Προς το περιεχόμενο

Από λογιστής σε πληροφορική


zerrind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, είμαι 29 στα 30 και δουλεύω σε λογιστικό γραφείο. Από σπουδές είμαι στην ΑΣΟΕΕ την οποία έχω παρατήσει ουσιαστικά, χρωστάω αρκετά μαθήματα εδώ και χρόνια.

Γενικά μου αρέσει η πληροφορική πιο πολύ, θεωρώ έκανα λάθος που επέλεξα οικονομικά από τις Πανελλήνιες ακόμα, άφησα τα χρόνια να περνάνε και δουλεύω σε λογιστικό γραφείο τα τελευταία 5 χρόνια. Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις προγραμματισμού, απλά μου άρεσε πολύ το λίγο που κάναμε στη γ' λυκείου και στην ΑΣΟΕΕ η λογική του προγραμματισμού και τα πολύ βασικά στη σχολή, επομένως δεν έχω κάποιο υπόβαθρο στην πληροφορική αυτή τη στιγμή.

Θα μπορούσα λέτε να αλλάξω πλέον κλάδο; Κάποιο ΙΕΚ, σεμινάριο, ίσως ακόμα και Πανελλήνιες ξανά; Δουλειές υπάρχουν στον τομέα; Προφανώς δε θα πάρω απόφαση από ένα φόρουμ έτσι απλά αλλά θα μου άρεσε να ακούσω απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zerrind είπε

Καλησπέρα παιδιά, είμαι 29 στα 30 και δουλεύω σε λογιστικό γραφείο. Από σπουδές είμαι στην ΑΣΟΕΕ την οποία έχω παρατήσει ουσιαστικά, χρωστάω αρκετά μαθήματα εδώ και χρόνια.

Γενικά μου αρέσει η πληροφορική πιο πολύ, θεωρώ έκανα λάθος που επέλεξα οικονομικά από τις Πανελλήνιες ακόμα, άφησα τα χρόνια να περνάνε και δουλεύω σε λογιστικό γραφείο τα τελευταία 5 χρόνια. Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις προγραμματισμού, απλά μου άρεσε πολύ το λίγο που κάναμε στη γ' λυκείου και στην ΑΣΟΕΕ η λογική του προγραμματισμού και τα πολύ βασικά στη σχολή, επομένως δεν έχω κάποιο υπόβαθρο στην πληροφορική αυτή τη στιγμή.

Θα μπορούσα λέτε να αλλάξω πλέον κλάδο; Κάποιο ΙΕΚ, σεμινάριο, ίσως ακόμα και Πανελλήνιες ξανά; Δουλειές υπάρχουν στον τομέα; Προφανώς δε θα πάρω απόφαση από ένα φόρουμ έτσι απλά αλλά θα μου άρεσε να ακούσω απόψεις.

Καταρχας παρε το πτυχιο να το εχεις στα χερια σου. Άκου που σου λεω μη παει χαμενο.

2) Ξεκίνα με ένα από ιεκ ( δημοσιο αν γινεται) να μπεις στο πνευμα της πληροφορικής

3) Η πληροφορική δεν χρειαζεται πτυχιο. ΘΕλει ικανοτητες και μερακι

4) Γνωμη μου ειναι να μη πας μεσω πανελληνιων, αλλα κατατακτηριων

3 ώρες πριν, pi314 είπε

Πανελλήνιες ξανά...και ποτέ δεν είναι αργά αν έχεις όρεξη...😀

αγαπητε φιλε

Έτσι όπως έχουν γινει οι πανελληνιες με την ΕΒΕ , ειναι κορωνα-γραμματα. Αξιζει για 10 μηνες προετοιμασιας να πεταξει 4000 ευρώ ( υποθετικα τα φροντιστηρια του θα ειναι 400 ευρω) και να μη πιασουν τοπο?

Ακομα και εγω που το σκεφτομαι γιατι θελω να κανω το χαρτι μου ΠΕ για το δημοσιο ή κατατακτηριες δωσω ή θα παω στο ΕΑΠ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ airtrelomike13, έχεις δίκιο για τα χρήματα..., όμως αφού εργάζεται και χρωστάει και πολλά μαθήματα, νομίζω πως και για κάποια από τα μαθήματα αυτά θα χρειαστεί φροντιστήριο (για τα μαθήματα της σχολής εννοώ). Είναι 29-30, πότε θα τελειώσει? 32? 33? + 1 χρόνο φροντιστήριο για κατατακτήριες (θα ρισκάρει να δώσει κατατακτήριες χωρίς κάποια καθοδήγηση? δεν θα πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιο φροντιστήριο να τον κατατοπίσουν?), οπότε πάλι δεν τα γλιτώνει τα χρήματα... Με τις πανελλήνιες (που έχει ξαναδώσει στο παρελθόν) έχει μια εικόνα...  Δηλαδή το να δώσει χρήματα δεν το γλιτώνει, αυτό που θα κερδίσει θα είναι χρόνος από την ζωή του, που δεν αναπληρώνεται. Επιπλέον οι κατατακτήριες είναι μια και έξω, ενώ με τις πανελλήνιες και να μην πιάσει την 1η σχολή έχει να επιλέξει και άλλες...

Επεξ/σία από pi314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, zerrind είπε

Καλησπέρα παιδιά, είμαι 29 στα 30 και δουλεύω σε λογιστικό γραφείο. Από σπουδές είμαι στην ΑΣΟΕΕ την οποία έχω παρατήσει ουσιαστικά, χρωστάω αρκετά μαθήματα εδώ και χρόνια.

Γενικά μου αρέσει η πληροφορική πιο πολύ, θεωρώ έκανα λάθος που επέλεξα οικονομικά από τις Πανελλήνιες ακόμα, άφησα τα χρόνια να περνάνε και δουλεύω σε λογιστικό γραφείο τα τελευταία 5 χρόνια. Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις προγραμματισμού, απλά μου άρεσε πολύ το λίγο που κάναμε στη γ' λυκείου και στην ΑΣΟΕΕ η λογική του προγραμματισμού και τα πολύ βασικά στη σχολή, επομένως δεν έχω κάποιο υπόβαθρο στην πληροφορική αυτή τη στιγμή.

Θα μπορούσα λέτε να αλλάξω πλέον κλάδο; Κάποιο ΙΕΚ, σεμινάριο, ίσως ακόμα και Πανελλήνιες ξανά; Δουλειές υπάρχουν στον τομέα; Προφανώς δε θα πάρω απόφαση από ένα φόρουμ έτσι απλά αλλά θα μου άρεσε να ακούσω απόψεις.

Εγώ θα σου πρότεινα να τελειώσεις την σχολή σου και μετά αν θέλεις να κάνεις κάποιο σχετικό μεταπτυχιακό μαζί με προσωπικό διάβασμα περί πληροφορικής.

Στην τελική πιστεύεις ότι σου αρέσει αλλά δεν το ξέρεις, αν ξαναδώσεις και δείς ότι δεν την παλεύεις πάλι με τα μαθήματα του πανεπιστημίου ή δεν σου αρέσει η ενασχόληση τι θα κάνεις τότε?

Θα έχεις χάσει χρόνο και θα παρατηρήσεις και 2η σχολή.

Γνωρίζω αρκετό κόσμο που δουλεύει στη πληροφορική από οικονομικές σχολές πάντως οπότε θα μπορούσες να κάνεις την αλλαγή που σκέφτεσαι αλλά να έχεις και το μαξιλαράκι από την σχολή που είσαι ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pi314 είπε

Αγαπητέ airtrelomike13, έχεις δίκιο για τα χρήματα..., όμως αφού εργάζεται και χρωστάει και πολλά μαθήματα, νομίζω πως και για κάποια από τα μαθήματα αυτά θα χρειαστεί φροντιστήριο (για τα μαθήματα της σχολής εννοώ). Είναι 29-30, πότε θα τελειώσει? 32? 33? + 1 χρόνο φροντιστήριο για κατατακτήριες (θα ρισκάρει να δώσει κατατακτήριες χωρίς κάποια καθοδήγηση? δεν θα πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιο φροντιστήριο να τον κατατοπίσουν?), οπότε πάλι δεν τα γλιτώνει τα χρήματα... Με τις πανελλήνιες (που έχει ξαναδώσει στο παρελθόν) έχει μια εικόνα...  Δηλαδή το να δώσει χρήματα δεν το γλιτώνει, αυτό που θα κερδίσει θα είναι χρόνος από την ζωή του, που δεν αναπληρώνεται. Επιπλέον οι κατατακτήριες είναι μια και έξω, ενώ με τις πανελλήνιες και να μην πιάσει την 1η σχολή έχει να επιλέξει και άλλες...

ας παει στο ΕΑΠ. Τα χρηματα θα τα δωσει μια και εξω. Και εγω αντι να δωσω πανελληνιες ή κατατακτηριες να κανω το πτυχιο μου πανεπιστημιακο σκεφτομαι να παω στο ΕΑΠ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, σκέφτομαι να ξεκινήσω να μάθω python για να δω μια πραγματική γλώσσα πώς είναι, διάβασα είναι καλή για αρχάριους και χρήσιμη γενικά. Βρήκα τα βίντεο του Δημήτρη Ψουνη στο YouTube.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2021 στις 7:36 ΜΜ, zerrind είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, σκέφτομαι να ξεκινήσω να μάθω python για να δω μια πραγματική γλώσσα πώς είναι, διάβασα είναι καλή για αρχάριους και χρήσιμη γενικά. Βρήκα τα βίντεο του Δημήτρη Ψουνη στο YouTube.

Στις σχολές πληροφορικής τα μαθηματα προγραμματισμου ειναι πανω κατω το 1/4 των μαθημάτων και γενικά δεν εμβαθυνεις πολύ ωστε να βγεις ετοιμος για αγορά εργασίας. Θα εχεις πολλά και δυσκολα μαθηματικά, φυσικη (κυματα//ηλεκτρονικα/ηλεκτρομαγνητισμό) κλπ. Αν λοιπον θες να γινεις προγραμματιστής ή αναλυτης δεδομένων καλύτερα μεινε στη σχολή που εισαι και μαθε μονος σου προγραμματισμό ή κανε ενα μεταπτυχιακό στο data science. Η python καλή επιλογη, ξεσκισε τη, κανε προτζεκτ να τη μαθεις καλά (δε μαθαινετε παπαγαλία, δε χρειαζεται να ξερεις τιποτα απ΄εξω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε και εγώ θα σου πρότεινα να πας σε σχολή για να (ξανα)σπουδάσεις. Δες για κάνα μεταπτυχιακό όπως είπε ο @velociraptoras και ξεκίνα με μαθήματα από το https://www.udemy.com/

Στη συνέχεια κάνε δικά σου projects για να μπορείς να τα δείχνεις σε συνεντεύξεις.

Υ.Γ. Γρήγορα γλίτωσες από το λογιστιλίκι, πιο ψυχοφθόρα δουλειά δεν υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις που έχεις ήδη στα λογιστικά στον προγραμματισμό, πχ αν πας για δουλειά προγραμματισμού, θα έχεις λιγότερη εμπειρία και σπουδές από τους άλλους αλλά θα έχεις γνώσεις πολύτιμες αν η εταιρεία πχ κάνει λογιστικά πακέτα, θα ξέρεις πολύ καλά την πλευρά του χρήστη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, onelonelystar είπε

Γρήγορα γλίτωσες από το λογιστιλίκι, πιο ψυχοφθόρα δουλειά δεν υπάρχει

Δεν ειναι οτι ειναι ψυχοφθορα, απλα αν δεν πας να δουλεψεις σε μια καλη εταιρεια, πολυεθνική ή μεγάλη Ελληνική, δεν ξέρω κάτα πόσο έχει νόημα. Γενικά αν το πάμε έτσι και αυτός που τελειώνει οικονομικά, είναι ψυχοφθόρα δουλειά όπως και νομική. Γι αυτό υπάρχουν τα μεταπτυχιακά, για να μπορούμε εμείς που σπουδάσαμε σε οικονομικά-λογιστικά, να κάνουμε κάτι ώστε να κάνουμε μια στροφή σε άλλο αντικείμενο ( ΜΒΑ, HR, Marketing_.

Να σου πω ένα θετικό που έχουν οι σπουδές σε οικονομολογιστικές σχολές, ότι για όποιον ενδιαφέρεται για το Δημοσιο οι περισσοτερες θεσεις αφορουν αποφοιτους οικονομικολογιστικών σχολών και όπως επίσης υπάρχει η ΑΣΠΑΙΤΕ, που δίνει παιδαγωγικη επαρκεια για το σχολειο, όπως επίσης και σε ΙΕΚ, ΟΑΕΔ με παιδαγωγική επάρκεια ενηλίκων. 

Όπως αντιλαμβάνεσαι, ένας κλάδος όπως των οικονομικών-λογιστικών  ανοίγουν πολλά πεδία στην αγορά εργασίας. Από το να δουλεψεις σε μια μεγαλη εταιρεία ( πολυεθνική ή Ελληνική), να διεκδικεις τη πλειοψηφία των θέσεων στο Δημόσιο αν ενδιαφέρει κάποιον, να μπει στην εκπαιδευση ή να κανει στροφη καριέρας σε μετπατυχιακό μέχρι να δουλέψει στο γραφείο της γειτονιάς. Πχ εγώ τελείωσα τει λογιστικής και Χρηματοοικονομικής, έκανα το ΜΒΑ της ασοεε και τον άλλο μήνα, αλλάζω τμήμα στην εταιρεία που εργάζομαι, πηγαίνοντας στο HR. Ταυτόχρονα θα κάνω και το πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας.

Δεν είναι όλα μέλι γάλα. 

Και η πληροφορική είναι ένα πεδίο που μπορεί να αξιοποιηθεί παντού, ο προγραμματισμός, το data science, απλά γενικά θεωρώ ότι οι οικονομικές σχολές, πάντα θα έχουν μια σταθερότητα. Το μόνο αρνητικό που έχουν οι σχολές οικονομικών σχολών είναι ότι δεν έχουν creative γι αυτό είναι ψυχοφθόρες,.

 

Αν σου πω σήμερα ένας λογιστής πόσες αρμοδιότητς έχει μαζί με το δικηγόρο από κοινού, πιστεψε με θα αναθεωρήσεις για το ποσο ψυχοφθόρο επαγγελμα είναι, όταν θα  κάνεις μισθωτήρια σε 5 λεπτα και θα παιρνεις 20 ευρώ, θα βγάζεις συνταξεις και θα παιρνεις 70 ευρώ το ατομο, θα κανεις κτηματολογιο και θα παιρνεις αλλα τοσα, οπως και φορολογικες δηλωσεις, ε9 που τα καλοκαιρια γινεται χαμος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Αν σου πω σήμερα ένας λογιστής πόσες αρμοδιότητς έχει μαζί με το δικηγόρο από κοινού, πιστεψε με θα αναθεωρήσεις για το ποσο ψυχοφθόρο επαγγελμα είναι, όταν θα  κάνεις μισθωτήρια σε 5 λεπτα και θα παιρνεις 20 ευρώ, θα βγάζεις συνταξεις και θα παιρνεις 70 ευρώ το ατομο, θα κανεις κτηματολογιο και θα παιρνεις αλλα τοσα, οπως και φορολογικες δηλωσεις, ε9 που τα καλοκαιρια γινεται χαμος. 

φυσικά, αν είσαι αφεντικό και μπορείς να πληρώνεσαι για όλα αυτά (γιατί είναι και πολλοί που χρωστάνε χιλιάρικα), αλλά αν είσαι υπάλληλος, κάθεσαι μίνιμουμ 8ωρο για βασικό μισθό, συν το ξέχεσμα που πέφτει αν φάει πελάτης κάνα πρόστιμο.

τεσπα, back to the point...

Επεξ/σία από onelonelystar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, onelonelystar είπε

φυσικά, αν είσαι αφεντικό και μπορείς να πληρώνεσαι για όλα αυτά (γιατί είναι και πολλοί που χρωστάνε χιλιάρικα), αλλά αν είσαι υπάλληλος, κάθεσαι μίνιμουμ 8ωρο για βασικό μισθό, συν το ξέχεσμα που πέφτει αν φάει πελάτης κάνα πρόστιμο.

τεσπα, back to the point...

Γι αυτο σου λεω οτι είτε πας σε μεγάλη εταιρεία, είτε κυνηγας προκηρύξεις του δημοσιου είτε χτυπας το πεδιο της εκπαιδευσης. Το γραφειο της γειτονιας ειναι η τελευταια επιλογη. Ακομα και πχ δημοσιογραοφς να γινεις με πτυχιο οικονομικων, μπορεις να κανεις οικονομικο ρεπορταζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο με μπερδεύεις καθώς 1 παιδί που ήξερα από ΑΣΟΕ ήταν από τους κορυφαίους προγραμματιστές που έχω γνωρίσει...τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με τα τμήματα της ΑΣΟΕΕ...

Πάντως να ξέρεις προγραμματιστής+λογιστής είναι hot

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...