Προς το περιεχόμενο

Παραγωγή κάθετου video 1080p


kostasSTi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φτιάξω ένα βίντεο το οποίο θα παίζει σε tv 1080p η οποία θα στηθεί κάθετα σε βιτρίνα καταστήματος. Απλό διαφημιστικό θα είναι, το οποίο θα δείχνει προϊόντα, περιγραφές, γράμματα. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με κάτι παρόμοιο, ποια εφαρμογή προτείνετε ως την ευκολότερη;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το φτιάξεις εξ ολοκλήρου σε πρόγραμμα ή θα περιλαμβάνει και βίντεο;

Τι γνώσεις έχεις από ανάλογα προγράμματα;

Το απλούστερο που μπορώ να φανταστώ είναι να το κάνεις στο powerpoint. Θα πας στην καρτέλα "Σχεδίαση" και θα πας στην διάταξη σελίδας όπου θα ορίσεις προβολή σε οθόνη 16:9 και στον προσανατολισμό θα τσεκάρεις τον κατακόρυφο. Όταν τελειώσεις, θα πας Αρχείο->Αποθήκευση & Αποστολή και θα πατήσεις στην δημιουργία βίντεο.

Αυτό βέβαια θα δουλέψει αν η οθόνη μπορεί να αλλάξει τον προσανατολισμό της. Αν δεν έχει τέτοια ρύθμιση τότε το βίντεο θα σου παίζει πλάγια και στην μέση. Σε αυτήν την περίπτωση θα περάσεις το βίντεο σε κάποιο πρόγραμμα μετατροπής όπως π.χ. το avidemux2 και θα περιστρέψεις το βίντεο 90 ή 270 μοίρες, ανάλογα το πως θα είναι κρεμασμένη η τηλεόραση.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2021 στις 12:41 ΠΜ, micos000 είπε

Θα το φτιάξεις εξ ολοκλήρου σε πρόγραμμα ή θα περιλαμβάνει και βίντεο;

Τι γνώσεις έχεις από ανάλογα προγράμματα;

Το απλούστερο που μπορώ να φανταστώ είναι να το κάνεις στο powerpoint. Θα πας στην καρτέλα "Σχεδίαση" και θα πας στην διάταξη σελίδας όπου θα ορίσεις προβολή σε οθόνη 16:9 και στον προσανατολισμό θα τσεκάρεις τον κατακόρυφο. Όταν τελειώσεις, θα πας Αρχείο->Αποθήκευση & Αποστολή και θα πατήσεις στην δημιουργία βίντεο.

Αυτό βέβαια θα δουλέψει αν η οθόνη μπορεί να αλλάξει τον προσανατολισμό της. Αν δεν έχει τέτοια ρύθμιση τότε το βίντεο θα σου παίζει πλάγια και στην μέση. Σε αυτήν την περίπτωση θα περάσεις το βίντεο σε κάποιο πρόγραμμα μετατροπής όπως π.χ. το avidemux2 και θα περιστρέψεις το βίντεο 90 ή 270 μοίρες, ανάλογα το πως θα είναι κρεμασμένη η τηλεόραση.

Έχω ασχοληθεί ελάχιστα πολύ παλιά με ένα pinnacle studio που είχα αγοράσει για να κάνω ψηφιακά κάποια παλιά βίντεο που είχα (20 χρόνια πριν αυτό 😛 ).
Γενικότερα με photoshop και corel ασχολούμαι, οπότε μπορώ να φτιάξω τις εικόνες που θέλω. Αλλά δεν ήξερα πως μπορεί το power point να κάνει τέτοιο export (δεν το έχω πιάσει γενικότερα). 

Ουσιαστικά αν φτιάξω από την αρχή τις εικόνες μου κάθετα, μπορώ να κάνω κανονικά το export από το power point και να μη μπλέξω καθόλου με το avidemux.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostasSTi είπε

Ουσιαστικά αν φτιάξω από την αρχή τις εικόνες μου κάθετα, μπορώ να κάνω κανονικά το export από το power point και να μη μπλέξω καθόλου με το avidemux.

Σωστά.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...