Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή πυροσβεστικής;;


motox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω μια απορία σχετικά με ένα περιστατικό που συνέβη σε έναν συγγενή  μου;

Λοιπον πριν καμία βδομάδα το σπίτι ενός συγγενή μου πειρε φωτιά στην κουζίνα από τον αποροφητηρα και κάλεσαν την πυροσβεστική μέχρι όμως να έρθει είχαν σβήσει  την φωτιά και όταν ήρθε τους είπε που είναι η φωτιά και τους είπαν ότι την έσβησαν και πήγαν να γράψουν ένα <<πρόστιμο;>> δεν ξέρω 500 ευρώ τη ακριβώς συνέβη εκεί ; Εν καλέσω την πυροσβεστική για μια φωτιά στο σπίτι θα πρέπει να πληρώσω ;Δεν κατάλαβα τη παίζει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο παίχτηκε που δεν σου έγινε αντιληπτό. 

Προς το παρον δεν υπάρχει τέτοιο πρόστιμο, ειδικά αν μιλάμε για φωτιά που ξέσπασε πράγματι αλλά την έσβησε άλλος. 

Επίσης από όσο γνωρίζω το πρόστιμο δεν στο βάζει ο ίδιος ο πυροσβέστης που πάει εκεί αλλά η αστυνομία η η δημόσια διοίκηση πχ δημος και περιφέρεια κατόπιν εισήγησης της πυροσβεστικής για κάποια παράβαση. 

Τώρα τι παίχτηκε με τον συγγενή σου, πιθανόν κάποια παράβαση πυροσβεστικής διάταξης η κατι παράνομο που διαπιστώθηκε από την αστυνομία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η φωτιά έγινε από αμέλεια του συγγενή άφησε τον απορωφητηρα ανοιχτό άνω τηγάνιζε και πήγαν τα λάδια και ξέσπασε φωτιά ούτε τότε δεν υπάρχει κάτι πρόστιμο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, motox είπε

Αν η φωτιά έγινε από αμέλεια του συγγενή άφησε τον απορωφητηρα ανοιχτό άνω τηγάνιζε και πήγαν τα λάδια και ξέσπασε φωτιά ούτε τότε δεν υπάρχει κάτι πρόστιμο ;

Ανοιχτός ή κλειστος ο απορροφητηρας δεν παίζει ρόλο.Πήρε φωτιά γιατί ηταν βρωμικος απο λάδια ή/και κόλλησε το μοτερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι είναι αμέλεια υπάρχει κάποιο πρόστιμο ; Αν ξεχάσω το μάτι ανοιχτό και πάρει φωτιά και καλέσω την πυροσβεστική πληρωνο κάτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, motox είπε

Αν υποθέσουμε ότι είναι αμέλεια υπάρχει κάποιο πρόστιμο ; Αν ξεχάσω το μάτι ανοιχτό και πάρει φωτιά και καλέσω την πυροσβεστική πληρωνο κάτι ;

Φαντάζομαι μονο σε άσκοπη κινητοποίηση είσαι υπόλογος ,δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Επίσης από όσο γνωρίζω το πρόστιμο δεν στο βάζει ο ίδιος ο πυροσβέστης που πάει εκεί

Έχει ανακριτικό η πυροσβεστική, μια χαρά κόβει πρόστιμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προστιμο απο πυροσβεστικη εχει φαει παλιος μου γειτονας γιατι ειχε παρει φωτια στην κουζινα και ηταν κλειστο (μπαζομενο) το παραθυρο του φωταγωγου!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Η πυροσβεστικη επιβαλει προστιμα για παραβασεις της νομοθεσιας περι πυροπροστασιας οπως για παραδειγμα εαν συλληφθεις να πετας τσιγαρο, να βαζεις φωτια σε ξεροχορτα χωρις αδεια, να εκτελεις θερμες εργασιες στην υπαιθρο κοκ.

Τωρα τι εγινε με το γειτονα..δεν ξερω. Μηπως ο απορροφητηρας ηταν κατω απο δεντρο?🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, k_w_t είπε

Προστιμο απο πυροσβεστικη εχει φαει παλιος μου γειτονας γιατι ειχε παρει φωτια στην κουζινα και ηταν κλειστο (μπαζομενο) το παραθυρο του φωταγωγου!

 

 

 

Τους δυσκόλεψε να μπουν μέσα και του έβαλαν πρόστιμο; 

Κι αν ο άλλος πχ έχει πόρτα ασφαλείας δύσκολα να διαριχθει θα του βάλουν πρόστιμο; Θα μου πεις θα κοιτάξουν να μπουν από κάποιο παράθυρο με γερανό. Περισσότερο πρόστιμο από την πολεοδομία έπρεπε να φάει. 

Τέλος πάντων, περίεργα πράγματα. 

2 ώρες πριν, Irene.j είπε

Ναι. Η πυροσβεστικη επιβαλει προστιμα για παραβασεις της νομοθεσιας περι πυροπροστασιας οπως για παραδειγμα εαν συλληφθεις να πετας τσιγαρο, να βαζεις φωτια σε ξεροχορτα χωρις αδεια, να εκτελεις θερμες εργασιες στην υπαιθρο κοκ.

Τωρα τι εγινε με το γειτονα..δεν ξερω. Μηπως ο απορροφητηρας ηταν κατω απο δεντρο?🤣

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται άδεια για τα ξεροχορτα, αλλά πρέπει να προσέξεις το μέρος που θα τα κάψεις, μέτρα προστασίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Τους δυσκόλεψε να μπουν μέσα και του έβαλαν πρόστιμο; 

Κι αν ο άλλος πχ έχει πόρτα ασφαλείας δύσκολα να διαριχθει θα του βάλουν πρόστιμο; Θα μου πεις θα κοιτάξουν να μπουν από κάποιο παράθυρο με γερανό. Περισσότερο πρόστιμο από την πολεοδομία έπρεπε να φάει. 

Τέλος πάντων, περίεργα πράγματα. 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται άδεια για τα ξεροχορτα, αλλά πρέπει να προσέξεις το μέρος που θα τα κάψεις, μέτρα προστασίας. 

Ξερόχορτα δεν μπορείς να καις το καλοκαίρι.Απαγορευεται για τους προφανείς λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρυσι μέσα  στο χωριό ἔβαλε μια ΧΑΖΗ Αυγουστιάτικα φωτιά να κάψει μερικά χόρτα. Πλάκωσε η Πυροσβεστική τη σβησαν τσακα τσακα και μπροστά μου ρωτάει ἕνας Πυροσβέστης τον επικεφαλης  ....να τη συλλάβουμε;... Οχι λέει κοψε  πρόστιμο 400 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προβλέπεται πρόστιμο για κλήση στην Πυροσβεστική έτσι απλά. Προβλέπεται όμως για μια σειρά πράξεων ή παραλείψεων (π.χ. η περίπτωση που περιγράφει ο @xp-user). Προφανώς κάτι τέτοιο διαπιστώθηκε και βεβαιώθηκε το ανάλογο πρόστιμο. Στην Πυροσβεστική Διάταξη 19/2020 έχει ανά περίπτωση παράβασης και τα αντίστοιχα πρόστιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apostolispd είπε

Δεν προβλέπεται πρόστιμο για κλήση στην Πυροσβεστική έτσι απλά.

Νόμος 4662/2020

θ. Την επιβολή προστίμων ή άλλων διοικητικών ποινών σε όσους επιβαρύνουν την υπηρεσία μέσω της άσκοπης κινητοποίησης ή κλήσης για επέμβαση του Πυροσβεστικού Σώματος για περιστατικά που οφείλονται σε δόλο ή βαριά αμέλεια ή μη τήρηση των σχετικών διατάξεων ασφαλείας, ιδίως για ζητήματα πυροπροστασίας και συντήρησης ανελκυστήρων, καθώς και σε όσους παρακωλύουν ή δυσχεραίνουν για οποιονδήποτε λόγο ή αναίτια το πυροσβεστικό έργο. Η διαδικασία βεβαίωσης των ανωτέρω πράξεων, το είδος της διοικητικής ποινής που επιβάλλεται, το ύψος του προστίμου και οι φορείς απόδοσής του καθορίζονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Προστασίας του Πολίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...