Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές καρτών γραφικών GeForce RTX 30-series τον ερχόμενο μήνα θα μειωθούν σημαντικά


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Όλες οι 3070Ti δεν είναι LHR?

Ναι αλλα στην τιμη που την πουλαει το plaisio που λες σιγουρα θα ειναι LHR. Οχι υπαρχουν στην αγορα και χωρις LHR αλλα 1500+ και ανεβαινε.Δες αγγελιες insomnia

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
Just now, dream21 said:

Ναι αλλα στην τιμη που την πουλαει το plaisio που λες σιγουρα θα ειναι LHR

Αν είναι όλες LHR τι νόημα έχει ακριβή ή φτηνή? Ό,τι και να πάρεις LHR θα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αν είναι όλες LHR τι νόημα έχει ακριβή ή φτηνή? Ό,τι και να πάρεις LHR θα είναι...

Ακυρο εγω μπευρδευτικα με την 3080 που υπαρχει χωρις LHR και με LHR.

Επεξ/σία από dream21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, dream21 said:

Ακυρο εγω μπευρδευτικα με την 3080 που υπαρχει χωρις LHR και με LHR.

Αν βρίσκαμε 3080 στα 799, έστω και με λίγους μήνες καθυστέρηση, θα ανοίγαμε σαμπάνιες κι ας ήταν LHR. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αυτή η σειρά έτσι και αλλιώς είναι dead και πλέον δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος κάποιος να δώσει χιλιάρικο για μια κάρτα από μια σειρά που θα αντικατασταθεί σε ένα χρόνο. 

Δηλαδή σε ένα χρόνο θα έχει καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη διαθεσιμότητα και σε καλύτερες τιμές από τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, music_lover είπε

Ο βασικός λόγος για τις μειωμένες αποστολές -και βεβαίως τις αποστολές γενικότερα των chips σε παγκόσμιο επίπεδο- δεν είναι άλλος από την πανδημία COVID-19 αισχροκέρδεια.

Fixed.- 😎

Ναι, γιατί ως γνωστόν η NVIDIA πλήρωσε τα κέρατα της σε R&D προκειμένου να σχεδιάσει τις RTX 30-series αλλά τώρα για κάποιο λόγο δεν θέλει τις παράξει σε ικανοποιητικό αριθμό παρόλο που βγάζει τρελό margin ανά κάρτα (ακόμα στις τιμές MSRP που πουλάει) γιατί ξαφνικά σιχάθηκε τα φράγκα και προτιμά να της φάνε τους πελάτες η AMD και Intel. Και στο foundry επίσης έπαθαν τρομερή χρηματοφοβία και δεν θέλουν να βγάλουν τα έξοδα που τους κόστισε το νέο process παράγοντας όσα περισσότερα wafers μπορούν.

Ποιοι οικονομικοί αναλυτές και κουραφέξαλα, την πραγματική γνώση την έχουν οι σχολιαστές του insomnia.
e.jpg.258098c1baba3c3f5a82205924efb642.jpg

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να δω τι θα κάνω, που αποφάσισα μετά από 10 χρόνια να ξανά φτιάξω καινούργιο υπολογιστή κ το μόνο που λείπει είναι η κάρτα γραφικών, αποφάσισα να φτιάξω υπολογιστή τώρα στην πουτσ@@@@ κατάσταση που υπάρχει με τά κρυπτονομισματα κ τίς κάρτες γραφικών! Ούτε ένα PC δεν μπορείς να φτιάξεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Ναι, γιατί ως γνωστόν η NVIDIA πλήρωσε τα κέρατα της σε R&D προκειμένου να σχεδιάσει τις RTX 30-series αλλά τώρα για κάποιο λόγο δεν θέλει τις παράξει σε ικανοποιητικό αριθμό παρόλο που βγάζει τρελό margin ανά κάρτα (ακόμα στις τιμές MSRP που πουλάει) γιατί ξαφνικά σιχάθηκε τα φράγκα και προτιμά να της φάνε τους πελάτες η AMD και Intel. Και στο foundry επίσης έπαθαν τρομερή χρηματοφοβία και δεν θέλουν να βγάλουν τα έξοδα που τους κόστισε το νέο process παράγοντας όσα περισσότερα wafers μπορούν.

Ποιοι οικονομικοί αναλυτές και κουραφέξαλα, την πραγματική γνώση την έχουν οι σχολιαστές του insomnia.
e.jpg.258098c1baba3c3f5a82205924efb642.jpg

Κατηγορείς εμένα για καφενιακή ανάλυση (που δεν έκανα καν) και ακριβώς επάνω κάνεις μια τέτοια, άβυσσος η ψυχή του νεοέλληνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, music_lover είπε

Κατηγορείς εμένα για καφενιακή ανάλυση (που δεν έκανα καν) και ακριβώς επάνω κάνεις μια τέτοια, άβυσσος η ψυχή του νεοέλληνα.

Δεν μπορώ να ακούω συνομωσιολογία, sorry.

Επίσης το αν μια ανάλυση είναι καφενειακή δεν έχει να κάνει με το ύφος αλλά με αυτά που λέγονται. Δηλαδή θες να μου πεις ότι η Nvidia περιορίζει τις αποστολές τσιπ περιμένοντας να της φάνε τους πελάτες η AMD και Intel και ενώ έχει επενδύσει τρελά ποσά σε R&D.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kurkosdr είπε

Δεν μπορώ να ακούω συνομωσιολογία, sorry.

Γιατί άραγε η Nvidia να μειώνει την παραγωγή της σειράς 3060 και όχι της σειράς 3070, 3080 και 3090? Μη μου πεις όμως γιατί κερδίζει περισσότερα από αυτές, γιατί θα πέσω από τα σύννεφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, music_lover είπε

Γιατί άραγε η Nvidia να μειώνει την παραγωγή της σειράς 3060 και όχι της σειράς 3070, 3080 και 3090? Μη μου πεις όμως γιατί κερδίζει περισσότερα από αυτές, γιατί θα πέσω από τα σύννεφα.

Κάνει prioritize τις μεγάλες κάρτες. Αλλά το να λες για αισχροκέρδεια, δηλαδή ότι καθυστερεί της αποστολές γενικότερα (δες τη φράση που κάνεις quote) και με δική της πρωτοβουλία είναι αστείο.

Αν "αισχροκέρδεια" εννοείς ότι κάνει prioritize της μεγάλες κάρτες (που δεν πρόκειται για αισχροκέρδεια αλλά common business sense) πάω πάσο, παρεξηγήθηκαν τα λεγόμενα σου επειδή χρησιμοποίησες λάθος όρο.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον αν θες κάρτα πρέπει να την παίρνεις day 1 με το που κυκλοφορεί γιατί πλέον αντί να φθηναίνουν, ακριβαίνουν. Με κάτι τιμές που βλέπω να πουλιέται τώρα η δικιά μου θα έπαιρνα x2 κάρτες στις αρχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kurkosdr είπε

Κάνει prioritize τις μεγάλες κάρτες. Αλλά το να λες για αισχροκέρδεια, δηλαδή ότι καθυστερεί της αποστολές γενικότερα και με δική της πρωτοβουλία είναι αστείο.

Αστείο είναι ότι αρχικά δεν κατάλαβες τι εννοούσα αλλά έτρεξες να με κατηγορήσεις για ανάλυση από τα LIDL την οποία δεν έκανα καν καθότι έγραψα 10 λέξεις όλες κι όλες. Θα μπορούσες να ρωτήσεις τι εννοώ πριν με κατηγορήσεις.

Και το prioritize που έγραψες εξηγεί με τον καλύτερο τρόπο το "αισχροκέρδεια" που ανέφερα πρίν. Σπρώχνουμε τις ακριβότερες σειρές γιατί με αυτές "κονομαμε" περισσότερα, είδες, δεν θέλει και πτυχίο οικονομικών για να το καταλάβει κανείς.

Υ.Γ. Φιλικά πάντα γιατί δεν έχω να χωρίσω τίποτα μαζί σου αλλά όπως έχεις εσύ αλλεργία στην συνομωσία, εγώ έχω σε άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αστείο είναι ότι αρχικά δεν κατάλαβες τι εννοούσα αλλά έτρεξες να με κατηγορήσεις για ανάλυση από τα LIDL την οποία δεν έκανα καν καθότι έγραψα 10 λέξεις όλες κι όλες. Θα μπορούσες να ρωτήσεις τι εννοώ πριν με κατηγορήσεις.

Και το prioritize που έγραψες εξηγεί με τον καλύτερο τρόπο το "αισχροκέρδεια" που ανέφερα πρίν. Σπρώχνουμε τις ακριβότερες σειρές γιατί με αυτές "κονομαμε" περισσότερα, είδες, δεν θέλει και πτυχίο οικονομικών για να το καταλάβει κανείς.

Υ.Γ. Φιλικά πάντα γιατί δεν έχω να χωρίσω τίποτα μαζί σου αλλά όπως έχεις εσύ αλλεργία στην συνομωσία, εγώ έχω σε άλλα.

Η λέξη αισχροκέρδεια σημαίνει αθέμιτη κερδοσκοπία, όχι η κάθε κερδοσκοπία. Συνήθως γίνεται είτε με τεχνητή μείωση της παραγωγής είτε με εκμετάλλευση μιας κατάστασης για την απότομη αύξηση της τιμής. Αν υπήρχε απόδειξη ότι η Nvidia μειώνει τεχνητά την παραγωγή ή αν έκανε ανατιμήσεις κάθε μήνα, τότε θα έλεγα ναι, πρόκειται περί αισχροκέρδειας. Το γεγονός ότι κάνει prioritize τις μεγάλες κάρτες για να βγάλει τα έξοδα του R&D μπορείς να το πεις φτύσιμο στον budget user, αλλά όχι αισχροκέρδεια, τη στιγμή που υπάρχουν εναλλακτικές από άλλες εταιρείες στην ίδια κατηγορία τιμής.

Τέλος πάντων, όπως είπα πιο πριν, παρεξήγηση ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Η λέξη αισχροκέρδεια σημαίνει αθέμιτη κερδοσκοπία, όχι η κάθε κερδοσκοπία. Συνήθως γίνεται είτε με τεχνητή μείωση της παραγωγής είτε με εκμετάλλευση μιας κατάστασης για την απότομη αύξηση της τιμής. Αν υπήρχε απόδειξη ότι η Nvidia μειώνει τεχνητά την παραγωγή ή αν έκανε ανατιμήσεις κάθε μήνα, τότε θα έλεγα ναι, πρόκειται περί αισχροκέρδειας. Το γεγονός ότι κάνει prioritize τις μεγάλες κάρτες για να βγάλει τα έξοδα του R&D μπορείς να το πεις φτύσιμο στον budget user, αλλά όχι αισχροκέρδεια, τη στιγμή που υπάρχουν εναλλακτικές από άλλες εταιρείες στην ίδια κατηγορία τιμής.

Τέλος πάντων, όπως είπα πιο πριν, παρεξήγηση ήταν.

Εσύ έβγαλες τελείως "λάδι" την Nvidia, παντελώς όμως αθώα..τεσπά να σου πω την αλήθεια προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί τι θα κάνει, πέσουν δεν πέσουν οι τιμές, τσίπς σε έλλειψη, κρυπτονομίσματα, σκαλπερς και άλλα πολλά, πήρα από ένα xsx και ps5 στις κανονικές τους τιμές, κράτησα και την 2080 στο pc και σφυρίζω πλέον αδιάφορα στην τρέλα που τις θέλει να πωλούνται για χρυσάφι. Όποιος τις χρειάζεται για δουλειά, λυπάμαι αλλά ατύχησε. Όποιος τις θέλει για gaming, υπάρχουν και άλλες λύσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...