Προς το περιεχόμενο

Καλύτεροι τύποι εταιρείων για junior dev στην ελλαδα


constantinesane

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/9/2021 στις 3:52 ΠΜ, constantinesane είπε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα ότι οι συνεντεύξεις περνούν γενικά τόσο πολύ θα το έχω στα υπόψιν μου. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να μην πέσω εξαρχής στα βαθειά καθώς δεν έχω τελειώσει ακόμα το μεταπτυχιακό και θα έχω και αυτό μέσα στην εβδομάδα ( εξ αποστάσεως και απόγευμα βέβαια ).  Το θέμα μισθού σίγουρα θα παίξει ρόλο στην επιλογή μου γιατί είμαι από επαρχεία και αν και σκοπεύω να μείνω στην αδερφή Μ για κάποιο διάστημα θέλω να ξέρω ότι σχετικά άμεσα θα μπορώ να συντηρήσω τον εαυτό Μ.

Εγώ θα σου πρότεινα να τελειώσεις με μεταπτυχιακά κλπ και μετά να χωθείς στο βούρκο (εεε στη δουλειά) :P 
Aπο προσωπική εμπειρία, είχα ξεκινήσει πρακτική (6μηνη, φουλ ταιμ 8ωρο -5μερο-) παράλληλα με πτυχιακή. Έλεγα εντάξει πόσο δυσκολο να είναι, θα γυρνάω απο δουλειά και θα κάνω πτυχιακή. Όπως αποδείχθηκε ήταν πολύ πιο δύσκολο απ ότι περίμενα, έχεις τόσο νέα πληροφορία απο τη δουλειά που πραγματικά κουράζεσαι και στο τέλος της μέρας θες απλά να γυρίσεις και να αράξεις. Κάποιες φορές το έβγαζα και λίγο τα μάτια καθώς καθόμουν πάνω απο 8ωρο (μόνος μου δεν με πίεζε κάποιος, ήμουν της άποψης ότι τώρα που σου δώθηκε η ευκαιρία ξεμάλλιασε την - η εταιρεία γενικά κρατούσε πρακτικάριους έαν κάναν μια καλή πρακτική και έδειχναν ότι μπορούν να σταθούν).
Με τα πολλά είχαν σχεδόν περάσει οι 4 μήνες πρακτικής και την πτυχιακή ούτε που την είχα ακουμπήσει, οπότε μετά απλά έτρεχα να προλάβω διορίες. Δεν ήταν και η καλύτερη φάση και δεν στο προτείνω. Το είδα και στην συνέχεια με άλλους συναδέλφους που ξεκινούσαν μεταπτυχιακό παράλληλα με δουλειά, απλά πήζαν... 8 η ώρα έπρεπε να ήταν δουλειά για να φύγουν 4 και στα καπάκια μεταπτυχιακό μέχρι τις 9... Και για κερασάκι στη τούρτα η διπλωματική κάποια στιγμή...

Οπότε θα σου λεγα αν θες μπορείς να αρχίσεις να ψάχνεσαι με συνεντεύξεις κλπ αλλά δουλειά να ξεκινήσεις όταν θα ξεμπερδέψεις και με την διπλωματική σου (ή να την έχεις προχωρήσει σε έναν καλό βαθμό). Εκτός και αν βρεις την χρυσή ευκαιρία με τη θέση που γουστάρεις φουλ και δεν μπορούν να περιμένουν.

Και για να απαντήσω και στην ερώτηση σου, για μένα ως πρώτη δουλειά θα ήταν καλύτερη μια μεγάλη εταιρεία. Θα μάθεις πολλά απο ένα εταιρικό περιβάλλον με το μεγαλύτερο + ότι θα σου κάνουν code-review senior άτομα απο τα οποία θα μάθεις άπειρα πράγματα (άσε που όποτε θα κολάς κάπου θα είναι για να σπρώξουν και να ξεκολλήσεις)
Σίγουρα δεν θα βρεις τόσο καινούργιες/φανσι/χοτ τεχνολογίες όσο σε μια start-up αλλά η start-up για έναν τζούνιο ίσως αποδηχθεί και λίγο παγίδα. Εννοώ πως σε μια start-up συνήθως 'τρέχουν' (όχι ότι σε μια μεγάλη εταιρεία δεν τρέχουν) αλλά στις start-ups νομίζω πως τρέχουν λίιιγο παραπάνω καθώς τα άτομα πιο λίγο και τα features πολλά. Σίγουρα θα σε βάλουν να κάνεις ωραία πράγματα/features (που σε ένα πιο μεγάλο εταιρικό περιβάλλον ίσως να έκανες μόνο ένα τμήμα απο το ίδιο feature) αλλά το θέμα είναι πόσο θα βελτιωθείς σαν προγραμματιστής, γιατί το feature λογικά θα το βγάλεις αλλά αν είναι copy+paste κώδικας απο SO που δεν πολύ καταλαβαίνεις τι κάνει αλλά απλά δουλεύει, και αν κάποιος(ή και εσύ) πάει να διαβάσει τον κώδικα σου σε κάποια στιγμή στο μέλλον πολύ πιθανόν να πει/πεις καλά ποιος το εγραψε αυτό το πράγμα?? (no offense here, όλοι το χουμε περάσει αυτό το στάδιο). Δεν λέω ότι σε μια start-up δεν μπορείς να βρεις αυτον τον Senior που θα κάτσει να ασχοληθεί μαζί σου, μπορείς να τα ρωτήσεις στη συνέντευξη αυτά τα πράγματα για το πως δουλεύουν, απλά πιστεύω ότι είναι πιο πιθανό σε μια start-up οι 2-3 seniors να πείζουν με κάτι όσο εσύ θες βοήθεια. 

Απο την άλλη βέβαια εξαρτάται και σε μεγάλο βαθμό με το τι τεχνολογίες θες εσύ να ασχοληθείς.
Δεν έχει νόημα να πας σε μια μεγάλη και να κάνεις Java πχ ενώ δεν σου αρέσει.

**Γενική συμβουλή καριέρας, πιστεύω ότι σε κάποια φάση πρέπει όλοι να περάσουν και απο μια start-up και απο μια μεγάλη εταιρεία. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...