Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό σε ελληνικό πανεπιστήμιο με πτυχίο κολλεγίου


alexpapaz_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Ακαδημαϊκα δεν αναγνωρίζονται (για να κανεις μεταπτυχιακό), τέλος. Αν όντως στο αναγνώριζαν δεν θα χες θέμα.

Δεν είπα οτι έχω θέμα . Ερώτηση έκανα. περιμένω ακόμα απαντήσεις απο το ΕΚΠΑ. Αλλά και τα ατράνταχτα επιχειρήματα σου δε λέω πολύ με βοήθησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alexpapaz_1 είπε

Δεν είπα οτι έχω θέμα . Ερώτηση έκανα. περιμένω ακόμα απαντήσεις απο το ΕΚΠΑ. Αλλά και τα ατράνταχτα επιχειρήματα σου δε λέω πολύ με βοήθησαν

Το ΕΚΠΑ τι να σου πει; Η ελληνική πολιτεία αναγνωρίζει ή όχι τα πτυχία. Οι προκηρύξεις (τα ΦΕΚ) γράφουν πάντα ότι γίνονται δεκτοί απόφοιτοι από το εξωτερικό αρκεί να έχουν αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ

"1. Στο Π.Μ.Σ. για κτήση Δ.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί όσοι: α) έχουν πτυχίο Νομικής Σχολής ημεδαπής ή αντιστοί- χου Τμήματος ή Σχολής αλλοδαπού Α.Ε.Ι., του οποίου ο τίτλος έχει αναγνωριστεί από τον ΔΟΑΤΑΠ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 34, παρ. 7 του ν. 4485/2017 "

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/9/2021 στις 5:03 ΜΜ, alexpapaz_1 είπε

έχω αναγνωρίσει κανονικά τα πτυχία μου μέσω ΔΟΑΤΑΠ . οκ ευχαριστώ για την πληροφορία απλά προσπαθώ να επικοινωνήσω και με κάποια γραμματεία αλλά είναι αδύνατον να λάβω τις απαραίτητες πληροφορίες

Τέλεια! Ευχαριστώ για την απάντηση. τα έχω αναγνωρίσει από το ΔΟΑΤΑΠ! Όταν καταφέρω να επικοινωνήσω με τη γραμματεία θα δω τι άλλο χρειάζεται ! Ευχαριστώ :)

Συγνώμη αλλά πως έκανες αναγνώριση και του προπτυχιακού και του μεταπτυχιακου σου  στο δοαταπ ? Εγω εχω προπτυχιακο απο κολλέγιο (του ξένου πανεπιστημίου ) και εκανα μεταπτυχιακό στο Rotterdam και δεν έχω παει να τα αγναγνωρισω στον δοαταπ γιατί νόμιζα οτι δεν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2021 στις 2:17 ΜΜ, alexpapaz_1 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω μια απορία αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Έχω τελειώσει νομική στο DEI College στη Θεσσαλονίκη και έχω κάνει και μεταπτυχιακό στο εμπορικό δίκαιο στο συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο στην Αγγλία. Έχω αναγνωρίσει το πτυχίο και έκανα και την άσκηση καθώς και κάθε διαδικασία για την εγγραφή μου στον δικηγορικό σύλλογο στην Ελλάδα. Θα ήθελα να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό πρόγραμμα για το διεθνές δίκαιο στο Καποδιστριακό πανεπιστήμιο Αθηνών και ήθελα να ρωτήσω τι χρειάζεται για αυτό  και αν είναι πρόβλημα στην εισαγωγή μου επειδή το πτυχίο μου και το μεταπτυχιακό μου είναι από ξένα πανεπιστήμια . Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας ❤️

Τυπικά αν εχεις αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ σε δέχονται. Αλλά, στην πραγματικότητα ειναι πολύ σπανιο να σε δεχτούν α είσαι από κολλέγιο. Αν στο ετατυχιακό εκανες δημοσιευσεις σε συνέδρια και περιοδικά έχεις ελπίδες, αλλιώς χλωμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 9/9/2021 στις 2:17 ΜΜ, alexpapaz_1 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω μια απορία αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Έχω τελειώσει νομική στο DEI College στη Θεσσαλονίκη και έχω κάνει και μεταπτυχιακό στο εμπορικό δίκαιο στο συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο στην Αγγλία. Έχω αναγνωρίσει το πτυχίο και έκανα και την άσκηση καθώς και κάθε διαδικασία για την εγγραφή μου στον δικηγορικό σύλλογο στην Ελλάδα. Θα ήθελα να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό πρόγραμμα για το διεθνές δίκαιο στο Καποδιστριακό πανεπιστήμιο Αθηνών και ήθελα να ρωτήσω τι χρειάζεται για αυτό  και αν είναι πρόβλημα στην εισαγωγή μου επειδή το πτυχίο μου και το μεταπτυχιακό μου είναι από ξένα πανεπιστήμια . Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας ❤️

Τελικά σου το ανά γνώρισε το Ε.Κ.Π.Α το πτυχίο, του Κολλεγίου έτσι ώστε να κάνεις το μεταπτυχιακό σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, p@n@giwths είπε

Τελικά σου το ανά γνώρισε το Ε.Κ.Π.Α το πτυχίο, του Κολλεγίου έτσι ώστε να κάνεις το μεταπτυχιακό σου;

Εχω την εντυπωση πως επειδη το βασικο σου πτυχιο ειναι απο ελληνικο κολλεγιο, δε θα σε δεχτουν για μαστερ ελληνικα δημοσια πανεπιστημια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2021 στις 11:47 ΠΜ, BlueBlade είπε

Καμία σχέση. Οι προκηρύξεις δημοσίου απαιτούν μονάχα επαγγελματική αναγνώριση και όχι ακαδημαϊκή.

Κοινώς, ένας απόφοιτος Ελληνικού ΑΕΙ και ένας απόφοιτος κολεγίου έχουν την δυνατότητα να διεκδικήσουν την ίδια θέση πτυχιούχου σε προκήρυξη δημοσίου.

Από ότι θυμάμαι οι προκυρήξεις αναφέρουν συγκεκριμένα τμήματα ΑΕΙ ως εγκεκριμένα που οι απόφοιτοι τους μπορούν να συμμετέχουν στους διαγωνισμούς προβλέποντας και κάποια αντίστοιχα.

Τώρα πως λογίζονται τα αντίστοιχα είναι ένα ερώτημα.

ΥΓ. Πάντως ακόμα και σήμερα που Πανεπιστήμια και ΤΕΙ έχουν γίνει ένα σώμα ο ΑΣΕΠ τα βλέπει ως δύο (έχει μείνει στην εποχή της 3-ετίας των δεύτερων), απορρώ πως θα μπορούσε να ενσωματώσει και τα κολέγια.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Από ότι θυμάμαι οι προκυρήξεις αναφέρουν συγκεκριμένα τμήματα ΑΕΙ ως εγκεκριμένα που οι απόφοιτοι τους μπορούν να συμμετέχουν στους διαγωνισμούς προβλέποντας και κάποια αντίστοιχα.

Τώρα πως λογίζονται τα αντίστοιχα είναι ένα ερώτημα.

ΥΓ. Πάντως ακόμα και σήμερα που Πανεπιστήμια και ΤΕΙ έχουν γίνει ένα σώμα ο ΑΣΕΠ τα βλέπει ως δύο (έχει μείνει στην εποχή της 3-ετίας των δεύτερων), απορρώ πως θα μπορούσε να ενσωματώσει και τα κολέγια.

τα ΤΕΙ επιστρέφουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/3/2022 στις 12:19 ΠΜ, Dark_panel είπε

Εχω την εντυπωση πως επειδη το βασικο σου πτυχιο ειναι απο ελληνικο κολλεγιο, δε θα σε δεχτουν για μαστερ ελληνικα δημοσια πανεπιστημια..

Με δέχτηκαν στο Δημοκρίτειο εν τέλη στο Διεθνές

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexpapaz_1 είπε

Με δέχτηκαν στο Δημοκρίτειο εν τέλη στο Διεθνές

Σκέφτηκα μήπως άλλαξε κάτι στην διαδικασία του ΔΟΑΤΑΠ αλλά από μια ματιά που έριξα είδα ότι συνεχίζει να ζητείται από το Πανεπιστήμιο του Εξωτερικού το παρακάτω:

"LOCATION OF STUDIES 

I confirm that …. (name of student) … ’s studies, from ….  (date of commencement) ...  to … (date of completion) …., took place and were completed at ….  (name of the university, campus) ... in …. (city) …. in .... (country) .... and at no other campus."

 

Πάμε τώρα στα μεταπτυχιακά της Νομικής του Δημοκρίτειου που περιέχουν την λέξη "Διεθνές":

Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Αναβαθμισμένες Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Σπουδές

Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Δίκαιο της Διαιτησίας, Διεθνές Δικονομικό Δίκαιο

Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Διεθνές και Ευρωπαϊκό Δίκαιο της Ενέργειας

Τα προγράμματα αυτά είτε έχουν εξετασεις εισαγωγής είτε μοριοδοτούμενα κριτήρια εισαγωγής και οι αιτήσεις συμμετοχής σ΄αυτά, λήγουν γύρω στις 10 Σεπτεμβρίου.

 

Εσύ στις 9 Σεπτεμβρίου που άνοιξες το θέμα ακόμα ψαχνόσουν και ζητούσες πληροφορίες (κυρίως για το ΕΚΠΑ).

Εν τέλει κινείσαι με ταχύτητα φωτός εσύ! 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...