Προς το περιεχόμενο

Vodafone VDSL(Fiber) 100 στη Λάρισα, αξίζει ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε Wind 50 από καμπίνα Wind στη Λάρισα. Για τους λόγους μου, όχι τεχνικό πρόβλημα, σκέφτομαι μετάβαση σε 100ρα από τη Vodafone. Οπότε θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα και εμπειρίες από παιδιά που ήδη έχουν vodafone 100ρα στη Λάρισα. Η γραμμή μου είναι μάλλον καλή. Δεν είχα κανένα θέμα δύο χρόνια τώρα και λίγα λάθη.

1) Από ότι μου είπαν δίνουν δύο router, το Sercomm και το ΖΤΕ 267Ν. Επειδή θέλω να κάνω bridge δίνουν κωδικούς internet ; από ότι κατάλαβα μόνο το ΖΤΕ γίνετε bridge αλλά με το Sercomm υπάρχει πιθανότητα να τραβήξω τα στοιχεία μου και να το αντικαταστήσω με ένα Fritz.

2) Δίνει public IP η Vodafone ; Η Wind δεν μου έδωσε αρχικά και έπρεπε να την ζητήσω.

3) Πρόσβαση IPV6 δίνει η Vodafone ;

4) Για online gaming δίνει fastpath ;

5) Γενικά θα την προτείνατε ; 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι στη Λάρισα..

1) Το μόνο αξιόλογο ρούτερ που δίνουν είναι το ZTE H267A, αυτά που αναφέρεις είναι χρέπια, ειδικά αν συνδέεσαι σε αυτό με καλώδιο ethernet, δε νομίζω πως θες κάτι καλύτερο..

2) Δίνει

3) Όχι

4) Αν είσαι σε καμπίνα Wind, δε θα σου δώσουν εύκολα fastpath γιατί το χρεώνονται στον πάροχο που έχει τις καμπίνες, έχεις έτσι και αλλιώς τα ping του fastpath λόγω G.INP

5) Επειδή παίρνεις από καμπίνα Wind, προσωπικά θα επέλεγα πάροχο όπου ελαχιστοποιώ τους εμπλεκόμενους σε περίπτωση βλάβης κλπ, αν είναι 3 διαφορετικοί άντε να βγάλεις άκρη..

Δες στο sfbb αν υπάρχει υποδομή για FTTH εκεί που είσαι, αν ναι, θα είναι πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε DSL πακέτο.. (100αρα πάει νομίζω 29 ευρώ με την επιδότηση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ενεργοποιήθηκε η 100ρα vodafone. Πως σας φαίνονται τα στατιστικά μου ; είμαι εντάξει ή να κάνω θέμα ;
Router ZTE H267A

 

Vodafone.jpg

Επεξ/σία από NewGascp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλορίζικη, λογικά είσαι από καμπίνα ΟΤΕ, μια χαρά είναι, απλά αν απομονώσεις τις υπόλοιπες πρίζες από την κεντρική, λογικά θα δεις 11/110 καθαρά..

Ρούτερ ευτυχώς που σου έστειλαν αυτό και όχι τα H300S και άλλα χρέπια, ειδικά ενσύρματα θα κάνεις τη δουλειά σου..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμπίνα είναι Wind. Και εμένα με παραξένεψε το Datapath Fast/Fast και μάλιστα με ενεργοποιημένο το G.INP
Οι πρίζες είναι μια πονεμένη ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είσαι σίγουρος πως είναι Wind?

Μόνο προφίλ 35b βλέπουμε στη Wind, ενώ ο ΟΤΕ δίνει 17a σε έως και 100...

Βασικά, ψέματα, δε νομίζω πως το H267A υποστηρίζει 35b, εξού και το 17a

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ZTE υποστηρίζει μέχρι 30a που λογικά δεν χρησιμοποιεί η Wind. Θα έχω νεότερα σε λίγες μέρες όταν κουμπώσω ένα Fritz 7530 που υποστηρίζει 35b

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Καλορίζικη, λογικά είσαι από καμπίνα ΟΤΕ, μια χαρά είναι, απλά αν απομονώσεις τις υπόλοιπες πρίζες από την κεντρική, λογικά θα δεις 11/110 καθαρά..

Ρούτερ ευτυχώς που σου έστειλαν αυτό και όχι τα H300S και άλλα χρέπια, ειδικά ενσύρματα θα κάνεις τη δουλειά σου..

ωρε φιλε  φωτια αναψες ειπα σε ενα φιλο οτι εχει το μαπα ρουτερ το Η300 S στη vodafone και θα τους παρει τηλ  γιατι εχει αποσυντονισμους τακτικους να ζητησει  το ΖΤΕ Η267Α 

και καλα που το ειπες και γω εκανα καινουργιο συμβολαιο και θα με ειδοποιησουν να παω να παρω το ρουτερ γιατι μενω κοντα τους τωρα αμα μου δωσουν το Η300S τι τους λεω δε το παιρνω ειναι μαπα το καρπουζι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα έχεις μια vdsl και όχι οπτική όπως έγραφες στον τίτλο .

Μια χαρά είναι πάντως τα στατιστικά 

Επεξ/σία από Twoface
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγραψα Fiber γιατί έτσι το αποκαλεί και η vodafone (GigaFiber μάλιστα). Τα 93mbs που αναφέρει υποθέτω πάνε στον συγχρονισμό ; γιατί "καθαρή" ταχύτατα download είναι στα 88.

...

Απαντάω μόνος μου. Τα 93Μbps αφορούν συγχρονισμό.

voda.jpg

voda2.jpg

Επεξ/σία από NewGascp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μόλις αλλάξεις σε Fritzbox θα δεις αύξηση στον συγχρονισμό λόγω του 35b. Επιπλέον θα δουλεύει χωρίς πρόβλημα το G.INP μιας και το H267A έχει θέμα και σου κόβει το upload στα 5-6Mbps όταν είναι ενεργοποιημένο, όχι στο συγχρονισμό αλλά στην ταχύτητα που θα δεις είτε σε speedtest είτε σε κανονικό upload.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά μας υπενθύμισες το θέμα του Η267Α με το upload

Δυστυχώς η Vodafone δε δίνει κατά τη γνώμη μου εξοπλισμό της προκοπής..

Έχει τύχει σε γνωστούς να δουλέψω λίγες μέρες τα H300S, H267A και Ν, μόνο το H267A μου φάνηκε "τίμιο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...