Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εκτυπωτή , δεν εκτυπώνει σωστά


markon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αυτόν εδώ τον εκτυπωτή https://www.skroutz.gr/s/14273948/HP-Ink-Tank-Wireless-415-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μου κανει εκτύπωση σωστά , μελανια εχει κανονικα γεμάτα όλα

Σε δυο πράγματα παει το μυαλό μου , βλάβη σε κεφάλι-λες εκτύπωσης η βουλλωμένα σωληνάκια τροφοδοσίας μελανιων , αν είναι το πρώτο κάνω αντικατάσταση κεφάλης αν όμως είναι βουλλωμένα σωληνάκια συμφέρει η επισκευή

Φωτο 1 πρωτότυπο φωτο 2 εκτύπωση

Φωτο 1.png

φωτο 2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον είχες αφήσει καιρό αχρησιμοποίητο; Αυτοί συνήθως θέλουν μια δοκιμαστική εκτύπωση την εβδομάδα για συντήρηση. Δες αν σε βοηθήσει το παρακάτω ή ψάξε για άλλα videos.

Hp Ink Tank Wireless 415 | 315 | 310 Head Cleaning - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες το video του nikosmile, δες και αυτό
https://support.hp.com/in-en/document/c05627782
 

Αν δεν παίξει (προσοχή στο τελωνείο)
https://www.aliexpress.com/item/32962531026.html
https://www.pricecheck.co.za/offers/168042789/Original+New+Print+Head+M0H50A+M0H51A+Printhead+For+Hp+5810+5820+GT5810+GT5820+Ink+Tank+300+310+311+315+318+319+400+411+415
 

ή πάρε την HP μήπως έχουν ανταλλακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά μιλάμε για αυθεντικά μελάνια?

αν όχι, πάρε αυθεντικά για να τεστάρεις. Αν ναι, από το μενού κάνε όλους τους καθαρισμούς κεφαλής κλπ. Προφανώς δεν τραβάει όλα τα χρώματα (πχ κίτρινο) σωστά και η ανάμειξη για την παραγωγή των χρωμάτων είναι άστοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Τον είχες αφήσει καιρό αχρησιμοποίητο; Αυτοί συνήθως θέλουν μια δοκιμαστική εκτύπωση την εβδομάδα για συντήρηση. Δες αν σε βοηθήσει το παρακάτω ή ψάξε για άλλα videos.

Hp Ink Tank Wireless 415 | 315 | 310 Head Cleaning - YouTube

Το έχω δοκιμάσει αλλά καμια διαφορα

44 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

βασικά μιλάμε για αυθεντικά μελάνια?

αν όχι, πάρε αυθεντικά για να τεστάρεις. Αν ναι, από το μενού κάνε όλους τους καθαρισμούς κεφαλής κλπ. Προφανώς δεν τραβάει όλα τα χρώματα (πχ κίτρινο) σωστά και η ανάμειξη για την παραγωγή των χρωμάτων είναι άστοχη.

ειναι αυθεντικά μελάνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπες. Είτε εχουν ξεραθεί τα μελάνια οπότε αν η κεφαλή είναι επάνω στα μελάνια αλλάζεις τα μελάνια. Ενώ αν η κεφαλή είναι ξεχωρη τότε θέλει προσπάθεια αππφραξης είτε αλλαγή. Η δοκιμασία για την αππφραξη δεν είναι πάντα επιτυχής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι απραίτητο να έχουν ξεραθεί τα μελάνια.Υπάρχει ένα utility της HP όταν κάνεις setup τους οδηγούς στο οποίο γράφει συντήρηση ακρωφυσίων.

Κάνε 4 και 5 φορες καθαρισμό μελανιών και εκτύπωσε μια δοκιμαστική σελίδα μέχρι να στρώσουν τα χρώματα.

Κάνε απεγκατάσταση και εγκατάσταση των οδηγών αν δεν δεις διαφορά και επανέλαβε.

Εχω ενα hp L130 από το 2016  και το έχω πάθει αυτό 3 φορές και άλλες τόσες ήθελε καλιμπραρισμα εφτιαχνε μια χαρά.

Screenshot 2021-09-14 191958.png

Επεξ/σία από akmakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι στην εγγύηση, τον στέλνεις HP (αν δεν κάνω λάθος έδιναν 3ετή εγγύηση για αυτόν)

Αν δεν είσαι στην εγγύηση προσπάθησε με συνεχείς καθαρισμούς μπας και ξεβουλώσει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν βγαζει μελανι το κιτρινο και το μπλε. Παρε ενα αλλο εγχρωμο και εισαι οκ. Στους HP μαζι με το μελανι παει και η κεφαλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά σου είναι στις κεφαλές 99,9%  Μάλλον καλοκαιριάτικα με τη ζέστη άργησες να κάνεις εκτύπωση στέγνωσε σύγουρα η κεφαλή από το κίτρινο και ενδεχομένως από το μπλέ.

Εάν δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαρίσουν δυστυχώς η επισκευή είναι ασύμφορη και πας για ανακύκλωση. Και αυτοί οι inktank είναι πολύπλοκοι και δεν μπορείς να βάλεις χέρι και πρέπει να πας σε ειδικό.Για αυτό πάντα χρησιμοποιώ με τις κεφαλές στα μελάνια.

 

Στις 25/9/2021 στις 3:57 ΠΜ, vorlon68 είπε

Δεν βγαζει μελανι το κιτρινο και το μπλε. Παρε ενα αλλο εγχρωμο και εισαι οκ. Στους HP μαζι με το μελανι παει και η κεφαλη

inktank είναι που γεμίζει εξωτερικά με μπουκαλάκι μελάνι. Πολύ βολικά αλλά για κάτι τέτοιο τα φοβάμαι και είμαι ακόμη με τον γέρικο 1510 και γεμίζω με τη σύριγγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ink tank κι εγω.

Ενω ειναι γεματα μελανια-original, κι ενω δινω καθε βδομαδα ανελιπως, εκτυπωση δοκιμαστικης σελιδας με 4 χρωματα, ακριβως για να μην ξεραθουν τα μελανια στα ακροφυσια, σημερα απο χρωματα τυπωνει οτι να ναι.

Τι φταιει;

Ετρεξα και τα αντιστοιχα απο το utility της hp, αλλα δεν βλεπω καποια βελτιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα

τι εννοείς τυπώνει ό,τι νάναι? μια εικόνα μπορείς να ανεβάσεις ? από το μενού συντήρησης, αν τυπώσεις το config page, τα χρώματα θα βγουν ανά κεφαλή οκ?

μήπως κάνει κενά κάποια κεφαλή, οπότε δεν αναμιγνύονται σωστά τα χρώματα?

ευθυγράμμιση κ καθαρισμό από τα utilities , αν κ λογικά είπες τα έτρεξες

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μας απο τις εκτυπωσεις του utiity, το κιτρινο εχει σιγουρα θεμα, αλλα ισως οχι μονο αυτο. Οπως ειπα, καθε βδομαδα τυπωνα δοκιμαστικη σελιδα με τα βασικα χρωματα, ακριβως για να αποφυγω τετοιες καταστασεις.

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...