Προς το περιεχόμενο

Web development για εφαρμογες Πολιτικού Μηχανικού


markos158

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στα μέλη του insomnia,

Είμαι 31 ετών πολιτικός Μηχανικός και επειδή το επάγγελμα είναι κορεσμένο τα τελευταία 10 χρόνια μου ήρθαν σκέψεις για ανάπτυξη εφαρμογών πολιτικού μηχανικού. Αυτό που βλέπω στο επάγγελμα μου είναι ότι τα λογισμικά που χρησιμοποιούμε στη δουλειά είναι πανάκριβα (έως και 10.000€) και δεν υπάρχουν εφαρμογές web (αν και τελευταία γίνονται κάποιες προσπάθειες).

Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με την ανάπτυξη web εφαρμογών σαν τι γλώσσα να μάθω? (ξέρω λίγο Python) και για το αν αξίζει να αφιερώσω χρόνο πάνω στο web app development.

οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι χρήσιμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, συγχαρητήρια για τη θέληση σου να αλλάξεις επαγγελματική πορεία. 

Απ ότι καταλαβαίνω προσανατολιζεσαι στο να φτιάχνεις ολοκληρωμενες εφαρμογές μονος σου (backend+frontend). Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από το να μάθεις php+mysql+html+css. Ο συνδυασμός τους μπορει να σου δώσει πληθώρα επιλογών, κυρίως για web εφαρμογές. Υπάρχει τεράστιο support online ώστε να μη κολλήσεις πουθενα στη προσπάθεια σου.

Μια καλή αρχή θα ηταν να μάθεις να διαχειριζεσαι database από την php.

Αυτα από εμένα, καλη αρχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προγράμματα που υπάρχουν ήδη, υλοποιούνται από εταιρείες και από άτομα με γνώσεις και εμπειρία, για αυτό και το κόστος. Δεν θέλω να σε κομπλάρω, αλλά με το να αφιερώσεις 1-2 χρόνια να μαθαίνεις development , δεν σημαίνει ότι θα φτάσεις στο επίπεδο αυτό όπου θα μπορείς να φτιάχνεις τέτοιες πολύπλοκες εφαρμογές. Θα ξεκινήσεις με πολύ πιο απλά πράγματα και αν έχεις την τύχη να σε πάρουν σε καλή εταιρεία όπου θα πρέπει να βάλεις στόχο στο να μάθεις και να αποκτήσεις εμπειρία τότε μόνο ίσως να μπορέσεις να πετύχεις μεγάλα πράγματα μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν με "προγράμματα" αναφέρεσαι σε σχεδιαστικά τότε ετοιμάσου για κάψιμο πολλών ετών...δλδ π.χ να κάνεις 1 online CAD

Εαν αναφέρεσαι σε εφαρμογές γραφειοκρατικού χαρακτήρα νομίζω οτι η Python είναι "αρκετή" για να σε καλύψει στα πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...