πρόβλημα

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, CaratNaturelle είπε

Δεν ξερω τι εργο βλεπεις, αλλα απο αυτο που πινεις θελω και εγω.

Φιλε μου, σου ειπα εγω κατι απο αυτα που γραφεις.

Εγω σου ειπα δυο πραγματα, σε οτι αφορα εμενα διοτι ολοι μας εδω μεσα ΜΟΝΟ για την παρτυ μας μπορουμε να γραψουμε, εχω δυο iPad  και εχω κανενα προβλημα.

Το ενα το χειριζομαι εγω το αλλο η γυναικα και το παιδι.

Το δικο μου ειναι μαλιστα και πιο παλιο.

Δεν εχουμε κανενα προβλημα.

Τωρα τι μου γραφεις εσυ τωρα για finder απο εδω και finder απο εκει δεν ξερω.

Εμπλεξες και το λινουξ μεσα ...νταξ..μια χαρα ολα.

 

είσαι οικιακός χρήστης, είμαι λίγο περισσότερο οικιακός χρήστης, διαφορετικές ανάγκες - πρωτοακούμπησα 8μπιτο μηχανάκι το ‘86 και πρωτοέγραψα κώδικα assembly για8μπιτα το ‘92, το Λίνουξ κάποτε έμοιαζε η ελπίδα εναντίον της Αυτοκρατορίας αλλά κατάντησε μυριάδες [ΚΚΕ Μ-Λ εναντίον μ-λ ΚΚΕ] συν 5 εταιρίες να παίζουν μπάλα κάθε μια μόνη της - τότε το Μήλο ψόφαγε και χρειάστηκε ένας Τζόμπουρας και μισός (Άιβ) για να το σώσουν και απο εκεί που βλέπαμε λίγο φως με τους Γούγληδες μας πήξανε στις διαφημίσεις να ανεβάσουν τη μετοχή πφφ βαρέθηκα, θα ξαναγυρίσω στην Amiga στο τέλος

Επεξ/σία από Mi_ka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mi_ka είπε

είσαι οικιακός χρήστης, είμαι λίγο περισσότερο οικιακός χρήστης, διαφορετικές ανάγκες - πρωτοακούμπησα 8μπιτο μηχανάκι το ‘86 και πρωτοέγραψα κώδικα assembly για8μπιτα το ‘92, το Λίνουξ κάποτε έμοιαζε η ελπίδα εναντίον της Αυτοκρατορίας αλλά κατάντησε μυριάδες [ΚΚΕ Μ-Λ εναντίον μ-λ ΚΚΕ] συν 5 εταιρίες να παίζουν μπάλα κάθε μια μόνη της

Τωρα μιλας σωστα.

Εχεις αλλες αναγκες, ισως επαγγελματικες.

Ο επαγγελματιας θα παρει το μηχανημα που του κανει την δουλεια.

Απο εκει περα ολα τα αλλα ειναι γουστα και περι ορεξεως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...