Προς το περιεχόμενο

Gaming pc 700 περίπου


Panagiotis321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , ρωτάω για ένα φίλο που θέλει ένα gaming pc γύρω στα 700 και οι προτάσεις ήταν να πάμε σ κάνα έτοιμο λόγω κάρτας όπως αυτά 

1) https://www.e-gate.gr/1105384/e-gate-intel-lite-gamer-x-g10-extra-i3-10100f16gb1tb-240gbgeforce-gtx-1060-6gbno-os

2)https://www.e-gate.gr/1105388/e-gate-intel-gamer-x-g10-extra-i5-10400f16gb1tb-240gbgeforce-gtx-1060-6gbno-os

3)https://www.e-gate.gr/1105396/e-gate-amd-lava-gaming-extra-ryzen-5-360016gb1tb-240gbgeforce-gtx-1060-6gbno-os

Ποιο από τα 3 συμφέρει καλύτερα για τα λεφτά του ? Η αλήθεια είναι ότι θέλει να γλιτώσει το 100αρι διαφορά που έχουν και να πάει στο πιο φθηνό αλλά ταυτόχρονα θέλει και μελλοντικά κάποια αναβάθμιση σε κάρτα γραφικών οπότε ο καλύτερος επεξεργαστής(αν και ο i3 θα σηκώσει κάπως μεγαλύτερη κάρτα )θα του δώσει αυτή τη δυνατότητα + longevity δηλαδή μεγαλύτερη διάρκεια στο pc επειδή θα έχει 6c/12t + ότι δε το θέλει μόνο για gaming θα χρησιμοποιεί και προγράμματα σχολής κτλπ (να μου πεις νταξει αυτά τα κάνει και i3 αλλά με τον i5 ή ryzen 5 θα ναι πιο άνετος ,είναι πληροφορικής η σχολή)

Τώρα κατα τα αλλά δε ξέρω σ αυτά τα λεφτά αν μπορεί να πάει σ κάτι καλύτερο με 700 περίπου έχει μέσα και μια gtx 1060 6gb το μηχάνημα που καλώς ή κακώς και λόγω της κατάστασης των τιμών είναι μια τίμια επιλογή που κρατάει ακόμα στα 1080p , το μόνο που με προβληματίζει κυρίως είναι η μητρική νταξει πες το κουτί ραμ κτλ θα ναι οκ τροφοδοτικό δεν χρειάζεται κάτι τρομερό ούτως η άλλως, αλλά να μου πεις αν θέλει αναβάθμιση στο μέλλον ίσως χρειαστεί και τροφοδοτικό μαζί με καμία μητρική γιατί αν πάει στον i3 θα έχει μητρική να σηκώνει και τον i5? Λογικά ναι..τέλος πάντων δεν ξέρω αν υπάρχει καλύτερη επιλογή όμως για τα 670ευρω(της 1) επιλογής) σε gaming pc τώρα να μπορείς να πάρει απόδοση πάνω από gtx 1060gb ,δύσκολο θεωρώ οπότε μάλλον ,άρα μάλλον θα πάω εκεί 

Κάτι τελευταίο γιατί έγραψα σεντόνι καμία οθόνη γ αυτό το σύστημα με μαξ 150-160 παίζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panagiotis321 είπε

Καλησπέρα , ρωτάω για ένα φίλο που θέλει ένα gaming pc γύρω στα 700 και οι προτάσεις ήταν να πάμε σ κάνα έτοιμο λόγω κάρτας όπως αυτά 

1) https://www.e-gate.gr/1105384/e-gate-intel-lite-gamer-x-g10-extra-i3-10100f16gb1tb-240gbgeforce-gtx-1060-6gbno-os

2)https://www.e-gate.gr/1105388/e-gate-intel-gamer-x-g10-extra-i5-10400f16gb1tb-240gbgeforce-gtx-1060-6gbno-os

3)https://www.e-gate.gr/1105396/e-gate-amd-lava-gaming-extra-ryzen-5-360016gb1tb-240gbgeforce-gtx-1060-6gbno-os

Ποιο από τα 3 συμφέρει καλύτερα για τα λεφτά του ? Η αλήθεια είναι ότι θέλει να γλιτώσει το 100αρι διαφορά που έχουν και να πάει στο πιο φθηνό αλλά ταυτόχρονα θέλει και μελλοντικά κάποια αναβάθμιση σε κάρτα γραφικών οπότε ο καλύτερος επεξεργαστής(αν και ο i3 θα σηκώσει κάπως μεγαλύτερη κάρτα )θα του δώσει αυτή τη δυνατότητα + longevity δηλαδή μεγαλύτερη διάρκεια στο pc επειδή θα έχει 6c/12t + ότι δε το θέλει μόνο για gaming θα χρησιμοποιεί και προγράμματα σχολής κτλπ (να μου πεις νταξει αυτά τα κάνει και i3 αλλά με τον i5 ή ryzen 5 θα ναι πιο άνετος ,είναι πληροφορικής η σχολή)

Τώρα κατα τα αλλά δε ξέρω σ αυτά τα λεφτά αν μπορεί να πάει σ κάτι καλύτερο με 700 περίπου έχει μέσα και μια gtx 1060 6gb το μηχάνημα που καλώς ή κακώς και λόγω της κατάστασης των τιμών είναι μια τίμια επιλογή που κρατάει ακόμα στα 1080p , το μόνο που με προβληματίζει κυρίως είναι η μητρική νταξει πες το κουτί ραμ κτλ θα ναι οκ τροφοδοτικό δεν χρειάζεται κάτι τρομερό ούτως η άλλως, αλλά να μου πεις αν θέλει αναβάθμιση στο μέλλον ίσως χρειαστεί και τροφοδοτικό μαζί με καμία μητρική γιατί αν πάει στον i3 θα έχει μητρική να σηκώνει και τον i5? Λογικά ναι..τέλος πάντων δεν ξέρω αν υπάρχει καλύτερη επιλογή όμως για τα 670ευρω(της 1) επιλογής) σε gaming pc τώρα να μπορείς να πάρει απόδοση πάνω από gtx 1060gb ,δύσκολο θεωρώ οπότε μάλλον ,άρα μάλλον θα πάω εκεί 

Κάτι τελευταίο γιατί έγραψα σεντόνι καμία οθόνη γ αυτό το σύστημα με μαξ 150-160 παίζει ?

Κοιτα κι αυτο

https://www.skroutz.gr/s/30255009/HP-TP01-2001nv-Ryzen-5-5600G-8GB-512GB-Radeon-RX-550-W10-Home.html

https://www.skroutz.gr/s/29343178/Acer-Nitro-N50-600-i5-9400F-8GB-512GB-GeForce-RTX-2060-No-OS.html?from=recommendations#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ κακή εποχή για στήσιμο υπολογιστή, πόσο μάλλον gaming.

Στα 700 ευρώ που έχεις budget θα χρειαστεί να κάνεις υποχωρήσεις. Αν πας στο έτοιμο, θα πάρεις μια σχετικά καλή κάρτα αλλά όλα τα υπόλοιπα θα είναι κάτω του μετρίου.

Αν μπορω να κάνω πρόβλεψη τι φοράει:

Η410 65

10100f 80

8gb ram 35

240ssd 23

1tb 30

Case 35

Psu 25

Περίπου 300 χωρίς την κάρτα. Αξίζει;

Υπάρχει περίπτωση να κάνει κάποιος gaming σύνθεση με τόσο "κακά" κομμάτια;

Με 4core cpu;

Με μόνο 8gb ram;

Με πολύ φτηνό τροφοδοτικό;

Με μητρική χωρίς heatsinks που δύσκολα θα πάρουν κάτι περισσότερο από i5 10ης γενιάς;

Η γνώμη μου είναι να πας σε κάτι πιο ισορροπημένο και να κάνεις υποχώρηση στη κάρτα αλλά είναι καθαρά θέμα προοπτικής.

Εγώ θα πρότεινα:

B560/10400f/16gb ram/500gb nvme/550w bronze (coolermaster-corsair/ και θα έμενε ένα τίμιο υπόλοιπο να μπει μια 1050 ti. Προφανώς η 1050 ti δεν συγκρίνεται με την 1060 αλλά όπως είπα θα χρειαστεί να κάνεις υποχωρήσεις, όποτε διαλέγεις σε τι.

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nickol-us είπε

Πολύ κακή εποχή για στήσιμο υπολογιστή, πόσο μάλλον gaming.

Στα 700 ευρώ που έχεις budget θα χρειαστεί να κάνεις υποχωρήσεις. Αν πας στο έτοιμο, θα πάρεις μια σχετικά καλή κάρτα αλλά όλα τα υπόλοιπα θα είναι κάτω του μετρίου.

Αν μπορω να κάνω πρόβλεψη τι φοράει:

Η410 65

10100f 80

8gb ram 35

240ssd 23

1tb 30

Case 35

Psu 25

Περίπου 300 χωρίς την κάρτα. Αξίζει;

Υπάρχει περίπτωση να κάνει κάποιος gaming σύνθεση με τόσο "κακά" κομμάτια;

Με 4core cpu;

Με μόνο 8gb ram;

Με πολύ φτηνό τροφοδοτικό;

Με μητρική χωρίς heatsinks που δύσκολα θα πάρουν κάτι περισσότερο από i5 10ης γενιάς;

Η γνώμη μου είναι να πας σε κάτι πιο ισορροπημένο και να κάνεις υποχώρηση στη κάρτα αλλά είναι καθαρά θέμα προοπτικής.

Εγώ θα πρότεινα:

B560/10400f/16gb ram/500gb nvme/550w bronze (coolermaster-corsair/ και θα έμενε ένα τίμιο υπόλοιπο να μπει μια 1050 ti. Προφανώς η 1050 ti δεν συγκρίνεται με την 1060 αλλά όπως είπα θα χρειαστεί να κάνεις υποχωρήσεις, όποτε διαλέγεις σε τι.

 

Πολυ καλα τα λεει ο Νικολας και αλλο τοσο τα ελεγα εγω απο αποψη τιμων & ακομη ειμαστε στην αρχη.

''Πολύ κακή εποχή για στήσιμο υπολογιστή, πόσο μάλλον gaming. ''

Οποιος προλαβε ή προλαβαινει καλως , απο κει και περα μονο οσοι εχουν να ''πεταξουν''

Υ.Γ

Γυριστε το στο playstation

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Πολυ καλα τα λεει ο Νικολας και αλλο τοσο τα ελεγα εγω απο αποψη τιμων & ακομη ειμαστε στην αρχη.

''Πολύ κακή εποχή για στήσιμο υπολογιστή, πόσο μάλλον gaming. ''

Οποιος προλαβε ή προλαβαινει καλως , απο κει και περα μονο οσοι εχουν να ''πεταξουν''

Υ.Γ

Γυριστε το στο playstation

Δύο τα κακά δυστυχώς...

1:Το ps δεν αντικαθιστά το pc

2:δεν υπάρχουν διαθέσιμα εύκολα στην αγορά(ps/Xbox).

Κατά τα άλλα συμφωνώ. Ιδανικά κονσόλα και 1 συμβατικό πυργακι με ενσωματωμένα τυπου i3, βέβαια εκεί μιλάμε για μίνιμουμ 800...

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δύο τα κακά δυστυχώς...

1:Το ps δεν αντικαθιστά το pc

2:δεν υπάρχουν διαθέσιμα εύκολα στην αγορά(ps/Xbox).

Κατά τα άλλα συμφωνώ. Ιδανικά κονσόλα και 1 συμβατικό πυργακι με ενσωματωμένα τυπου i3, βέβαια εκεί μιλάμε για μίνιμουμ 800...

Εχει αρχισει να ξεφευγει η κατασταση ξανα φιλε Νικολα , ενας λογικος ανθρωπος αυτη τη στιγμη δεν στηνει τιποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Panagiotis321 είπε

Καλησπέρα , ρωτάω για ένα φίλο που θέλει ένα gaming pc γύρω στα 700 και οι προτάσεις ήταν να πάμε σ κάνα έτοιμο λόγω κάρτας όπως αυτά 

1) https://www.e-gate.gr/1105384/e-gate-intel-lite-gamer-x-g10-extra-i3-10100f16gb1tb-240gbgeforce-gtx-1060-6gbno-os

2)https://www.e-gate.gr/1105388/e-gate-intel-gamer-x-g10-extra-i5-10400f16gb1tb-240gbgeforce-gtx-1060-6gbno-os

3)https://www.e-gate.gr/1105396/e-gate-amd-lava-gaming-extra-ryzen-5-360016gb1tb-240gbgeforce-gtx-1060-6gbno-os

Ποιο από τα 3 συμφέρει καλύτερα για τα λεφτά του ? Η αλήθεια είναι ότι θέλει να γλιτώσει το 100αρι διαφορά που έχουν και να πάει στο πιο φθηνό αλλά ταυτόχρονα θέλει και μελλοντικά κάποια αναβάθμιση σε κάρτα γραφικών οπότε ο καλύτερος επεξεργαστής(αν και ο i3 θα σηκώσει κάπως μεγαλύτερη κάρτα )θα του δώσει αυτή τη δυνατότητα + longevity δηλαδή μεγαλύτερη διάρκεια στο pc επειδή θα έχει 6c/12t + ότι δε το θέλει μόνο για gaming θα χρησιμοποιεί και προγράμματα σχολής κτλπ (να μου πεις νταξει αυτά τα κάνει και i3 αλλά με τον i5 ή ryzen 5 θα ναι πιο άνετος ,είναι πληροφορικής η σχολή)

Τώρα κατα τα αλλά δε ξέρω σ αυτά τα λεφτά αν μπορεί να πάει σ κάτι καλύτερο με 700 περίπου έχει μέσα και μια gtx 1060 6gb το μηχάνημα που καλώς ή κακώς και λόγω της κατάστασης των τιμών είναι μια τίμια επιλογή που κρατάει ακόμα στα 1080p , το μόνο που με προβληματίζει κυρίως είναι η μητρική νταξει πες το κουτί ραμ κτλ θα ναι οκ τροφοδοτικό δεν χρειάζεται κάτι τρομερό ούτως η άλλως, αλλά να μου πεις αν θέλει αναβάθμιση στο μέλλον ίσως χρειαστεί και τροφοδοτικό μαζί με καμία μητρική γιατί αν πάει στον i3 θα έχει μητρική να σηκώνει και τον i5? Λογικά ναι..τέλος πάντων δεν ξέρω αν υπάρχει καλύτερη επιλογή όμως για τα 670ευρω(της 1) επιλογής) σε gaming pc τώρα να μπορείς να πάρει απόδοση πάνω από gtx 1060gb ,δύσκολο θεωρώ οπότε μάλλον ,άρα μάλλον θα πάω εκεί 

Κάτι τελευταίο γιατί έγραψα σεντόνι καμία οθόνη γ αυτό το σύστημα με μαξ 150-160 παίζει ?

Αν έχει κάρτα γραφικών τότε καλύτερα να το φτιάξει ο ίδιος που θα του βγει και πιο φτηνά.

AMD Ryzen 5 5600G ή AMD Ryzen 5 5600X

MSI B450M-A Pro

G.Skill Ripjaws V 16GB 3200MHz

Coolermaster MWE 600 Bronze V2

Crucial MX500 500GB

Cougar MX410 Mesh-G RGB 

Σύνολο 605€

Και παίρνει και μια οθόνη με 100€ και είναι εντάξει.

Προσοχή οι τιμές παίζουν συνέχεια. 

Αλλιώς ότι έχουν πει οι προλαλήσαντες

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, triplex1 είπε

Εχει αρχισει να ξεφευγει η κατασταση ξανα φιλε Νικολα , ενας λογικος ανθρωπος αυτη τη στιγμη δεν στηνει τιποτα

Ναι αλλά έτσι όπως πάει ποτέ δεν  θα στήσει ποτε.. Όλο και κάτι θα συμβαίνει ρε γμτ.. Τελικά ότι έχει στο ράφι.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Ναι αλλά έτσι όπως πάει ποτέ δεν  θα στήσει ποτε.. Όλο και κάτι θα συμβαίνει ρε γμτ.. Τελικά ότι έχει στο ράφι.. 

 

Αυτο που εβαλα με τον 5600g δεν το λες και ασχημο αλλα δεν ειναι και κατι τρελο , απλα καλυτερο απο τ'αλλα.

Καποιος που εχει βλεψεις στο game pc δεν νομιζω οτι αξιζει ουτε 1650 να βαλει , πεταμενα λεφτα (αν δεν παει παραπανω τοτε ναι να μπει) , καλυτερα ενσωματωμενα και αν γινει κατι με τιμες στην πορεια τοτε μπαινει καλη gpu , αυτη ειναι η δικη μου αποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Αυτο που εβαλα με τον 5600g δεν το λες και ασχημο αλλα δεν ειναι και κατι τρελο , απλα καλυτερο απο τ'αλλα.

Καποιος που εχει βλεψεις στο game pc δεν νομιζω οτι αξιζει ουτε 1650 να βαλει , πεταμενα λεφτα (αν δεν παει παραπανω τοτε ναι να μπει) , καλυτερα ενσωματωμενα και αν γινει κατι με τιμες στην πορεια τοτε μπαινει καλη gpu , αυτη ειναι η δικη μου αποψη

Το πιο φτηνό είναι μέχρι στιγμής αυτό με κάρτα.

Intel i5 10400F

ASRock B460M Pro 4

G.Skill Aegis 16GB 3000MHz

Colorful GTX 1050 Ti 4GB NB 

Coolermaster MWE 600 Bronze V2

Crucial MX500 500GB

Cougar MX410 Mesh-G RGB 

Όλα μαζί (και η κάρτα) 733€

 

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GATE123 είπε

Το πιο φτηνό είναι μέχρι στιγμής αυτό 

Intel i5 10400F

ASRock B460M Pro 4

G.Skill Aegis 16GB 3000MHz

Colorful GTX 1050 Ti 4GB NB 

Coolermaster MWE 600 Bronze V2

Crucial MX500 500GB

Cougar MX410 Mesh-G RGB 

Όλα μαζί (και η κάρτα) 733€

 

Συμπληρωνω και το ξαναλεω , καποιος που θελει να μεινει μ'αυτη την καρτα που βαζεις , αλλιως πεταει λεφτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Συμπληρωνω και το ξαναλεω , καποιος που θελει να μεινει μ'αυτη την καρτα που βαζεις , αλλιως πεταει λεφτα.

Σωστοοος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Αυτο που εβαλα με τον 5600g δεν το λες και ασχημο αλλα δεν ειναι και κατι τρελο , απλα καλυτερο απο τ'αλλα.

Καποιος που εχει βλεψεις στο game pc δεν νομιζω οτι αξιζει ουτε 1650 να βαλει , πεταμενα λεφτα (αν δεν παει παραπανω τοτε ναι να μπει) , καλυτερα ενσωματωμενα και αν γινει κατι με τιμες στην πορεια τοτε μπαινει καλη gpu , αυτη ειναι η δικη μου αποψη

1660 Super για ένα καλό σύστημα για games το λιγότερο για μένα.. 

Αλλά σε τιμές καλές όχι να πληρώνεις υπεραξίες.. 

Αυτά.. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

1660 Super για ένα καλό σύστημα για games το λιγότερο για μένα.. 

Αλλά σε τιμές καλές όχι να πληρώνεις υπεραξίες.. 

Αυτά.. 😁

Η φθηνοτερη  https://www.skroutz.gr/s/29766971/Colorful-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-NB-6G-V.html 

θα σε κοροιδευουν και στο Αφγανισταν αν τη πληρωσεις τοσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

Ένα ακόμα στοιχείο εκτός ότι στο μέλλον θα ήθελε να μπορεί να το κάνει αναβάθμιση cpu και gpu ας πούμε είναι ότι εκτός από το pc πύργο και οθόνη θέλει να κάνει αγορά και xbox series s(αυτό με τα 300€) και μια τηλεόραση αντίστοιχη κάνα 300-350€ ευρώ 

Θέλει να πάρει κ ένα pc να παίζει παιχνίδια αλλά και εγώ αυτό σκέφτομαι αφου θέλει να τα πάρε μαζί η καλύτερη επιλογή είναι μάλλον να πάρει το xbox συν pc με ενσωματωμένα 

Επεξ/σία από Panagiotis321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...