Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ανακοινώνει βελτιώσεις στην απόδοση με τα Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με τη Microsoft, τα Windows 11 χάρη σε ορισμένες βελτιστοποιήσεις θα καταστήσουν τους υπολογιστές μας ταχύτερους. Το νέο γραφικό περιβάλλον χρήσης (UI) αλλά και τα ταχύτερα animations είναι μόνο μερικά από τα χαρακτηριστικά που κάνουν την αναβάθμιση από τα Windows 10 στα Windows 11 να αξίζει.

Αν και η εταιρεία έχει ακόμα να κάνει αρκετή δουλειά με το νέο της λειτουργικό σύστημα, κυρίως με την υπερ-απλουστευμένη γραμμή λειτουργιών, που ελαφρώς περιορίζει την παραγωγικότητα -όπως η απουσία επιλογής «never combine»- εντούτοις φαίνεται να έχει κάνει πολύ καλή δουλειά σε άλλους τομείς, όπως το να «γνωρίζει» που βρισκόταν κάθε παράθυρο σε ένα multi-monitor setup, χαρακτηριστικό που θα εκτιμήσουν όσο χρησιμοποιούν τα Windows 11 εν κινήσει.

Σύμφωνα με τον Steve Dispensa, που είναι Vice President του τμήματος Enterprise Management της Microsoft, με τις αλλαγές που έχει κάνει η εταιρεία στο νέο της λειτουργικό σύστημα «under-the-hood», μειώνεται η χρήση μνήμης κατά 32% όπως και η χρήση του επεξεργαστή κατά 37%. Μεγάλη επίσης έμφαση έχει δοθεί στους τομείς του hibernation και του χρόνου «αφύπνισης» (wake-up). Η εταιρεία μάλιστα περιμένει από τους υπολογιστές που διαθέτουν 8ης γενιάς επεξεργαστή Intel Core, ότι ο χρόνος wake-up θα είναι παρόμοιος με τις always-on φορητές συσκευές με ARM.

Windows-11-1-1536x864.jpg

Το νέο λειτουργικό σύστημα θα διαθέτει αναθεωρημένη προτεραιοποίηση εφαρμογών και καλύτερη διαχείριση της μνήμης. Ο βαρύς φόρτος εργασίας δεν θα επιβραδύνει πλέον τις εφαρμογές που εκτελούνται στο προσκήνιο. Επίσης, δίνει προτεραιότητα σε αυτές τις εφαρμογές αφιερώνοντας περισσότερους πόρους μνήμης και επεξεργαστική ισχύ. Σε επίπεδο λογισμικού, η Microsoft έχει εξασφαλίσει ότι θα διατηρείται η ισχύς για τα νήματα (threads) που τη χρειάζονται πραγματικά με αποτέλεσμα τη μείωση φαινομένων «starvation». Από μόνη της μάλιστα αυτή η αλλαγή, βελτιώνει τον χρόνο που κάνει το σύστημα να «ξυπνήσει» από κατάσταση ύπνωσης κατά 25%, υποστηρίζει ο κ. Dispensa.  

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοι!«under-the-hood»,hibernation,wake-up,always-on φορητές συσκευές με ARM,αναθεωρημένη προτεραιοποίηση εφαρμογών,starvation.

Ακομα και εγω που δεν εχω σπουδασει πληροφορικη αλλα ξερω κανα δυο πραγματα, αυτα θα ελεγα αν ηθελα να μιλησω γενικα, να εντυπωσιασω και ισως να παραμυθιασω νεους πελατες.

Θαρεις και υπηρχε περιπτωση να βγουν και να πουν οτι τα νεα windows θα εριχναν την αποδοση.😉

  • Like 3
  • Confused 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsakvas είπε

τα windows10 τα τρεχουν 1,1 δις υπολογιστες συμφωνα με την μικροσοφτ .

τα 11 ποσα θα τα τρεχουν ? 100,000,000 ? και πολυ νομιζω ειναι

Ακριβως! οι οποιοι υπολογιστες με 8ης γενιας επεξεργαστες ειναι ηδη γρηγοροι και κανουν αυτα που υποσχεται η microsoft (σε γενικες γραμμες)! αυτα και στο δικο μου το pc τα βελτιωσα κανοντας ενα μικρο upgrade και παιζοντας με τις ρυθμισεις και κοβοντας λιγα απο τα εφε που δεν χρειαζομουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η Microsoft ανακοινώνει βελτιώσεις στην απόδοση με τα Windows 11"

Στην απόδοση των Windows του μηχανήματος ή του χρήστη. Για ξεκαθαρίστε το λίγο.

Ευχαριστώ δεν θα πάρω θα παραμείνω με τα προβληματικά windows 10. Η πολύ βελτίωση της απόδοσης θα με καταντήση άχρηστο.

  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τόση υποστήριξη  που σκοπεύει να δώσει σε παλιότερους επεξεργαστές, όχι μόνο θα μείνουν με ελάχιστο κόσμο που θα τα εγκαταστήσει σε σχέση πάντα με τα 10άρια , αλλά μπορεί κάποιοι να πάνε και κατά Linux μεριά....!! Τουλάχιστον αυτοί με παλαιότερα συστήματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ υποτιμάτε τα ΟΕΜ/prebuilt συστήματα και το ότι ο κόσμος αγοράζει νέα PC εδώ μέσα.
Δεν είναι όλοι με PC παλιό για να μην μπορούν να τα βάλουν. Για τους υπόλοιπους μια χαρά υποστήριξη θα έχουν τα 10άρια για αρκετά χρόνια ακόμα.
Στα του άρθρου, τα τρέχω κάτι μήνες τώρα και δεν μπορώ να πω πως έχω δει διαφορές σε σχέση με τα 10 21Η1 από άποψη επιδόσεων.
Σίγουρα δεν είναι έτοιμοι οι drivers για τις GPU για αρχή και δεν έχω δει πουθενά υποστίριξη για το direct storage, στα θετικά είναι ότι από dev έκδοση που τα είχα ήταν/είναι σταθερά. Δεν είχα κάποια ασυμβατότητα ως τώρα πέραν του overwolf που έχω για το RDR2 map, το οποίο άνοιγε κανονικά αλλά πριν 1-2 updates δεν ανοίγει με σφάλμα ότι δεν είμαι σε stable windows οπότε δεν είναι πρόβλημα του λειτουργικού.
Στο θέμα των windows 11 έχει αναφερθεί πρόβλημα με την L3 Cache στα ryzen αλλά πέραν του χαμηλού Score σε benchmarks, σε μένα σε productivity/gaming δεν είχε κάποια επίπτωση 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρατηρήσει με την πάροδο των ετών πάντα όταν βγαίνουν τα καινούρια windows... συνήθως η πλειοψηφία τα κατηγορούμε ...ταχα μου θαναι χειρότερα...μάπα λειτουργικό κλπ...μένω όπως είμαι κλπ τέτοια σχόλια...και στο τέλος μετά απο κανά 1~2 χρόνια όλοι τα έχουμε εγκαταστήσει κανονικότατα με τον α η β τρόπο....συνηθίζουμε με αυτά και  σωπαίνουμε  😀

  • Like 6
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αφου η Microsoft στα Windows ειναι σαν το βελονακι στο κεντημα (μια καλη μια αναποδη) θα ειναι χαλια τα 11

Θυμιζω το παρελθον Win98 ⬆️ ,WinME⬇️ ,WinXP⬆️ ,Windows Vista⬇️,Windows 7 ⬆️,Windows 8 ⬇️ , Windows 10 ⬆️.

Αρα θα περιμενουμε τα 12....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνει που υποστηρίζει νεότερες γενιές για να εξασφαλίζει μια ομαλή εμπειρία Windows. Δεν φταίει η Microsoft όταν κάτι τιποτένιοι βάζουν Windows 10 σε Celeron 10ετίας και μετά κατηγορούν την MS για το πόσο χάλια είναι το λειτουργικό της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Καλά κάνει που υποστηρίζει νεότερες γενιές για να εξασφαλίζει μια ομαλή εμπειρία Windows. Δεν φταίει η Microsoft όταν κάτι τιποτένιοι βάζουν Windows 10 σε Celeron 10ετίας και μετά κατηγορούν την MS για το πόσο χάλια είναι το λειτουργικό της.

Το θεμα ειναι οτι η MS λεει καθε φορα που βγαζει ενα λειτουργικο οτι ειναι πιο ελαφρυ απο το προηγουμενο χωρις αυτο να ισχυει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Καλά κάνει που υποστηρίζει νεότερες γενιές για να εξασφαλίζει μια ομαλή εμπειρία Windows. Δεν φταίει η Microsoft όταν κάτι τιποτένιοι βάζουν Windows 10 σε Celeron 10ετίας και μετά κατηγορούν την MS για το πόσο χάλια είναι το λειτουργικό της.

Καλά νταξει ryzen 1ης γενιάς μπορούμε άνετα να υποστηρίζει.. Δηλαδή έκανες pc το 2018 και βγαίνει άχρηστο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...