Προς το περιεχόμενο

Θέμα γραμμής ISND με COSMOTE VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Γράφω εδώ μπας και με βοηθήσει κάποιος γιατί είμαι λίγο άσχετος με αυτά.
Αρκετά χρόνια στο σπίτι είχαμε ADSL 24Mbps γιατί η γραμμή είναι αρκετά παλιά (είχαμε και FAX που χρησιμοποιούσαμε τακτικά). Αρκετά χρόνια ήθελα να την αλλάξω (από τότε που πρωτομεφανίστηκε το VDSL στην πόλη μου) αλλά δε μπορούσα επειδή δεν είχε διαθεσιμότητα (δε μένω και σε κανένα χωριό να πεις πάει στο καλό. 2-2.5χλμ είμαι από το κέντρο της πόλης.-Ηράκλειο Κρήτης-). Να όμως που τώρα είχε διαθεσιμότητα.

Μέχρι που σήμερα το πρωί κόπηκε το ίντερνετ και μαζί το τηλέφωνο (μάλλον σήμερα ενεργοποιήθηκε γιατί εχθές το έκανα το συμβόλαιο). Για να μη τα πολυλογώ (περισσότερο δλδ) ήρθε τεχνικός μου είπε πως επειδή έχω ISDN έχει θέμα και δημιουργεί αστάθεια στη γραμμή. Μου είπε ότι αν θέλω να το κρατήσω ως έχει (ασταθές) ή να κάνω υποβάθμιση για να σταθεροποιηθεί. Επίσης ότι κάποια στιγμή στο μέλλον (όταν ο ήλιος ανατέλλει από τη Δύση μάλλον) θα μπει η οπτική ίνα και αν προλάβω να πάρω γραμμή (οι πρώτοι 100 θα πάρουν με το που μπει, οι άλλοι στο μέλλον.), τότε θα είναι σταθερό και θα μιλάμε για μεγαλύτερες ταχύτητες (το καφάο της Wind είναι κοντά στο σπίτι μου. Του ΟΤΕ από όπου πιάνει τώρα ιδέα δεν έχω).

Τώρα ισχύουν αυτά που λέει; Και αν ναι, είμαι αναγκασμένος είτε να υποβαθμίσω την ταχύτητα είτε να βάλω PSTN (μου είπε ότι αν βάλω PSTN θα είναι καλύτερα. Όχι τέλεια αλλά πιο σταθερό); Αλλιώς να έχω αποσυνδέσεις τακτικά μέχρι να περαστεί οπτική ίνα (που ένας Θεός ξέρει πότε θα είναι διαθέσιμη). Από την άλλη εγώ ρώτησα από την τηλεφωνική υποστήριξη αν φταίει η αναβάθμιση και μου απάντησε αρνητικά (του εξήγησα ότι το καλώδιο πάει πρώτα σε splitter και μετά στο router). Τώρα ποιος έχει δίκιο, μάλλον θα έλεγα ο τεχνικός.

Αν ξέρει κανείς κάτι θα το εκτιμούσα αν βοηθήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, w95chris είπε

Μέχρι που σήμερα το πρωί κόπηκε το ίντερνετ και μαζί το τηλέφωνο (μάλλον σήμερα ενεργοποιήθηκε γιατί εχθές το έκανα το συμβόλαιο).

Μαλλον δεν εισαι Ελλαδα τοτε. Δεν ενεργοποιειται τοσο αμεσα αλλαγη γραμμης ... στην Ελλαδα. Εγω οταν πηγα απο adsl σε vdsl , Δευτερα εγινε η αιτηση (τηλεφωνικα) , και ενεργοποιηθηκε Παρασκευη , αφου στο ενδιαμεσο μου στειλανε ταχυδρομικα και το vdsl modem. Ολα αυτα Αθηνα εντωμεταξυ.

Σε εσενα τι ακριβως εγινε ? Εκανες συμβολαιο και μετα τι ? Ενημερωση για την εξελιξη της μετατροπης ειχες ? Μοντεμ σου στειλανε ? Λιγο μπερδεμενα τα λες.
 

55 λεπτά πριν, w95chris είπε

ήρθε τεχνικός

Ποιος τεχνικος ? Του παροχου ? Δικος σου ? Δηλωσες στον παροχο βλαβη και εστειλε τεχνικο ή πηρες εσυ πρωτοβουλια και εφερες δικο σου τεχνικο ?
Δεν ξερω αν αυτα που ειπε ο τεχνικος ειναι σωστα ή οχι , αλλα αφου δεν χρησιμοποιεις πλεον φαξ (σωστα?) γυρνα το σε pstn , μην σου πω γυρνα το σε voip να τελειωνεις.

Στατιστικα της γραμμης απο το μοντεμ θα βοηθουσαν να δουμε τι γινεται , οπως και επισης και να δοκιμαζες να εβαζες το μοντεμ απευθειας στην κεντρικη πριζα χωρις σπλιτερ και χωρις αλλες περιεργες τηλεφωνικες συσκευες σε αλλες πριζες , powelines και τετοια.
Τελος οι vdsl ειναι πιο ευαισθητες σε παρεμβολες/θορυβους , οπως επισης και σε παραλληλα συνδεδεμενες τηλεφ. πριζες. Δηλαδη το ιδανικο ειναι να αποσυνδεθουν τα παντα (δευτερες/τριτες πριζες) απο την κεντρικη και να δουλευει μονη της. Αν χρειαζεσαι και τις αλλες πριζες εφοσον υπαρχουν , πρεπει να βαλεις 2πλο πριζακι στην κεντρικη και να συνδεσεις με συγκεκριμενο τροπο πανω του τις αλλες πριζες.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Μαλλον δεν εισαι Ελλαδα τοτε. Δεν ενεργοποιειται τοσο αμεσα αλλαγη γραμμης ... στην Ελλαδα. Εγω οταν πηγα απο adsl σε vdsl , Δευτερα εγινε η αιτηση (τηλεφωνικα) , και ενεργοποιηθηκε Παρασκευη , αφου στο ενδιαμεσο μου στειλανε ταχυδρομικα και το vdsl modem. Ολα αυτα Αθηνα εντωμεταξυ.

Σε εσενα τι ακριβως εγινε ? Εκανες συμβολαιο και μετα τι ? Ενημερωση για την εξελιξη της μετατροπης ειχες ? Μοντεμ σου στειλανε ? Λιγο μπερδεμενα τα λες.
 

Ποιος τεχνικος ? Του παροχου ? Δικος σου ? Δηλωσες στον παροχο βλαβη και εστειλε τεχνικο ή πηρες εσυ πρωτοβουλια και εφερες δικο σου τεχνικο ?
Δεν ξερω αν αυτα που ειπε ο τεχνικος ειναι σωστα ή οχι , αλλα αφου δεν χρησιμοποιεις πλεον φαξ (σωστα?) γυρνα το σε pstn , μην σου πω γυρνα το σε voip να τελειωνεις.

Στατιστικα της γραμμης απο το μοντεμ θα βοηθουσαν να δουμε τι γινεται , οπως και επισης και να δοκιμαζες να εβαζες το μοντεμ απευθειας στην κεντρικη πριζα χωρις σπλιτερ και χωρις αλλες περιεργες τηλεφωνικες συσκευες σε αλλες πριζες , powelines και τετοια.
Τελος οι vdsl ειναι πιο ευαισθητες σε παρεμβολες/θορυβους , οπως επισης και σε παραλληλα συνδεδεμενες τηλεφ. πριζες. Δηλαδη το ιδανικο ειναι να αποσυνδεθουν τα παντα (δευτερες/τριτες πριζες) απο την κεντρικη και να δουλευει μονη της. Αν χρειαζεσαι και τις αλλες πριζες εφοσον υπαρχουν , πρεπει να βαλεις 2πλο πριζακι στην κεντρικη και να συνδεσεις με συγκεκριμενο τροπο πανω του τις αλλες πριζες.

Έχω το Speedport plus εδώ και καιρό. Αυτό χρησιμοποιούν για VDSL από όσο ξέρω. Δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα. Ξέρει η COSMOTE ποιο modem έχω αφού από αυτούς το έχω προμυθευτεί.

Καμία ενημέρωση δεν είχα. Απλά μου είπαν το ενεργοποιούμε και τέλος. Ούτε για αλλαγή μόντεμ, ούτε για μετατροπή τίποτα. Πήγα υπέγραψα και τέλος. Εννοείται βλάβη δηλώθηκε στον πάροχο και ήρθε τεχνικός του παρόχου. Φαξ εννοείται δε χρησιμποιώ (ελάχιστοι χρησιμοποιούν πλέον).Βέβαια το splitter είχε μόνο τη γραμμή του τηλεφώνου συνεδεμένη και έτσι το αφαίρεσα (κατευθείαν το καλώδιο από την πρίζα στο ρούτερ). Το Fax δε ξέρω αν δουλεύει ή αν δε δουλεύει και από πότε αλλά δε με νοιάζει καν. Όσο για το PSTN μου εξήγησε ότι δε θα έχω ταυτόχρονη χρήση του τηλεφώνου. Εγώ εξήγησα πως το χρειάζομαι και μου είπε δε γίνεται κάτι τέτοιο παρά μόνο με ISDN. Είπα οκ και τέλος.

Ωραία, στατιστικά γραμμής να τα βρω πως; Επίσης η κεντρική πρίζα δεν έχω ιδέα που είναι και έστω ότι την βρίσκω και τα κάνω όλα αυτά, θα δω αισθητή διαφορά; Ή θα είναι βλέπουμε και κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, w95chris είπε

ήρθε τεχνικός του παρόχου.

Και τι εκανε ? Μετρησε στον κατανεμητη της πολυκατοικιας ποση ταχυτητα ερχεται ? Τσεκαρε εντος σπιτιου τιποτα ?
 

19 λεπτά πριν, w95chris είπε

Όσο για το PSTN μου εξήγησε ότι δε θα έχω ταυτόχρονη χρήση του τηλεφώνου.

Δεν το καταλαβα αυτο. Εγω μια ζωη pstn ειχα με την adsl. Στην μια πριζα το μοντεμ , σε αλλη πριζα (με φιλτρο) το τηλεφωνο. Αν ηθελα να βαλω μοντεμ και τηλεφωνο στην ιδια πριζα , επαιζα με σπλιτερ. Το ιδιο συμβαινει και σε vdsl + pstn , απλα εκει θες vdsl splitter/φιλτρο.
Aυτο που σου πε δεν ξερω κατα ποσο στεκει. Πλεον βεβαια ολοι οι παροχοι το γυρνανε σε voip , οπου συνδεεις το μοντεμ απευθειας πανω στην πριζα (χωρις φιλτρα , σπλιτερς) και το τηλεφωνο πανω στο μοντεμ , στην αντιστοιχη θυρα που εχει αυτο. 
Γινεται προφανως και σε αυτην την περιπτωση να συνδεσεις το τηλεφωνο σε πριζα μονο του , ή οπως ειπα και προηγουμενως περα απο την κεντρικη πριζα να δουλευουν και δευτερες/τριτες , αλλα θελει λιγο προχωρημενη συνδεσμολογια.
 

19 λεπτά πριν, w95chris είπε

Επίσης η κεντρική πρίζα δεν έχω ιδέα που είναι και έστω ότι την βρίσκω και τα κάνω όλα αυτά, θα δω αισθητή διαφορά;

Εμπειρικα η κεντρικη πριζα ειναι η κοντινοτερη στην εξοδο του σπιτιου. Πιο σιγουρους τροπους για να εντοπιστει η κεντρικη πριζα ξερουν οι ηλεκτρολογοι. Ισως αμα αρχιζεις να τις ανοιγεις να δεις τι καλωδια καταληγουν σε αυτες να βγει μια σχετικη ακρη. Για παραδειγμα , στις δευτερευουσες πριζες , θα ερχεται ενα ζευγος καλωδιων (απο την κεντρικη) , ενω στην κεντρικη θα ερχεται το ζευγος απο τον κατανεμητη , θα φευγουν ζευγη προς τις δευτερες/τριτες και ισως να υπαρχουν συνδεδεμενες και αναμονες ασυνδετες... κοινως θα υπαρχει "πολυκοσμια" στην κεντρικη πριζα.
Διαφορα θα δεις , αλλα δεν ξερω τι πιανεις απο ταχυτητα τωρα ... και δεν ξερω αν υπαρχει εξωτερικο προβλημα , δηλ εκτος σπιτιου. Για αυτο και το πρωτο πραγμα που κανει ο τεχνικος του παροχου ειναι να μετρησει στον κατανεμητη τι ταχυτητα ερχεται ωστε να εξασφαλιστει οτι δεν υπαρχει προβλημα απο την καμπινα μεχρι τον κατανεμητη.
 

19 λεπτά πριν, w95chris είπε

στατιστικά γραμμής να τα βρω πως;

Μπες στο interface του μοντεμ και βρες την σελιδα με τα στατιστικα της γραμμης , ταχυτητες και τα σχετικα. Δεν εχω το ιδιο μοντεμ για να σε καθοδηγησω...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Και τι εκανε ? Μετρησε στον κατανεμητη της πολυκατοικιας ποση ταχυτητα ερχεται ? Τσεκαρε εντος σπιτιου τιποτα ?
 

Δεν το καταλαβα αυτο. Εγω μια ζωη pstn ειχα με την adsl. Στην μια πριζα το μοντεμ , σε αλλη πριζα (με φιλτρο) το τηλεφωνο. Αν ηθελα να βαλω μοντεμ και τηλεφωνο στην ιδια πριζα , επαιζα με σπλιτερ. Το ιδιο συμβαινει και σε vdsl + pstn , απλα εκει θες vdsl splitter/φιλτρο.
Aυτο που σου πε δεν ξερω κατα ποσο στεκει. Πλεον βεβαια ολοι οι παροχοι το γυρνανε σε voip , οπου συνδεεις το μοντεμ απευθειας πανω στην πριζα (χωρις φιλτρα , σπλιτερς) και το τηλεφωνο πανω στο μοντεμ , στην αντιστοιχη θυρα που εχει αυτο. 
Γινεται προφανως και σε αυτην την περιπτωση να συνδεσεις το τηλεφωνο σε πριζα μονο του , ή οπως ειπα και προηγουμενως περα απο την κεντρικη πριζα να δουλευουν και δευτερες/τριτες , αλλα θελει λιγο προχωρημενη συνδεσμολογια.
 

Εμπειρικα η κεντρικη πριζα ειναι η κοντινοτερη στην εξοδο του σπιτιου. Πιο σιγουρους τροπους για να εντοπιστει η κεντρικη πριζα ξερουν οι ηλεκτρολογοι. Ισως αμα αρχιζεις να τις ανοιγεις να δεις τι καλωδια καταληγουν σε αυτες να βγει μια σχετικη ακρη. Για παραδειγμα , στις δευτερευουσες πριζες , θα ερχεται ενα ζευγος καλωδιων (απο την κεντρικη) , ενω στην κεντρικη θα ερχεται το ζευγος απο τον κατανεμητη , θα φευγουν ζευγη προς τις δευτερες/τριτες και ισως να υπαρχουν συνδεδεμενες και αναμονες ασυνδετες... κοινως θα υπαρχει "πολυκοσμια" στην κεντρικη πριζα.
Διαφορα θα δεις , αλλα δεν ξερω τι πιανεις απο ταχυτητα τωρα ... και δεν ξερω αν υπαρχει εξωτερικο προβλημα , δηλ εκτος σπιτιου. Για αυτο και το πρωτο πραγμα που κανει ο τεχνικος του παροχου ειναι να μετρησει στον κατανεμητη τι ταχυτητα ερχεται ωστε να εξασφαλιστει οτι δεν υπαρχει προβλημα απο την καμπινα μεχρι τον κατανεμητη.
 

Μπες στο interface του μοντεμ και βρες την σελιδα με τα στατιστικα της γραμμης , ταχυτητες και τα σχετικα. Δεν εχω το ιδιο μοντεμ για να σε καθοδηγησω...

Ο τεχνικός με πήρε τηλέφωνο, με ρώτησε για ποιο λόγο έχω ISDN, του εξήγησα και μετά είδε κάτι στο καφάο του ΟΤΕ (πριν έρθει σπίτι μου). Μετά ήρθε, με ρώτησε τον αριθμό τηλεφώνου, είδε ότι δουλεύει (το έφτιαξε ο ίδιος πριν από ότι είπε στο καφάο του ΟΤΕ όταν ήταν) αλλά είναι ασταθές. Στην πολυκατοικία δεν είδε τίποτα. Απλά ήρθε σπίτι, έκανε αυτό που σου είπα (είδε την ταχύτητα από το tablet του και ότι είναι ασταθές, συν ότι πρότεινε αν θέλω οπτική ίνα ΌΤΑΝ μπει) και έφυγε.

Αν δε κατάλαβες εσύ με το ISDN, άλλο τόσο δε κατάλαβα εγώ. Το τηλέφωνο πάντως (το καλώδιο) είναι απευθείας από την πρίζα στο ρούτερ. (Είχε splitter και το έβγαλα αφού για το Fax ήταν το οποίο δε ξέρω πόσο καιρό αποσυνδεμένο ήταν. Δηλαδή είχα το καλώδιο από το Fax μαζί με το καλώδιο του τηλεφώνου στο splitter και μετά το splitter συνδεμένο στον δρομολογητή).  Το splitter είναι ακριβώς το ίδιο που βλέπεις στην εικόνα.

Τώρα για την κεντρική πρίζα, αν είναι όντως αυτή που φαντάζομαι (η πιο κοντινή στην πόρτα), λίγο δύσκολο να συνδεθεί το ρούτερ εκεί και να κάνω δουλειά. Πολλά έπιπλα στη μέση βρίσκονται και τρέχα γύρευε. Τέλος πάντων ας το αφήσουμε αυτό προς το παρόν και κάποια στιγμή θα καλέσω ηλεκτρολόγο να τα δει αυτός μη κάνω εγώ αλχημείες.

Όσο για τη μέτρηση του κατενεμητή, αν εννοείς το κουτί (ή καφάο) του ΟΤΕ (γιατί από εκεί πιάνει, της Wind υπάρχει αλλά είναι ντεκόρ προς το παρόν), όπως είπα πριν τα είδε αυτός και δεν μου ανάφερε κάτι για εξωτερικό πρόβλημα ή κάποιο πρόβλημα γενικότερα (πέρα από το ISDN που είπα). Για ταχύτητες η Cosmote έχει στην σελίδα της ανάλογο μετρητή. Δηλαδή βάζεις το τηλ σου και σου λέει τη μέγιστη, την συνηθές και την ελάχιστη. Από εκεί το είδαν στο κατάστημα που πήγα για την ανανέωση και με ενημέρωσαν (γιατί τα τσέκαρα εγώ σπίτι και αυτά που μου είπε, είναι ακριβώς αυτά που γράφει). Υποθέτω ότι είμαι μακριά από το κουτί του ΟΤΕ (δε το έχω προσέξει στη γειτονία,)

Τέλος για τα στατιστικά δεν βρίσκω κάτι. Δεν είναι και τίποτα περίπλοκο το interface αλλά από ταχύτητες δε λέει τίποτα. Μπορώ να δω connection status που λέει IP, Mac κλπ αλλά τίποτα από ταχύτητες όπου έψαξα.

s-l1600.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, w95chris είπε

Τώρα για την κεντρική πρίζα, αν είναι όντως αυτή που φαντάζομαι (η πιο κοντινή στην πόρτα), λίγο δύσκολο να συνδεθεί το ρούτερ εκεί και να κάνω δουλειά. Πολλά έπιπλα στη μέση βρίσκονται και τρέχα γύρευε. Τέλος πάντων ας το αφήσουμε αυτό προς το παρόν και κάποια στιγμή θα καλέσω ηλεκτρολόγο να τα δει αυτός μη κάνω εγώ αλχημείες.

Αν στην κεντρικη πριζα συνδεονται δευτερες και τριτες ή και ασχετα καλωδια θα υποβιβαστει η ταχυτητα στα σιγουρα. Οταν γυρισα την adsl σε vdsl , επιανα 55mbps στην κεντρικη πριζα και 66mbps στην δευτερη. Οταν αποσυνδεσα απο την κεντρικη τα παντα και συνδεσα σε αυτην το μοντεμ , επιανα 100 ή εκει κοντα τελοσπαντων αναλογα τα φεγγαρια.
 

1 ώρα πριν, w95chris είπε

Στην πολυκατοικία δεν είδε τίποτα.

 

1 ώρα πριν, w95chris είπε

Όσο για τη μέτρηση του κατενεμητή, αν εννοείς το κουτί (ή καφάο) του ΟΤΕ

Οχι. Ο κατανεμητης ειναι το σημειο που καταληγουν ολα τα καλωδια του ΟΤΕ απο το καφαο στην πολυκατοικια. Στο δικο μου κτιριο που ειναι λιγο παλιο , απλα ερχονται τα καλωδια απεξω σε μια "κοιλοτητα" στον τοιχο (που εχει καπακια και δεν ειναι εκτεθειμενα και καλα) κοντα στην εισοδο του κτιριου και απο κει συνδεονται με τα καλωδια που φευγουν και καταληγουν στις κεντρικες πριζες των διαμερισματων. Σε πιο σοβαρες εγκαταστασεις , τοποθετουνται ρεγκλετες , ωστε τα καλωδια που ερχονται απεξω με αυτα που φευγουν προς τα μεσα να συνδεονται πανω σε αυτες και οχι μεταξυ τους με ηλεκτρολογικες ταινιες και μαλακιες :)
Συνηθως λοιπον ο τεχνικος του παροχου , παει σε αυτο το σημειο , αποσυνδεει τα καλωδια που ερχονται απο εξω με αυτα που πανε προς τα μεσα , και συνδεει πανω στα "εξωτερικα καλωδια" ενα μηχανημα και μετραει την ταχυτητα του ιντερνετ , θορυβους παρεμβολες και τα σχετικα. Για να δει ποση ταχυτητα μεταφερεται απο τον "χαλκο" , απο το καφαο μεχρι εκεινο το σημειο του κτιριου. Αν ερχεται η "σωστη" ταχυτητα , απλα σου λεει "φιλε σαν παροχος δεν βλεπουμε προβλημα , τσεκαρε εντος του σπιτιου σου τι γινεται" ...

Αν ομως λες οτι στην πολυκατοικια δεν ειδε  / τσεκαρε κατι και απλα τσεκαρε την συνδεση με το ταμπλετ που υποθετω το συνδεσε στο wifi σου , τοτε τι ελεγχο εκανε ? Εχει προβλημα η συνδεση ή ειναι ασταθης αλλα το προβλημα ειναι που ? Στο οτι ειναι isdn ? Και δεν υπαρχει κατι αλλο ? Ε ωραια γυρνα το σε pstn :)

1 ώρα πριν, w95chris είπε

Τέλος για τα στατιστικά δεν βρίσκω κάτι. Δεν είναι και τίποτα περίπλοκο το interface αλλά από ταχύτητες δε λέει τίποτα. Μπορώ να δω connection status που λέει IP, Mac κλπ αλλά τίποτα από ταχύτητες όπου έψαξα.

Δες εδω , σελιδα 44. Αυτη ειναι η σελιδα με τα στατιστικα της συνδεσης.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/8/2021 στις 7:44 ΜΜ, w95chris είπε

Ωραία, στατιστικά γραμμής να τα βρω πως; 

http://192.168.1.1 και πανω αριστερα στο Status Information. Δεν χρειάζεται ο κωδικός.

 

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/8/2021 στις 10:28 ΜΜ, mphxths είπε

Αν στην κεντρικη πριζα συνδεονται δευτερες και τριτες ή και ασχετα καλωδια θα υποβιβαστει η ταχυτητα στα σιγουρα. Οταν γυρισα την adsl σε vdsl , επιανα 55mbps στην κεντρικη πριζα και 66mbps στην δευτερη. Οταν αποσυνδεσα απο την κεντρικη τα παντα και συνδεσα σε αυτην το μοντεμ , επιανα 100 ή εκει κοντα τελοσπαντων αναλογα τα φεγγαρια.
 

 

Οχι. Ο κατανεμητης ειναι το σημειο που καταληγουν ολα τα καλωδια του ΟΤΕ απο το καφαο στην πολυκατοικια. Στο δικο μου κτιριο που ειναι λιγο παλιο , απλα ερχονται τα καλωδια απεξω σε μια "κοιλοτητα" στον τοιχο (που εχει καπακια και δεν ειναι εκτεθειμενα και καλα) κοντα στην εισοδο του κτιριου και απο κει συνδεονται με τα καλωδια που φευγουν και καταληγουν στις κεντρικες πριζες των διαμερισματων. Σε πιο σοβαρες εγκαταστασεις , τοποθετουνται ρεγκλετες , ωστε τα καλωδια που ερχονται απεξω με αυτα που φευγουν προς τα μεσα να συνδεονται πανω σε αυτες και οχι μεταξυ τους με ηλεκτρολογικες ταινιες και μαλακιες :)
Συνηθως λοιπον ο τεχνικος του παροχου , παει σε αυτο το σημειο , αποσυνδεει τα καλωδια που ερχονται απο εξω με αυτα που πανε προς τα μεσα , και συνδεει πανω στα "εξωτερικα καλωδια" ενα μηχανημα και μετραει την ταχυτητα του ιντερνετ , θορυβους παρεμβολες και τα σχετικα. Για να δει ποση ταχυτητα μεταφερεται απο τον "χαλκο" , απο το καφαο μεχρι εκεινο το σημειο του κτιριου. Αν ερχεται η "σωστη" ταχυτητα , απλα σου λεει "φιλε σαν παροχος δεν βλεπουμε προβλημα , τσεκαρε εντος του σπιτιου σου τι γινεται" ...

Αν ομως λες οτι στην πολυκατοικια δεν ειδε  / τσεκαρε κατι και απλα τσεκαρε την συνδεση με το ταμπλετ που υποθετω το συνδεσε στο wifi σου , τοτε τι ελεγχο εκανε ? Εχει προβλημα η συνδεση ή ειναι ασταθης αλλα το προβλημα ειναι που ? Στο οτι ειναι isdn ? Και δεν υπαρχει κατι αλλο ? Ε ωραια γυρνα το σε pstn :)

Δες εδω , σελιδα 44. Αυτη ειναι η σελιδα με τα στατιστικα της συνδεσης.

Τώρα με την κεντρική πρίζα θα υπάρξει θέμα γιατί δε ξέρω που είναι. Αν είναι κοντά στην είσοδο, δύο είναι οι πιθανές. Η μια έχει το γραφείο μπροστά (αλλά μιλάμε για γραφείο που είναι ολόκληρο έπιπλο, όχι κολοκύθια σαν τα καινούργια με ξύλο της πλάκας) και στο άλλο υπάρχει μια ραφιέρα με γυαλικά. Αν είναι στο γραφείο, ε πάει και έρχεται. Αν είναι η άλλη τότε χαιρέτα μου τον πλάτανο. Θα πρέπει να γίνει κοτζάμ αλλαγή διαρρύθμησης που λέει ο λόγος.

Να σου πω έχω προσέξει κάτι τέτοια στο υπόγειο αλλά δεν νομίζω να τα έχει πειράξει κανείς από τότε που χτίστικε η πολυκατοικία. Ο τεχνικός πάντως δεν είδε κάτι τέτοιο. Με πήρε τηλέφωνο μου είπε ότι πάει στο κουτί του ΟΤΕ να τσεκάρει και έρχεται μετά. Δε ζήτησε ποτέ να δει τίποτα 🤔. Το να πήγε μόνος του είναι αμφίβολο μιας και πρώτον δεν ήξερε που είναι, και δεύτερον κατευθείαν σπίτι ήρθε. Εμένα επί λέξει μου είπε ότι η σύνδεση είναι ασταθής επειδή δεν υποστηρίζει ISDN ακόμα. Αυτό μόνο. Ούτε να δει αν είναι δικό μου το θέμα ούτε τίποτα. Μου ζήτησε τον αριθμό του σταθερού μου, έκανε κάτι στο tablet και είπε πως δουλεύει αλλά είναι ασταθές.🤷‍♂️

Τώρα επειδή έπαιξα λίγο με το splitter που είπα, κάτι χάλασα στο τηλ και το σύνδεσα ξανά. Παραθέτω φωτογραφίες να το δεις. Μη βλέπεις έτσι τη σκόνη, έχει περισσότερη :P. Τώρα το γκρι καλώδιο είναι στο splitter και στο router στη θύρα DSL. Το μπλε καλώδιο ξεκινάει από την πρίζα τηλεφώνου, μες το splitter και από εκεί στο router. Υπόψιν η πρίζα τηλεφώνου είναι διπλή. Το ένα είναι το μπλε καλώδιο και το άλλο ένα κιτρινωπό (δε φαίνεται πουθενά) που συνδέεται στο τηλέφωνο που είναι (μάλλον ήταν κάποτε) Φαξ.  Αυτό το καλώδιο δεν μας ενδιαφέρει γιατί δεν έχει καμία δουλειά με το router. Από τη συσκευή στην πρίζα και τέλος. Απλά ενημερωτηκά το ανάφερα :)

Edit: Δε φαίνεται καλά τι λέει η πρώτη φωτογραφία και απλά θα το γράψω εδώ. Πάνω λέει Phone και Modem. Στο modem (και όχι στο phone που έγραψα λανθασμένα) είναι συνεδεμένο το καλώδιο. Κάτω λέει το Line

IMG_20210901_234723__01.jpg

CosmoteSpeed.jpg

IMG_20210901_234710_Easy-Resize.com.jpg

10 λεπτά πριν, geoavlonitis είπε

http://192.168.1.1 και πανω αριστερα στο Status Information. Δεν χρειάζεται ο κωδικός.

 

Το βρήκα ήδη.Χρειαζόταν κωδικό αλλά δε πειράζει τα βρήκα. Σκονίστηκαν τα χέρια μου αλλά έτσι και αλλιώς τώρα με τον COVID υποτίθεται τα πλένω πιο τακτικά.
Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια :)

Επεξ/σία από w95chris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, w95chris είπε

Τώρα το γκρι καλώδιο είναι στο splitter και στο router στη θύρα DSL.

Αντιληπτο.
 

16 λεπτά πριν, w95chris είπε

Το μπλε καλώδιο ξεκινάει από την πρίζα τηλεφώνου, μες το splitter και από εκεί στο router.

Οχι αντιληπτο. Και απο κει στο ρουτερ σε ποια θυρα?
 

16 λεπτά πριν, w95chris είπε

το άλλο ένα κιτρινωπό (δε φαίνεται πουθενά) που συνδέεται στο τηλέφωνο που είναι (μάλλον ήταν κάποτε) Φαξ.

Τηλεφωνο .. που ηταν φαξ. Δεν καταλαβα , οταν λες τηλεφωνο , εννοεις τηλεφωνικη συσκευη ? Χρησιμοποιειται αυτην την στιγμη ?

ΠΡΙΖΑ (υποδοχη1) - ΜΠΛΕ ΚΑΛΩΔΙΟ - ΣΠΛΙΤΕΡ - ?
ΣΠΛΙΤΕΡ - ΓΚΡΙ ΚΑΛΩΔΙΟ - ΡΟΥΤΕΡ (VDSL υποδοχη) - σωστα ? 

ΠΡΙΖΑ (υποδοχη2) - ΚΙΤΡΙΝΟ ΚΑΛΩΔΙΟ - ΤΗΛΕΦΩΝΟ? ΦΑΞ?

Τηλεφωνικες συσκευες εχεις και που ? Και πως συνδεδεμενες ? 

Δοκιμασες να συνδεσεις το μοντεμ απευθειας στην (υποδοχη1) ? Χωρις το σπλιτερ? Αλλαξε κατι στην κατασταση ? Αλλαξε η ταχυτητα συγχρονισμου ?

Τελος γιατι δεν το γυρνας σε pstn , αφου σου λεει ο τεχνικος οτι αυτο ειναι το προβλημα? Να γινει χειροτερη η κατασταση δεν νομιζω ! Αλλα σιγουρα πρεπει να βγει ακρη με τις πριζες , ποια ειναι η κεντρικη και να "καθαριστει" απο περιττες ενωσεις καλωδιων.

ΥΓ: Στις φωτος βλεπω το μπλε να μπαινει στο σπλιτερ απο την πριζα προφανως και δινει γραμμη στο μοντεμ μεσω του γκρι καλωδιου που παει στην vdsl υποδοχη του. Δεν βλεπω αλλο καλωδιο. Το κιτρινο δεν βλεπω να εμπλεκεται στο σπλιτερ.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Αντιληπτο.
 

Οχι αντιληπτο. Και απο κει στο ρουτερ σε ποια θυρα?
 

Τηλεφωνο .. που ηταν φαξ. Δεν καταλαβα , οταν λες τηλεφωνο , εννοεις τηλεφωνικη συσκευη ? Χρησιμοποιειται αυτην την στιγμη ?

ΠΡΙΖΑ (υποδοχη1) - ΜΠΛΕ ΚΑΛΩΔΙΟ - ΣΠΛΙΤΕΡ - ?
ΣΠΛΙΤΕΡ - ΓΚΡΙ ΚΑΛΩΔΙΟ - ΡΟΥΤΕΡ (VDSL υποδοχη) - σωστα ? 

ΠΡΙΖΑ (υποδοχη2) - ΚΙΤΡΙΝΟ ΚΑΛΩΔΙΟ - ΤΗΛΕΦΩΝΟ? ΦΑΞ?

Τηλεφωνικες συσκευες εχεις και που ? Και πως συνδεδεμενες ? 

Δοκιμασες να συνδεσεις το μοντεμ απευθειας στην (υποδοχη1) ? Χωρις το σπλιτερ? Αλλαξε κατι στην κατασταση ? Αλλαξε η ταχυτητα συγχρονισμου ?

Τελος γιατι δεν το γυρνας σε pstn , αφου σου λεει ο τεχνικος οτι αυτο ειναι το προβλημα? Να γινει χειροτερη η κατασταση δεν νομιζω ! Αλλα σιγουρα πρεπει να βγει ακρη με τις πριζες , ποια ειναι η κεντρικη και να "καθαριστει" απο περιττες ενωσεις καλωδιων.

ΥΓ: Στις φωτος βλεπω το μπλε να μπαινει στο σπλιτερ απο την πριζα προφανως και δινει γραμμη στο μοντεμ μεσω του γκρι καλωδιου που παει στην vdsl υποδοχη του. Δεν βλεπω αλλο καλωδιο. Το κιτρινο δεν βλεπω να εμπλεκεται στο σπλιτερ.

Οκ λοιπόν ας εξηγήσω καλύτερα. Το μπλε και το γκρι καλώδιο καταλήγουν στις θύρες τηλεφώνου (phone 1 & phone 2). Αν έχει σημασία να το κοιτάξω να δω συγκεκριμένα σε ποια θύρα είναι το καθένα (πχ γρκι στην θύρα τηλεφώνου 1).

Όσο για το Φαξ, είναι κανονική συσκευή τηλεφώνου που ταυτόχρονα αν θες στέλνει Φαξ. Φαξ δεν χρησιμοποιώ πλέον αλλά την συσκευή σαν τηλέφωνο κανονικά την χρησιμοποιώ. Αν μπερδεύει δες το σαν συσκευή τηλεφώνου ενσύρματου γιατί αυτή είναι η τωρινή του χρήση.

Το μπλε καλώδιο συνδέεται στην πρίζα τηλεφώνου και στο splitter σωστά. Όσο για το γκρι ναι σωστά τα έγραψες. Από το Splitter (στη θύρα που λέει modem) μετά στο router στην υποδοχή phone. Μάλιστα το router όταν το άλλαξα (είχα ένα παλιό πριν τελείως βλακεία αλλά οκ) είχε έρθει πάλι τεχνικός από τον ΟΤΕ να το αλλάξει. Άρα ότι έχει γίνει, από τον ΟΤΕ έχουν γίνει. Εγώ τίποτα δε πείραξα από καλώδια.

Τώρα για να το βάλω στο modem κατευθείαν. Όπως είχα γράψει και πιο πριν ναι το δοκίμασα. Το ίντερνετ δούλευε μια χαρά (ταχύτητες δεν είδα) αλλά το τηλέφωνο νεκρό.

Αν το γυρίσω σε PSTN μου είπε ότι χάνω την ταυτόχρονη κλήση (δηλαδή να μπορώ να έχω δύο γραμμές τηλεφώνου ταυτόχρονα) συν ότι δεν έχει ξανά πίσω. Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα αν γυρίσω σε PSTN και δεν με βολέψει, αν γίνεται να πάμε πάλι σε ISDN και μου είπαν δε γίνεται γιατί είναι προς κατάργηση.

Για το κίτρινο καλώδιο, απλά ενημερωτικά το είπα. Δεν έχει κάποια σχέση με το Splitter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, w95chris είπε

Αν το γυρίσω σε PSTN μου είπε ότι χάνω την ταυτόχρονη κλήση (δηλαδή να μπορώ να έχω δύο γραμμές τηλεφώνου ταυτόχρονα) συν ότι δεν έχει ξανά πίσω. Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα αν γυρίσω σε PSTN και δεν με βολέψει, αν γίνεται να πάμε πάλι σε ISDN και μου είπαν δε γίνεται γιατί είναι προς κατάργηση.

Γιατι σε καιει τοσο να εχεις ISDN ? Στελνεις φαξ ? Σε καιει να εχεις δυο γραμμες ? Γυρνα το σε PSTN και φερε ηλεκτρολογο (δικο σου ή του παροχου) να ξεκαθαρισει την κατασταση με καλωδια και πριζες. Γιατι περα απο ασταθη συνδεση που οπως λες εχεις αυτην την στιγμη , η ταχυτητα ειναι ταχυτητα adsl και οχι vdsl και αυτο μπορει να οφειλεται στην τωρινη καλωδιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mphxths είπε

Γιατι σε καιει τοσο να εχεις ISDN ? Στελνεις φαξ ? Σε καιει να εχεις δυο γραμμες ? Γυρνα το σε PSTN και φερε ηλεκτρολογο (δικο σου ή του παροχου) να ξεκαθαρισει την κατασταση με καλωδια και πριζες. Γιατι περα απο ασταθη συνδεση που οπως λες εχεις αυτην την στιγμη , η ταχυτητα ειναι ταχυτητα adsl και οχι vdsl και αυτο μπορει να οφειλεται στην τωρινη καλωδιωση.

Ναι με καίει τόσο να έχω δύο γραμμές. Αν δε με έκαιγε θα το γύριζα σε PSTN να γλύτωνα και κάποια λεφτά τον μήνα.

Όταν εννοείς καλωδίωση εννοείς τι ακριβώς; Απλά άλλαγμα καλωδίων στο σπίτι μου; Δηλαδή αντικατάσταση των ήδη υπάρχων με καινούργια τύπου UTP Cat 5e (ή Cat 6); Αυτό λύνεται και χωρίς ηλεκτρολόγο. Κάτι τόσο απλό το κάνω και εγώ. Εφόσον θέλει μόνο αυτό.

Αν εννοείς καλωδιώσεις σε όλη την πολυκατοικία, με συγχωρείς αλλά θα γελάσω λίγο αχαχαχαχαχαχαχαχα γιατί δε θα γίνει ούτε τη δευτέρα παρουσία χαχαχαχαχαχαχχα (εγώ δεν έχω θέμα, αλλά δεν αποφασίζω μόνο εγώ. Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν ενδιαφέρονται για την ταχύτητα του ίντερνετ καν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, w95chris είπε

Ναι με καίει τόσο να έχω δύο γραμμές. Αν δε με έκαιγε θα το γύριζα σε PSTN να γλύτωνα και κάποια λεφτά τον μήνα.

Όταν εννοείς καλωδίωση εννοείς τι ακριβώς; Απλά άλλαγμα καλωδίων στο σπίτι μου; Δηλαδή αντικατάσταση των ήδη υπάρχων με καινούργια τύπου UTP Cat 5e (ή Cat 6); Αυτό λύνεται και χωρίς ηλεκτρολόγο. Κάτι τόσο απλό το κάνω και εγώ. Εφόσον θέλει μόνο αυτό.

Αν εννοείς καλωδιώσεις σε όλη την πολυκατοικία, με συγχωρείς αλλά θα γελάσω λίγο αχαχαχαχαχαχαχαχα γιατί δε θα γίνει ούτε τη δευτέρα παρουσία χαχαχαχαχαχαχχα (εγώ δεν έχω θέμα, αλλά δεν αποφασίζω μόνο εγώ. Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν ενδιαφέρονται για την ταχύτητα του ίντερνετ καν)

Αν υπαρχει θεμα μπορει ενα ηλεκτρολογος να τραβηξει νεα γραμμη με cat 5e η cat 6 απο την εισοδο της οικοδομης εως το διαμερισμα , αλλα με το ψιλο χαμο που βλεπω οτι γινεται με τα καλωδια και χωρις να ξερεις που ειναι σιγουρα η κεντρικη μπριζα αλλα και πως γινοντα οι συνδεσεις μεταξυ κεντρικης μπριζας και στις υπολοιπες του σπιτιου πολυ πιθανο να χρειαζεται και εντος της οικιας αλλαγες στα καλωδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ ξέχασα να κάνω update για όποιον ενδιαφέρετε ακόμα.

Ήρθε ηλεκτρολόγος δικός μου την Παρασκευή 03/09 και τα είδε όλα (τα δικτυακά εννοώ το ξεκαθαρίζω :P ). Μου βρήκε την κεντρική πρίζα και απλά το ξεχνάμε να συνδέσω το Modem εκεί διότι εκεί που είναι θα χρειαστεί ολόκληρη διαρρύθμιση. Όσο για τα καλώδια δεν έχουν θέμα γιατί είναι σχετικά καινούργια. Τα άλλαξα με το προηγούμενο modem που μας είχε δώσει ο ΟΤΕ (δηλαδή είχα χρόνια πριν ένα modem ADSL2+ (Speedtouch. Μεγάλο όνομα σαχλαμάρας!) πλέον αντίκα, ένα άλλο του ΟΤΕ και τώρα το Speedport Plus). Δεν το ανάφερα γιατί το είχα ξεχάσει εντελώς (Alzheimer και αφηρημάδα).
Όσο για το splitter και αυτό καινούργιο είναι (έχω και ένα παλιό σε ένα ντουλάπι που λέει ADSL2+, μουσείο λέμε!) και δε γίνεται να παίξει χωρίς το splitter μου είπε. Απλά αν το βγάλω δε θα έχω τίποτα. Απλά ένα modem για ντεκόρ.

Τέλος ο ηλεκτρολόγος μου εξήγησε ότι ο λόγος που έχω ταχύτητες χώμα με VDSL είναι θέμα του ΟΤΕ. Έχει γεμίσει το αστικό κέντρο και δε σηκώνει τόσους χρήστες. Το αποτέλεσμα είναι να έχω αυτές τις ταχύτητες (το ξέρει γιατί και άλλος στη γειτονιά είχε θέματα συν ότι και εμένα ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε το ίδιο). Άρα η λύση είναι η οπτική ίνα που κάποια στιγμή στο μέλλον θα είναι διαθέσιμη στην περιοχή μου (άγνωστο το πότε). Πρέπει όμως αν θέλω να είμαι από τους πρώτους να βρω κάποιον που μπορεί να μου το προσφέρει πριν εξαντληθεί. Γιατί μετά θα περιμένω δε ξέρω και εγώ πόσο για να "πάρει θέση" η επόμενη φουρνιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...