Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι Ryzen αρχιτεκτονικής Zen 4 θα ενσωματώνουν RDNA2 γραφικά


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Just now, Eloy said:

Η παραγωγή όμως, εξαρτάται απο την TSMC. Οτι και να θέλει η AMD, αν η TSMC δεν μπορεί, δεν γίνεται δουλειά. Και προχτές η TSMC το είπε... Ελλειψη και τον επόμενο χρόνο - και βλέπουμε...

Ναι, δεν διαφώνησα με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ναι, δεν διαφώνησα με αυτό.

Ισως αυτήν την φορά η AMD θα μπορούσε να κάνει κάτι με τις τιμές. Αφού θα πουλήσει ούτως ή άλλως, ας βρει έναν τρόπο (όπως κάνουν η SONY  και η Apple) να φτάνουν τα προιόντα της στον κόσμο στην τιμή που πρέπει - παρακάμπτοντας τους scalpers... Aυτό θα δείξει κι ενδιαφέρον για την πελατεία της... Για να δούμε τι θα κάνει...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Thresh είπε

Σίγουρα καθυστέρησαν να φτάσουν MSRP ή και πιο κάτω οι τιμές τους, αλλά αυτό έγινε τον Ιούνιο για τους μεγάλους και λίγο νωρίτερα για τους μικρούς, όχι τώρα τέλος Αυγούστου.

Οι 6000 υποτίθεται ότι θα βγουν φέτος Q4 2021 κι οι 7000 Q4 2022.

οι 6000 θα μπαίνουν σε am5? αν όχι το παιχνίδι για φέτος το παίρνει η intel

 

Επεξ/σία από lefstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, lefstef said:

οι 6000 θα μπαίνουν σε am5? αν όχι το παιχνίδι για φέτος το παίρνει η intel

 

Αν τελικά βγουν, όχι, πάλι AM4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TNT2 είπε

Οι drivers της σταθεροί της, αξιόπιστοι είναι. Κάποιο άλλο είναι το πρόβλημα με το pc σου.

Έχω δει σε forum χιλιάδες άτομα να λένε για FPS drop και όλοι έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό.. την GPU RX5700 XT και λένε για τους drivers.. είχε τύχει να μη μπορώ να παίξω επειδή έκλεινε το PC συνέχεια χωρίς λόγο και έφτιαξε κάνοντας rollback σε προηγούμενη έκδοση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία πάμε σε μονολιθικό SoC και όχι σε Chiplet, άρα μικρότερο latency και μικρότερη κατανάλωση αφού το I/O θα είναι και αυτό στα 5nm μέσα στο SoC.  Επίσης μόνο με ένα die μπορεί να τα χρησιμοποιήσει και σε Mobile και σε Desktop και σε Server (Entry SBS κλπ). Απλά να βγάλει δυο διαφορετικά Chip, το ένα 4-Core + iGPU (Small die for Entry level Mobile/Desktop)και το άλλο 8-Core + iGPU για να καλύψει όλο το φάσμα με την ίδια αρχιτεκτονική.

Απλά θέλω να δω αν θα έχει 3D Stacked Cache, θα βοηθήσει και το CPU αλλά και στην iGPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεχνική ερώτηση,
σε ένα cpu με ενσωματωμένο igpu α) απενεργοποιείται το igpu και αν ναι τότε β) αυτό ρίχνει την κατανάλωση/ανάγκη ψύξης στα επίπεδα των cpu που δεν περιλαμβάνουν igpu;
με λίγα λόγια υπάρχει λόγος να πάρεις cpu συγκεκριμένα χωρίς igpu ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Απλά θέλω να δω αν θα έχει 3D Stacked Cache, θα βοηθήσει και το CPU αλλά και στην iGPU.

Αυτό νομίζω είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει. Έχω ακούσει ότι θα δούμε 3D stacked cache από το φετινό refresh με τους zen3+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Aten-Ra said:

Απλά θέλω να δω αν θα έχει 3D Stacked Cache

Είναι δυνατόν να μην έχει από την στιγμή που οι φήμες λένε για άλλη μια γενιά πριν από τους Zen 4 η οποία θα το έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Thresh είπε

Είναι δυνατόν να μην έχει από την στιγμή που οι φήμες λένε για άλλη μια γενιά πριν από τους Zen 4 η οποία θα το έχει?

Μπορεί να είναι ακριβά στα 5nm και να μην το βάλουν στην αρχή, το ότι θα το έχουν οι ΖΕΝ 3+ δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα το έχουν και οι ΖΕΝ4.

Αν θυμάστε ο Broadwell είχε L4 Cache, οι επόμενοι δεν είχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TNT2 είπε

Οι drivers της σταθεροί της, αξιόπιστοι είναι. Κάποιο άλλο είναι το πρόβλημα με το pc σου.

αδερφέ αξιοπιστία και AMD δεν πανε μαζί στις gpu, τα εχω δει με τα ματια μου πολλες φορες στο παρελθόν.

η AMD θελει πολια ψωμια ακόμα για να φτασει τους drivers της στο επιπεδο της NVIDIA που πραγματικά ειναι rock stable και όχι σαν τις προχειροδουλειές της πρώτης

  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Eloy είπε

Δηλαδή... σοβαρά τώρα... Περιμένετε να δείτε σειρά 7000 στην γειτονιά σας ? Απο τον Νοέμβριο του 2020 - σχεδόν 1 χρόνο - κυκλοφορούν οι 5000 και μόλις πρόσφατα άρχισαν να εξομαλύνονται οι τιμές... Επεσε και η ανεπάρκεια στην TSMC... Για πότε λέτε να δείτε 6000 ? και πότε 7000 ?  (δεν ρωτάω καν, σε τι τιμές)... Βέβαια, η αισιοδοξία δεν έβλαψε ποτέ κανέναν...  Το πιθανότερο είναι οτι θα πέσει γέλιο πάλι...:)

Πήρα 5700xt Σεπτεμβριο 2019 στα 369 ευρώ. Και 6700ΧΤ Ιούνιο φέτος. Μια χαρά υπάρχουν κάρτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...