Προς το περιεχόμενο

Στα $3.999, η Fujifilm GFX 50S II είναι η οικονομικότερη φωτογραφική μηχανή μεσαίου φορμά


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, skritikos είπε

Για αυτούς που ξέρουν και το χρειάζονται, είναι τσάμπα πράγμα στην πραγματικότητα.

Αν δεν έχετε χρησιμοποιήσει DSLR ή Mirrorless παρακαλώ να μην τα γράφετε αυτά!

Οποιαδήποτε φτηνό φωτογραφικό σώμα με έναν αξιοπρεπή φακό ξεφτιλίζει τα κινητά. Μην ακούτε τόσο το marketing, δοκιμάστε πρώτα.

συμφωνω απολυτα skritikos.τις εφαγαν τα κινητα λογω ευκολιας οχι λογω ποιοτητας εικονας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Δεν αναφέρομαι στα αποτελέσματα.

Αναφέρομαι καθαρά στην αγορά - και η low end αγορά έχει σαρωθεί από τα smartphones, διότι όντως είχαν το ίδιο πρακτικά κοινό, ερασιτέχνες με μικρές απαιτήσεις και ελάχιστες γνώσεις.

Ένας επαγγελματίας δεν θα χρησιμοποιούσε DSLR των 500€ ή αντίστοιχη mirrorless.

 

Ξέρω δεκάδες άτομα με DSLR και Mirrorless που συνεχίζουμε κανονικά να φωτογραφίζουμε και να αγοράζουμε. Ειδικά το low end της αγοράς μια χαρά κρατάει και δίνει και υπέροχα αποτελέσματα. Η χαρά της φωτογραφίας δεν θα καλυφθεί ποτέ από τα τωρινά ή μελλοντικά κινητά. Και 818 software optimizations να βάλουν, το φως χρειάζεται έναν φακό για να περάσει από μέσα. Και η σύγκριση ακριβού κινητού με φτηνού φακού είναι πάλι εκτός συζήτησης.

Οι περισσότεροι που τώρα τραβάνε αποκλειστικά με κινητό πριν με το ζόρι θα είχαν κάποια compact. Σε αυτή την αγορά ναι, όντως επηρεάζονται οι πωλήσεις.

ΥΓ. το αστείο είναι πως με μια μέτρια compact έχουμε πάλι καλύτερες φωτογραφίες από κινητό, και ελάχιστο μέγεθος. Αλλά έχουμε συνηθίσει στα 'ταχυφαγεία'.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, skritikos said:

Ξέρω δεκάδες άτομα με DSLR και Mirrorless που συνεχίζουμε κανονικά να φωτογραφίζουμε και να αγοράζουμε. Ειδικά το low end της αγοράς μια χαρά κρατάει και δίνει και υπέροχα αποτελέσματα. Η χαρά της φωτογραφίας δεν θα καλυφθεί ποτέ από τα τωρινά ή μελλοντικά κινητά. Και 818 software optimizations να βάλουν, το φως χρειάζεται έναν φακό για να περάσει από μέσα. Και η σύγκριση ακριβού κινητού με φτηνού φακού είναι πάλι εκτός συζήτησης.

Οι περισσότεροι που τώρα τραβάνε αποκλειστικά με κινητό πριν με το ζόρι θα είχαν κάποια compact. Σε αυτή την αγορά ναι, όντως επηρεάζονται οι πωλήσεις.

ΥΓ. το αστείο είναι πως με μια μέτρια compact έχουμε πάλι καλύτερες φωτογραφίες από κινητό, και ελάχιστο μέγεθος. Αλλά έχουμε συνηθίσει στα 'ταχυφαγεία'.

 

Δεν εξετάζω ανεκδοτολογικά στοιχεία, όλοι έχουμε έναν κύκλο κι ενδεχομένως να ανήκεις σε μια σειρά ανθρώπων που κινείστε (εσύ και όσοι γνωρίζεις) σε υψηλότερα επίπεδα απαιτήσεων. Εγώ αντιστοίχως δεν έχω δει άνθρωπο με DSLR εδώ και αρκετό καιρό, παρά μόνο κάποιους μερακλήδες τουρίστες.

Δεν αναφέρομαι σε αυτές τις περιπτώσεις.

Είναι αδιαμφισβήτητο δεδομένο πως η αγορά των DSLR και των mirrorless έχει μειωθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια, με κύριο λόγο το γεγονός πως τα κινητά είναι πλέον "good enough" για τον κόσμο που αποτελούσε την αγορά αυτών των <=500€ μηχανών. Δεν βγάζω από το μυαλό τη μείωση, με ελάχιστο ψάξιμο θα δεις τα νούμερα, δε μου αρέσει να νουθετώ με link citing.

Προφανώς μια (σχετικά νέα) DSLR των 500€ με αξιοπρεπή φακό θα έχει καλύτερα αποτελέσματα από ένα smartphone. Προφανώς οι κάτοχοι των μηχανών αυτών δεν θα τις πετάξουν αύριο. Και προφανώς υπάρχει κόσμος (καλώς ή κακώς πολύ λιγότεροι από παλιά) που ορκίζονται σε αυτές.

Ο λόγος που οι compact πέθαναν πρακτικά πρώτες, ήταν επειδή η διαφορά τους με τα smartphones σε επιδόσεις ήταν ελάχιστη και κανένας δεν επιθυμεί να κουβαλάει δύο συσκευές, ακόμη και μικρές. Κι επειδή το κινητό το έχει πάντα μαζί του, καταλαβαίνεις...

Μην υποτιμάς το κατά πόσον η πρακτικότητα και η ευκολία μπορεί να σκοτώσει βιομηχανίες ενός αιώνα...

Ομως ο κόσμος της φωτογραφίας αλλάζει κέντρο βάρους. Εχει γίνει πολύ πιο casual, πλέον μετράει η οθόνη της συσκευής για να δεις το αποτέλεσμα, δεν τυπώνει σχεδόν κανένας μη επαγγελματίας (παρά μόνο για περιστάσεις γάμων, κλπ - οπού εκεί η δουλειά γίνεται από επαγγελματία ούτως ή αλλως). Οι φωτογραφίες κινούνται στα social media και σε ιστοσελίδες, συνήθως συμπιεσμένες - αλλά αυτό που μετράει πλέον είναι το "good enough" (ή το ταχυφαγείον όπως λες κι εσύ).

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Δεν εξετάζω ανεκδοτολογικά στοιχεία, όλοι έχουμε έναν κύκλο κι ενδεχομένως να ανήκεις σε μια σειρά ανθρώπων που κινείστε (εσύ και όσοι γνωρίζεις) σε υψηλότερα επίπεδα απαιτήσεων. Εγώ αντιστοίχως δεν έχω δει άνθρωπο με DSLR εδώ και αρκετό καιρό, παρά μόνο κάποιους μερακλήδες τουρίστες.

Δεν αναφέρομαι σε αυτές τις περιπτώσεις.

Είναι αδιαμφισβήτητο δεδομένο πως η αγορά των DSLR και των mirrorless έχει μειωθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια, με κύριο λόγο το γεγονός πως τα κινητά είναι πλέον "good enough" για τον κόσμο που αποτελούσε την αγορά αυτών των <=500€ μηχανών. Δεν βγάζω από το μυαλό τη μείωση, με ελάχιστο ψάξιμο θα δεις τα νούμερα, δε μου αρέσει να νουθετώ με link citing.

Προφανώς μια (σχετικά νέα) DSLR των 500€ με αξιοπρεπή φακό θα έχει καλύτερα αποτελέσματα από ένα smartphone. Προφανώς οι κάτοχοι των μηχανών αυτών δεν θα τις πετάξουν αύριο. Και προφανώς υπάρχει κόσμος (καλώς ή κακώς πολύ λιγότεροι από παλιά) που ορκίζονται σε αυτές.

Ο λόγος που οι compact πέθαναν πρακτικά πρώτες, ήταν επειδή η διαφορά τους με τα smartphones σε επιδόσεις ήταν ελάχιστη και κανένας δεν επιθυμεί να κουβαλάει δύο συσκευές, ακόμη και μικρές. Κι επειδή το κινητό το έχει πάντα μαζί του, καταλαβαίνεις...

Μην υποτιμάς το κατά πόσον η πρακτικότητα και η ευκολία μπορεί να σκοτώσει βιομηχανίες ενός αιώνα...

Ομως ο κόσμος της φωτογραφίας αλλάζει κέντρο βάρους. Εχει γίνει πολύ πιο casual, πλέον μετράει η οθόνη της συσκευής για να δεις το αποτέλεσμα, δεν τυπώνει σχεδόν κανένας μη επαγγελματίας (παρά μόνο για περιστάσεις γάμων, κλπ - οπού εκεί η δουλειά γίνεται από επαγγελματία ούτως ή αλλως). Οι φωτογραφίες κινούνται στα social media και σε ιστοσελίδες, συνήθως συμπιεσμένες - αλλά αυτό που μετράει πλέον είναι το "good enough" (ή το ταχυφαγείον όπως λες κι εσύ).

https://petapixel.com/2021/01/04/keh-reveals-top-selling-used-cameras-and-lenses-from-2020/

https://www.reinisfischer.com/top-10-best-selling-dslr-cameras-2020

Εγω στα link που έστειλα παντως για το 2020 αλλα βλεπω. Στο άμαζον στο τοπ 10 των πωλήσεων σε digital cameras η πλεοψηφία ήταν entry/budget lvl.

Επίσης στο used market βλεπω στην πρώτη θέση μια α6000. Εφόσον όπως είπες οι επαγγελματίες δεν τις αγοράζουν (τις budget) ποιος τις παίρνει άραγε ; Δε ξέρω  εσύ τι έχεις δει , αλλά εγω βλέπω/γνωρίζω πολύ κόσμο που χρησιμοποιεί κάμερες και πλέον η πλεοψηφία κάνει τη μετάβαση απ τις dslr στις mirrorless που είναι πιο σε πιο compact μέγεθος με εξίσου καλα ίσως και καλύτερα χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, NadaGR είπε

https://petapixel.com/2021/01/04/keh-reveals-top-selling-used-cameras-and-lenses-from-2020/

https://www.reinisfischer.com/top-10-best-selling-dslr-cameras-2020

Εγω στα link που έστειλα παντως για το 2020 αλλα βλεπω. Στο άμαζον στο τοπ 10 των πωλήσεων σε digital cameras η πλεοψηφία ήταν entry/budget lvl.

Επίσης στο used market βλεπω στην πρώτη θέση μια α6000. Εφόσον όπως είπες οι επαγγελματίες δεν τις αγοράζουν (τις budget) ποιος τις παίρνει άραγε ; Δε ξέρω  εσύ τι έχεις δει , αλλά εγω βλέπω/γνωρίζω πολύ κόσμο που χρησιμοποιεί κάμερες και πλέον η πλεοψηφία κάνει τη μετάβαση απ τις dslr στις mirrorless που είναι πιο σε πιο compact μέγεθος με εξίσου καλα ίσως και καλύτερα χαρακτηριστικά.

Μα δεν σου  λέει το παιδί  ότι δεν πουλάνε οι entry lvl mirorless , υπάρχει ακόμα κοινό και πουλάνε ναι . Αλλά το κοινό έχει συρρικνωθεί αρκετά από όταν τα κινητά βγάζουν οκ φωτό.

Αν πχ τώρα έχουν αγοράσει την α6000 1 εκατομμύριο κόσμος (υποθετικό νούμερο ) αν δεν υπήρχαν τα κινητά θα ήταν μεγαλύτερο. Μειώθηκε το αγοραστικό κοινό για αυτές τις μηχανές και αυτό φαίνεται κιόλας από τις εταιρίες που πλέον το βάρος το δίνουν σε full frame μηχανές. 

Μπορεί κατά κύριο λόγο να επηρεάστηκαν οι compact αλλά έχουν επηρεαστεί και οι entry lvl 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, ZahosDoganos said:

Μα δεν σου  λέει το παιδί  ότι δεν πουλάνε οι entry lvl mirorless , υπάρχει ακόμα κοινό και πουλάνε ναι . Αλλά το κοινό έχει συρρικνωθεί αρκετά από όταν τα κινητά βγάζουν οκ φωτό.

Αν πχ τώρα έχουν αγοράσει την α6000 1 εκατομμύριο κόσμος (υποθετικό νούμερο ) αν δεν υπήρχαν τα κινητά θα ήταν μεγαλύτερο. Μειώθηκε το αγοραστικό κοινό για αυτές τις μηχανές και αυτό φαίνεται κιόλας από τις εταιρίες που πλέον το βάρος το δίνουν σε full frame μηχανές. 

Μπορεί κατά κύριο λόγο να επηρεάστηκαν οι compact αλλά έχουν επηρεαστεί και οι entry lvl 

 

 

 

Έτσι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

Η κάμερα υποστηρίζει burst στα 3 fps,  

τρομερο 

Έχω την εντύπωση πως οι medium format cameras (Hasselblad 907X 50C, Leica S3, Fujifilm GFX 100s) "παίζουν" σε αυτά τα επίπεδα burst, 2-5fps, ακόμα και σώματα με τιμή χ2 χ3 κλπ..

Δεν νομίζω πως το burst είναι το ζητούμενο σε αυτήν την κατηγορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά των compact εχει πεθάνει .

Αλλα απο εκει κ πέρα παμε σε mirrorless μεριά .

Σε entry level επίπεδο .

Έχουν μειωθεί απο τα smartphone ή έχει αυξηθεί ; 

Και το λεω αυτό διότι το κοινό των compact ποτε δε θα έπιανε κάμερα με φακό .

Αλλα το κοινό των smartphone θα το κάνει .

Εαν καποιος γνωρίσει την φωτογραφία μεσα απο το πολύ εύκολο μενού ενός κινητού , την χορταστική οθόνη κ το πολύ καλο αποτέλεσμα του ..... τότε αργά η γρήγορα θα καταλήξει με μικρή έστω mirrorless .

Αυτό τον δρομο εκανα εγω .

Αλλα δεν είμαι μόνος ! 

Ειμαι 38 .

Ποτε μα ΠΟΤΕ δεν γνώριζα ατομο με κάμερα . Μονο compact . Έτσι μεγάλωσα .

ΚΑΝΕΝΑΝ .

Τωρα εχω σε ατομα που γνωρίζω 5 !!! 

Ολοι κανανε το ταξίδι μου , ξεχωριστά , διχως να επηρεάσει ο ενας τον άλλον .

 

Το κινητό κ το manual που ηρθε πριν απο κάποια έτη έγιναν το νηπιαγωγείο μας .

 

Τωρα μη περιμενετε σε ενα event η σε οπουδήποτε να δειτε πιο πολλες κάμερες να σηκώνονται απο κινητά !!! 

 

Μη τρελαθουμε κιολας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Δεν εξετάζω ανεκδοτολογικά στοιχεία, όλοι έχουμε έναν κύκλο κι ενδεχομένως να ανήκεις σε μια σειρά ανθρώπων που κινείστε (εσύ και όσοι γνωρίζεις) σε υψηλότερα επίπεδα απαιτήσεων. Εγώ αντιστοίχως δεν έχω δει άνθρωπο με DSLR εδώ και αρκετό καιρό, παρά μόνο κάποιους μερακλήδες τουρίστες.

Δεν αναφέρομαι σε αυτές τις περιπτώσεις.

Είναι αδιαμφισβήτητο δεδομένο πως η αγορά των DSLR και των mirrorless έχει μειωθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια, με κύριο λόγο το γεγονός πως τα κινητά είναι πλέον "good enough" για τον κόσμο που αποτελούσε την αγορά αυτών των <=500€ μηχανών. Δεν βγάζω από το μυαλό τη μείωση, με ελάχιστο ψάξιμο θα δεις τα νούμερα, δε μου αρέσει να νουθετώ με link citing.

Προφανώς μια (σχετικά νέα) DSLR των 500€ με αξιοπρεπή φακό θα έχει καλύτερα αποτελέσματα από ένα smartphone. Προφανώς οι κάτοχοι των μηχανών αυτών δεν θα τις πετάξουν αύριο. Και προφανώς υπάρχει κόσμος (καλώς ή κακώς πολύ λιγότεροι από παλιά) που ορκίζονται σε αυτές.

Ο λόγος που οι compact πέθαναν πρακτικά πρώτες, ήταν επειδή η διαφορά τους με τα smartphones σε επιδόσεις ήταν ελάχιστη και κανένας δεν επιθυμεί να κουβαλάει δύο συσκευές, ακόμη και μικρές. Κι επειδή το κινητό το έχει πάντα μαζί του, καταλαβαίνεις...

Μην υποτιμάς το κατά πόσον η πρακτικότητα και η ευκολία μπορεί να σκοτώσει βιομηχανίες ενός αιώνα...

Ομως ο κόσμος της φωτογραφίας αλλάζει κέντρο βάρους. Εχει γίνει πολύ πιο casual, πλέον μετράει η οθόνη της συσκευής για να δεις το αποτέλεσμα, δεν τυπώνει σχεδόν κανένας μη επαγγελματίας (παρά μόνο για περιστάσεις γάμων, κλπ - οπού εκεί η δουλειά γίνεται από επαγγελματία ούτως ή αλλως). Οι φωτογραφίες κινούνται στα social media και σε ιστοσελίδες, συνήθως συμπιεσμένες - αλλά αυτό που μετράει πλέον είναι το "good enough" (ή το ταχυφαγείον όπως λες κι εσύ).

Είναι ακριβώς όπως τα λες. Αλλά και οι υπόλοιποι δεν υποστηρίζουν κάτι διαφορετικό, απλά βλέπουν το αντικείμενο από άλλη γωνία. 

Ναι, οι compact έχουν πεθάνει, και το ξέρουν και οι εταιρείες. 

Οι επαγγελματίες πάντα θα συνεχίζουν να αγοράζουν ακριβές μηχανές.

Η αγορά των DSLR/mirroless έχει συρρικνωθεί πολύ και ΔΕΝ αξίζει για την πλειοψηφία η επένδυση. Οι βελτιώσεις που προσφέρουν τα νεότερα μοντέλα έρχονται με το σταγονόμετρο και οι κάμερες των κινητών δίνουν όλο και καλύτερα αποτελέσματα σε πρακτικά "μηδέν" χρόνο. Έχω το iPhone 12 pro και το αποτέλεσμα στο portrait mode που λατρεύω είναι πραγματικά εκπληκτικό. Οι dedicated μηχανές είναι για τους χομπίστες ή σε περιπτώσεις που έχεις ειδικές ανάγκες (πχ τηλεφακός). Λατρεύω να βγαίνω και να πειραματίζομαι με την παλιά μου (medium range) dslr αλλά αναγνωρίζω ότι όταν βιάζομαι ή θέλω "εγγυημένο" αποτέλεσμα το iPhone είναι προτιμότερο. Για να μη μιλήσω για ποιότητα βίντεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μάθει να περιμένουμε συνέχεια βελτιώσεις και νέα μοντέλα. Οι σοβαρές φωτογραφικές είναι ήδη σε ένα επίπεδο που πόσα να βελτιώσεις πια;

Δουλεύω ακόμη για ερασιτεχνικό landscape με Nikon DSLR του 2008 και δυο Olympus m4/3 mirrorless του 2012 και 2014 και ότι βγάζω δεν έχει παρά ελάχιστες διαφορές από τα σώματα του 19-20-21. Μόνο αν κάνει κάποιος pixel peeping, οπότε περαστικά του. Επίσης ακόμη και φιλμάτη Olympus ΟΜ-1 SLR του 1960 τραβάει υπέροχες φωτογραφίες. Γιατί το 90% τα φτιάχνει ο φακός και τα μάτια του φωτογράφου.

Στην πόλη και τα ταξίδια έχω 2 ποιοτικές compact (Ricoh GR II + Sony RX100 Mk3) και οι φωτογραφίες τους παραμένουν άριστες. Τι να μας πει το iPhone των 1200+ ευρώ με το δείγμα φακού του;!

(και κάθε άλλο dummyphone, μην παρεξηγηθώ από τους Apple fans).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ πολύ με αυτά που λέει ο @DrFreeman και αυτό που λες @NadaGR για τις πωλήσεις στο Amazon, μιλάς για ποσοστό ΕΠΙ των πωλήσεων. Πωλήσεις όμως σε ένα κοινό που έχει μείνει "λειψό" από την ευκολία που προσφέρουν τα smartphones. 

Είχα διαβάσει κάπου πως η καλύτερη φωτογραφική είναι αυτή που έχεις μαζί σου, εννοώντας οτι το κινητό που βρίσκεται συνέχεια πάνω σου σου επιτρέπει να βγάζεις ό,τι θες όποτε θες, χωρίς μια δεύτερη συσκευή. Και αυτό ειναι αρκετό για πολλούς (εμού συμπεριλαμβανομένου).

Η αγορά μιας φωτογραφικής έχει φύγει σχεδόν εξ ολοκλήρου από την ανάγκη του "επ καθίστε ρε παιδιά όλοι μαζί να βγάλουμε μια φωτογραφία να θυμόμαστε" (που είναι μια "ανάγκη" που έχουν όλοι οι άνθρωποι, η απαθανάτιση στιγμών) και πλέον απευθύνεται σε χομπίστες και επαγγελματίες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...