Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας αέρα / φρέον ερώτηση


kavroulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, γράφω γιατί πρόκειται να μετακομίσω σε ένα διαμέρισμα σύντομα και ο κατασκευαστής έχει εγκαταστήσει αντλία αέρα / αέρα όπως μου είπε με fan coils δαπέδου σε όλους τους χώρους. Όπως μου περιέγραψε λειτουργούν όπως ακριβώς τα ερκοντισιον με καλύτερη απόδοση - οικονομία. Η ερώτηση μου είναι, είναι όντως αποδοτικά και οικονομικά ; Επίσης μπορεί να μπει κάποιος αυτοματισμός είτε στο κινητό είτε στον τοίχο ώστε να ρυθμίζεται μια θερμοκρασία για όλο το σπίτι και να μην ανοίγω τα ερκοντισιον σε κάθε δωμάτιο κάθε φορά ; 
 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kavroulis είπε

Γεια σας, γράφω γιατί πρόκειται να μετακομίσω σε ένα διαμέρισμα σύντομα και ο κατασκευαστής έχει εγκαταστήσει αντλία αέρα / αέρα όπως μου είπε με fan coils δαπέδου σε όλους τους χώρους. Όπως μου περιέγραψε λειτουργούν όπως ακριβώς τα ερκοντισιον με καλύτερη απόδοση - οικονομία. Η ερώτηση μου είναι, είναι όντως αποδοτικά και οικονομικά ; Επίσης μπορεί να μπει κάποιος αυτοματισμός είτε στο κινητό είτε στον τοίχο ώστε να ρυθμίζεται μια θερμοκρασία για όλο το σπίτι και να μην ανοίγω τα ερκοντισιον σε κάθε δωμάτιο κάθε φορά ; 
 

Ευχαριστώ 

Θα ρωτήσεις τον κατασκευαστή ποιος τοποθέτησε την αντλία για να επικοινωνήσεις μαζί του και για να σου δείξει πώς λειτουργεί και για να ξέρεις πού να απευθυνθείς για σέρβις ή πρόβλημα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, kavroulis είπε

Γεια σας, γράφω γιατί πρόκειται να μετακομίσω σε ένα διαμέρισμα σύντομα και ο κατασκευαστής έχει εγκαταστήσει αντλία αέρα / αέρα όπως μου είπε με fan coils δαπέδου σε όλους τους χώρους. Όπως μου περιέγραψε λειτουργούν όπως ακριβώς τα ερκοντισιον με καλύτερη απόδοση - οικονομία. Η ερώτηση μου είναι, είναι όντως αποδοτικά και οικονομικά ; Επίσης μπορεί να μπει κάποιος αυτοματισμός είτε στο κινητό είτε στον τοίχο ώστε να ρυθμίζεται μια θερμοκρασία για όλο το σπίτι και να μην ανοίγω τα ερκοντισιον σε κάθε δωμάτιο κάθε φορά ; 
 

Ευχαριστώ 

αν το σπίτι είναι δικο σου μιλα με αυτόν που έκανε την εγκατάσταση Αν είναι ενοίκιο καλο θα είναι να μην πειράξεις τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kavroulis είπε

Γεια σας, γράφω γιατί πρόκειται να μετακομίσω σε ένα διαμέρισμα σύντομα και ο κατασκευαστής έχει εγκαταστήσει αντλία αέρα / αέρα όπως μου είπε με fan coils δαπέδου σε όλους τους χώρους. Όπως μου περιέγραψε λειτουργούν όπως ακριβώς τα ερκοντισιον με καλύτερη απόδοση - οικονομία. Η ερώτηση μου είναι, είναι όντως αποδοτικά και οικονομικά ; Επίσης μπορεί να μπει κάποιος αυτοματισμός είτε στο κινητό είτε στον τοίχο ώστε να ρυθμίζεται μια θερμοκρασία για όλο το σπίτι και να μην ανοίγω τα ερκοντισιον σε κάθε δωμάτιο κάθε φορά ; 
 

Ευχαριστώ 

Καλα εσυ δεν εχεις δει το σπίτι; ίδια κατανάλωση με αιρκοντίσιον εχει και λιγο πιο κάτω λογω νερου οσο για τα κινητά και τετοια πρέπει να δεις τις μοναδες ελεγχου του χώρου της αντλίας

Δικο σου ειναι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Καλα εσυ δεν εχεις δει το σπίτι; ίδια κατανάλωση με αιρκοντίσιον εχει και λιγο πιο κάτω λογω νερου οσο για τα κινητά και τετοια πρέπει να δεις τις μοναδες ελεγχου του χώρου της αντλίας

Δικο σου ειναι;

 

 

Ναι το σπίτι είναι σε νεόδμητη οικοδομή με θερμοπροσοψη, ενεργειακά κουφώματα κλπ απλά εξηγώ ξανά ότι δεν έχει βάλει αντλία αέρα / νερού. Ρώτησα αυτούς που έβαλαν το σύστημα και μου εξήγησαν ότι δεν έχει διαφορά από το αέρα / νερού απλώς δε θα έχω ζεστό νερό και θα λειτουργεί με φρέον. Άρα κοινώς θα είναι ακριβώς σαν τα ερκοντισιον. Γι αυτό δε ξέρω αν θα είναι αποδοτικά, οικονομικά για θέρμανση κλπ. 
οι μονάδες που θα μπουν σε ολα τα υπνοδωμάτια είναι η παρακάτω και είναι μάρκας lg, θα θέλαμε πολύ να μπει κάτι ώστε να λέμε θελουμε το σπίτι πχ να έχει 21 βαθμούς και να ρυθμίζονται όλα τα δωμάτια.

αλλα ναι έχετε όλοι δίκιο ίσως είναι καλύτερα να μου πει αυτός που τις έβαλε! 

221554FE-362F-440A-B8B6-DC4FB13BC310.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αρα δεν μιλαμε για fancoils αλλα για μια μοναδα multi air conditioner

 

δεν ηξερα οτι ειναι διαφορετικο. Γνωριζεις κατι γι αυτη την εγκατασταση? θεωρεις γινεται αυτο που ρωταω πιο πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2021 στις 8:54 ΜΜ, kavroulis είπε

Γεια σας, γράφω γιατί πρόκειται να μετακομίσω σε ένα διαμέρισμα σύντομα και ο κατασκευαστής έχει εγκαταστήσει αντλία αέρα / αέρα όπως μου είπε με fan coils δαπέδου σε όλους τους χώρους. Όπως μου περιέγραψε λειτουργούν όπως ακριβώς τα ερκοντισιον με καλύτερη απόδοση - οικονομία. Η ερώτηση μου είναι, είναι όντως αποδοτικά και οικονομικά ; Επίσης μπορεί να μπει κάποιος αυτοματισμός είτε στο κινητό είτε στον τοίχο ώστε να ρυθμίζεται μια θερμοκρασία για όλο το σπίτι και να μην ανοίγω τα ερκοντισιον σε κάθε δωμάτιο κάθε φορά ; 
 

Νομιζω οτι αυτο π λες ειναι τα vrv. Με αντλια θερμοτητας λειτουργουν. περιμενω προσφορα και μ τα εδειξαν

Στις 12/9/2021 στις 2:40 ΜΜ, kavroulis είπε

δεν ηξερα οτι ειναι διαφορετικο. Γνωριζεις κατι γι αυτη την εγκατασταση? θεωρεις γινεται αυτο που ρωταω πιο πανω?

Αυτο π λες γινεται ναι. πηγαινε κ μιλα σε αυτον π τα εβαλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, τσομπας είπε

Νομιζω οτι αυτο π λες ειναι τα vrv. Με αντλια θερμοτητας λειτουργουν. περιμενω προσφορα και μ τα εδειξαν

Αυτο π λες γινεται ναι. πηγαινε κ μιλα σε αυτον π τα εβαλε

Γεια και παλι, μιλησα και μου ειπε οτι μπορει να μπει ανα πασα στιγμη να συνδεονται ολα το ερκο σε ενα χειριστηριο με wifi και κοστιζει 115 ευρω ανα ερκοντισιον. το σπιτι εχει 4 οποτε λιγο ακριβο μου φανηκε για τωρα. Θα λειτουργησω το σπιτι λιγο καιρο να δω αν μου ειναι απαραιτητο. Γνωριζετε εσεις κατι αλλο πιο οικονομικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kavroulis είπε

Γεια και παλι, μιλησα και μου ειπε οτι μπορει να μπει ανα πασα στιγμη να συνδεονται ολα το ερκο σε ενα χειριστηριο με wifi και κοστιζει 115 ευρω ανα ερκοντισιον. το σπιτι εχει 4 οποτε λιγο ακριβο μου φανηκε για τωρα. Θα λειτουργησω το σπιτι λιγο καιρο να δω αν μου ειναι απαραιτητο. Γνωριζετε εσεις κατι αλλο πιο οικονομικο?

Συνήθως ο κάθε κατασκευαστής έχει τα δικά του control. Αλλιώς για πλούσιους υπάρχουν knx κτλ. Μπορεί να μπορείς και κεντρικά αλλά πχ να μην υπάρχει καλωδίωση. Παίζει ρόλο τι εγκατασταση έχει γίνει αλλά και τις γνώσεις του εγκατάσταση.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2021 στις 3:38 ΜΜ, kavroulis είπε

Γεια και παλι, μιλησα και μου ειπε οτι μπορει να μπει ανα πασα στιγμη να συνδεονται ολα το ερκο σε ενα χειριστηριο με wifi και κοστιζει 115 ευρω ανα ερκοντισιον. το σπιτι εχει 4 οποτε λιγο ακριβο μου φανηκε για τωρα. Θα λειτουργησω το σπιτι λιγο καιρο να δω αν μου ειναι απαραιτητο. Γνωριζετε εσεις κατι αλλο πιο οικονομικο?

τελικα εμαθες να μας πεις κ εμας τι συστημα εχεις?
vrv(φρεον δλδ) η κατι αλλο?
 

τωρα π το ψαχνω κ εγω εαν δω κατι διαφορετικο θα σ πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, τσομπας είπε

τελικα εμαθες να μας πεις κ εμας τι συστημα εχεις?
vrv(φρεον δλδ) η κατι αλλο?
 

τωρα π το ψαχνω κ εγω εαν δω κατι διαφορετικο θα σ πω.

Αυτό το μηχάνημα δεν είναι νερού, μάλλον για κάνα mini vrv σύστημα θα είναι (Multi Split τα λέει η LG)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Αυτό το μηχάνημα δεν είναι νερού, μάλλον για κάνα mini vrv σύστημα θα είναι (Multi Split τα λέει η LG)

δεν εχω μαθει ακομα, οταν μαθω θα σας ενημερωσω. Εμενα για αντλιες θερμοτητας αερα - αερα (δλδ φρεον αερα) μου ανεφεραν. Τωρα αν ειναι κατι αλλο, η αυτο λεγετε vrv η multi split δεν ξερω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...