Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για καλούς γνώστες Linux.


strawb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους τους χρήστες του φόρουμ.
Έχω μερικές ερωτήσεις για τους καλούς γνώστες των linux.

  1. Χρησιμοποιώντας το terminal, με ποιες εντολές αποκτώ πρόσβαση σε APFS MAC διαμέρισμα μέσα απο τα kali linux 2021.2;
  2. Χρησιμοποιώντας το terminal, με ποιες εντολές στα kali linux 2021.2 ενεργοποιώ το WiFi ;
  3. Χρησιμοποιώντας το terminal ,με ποιες εντολές στα kali linux 2021.2 προσθέτω το Ubuntu Software Centre και πως λύνουμε με εντολές πάλι , λάθη τύπου “E: Package ‘software-center’ has no installation candidate”.
  4. Χρησιμοποιώντας το terminal , με ποιες εντολές στα kali linux 2021.2 προσθέτω κάποιο office ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα που επιθυμώ στα kali linux;
  5. Ποια άλλα stores πιστεύετε ότι είναι απαραίτητα να έχω εγκατεστημένα στα kali και με ποιες εντολές στο terminal τα εγκαθιστώ;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λόγο έβαλες το kali linux;

είναι διανομή ειδικού σκοπού, βασικά είναι μια συλλογή εργαλείων που προϋποθέτουν τουλάχιστον βασικές γνώσεις linux.

οπότε καλύτερα να έχεις για αρχή μια διανομή πιο γενικού σκοπού,  mx / ubuntu / mint / debian αν θες να είσαι από την apt πλευρά όπως είναι το kali

και όταν εξοικειωθείς με τα βασικά και αν χρειάζεσαι πραγματικά το kali τότε περνάς προς τα εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Και μπαινει ο αλλος στο linux-user.gr μετα απο 1 χρονο απουσιας για να απαντησει στον χακερ... γιατι καπως πρεπει να δειξουμε οτι ειμαστε "καλοι γνωστες" του λινουξ...
Στα λινουξ φορουμς μονο το facepalm θα επρεπε να υπαρχει ως emoji...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2021 στις 12:30 ΜΜ, strawb είπε

Καλημέρα σε όλους τους χρήστες του φόρουμ.
Έχω μερικές ερωτήσεις για τους καλούς γνώστες των linux.

  1. Χρησιμοποιώντας το terminal, με ποιες εντολές αποκτώ πρόσβαση σε APFS MAC διαμέρισμα μέσα απο τα kali linux 2021.2;
  2. Χρησιμοποιώντας το terminal, με ποιες εντολές στα kali linux 2021.2 ενεργοποιώ το WiFi ;
  3. Χρησιμοποιώντας το terminal ,με ποιες εντολές στα kali linux 2021.2 προσθέτω το Ubuntu Software Centre και πως λύνουμε με εντολές πάλι , λάθη τύπου “E: Package ‘software-center’ has no installation candidate”.
  4. Χρησιμοποιώντας το terminal , με ποιες εντολές στα kali linux 2021.2 προσθέτω κάποιο office ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα που επιθυμώ στα kali linux;
  5. Ποια άλλα stores πιστεύετε ότι είναι απαραίτητα να έχω εγκατεστημένα στα kali και με ποιες εντολές στο terminal τα εγκαθιστώ;

Ευχαριστώ.

1 . kali-undercover 

2 . nmtui 

3 . ποτε δεν μπλεκούμε το αποθετήρια του ubuntu με του kali εκτος αμα είμαστε 100% σιγουροι πως θα το λυσουμε 

4 . χμ ... ακολουθούντας τα βημάτα και γενικά στη περιπτώση σου τα κάνεις ολα compile 

5.  επειδή είσαι χακερ μιας και εβάλες kali linux τα κάνεις compile μονος σου ... και δεν χρειαζεσαι stores ... 

Επεξ/σία από jemadux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2021 στις 10:20 ΜΜ, mphxths είπε

Και μπαινει ο αλλος στο linux-user.gr μετα απο 1 χρονο απουσιας για να απαντησει στον χακερ... γιατι καπως πρεπει να δειξουμε οτι ειμαστε "καλοι γνωστες" του λινουξ...
Στα λινουξ φορουμς μονο το facepalm θα επρεπε να υπαρχει ως emoji...

Ναι, λογικά με το να προτείνει την φοβερά εξεζητημένη εντολή "apt install", Θα ήθελε να το παίξει κάποιος σπουδαίος "καλός γνώστης". Congrats, κερδίσατε επάξια ένα facepalm emoji για τη βαθυστόχαστη σκέψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, noc είπε

Ναι, λογικά με το να προτείνει την φοβερά εξεζητημένη εντολή "apt install", Θα ήθελε να το παίξει κάποιος σπουδαίος "καλός γνώστης". Congrats, κερδίσατε επάξια ένα facepalm emoji για τη βαθυστόχαστη σκέψη.

Ισα ισα , επειδη δεν ειναι εξεζητημενη εντολη , και μπηκε μετα απο εναν χρονο για να την πει λες και ειναι ... εξεζητημενη δειχνει ποσο γκουρου θελει να το παιξει.
🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Και για να το παμε και ενα βημα παραπερα αφου θες να μου την πεις ... οταν ο αλλος ρωταει κατι το οποιο δεν ειναι... εξεζητημενο , σημαινει οτι δεν εκανε ουτε ενα στοιχειωδες γοογλαρισμα. Οταν αλλος ρωταει κατι το οποιο δεν ειναι ... εξεζητημενο , ενω παει να χρησιμοποιησει μια διανομη που ειναι ... εξεζητημενη , σημαινει οτι κατι κανει λαθος , και πρεπει να αρχισει να μαθαινει αλλα πραγματα πριν μαθει αυτα που ρωταει.

Αλλα δυστυχως , στον κοσμο του λινουξ , και σε πολλα λινουξ φορουμς οπως το linux-user.gr (στο οποιο ειμαι και εγω μελος) , μαζευονται ολοι οι σκληροπυρηνικοι γκουρου χακερς "αγαπαω το free/open λογισμικο" "κακια microsoft" "ειμαστε βαρυμαγκες" "τα ξερουμε ολα" "ειμαστε ψαγμενοι" χρηστες και αντι να οδηγησουν τον οποιον αδαη ή μη , χρηστη στον σωστο δρομο ωστε να τα μαθει με την σωστη σειρα τα πραγματα , τρεχουν εστω και μετα απο 1 χρονο αδρανειας να απαντησουν για να δειξουν κυριως στον εαυτο τους ποσο παντογνωστες ειναι... μονο καλο δεν του κανουν αυτου που ρωταει.

🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mphxths είπε

μπηκε μετα απο εναν χρονο για να την πει λες και ειναι ... εξεζητημενη δειχνει ποσο γκουρου θελει να το παιξει

Να το παίξει γκουρού σε ποιον; Στο παλικάρι που έβαλε Kali και δεν ήξερε την παραπάνω εντολή; Ωραια, πες ότι σε αυτόν φάνηκε γνώστης ή κουλ. Στους υπόλοιπους 500 χρήστες του φόρουμ, αν όντως απαντούσε βάσει της λογικής σου, δε θα ήξερε ότι θα φανεί χαζος;

23 λεπτά πριν, mphxths είπε

Και για να το παμε και ενα βημα παραπερα αφου θες να μου την πεις ... οταν ο αλλος ρωταει κατι το οποιο δεν ειναι... εξεζητημενο , σημαινει οτι δεν εκανε ουτε ενα στοιχειωδες γοογλαρισμα. Οταν αλλος ρωταει κατι το οποιο δεν ειναι ... εξεζητημενο , ενω παει να χρησιμοποιησει μια διανομη που ειναι ... εξεζητημενη , σημαινει οτι κατι κανει λαθος , και πρεπει να αρχισει να μαθαινει αλλα πραγματα πριν μαθει αυτα που ρωταει.

Δε θέλω να την πω σε κανέναν, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου. Αλλά αφού ήθελες τόσο πολύ να κράξεις αυτή την απάντηση από εκείνο το φόρουμ, γιατί δεν το έκανες στο linux-user που είσαι επίσης μέλος όπως λες, και επιλέγεις να το κάνεις στο insomnia;

Κατά τα άλλα σύμφωνοι, δεν είχε ψάξει. Η μια λογική είναι να απαντήσεις "Βάλε Mint και μη ρωτάς πολλά πολλά", και η άλλη να του εξηγήσεις πώς γίνονται αυτά που θέλει.

Έτσι κι αλλιώς, μετά από λίγο θα διαπιστώσει και μόνος του ότι οι γνώσεις αυτές δεν αρκούν για Kali, και θα καταλήξει σε κάτι πιο mainstream αν θέλει όντως να ασχοληθεί με Linux.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, noc είπε

Να το παίξει γκουρού σε ποιον;

 

36 λεπτά πριν, mphxths είπε

τρεχουν εστω και μετα απο 1 χρονο αδρανειας να απαντησουν για να δειξουν κυριως στον εαυτο τους ποσο παντογνωστες ειναι

Ειχα προνοησει να απαντησω στο ερωτημα αυτο.
 

4 λεπτά πριν, noc είπε

Αλλά αφού ήθελες τόσο πολύ να κράξεις αυτή την απάντηση από εκείνο το φόρουμ, γιατί δεν το έκανες στο linux-user που είσαι επίσης μέλος όπως λες, και επιλέγεις να το κάνεις στο insomnia;

Γιατι στο ινσομνια εχω ιστορικο κραξιματων τετοιων καταστασεων. Με ξερουν , και ειμαι και χρονια μελος , τουλαχιστον οι moderators θα σκεφτουν "α να ο μαλακας παλι κραζει , θα του περασει ...". 
Στο linux-user.gr δεν ειμαι τοσο καιρο μελος. Καποιους μηνες μονο. Δεν θελω να προκαλω , δεν εχω την ανεση , αν και με τον Administrator εκει εχουμε καλη σχεση και στην ουσια αυτος με "τραβηξε" με την καλη εννοια να γινω μελος. Αλλα οπως ειπα εχω "συγκρουστει" πολλακις με τα σκληροπυρηνικα μελη εκει , για τις αποψεις μου που στην ουσια λεω τα πραγματα με το ονομα τους και δεν γλειφω το λινουξ. Θα μου πεις εισαι σε linux forum , τι περιμενες... Μου θυμιζει κατι γνωστους που ειχα στο πανεπιστημιο που ηταν μελη της KNE και κανανε συναντησεις μεταξυ τους και χαριεντιζοντουσαν . Συμφωνουσαν σε ολα . Τι νοημα ειχε ? Αν δεν λες τα πραγματα με το ονομα τους , δεν βοηθας το αντικειμενο με το οποιο ασχολεισαι.

Στο διαταυτα , δεν γουσταρω τους τυπους που μπαινουν σε ενα φορουμ (στην συγκεκριμενη περιπτωση μπηκε σε τουλαχιστον 3 απο οσο ειδα) , για να εκμεταλλευτει τα μελη του. Να ρωτησει την πληροφορια για να κανει απλα την δουλεια του. Ειτε αυτο ειναι να δειχτει στη γκομενα , ειτε να βγαλει χαρτζιλικι για μια επισκευη (δηλ. να βγαλει λεφτα απο τις δικες μας γνωσεις και κοπο και χρονο) , ειτε να σπασει ενα ασυρματο δικτυο με το kali linux γιατι δεν θελει να πληρωσει για ιντερνετ ή για να λεει στην παρεα του ποσο χακερ ειναι.

Μπες γοογλε , ψαξε , δοκιμασε , και μετα μπες στο φορουμ και πες , παιδια δεν γνωριζω , θελω να κανω αυτο και αυτο , εψαξα , βρηκα αυτα , δοκιμασα αυτα και αυτα , δεν μου δουλεψε αυτο και αυτο και εχω φτασει σε αυτο το σημειο , τι να κανω ? Τι γνωσεις μου λειπουν ? Ειναι η πιο τιμια προσεγγιση και ολοι θα βοηθουσαμε.
Να μαθεις πεντε πραγματα , και να οδηγηθεις ουσιαστικα στην λυση μονος σου. Οχι τυφλοσουρτι , χτυπα αυτες τις εντολες , εισαι ετοιμος. Και σιγουρα οχι για να βγαλεις λεφτα εις βαρος μας. Μιλαω για τις αναριθμητες περιπτωσεις επισκευων , που μπαινει ο αλλος και παει να το παιξει τεχνικος σε φιλους , γνωστους , αγνωστους , συγγενεις , γκομενες , μικρες επιχειρησεις χωρις να εχει τις γνωσεις και ρωταει δεξια και αριστερα. Αν ειναι δυνατον δηλ. Αν ειναι  , δωσε μας και καποιο ποσοστο και θα κατσω ολη μερα να ψαχνω πληροφοριες και λυσεις...

Καπου το φαινομενο κατανταει και αηδια δηλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει και μια άλλη λύση..

απλά προσπερνάμε και δεν δίνουμε σημασία σε τέτοια posts. Φυσικά το ίδιο φαινόμενο συμβάινει παντού και όχι μόνο στα ελληνικά forums.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...