Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για router xiaomi mi router AX1800 wifi6


Sir_Pan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μια βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος,

Πήρα ένα router για καλύτερο wifi (XIAOMI MI ROUTER AX1800) και όντως πάει γρήγορα (πιάνει 117Mbps από 65 με το Arrow του παρόχου HCN: 120 Symmetric) , αλλά μου δημιούργησε πρόβλημα με το OneDrive και με το Microsoft store στο PC (WINDOWS 10).

Δεν κάνει είσοδο και κάποια στιγμή μου βγάζει μήνυμα ότι το CERTIFICATE δεν είναι δυνατό να εξακριβωθεί. Ακόμα και όταν πατάω να το εγκαταστήσει (αυτόματα χωρίς να επιλέξω κάποια θέση) δεν αλλάζει κάτι. (στο κινητό xiaomi όλα καλά…..και με το one drive)

Με αποτέλεσμα να ξανανοίγω το Arrow για να κάνω την δουλειά μου…. Καμία λύση κανείς???

Ευχαριστώ

00002.jpg

00001.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα σε ένα group του Facebook αυτό.... και δούλεψε μια χαρά...

 

Αρχικό setup Xiaomi σαν router
1) Σημειώνουμε την ip του Arrow (λογικά θα είναι 192.168.100.1)
2) Κάνουμε Login στην σελίδα διαχείρισης του Xiaomi. (Συνήθως είναι η 192.168.31.1 )
3) Settings
4) Network settings
5) Στο dropdown επιλέγουμε Static Ip
6) Ip Address βάζουμε 192.168.100.200 (ή όποια άλλη ελεύθερη θέλουμε από το arrow, απλά το 200 είναι μεγάλο και λογικά δεν θα έχει βάλει εκεί τίποτα το arrow από μόνο του)
7) Subnet mask 255.255.255.0
😎 Gateway την ip του Arrow από το βήμα 1
9) DNS1 1.1.1.1 (cloudflare), DNS2 8.8.8.8 (google)
(Για όσους ενδιαφέρονται, στη θέση του 1.1.1.1 μπορούν να βάλουν είτε το 1.1.1.2 που μπλοκάρει γνωστά site με απάτες και ιούς, είτε το 1.1.1.3 που μπλοκάρει ότι και το προηγούμενο, συν τα πορνογραφικά site.)
10) Πατάμε Apply.
11) Λογικά έχουμε πάρει κανονικά internet στο Xiaomi. Αν ναι, τότε:
12) Login στο Arrow, network->Lan->Disable DHCP->save/apply
13) Network->WLAN->Disable WLAN (αν έχει enable αντί για disable, τότε το βγάζουμε)
14) Application-> DMZ-> Βάζουμε την ip του Xiaomi από το βήμα 2 ->Save/apply
15) Application->Virtual Server και σβήνουμε όλες τις εγγραφές (αν έχει)
Η λογική πίσω από αυτές τις ρυθμίσεις είναι η εξής. Στο σπίτι μας θα τρέχουν 2 δίκτυα επί της ουσίας. Ένα της μορφής 192.168.1.χχχ που θα είναι το δίκτυο μεταξύ Arrow και Xiaomi(για να πάρει internet to Xiaomi) και ένα της μορφής 192.168.31.χχχ που θα είναι πάνω όλες οι συσκευές μας και θα κάνει διαχείριση το Xiaomi. Κάνοντας δε και το βήμα 14, στην ουσία έχουμε καταργήσει το Arrow σαν ρούτερ και το έχουμε μόνο για να μας δίνει internet από την οπτική. Έτσι ακριβώς το έχω κάνει σε αρκετά άτομα, και όλα ήταν άψογα. Προσοχή. Αν χρειαστεί να ανοίξετε πόρτες από εδώ και πέρα, τις ανοίγετε μόνο στο Xiaomi, αφού το Arrow λόγω DMZ δεν χρειάζεται πλέον.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Τα καλώδια πλέον για τις σταθερές συσκευές πρέπει να φεύγουν από το xiaomi και όχι από το Arrow. Από το arrow θα φεύγει μόνο το καλώδιο που το συνδέει με το xiaomi.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά έχω το mi router 4A, από τότε που άλλαξα το μόντεμ της cosmote με το καινούργιο μοdem της όταν συνδέω την IP camera της Xiaomi με το mi router 4A δεν με δεν αφηνει να μπω Ίντερνετ απ' το κινητό. Τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...