Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/6/2022 στις 12:59 ΠΜ, korakios είπε

Θα πάει Άριο Πάγο απευθείας , καλή φάση

 

Όχι αυτό ειναι λίγο έως πολύ κακή φάση πάει η ΔΕΗ να κάνει κόλπα για συγκεκριμένα πράγματα που δεν αφορούν όλους τους καταναλωτές (επαγγελματικά γεωργικά ρεύματα, οικους ευγηρίας σαντουιτσάδικα κτλ κτλ ) και δεν το πάει απότι κατάλαβα όσο αφορά την ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά θέλεις να κάνει μια λούπα για να πάρει παραπάνω χρόνο η υπόθεση. 
 

4 ώρες πριν, korakios είπε

Τελικά βγήκε η απόφαση και παίρνει προσωρινή αναστολή η διακοπή ρεύματος

 

Ναι αλλά μόνο στα οικιακά δυστυχώς αυτό το κλάσιμο σε όλες τις άλλες κατηγορίες δεν το καταλαβαίνω (που ειναι και αυτές που "πονάνε" παραπάνω) 

Δηλαδή οκ (και σε καμία περίπτωση δεν λέω "εντάξει" που γίνεται αυτό απλά θέλω λίγο να βάλω τα πράματα σε μια κλίμακα) 

Άλλο πχ το νοικοκυριό που πλήρωνε 300 εκκαθαριστικό και του ήρθε 600-700...(και με τις μειώσεις/επιδοτήσεις να πέφτει λίγο)  και άλλο ο επαγγελματίας πχ φούρναρης που πλήρωνε 3000 και του έρχεται 6000 με 7000 ευρώ! 

Και "full" επιδότηση 600 ευρώ να πάρει (που βγαίνουν απο τις τσέπες των ελληνων πολιτών) μια τρύπα στο νερό ειναι τι να χρωστάει 7000 τι να χρωστάει 6400... πάλι 3400 ευρώ πάνω απο το "κανονικό" με 3400 ευρώ πληρώνει τον υπάλληλο του 4-5 μήνες... ή άλλιως μπορεί το κέρδος του να είναι μικρότερο απο αυτό. 

Μετά λένε θα κάνουν ελέγχους στην τιμή στο σουβλάκι εμ αν ο άλλος έχει να πληρώσει 3 4 ή ακόμη περισσότερα χιλιάρικα έξτρα πως να κρατήσει την τιμή στο σουβλάκι που δίνει οεο;;;

Εγώ πάντως συνεχίζω την πιστολιά και έχω το πειρατικό να δουλεύει κανονικά 1 μήνα τώρα χωρίς να έχουν έρθει να μου το κόψουν!! :P και πάμε γερά για δίμηνο!! :P  
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφορουμήτες μια ερώτηση.

Σε αυτο το εργαλείο, 

https://www.energycost.gr/search-compare/el/search-compare/electricity/electricity/compare

μπορώ να δω το τελικό ποσό πληρωμής (με ΦΠΑ) και απλά δεν συμπεριλαμβάνονται ΕΡΤ και Δήμος?

Διότι έβαλα απο περιέργεια ένα παράδειγμα ετήσιου κόστους με διπλό μετρητή (3000 κιλοβατωρες ημερησιες και 1000 νυχτερινινού και το Γ1Ν μου το βγάζει γύρω στο 1300ρι....Το περίμενα σαφως περισσότερο για ετήσιο. Μπας και έχω κάνει κανα λάθος;

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

μη το δίνεις σημασία , έχει πολλά λάθη

Εκανα τωρα μια δοκιμη με έναν υπάρχοντα λογαριασμο συγγενή μου...

Με 4000 κιλοβατωρες σε ένα 4μηνο σε μονοφασικο, απλό ΔΕΗ, του έσκασε 1400 ευρω. 

Το προγραμμα δινει 200 ευρω παραπάνω για το Γ1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Εκανα τωρα μια δοκιμη με έναν υπάρχοντα λογαριασμο συγγενή μου...

Με 4000 κιλοβατωρες σε ένα 4μηνο σε μονοφασικο, απλό ΔΕΗ, του έσκασε 1400 ευρω. 

Το προγραμμα δινει 200 ευρω παραπάνω για το Γ1...

καταρχάς έχει μέσα κυμαινόμενα όπως το ZERO της W&V και το POWER HOME PLUS της Zenith στα σταθερά προγράμματα.

επίσης έχει μηδέν ρήτρα στα ΕΛΤΑ

μετά , βλέποντας απο τη ρήτρα που έχει για το Γ1 ,βάζει ΤΕΑ ~244 αλλά με 244 ΤΕΑ υπολογίζει σε πολλά προγράμματα που είναι λάθος

κατέβασε το excel της υπογραφής μου και στο φύλλο με ρήτρα βάλε χοντρική που νομίζεις οτι θα ισχύσει (παίξε με τιμές 220-280) αλλά και επιδοτήσεις για το επόμενο 12μηνο , δηλαδή όλα ρευστά είναι

υπόψιν οι τελικές τιμές είναι χωρίς τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, αν θες να δεις πόσο βγαίνουν και οι ρυθμιζόμενες βάλε στο φύλλο με τα σταθερά την κατανάλωσή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

υπόψιν οι τελικές τιμές είναι χωρίς τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, αν θες να δεις πόσο βγαίνουν και οι ρυθμιζόμενες βάλε στο φύλλο με τα σταθερά την κατανάλωσή σου

Aυτο δε το κατάλαβα.

Ποιο ειναι το φυλο με τα σταθερά? Εννοείς το sheet που έχεις ονομάσει "οικιακά χωρίς ρήτρα"?

Παίζω και με το ΤΕΑ το βάζω στα 250...Αφηνω οπως ειναι τα ΛΠ και Αποκλίσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ποιο ειναι το φυλο με τα σταθερά? Εννοείς το sheet που έχεις ονομάσει "οικιακά χωρίς ρήτρα"?

ναι :)

στο κελί Η15 βγαίνει , δεν υπολογίζω "ειδικό τέλος 5‰ αλλά είναι μικρό το ποσό

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Παίζω και με το ΤΕΑ το βάζω στα 250...Αφηνω οπως ειναι τα ΛΠ και Αποκλίσεις

ΛΠ (ΣΥΝΟΛΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ) , Αποκλίσεις επηρεάζουν κάποια άλλα προγράμματα , ιστορικό θα δεις στη σελίδα του ΑΔΜΗΕ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΦΕΚ για επιδότηση ρήτρας αναπροσαρμογής

http://www.et.gr/api/DownloadFeksApiDaily/?fek_pdf=20220202827

- Επιδοτούνται οι λογαριασμοί από 1 Δεκεμβρίου 2021 έως 31 Μαΐου 2022 (6 μήνες).

- Επιδοτείται μόνο η κύρια κατοικία και τυχόν μισθωμένη κατοικία εξαρτώμενων τέκνων.

- Δεν επιδοτείται ο λογαριασμός δευτερεύουσας κατοικίας. Όποιος λόγω μέτρων covid έμεινε στο εξοχικό, την πάτησε.

- Αν δεν αναγράφεται αναλυτικά στον λογαριασμό το ύψος της ρήτρας τότε θεωρείται 120€/kwh

- Αν κάνουν αίτηση περισσότερα από ένα ΑΦΜ ανά λογαριασμό τότε μοιράζονται την επιδότηση.

- Επιδοτούνται μόνο τα κυμαινόμενα τιμολόγια. Όσοι έχουν κλειδωμένη τιμή ενέργειας, χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής, δεν επιδοτούνται.

- Αν η επιβάρυνση λόγω ρήτρας είναι κάτω από 30€, δεν επιδοτείται.

- Η μέγιστη επιδότηση είναι 600€, ανεξαρτήτως επιβάρυνσης στον λογαριασμό λόγω ρήτρας αναπροσαρμογής.

Μιλάμε δηλαδή για μέγιστη επιδότηση 100€/μήνα.

- Δεν επιδοτούνται οι επαγγελματικοί λογαριασμοί. Πολλοί επαγγελματίες ήταν στο όριο να κλείσουν την επιχείρησή τους, περίμεναν την "κατάργηση" της ρήτρας. Θα δούμε σύντομα πολλές επιχειρήσεις να κλείνουν. Άκουσα λογαριασμό σαντουιτσάδικου 4500€ (δεν θυμάμαι αν ήταν μηνιαίος ή διμήνου), λογαριασμό ζαχαροπλαστείου 2.200€/μήνα, κλπ. Δεν βγαίνουν αυτά τα χρήματα

Αναμένω να ακριβύνουν πλέον όλα τα τρόφιμα καθώς απαιτείται ηλεκτρική ενέργεια και για την φύλαξη (ψυγεία, καταψύκτες, θερμαινόμενες βιτρίνες) και για το μαγείρεμα (μίξερ, φριτέζες, φούρνος, εστίες, τοστιέρες, κλπ). Ίσως στην Αττική όχι και τόσο αλλά στην επαρχία όπου δεν υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου όλα σχεδόν λειτουργούν με ηλεκτρική ενέργεια.

- Η επιδότηση μπαίνει σε τραπεζικό λογαριασμό.

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, StavrosD είπε

- Αν δεν αναγράφεται αναλυτικά στον λογαριασμό το ύψος της ρήτρας τότε θεωρείται 120€/kwhΜWh

 

Για την ακρίβεια γράφει:

Αναφορά σε κείμενο

Για τους σκοπούς της παρούσας, για κυμαινόμενα τιμολόγια προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας που αναπροσαρμόζονται με βάση τη χονδρεμπορική τιμή αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας, τα οποία δεν αναγράφουν ξεχωριστά στις χρεώσεις τους το ποσό που αντιστοιχεί στη ρήτρα αναπροσαρμογής, το ποσό τη ρήτρας ανπροσαρμογής υπολογίζεται τεκμαρτά από τον προμηθευτή ενέργειας, ως το ποσό που προκύπτει μετά την αφαίρεση από το ποσό της χρέωσης προμήθειας ενέργειας με βάση την κατανάλωση, τεκμαρτού ποσού χρέωσης ενέργειας για το οποίο λαμβάνεται υπόψη η τιμή 120 ευρώ ανά MWh.

Δε καταλαβαίνω τι θέλουν να πουν οι ποιητές... στο Ζero θα γίνει μπάχαλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε καταλαβαίνω τι θέλουν να πουν οι ποιητές... στο Ζero θα γίνει μπάχαλο.

θέλει αποκρυπτογράφηση , υποθέτω

τελική τιμή πχ 0,30 , μείον 0,12, δηλαδή 0,18 η ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StavrosD είπε

ΦΕΚ για επιδότηση ρήτρας αναπροσαρμογής

http://www.et.gr/api/DownloadFeksApiDaily/?fek_pdf=20220202827

- Επιδοτούνται οι λογαριασμοί από 1 Δεκεμβρίου 2021 έως 31 Μαιου.

- Επιδοτούνται μόνο τα κυμαινόμενα τιμολόγια. Όσοι έχουν κλειδωμένη τιμή ενέργειας, χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής, δεν επιδοτούνται.

Όσοι γύρισαν σε κυμαινόμενο στο μεσοδιάστημα?....θα έχουμε πολλά ευτράπελα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι θα είναι σαν το επίδομα θέρμανσης και λίγο κουκουρούκου η όλη διαδικασία. Έλεγχος δειγματολειπτικά, εξού και το πρόστιμο που ανακοινώθηκε για όσους κάνουν ψευδή δήλωση. Θέλουν να μοιράσουν ζεστό χρήμα της ΕΕ και γρήγορα και ξέρουν ότι δεν μπορούν να ελέγξουν σοβαρά τις αιτήσεις. Ο καθένας δηλώνει ό,τι θέλει, θα γίνουν δειγματοληπτικοί και, εάν πιάσουν κανέναν "δημιουργικό" τυπάκο, θα του ρίξουν καμπάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει αμφισβήτηση λογαριασμού για ένα τέλος αποχώρησης που μου έβαλε η ζενιθ (όπου η ανανέωση έγινε με ψιλά γράμματα). Εχω στείλει και στην ΡΑΕ την καταγγελία μου.

Ποιο είναι το επόμενο βήμα; Να την στείλω και στον συνήγορο του καταναλωτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε σήμερα ο "Έναντι" αρκετά μειωμένος σε σχέση με τον αντίστοιχο "Έναντι" πριν 4 μήνες.(Τον βάζω σε εισαγωγικά γιατί δηλώνω online τις κιλοβατώρες).

Αυτό που με ανησύχησε είναι οτι στην αναλυτική μου βγάζει αρνητική τιμή στο πεδίο Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ.Συγκεκριμένα έχω τις παρακάτω χρεώσεις :

Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ : -1,77

Πάγια Χρέωση : 0,73

kWh 251x0,11060€/kwh : 27,76

Πίστωση ΤΕΜ Αναδρ. : -25,43

Πίστωση ΤΕΜ -60,88

Έκπτωση ενέργειας : -8,33

Έκπτωση Συνέπειας : -1,38

Αναδρ.Ρήτρα Αναπροσαρμογής. : -0,11

Ρήτρα Αναπροσαρμογής : 65,87

Ο αντίστοιχος προηγούμενος "Έναντι" είχε τις παρακάτω χρεώσεις :

Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ : 48,88

Πάγια Χρέωση : 0,94

kWh 344x0,11058€/kwh : 38,04

Πίστωση ΤΕΜ40kWh : -6,40

Πίστωση ΤΕΜ295kWh : - 44,25

Πίστωση ΤΕΜ1kWh : -0,12

Πίστωση TEM8kWh : -0,88

Έκπτωση Ενέργειας : -11,41

Έκπτωση Συνέπειας : -1,23

Ρήτρα Αναπροσαρμογής : 74,19

Υπάρχει περίπτωση να μου έρθει το εκκαθαριστικό φουσκωμένο;

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, The_Judas είπε

Εχω κάνει αμφισβήτηση λογαριασμού για ένα τέλος αποχώρησης που μου έβαλε η ζενιθ (όπου η ανανέωση έγινε με ψιλά γράμματα). Εχω στείλει και στην ΡΑΕ την καταγγελία μου.

Ποιο είναι το επόμενο βήμα; Να την στείλω και στον συνήγορο του καταναλωτή;

Καλησπέρα... Στείλε αλλά δεν θα σου απαντήσει... Θα σου λέει να απευθύθεις στην ΡΑΕ.. Αλλά και  απο την ΡΑΕ μην  την περιμενεις την  απόφαση για δικαίωση. Δεν έχει δώσει πουθενα απάντηση.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...