Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για την Ελβετία


dhmm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.
Αν βρω την ευκαιρία θα την κάνω μαζί με την οικογένεια στην Ελβετία. Πρώτα θα κάνω όποια δουλειά βρω.
Έχω όμως μερικές απορίες , ερωτήσεις.
1) Τουλάχιστον 2 μήνες με πόσα λεφτά θα μπορούσα να ζήσω; Για να ξέρω πόσα θα πάρω μαζί μου
2) Στην Ελβετία πως συμπεριφέρονται στα άτομα από άλλε χώρες ; Αλλάζει η συμπεριφορά τους ;
3) Υπηκοότητα μπορούμε να πάρουμε με από πλήρωση κάποιων κριτηρίων ;
4) Το κράτος έχει φροντιστήρια για την γλώσσα ; Η πάμε μόνοι μας ; Είναι ακριβά ;
5) Το κράτος επιτρέπει να κάνουμε και 2η δουλειά ; π.χ. κάποιο website η άσχετη δουλειά ;
6) Με τα παιδιά από την Ελλάδα τη γίνεται. Ο δικός μου 6η δημοτικού φέτος με το καλό.
   Αλλά Αγγλικά μόλις ξεκίνησε 3η τάξη και προφανώς θα έχει θέμα. Γερμανικά καθόλου. Τι γίνεται εδώ ;
7) Έχει πολύ κρύο ;
😎 Λένε ότι η προγραμματιστές παίρνουν και 8000 CHF το μήνα ισχύει ;
9) Από θέμα υγείας πως είναι ; Η ασφάλεια καλύπτει τα πάντα ; Τι ισχύει ;
10) Λένε ότι είναι μια χώρα που το άγχος είναι λιγότερο ισχύει ; Είναι στο top 5 όπου είδα ...
11) Από ενοίκιο τι γίνεται ; Μπορώ για αρχή να βρω κάτι με 800-900 CHF ? Έστω και ένα δωμάτιο ...
12) Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέχω ;

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dhmm είπε

Καλημέρα σας.
Αν βρω την ευκαιρία θα την κάνω μαζί με την οικογένεια στην Ελβετία. Πρώτα θα κάνω όποια δουλειά βρω.
Έχω όμως μερικές απορίες , ερωτήσεις.
1) Τουλάχιστον 2 μήνες με πόσα λεφτά θα μπορούσα να ζήσω; Για να ξέρω πόσα θα πάρω μαζί μου
2) Στην Ελβετία πως συμπεριφέρονται στα άτομα από άλλε χώρες ; Αλλάζει η συμπεριφορά τους ;
3) Υπηκοότητα μπορούμε να πάρουμε με από πλήρωση κάποιων κριτηρίων ;
4) Το κράτος έχει φροντιστήρια για την γλώσσα ; Η πάμε μόνοι μας ; Είναι ακριβά ;
5) Το κράτος επιτρέπει να κάνουμε και 2η δουλειά ; π.χ. κάποιο website η άσχετη δουλειά ;
6) Με τα παιδιά από την Ελλάδα τη γίνεται. Ο δικός μου 6η δημοτικού φέτος με το καλό.
   Αλλά Αγγλικά μόλις ξεκίνησε 3η τάξη και προφανώς θα έχει θέμα. Γερμανικά καθόλου. Τι γίνεται εδώ ;
7) Έχει πολύ κρύο ;
😎 Λένε ότι η προγραμματιστές παίρνουν και 8000 CHF το μήνα ισχύει ;
9) Από θέμα υγείας πως είναι ; Η ασφάλεια καλύπτει τα πάντα ; Τι ισχύει ;
10) Λένε ότι είναι μια χώρα που το άγχος είναι λιγότερο ισχύει ; Είναι στο top 5 όπου είδα ...
11) Από ενοίκιο τι γίνεται ; Μπορώ για αρχή να βρω κάτι με 800-900 CHF ? Έστω και ένα δωμάτιο ...
12) Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέχω ;

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας

Εαν δεν τρολαρεις......... δεν υπαρχει ποιο ακριβη χωρα απο την Ελβετια!!!!!!!1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Εαν δεν τρολαρεις......... δεν υπαρχει ποιο ακριβη χωρα απο την Ελβετια!!!!!!!1

Αν δεις τα post μου θα δεις ότι ποτέ δεν τρόλαρα @Dinos1973 Πραγματικά το σκέφτομαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dhmm είπε

Αν δεις τα post μου θα δεις ότι ποτέ δεν τρόλαρα @Dinos1973 Πραγματικά το σκέφτομαι.

 

Στην Ελβετια δεν πας για να βρεις δουλεια, πας με συμβολαιο που εχεις διαπραγματευτει με υψηλες αποδοχες λογο του κόστους ζωης τις χωρας.... το "γεια σας ηρθα" μπορει να παιξει σε Γερμανια, Ολλανδια..... στην Ελβετια όχι, παρεπιπτοντος η Ελβετια δεν ειναι χωρα τις ΕΕ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Στην Ελβετια δεν πας για να βρεις δουλεια, πας με συμβολαιο που εχεις διαπραγματευτει με υψηλες αποδοχες λογο του κόστους ζωης τις χωρας.... το "γεια σας ηρθα" μπορει να παιξει σε Γερμανια, Ολλανδια..... στην Ελβετια όχι, παρεπιπτοντος η Ελβετια δεν ειναι χωρα τις ΕΕ.

Αυτό ακριβώς θα κάνω και εγώ. Για αυτό λέω "Αν βρω την ευκαιρία θα την κάνω μαζί με την οικογένεια στην Ελβετία. Πρώτα θα κάνω όποια δουλειά βρω."

Πρώτα μόνος μου θα πάω. Μόλις σταθεροποιηθεί η κατάσταση θα φέρω την οικογένεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω ότι μείνε καλύτερα κοντά στα σύνορα με Γερμανία ή Γαλλία, για να πηγαίνεις εκεί σουπερμάρκετ και άλλες αγορές, τα ψώνια στην Ελβετία είναι πανάκριβα, όπως και οι μικρές καθημερινές αγορές (πχ καφές, φαγητό σε εστιατόριο, βενζίνη κλπ). Σίγουρα για τον πρώτο καιρό που δε θα παίρνεις καλά λεφτά, δε θα περάσεις καθόλου ωραία με το κόστος ζωής.

Τώρα όσον αφορά τα οικονομικά, οι απολαβές αντικατοπτρίζουν την οικονομία της χώρας, οπότε μπορείς να πάρεις καλά λεφτά σαν προγραμματιστής. Τα ενοίκια είναι γενικά στο θεό, ακόμα και μισή ώρα με το τρένο έξω από μεγάλες πόλεις... Νομίζω γύρω στα 2000 CHF είναι ένα μέσο 2άρι σπίτι σε επαρχία μεγάλης πόλης.

Η ζωή είναι σίγουρα πιο ήρεμη, ο σχεδιασμός των δρόμων και των πόλεων είναι πολύ ωραίος και άνετος, οι εκδρομές στη φύση φανταστικές, οι ρυθμοί ζωής εκτός πόλης πολύ χαλαροί, επίσης είναι αρκετά multicultural χώρα, οπότε δε θα νιώθεις πολύ "ξένος". Νομίζω για τις γλώσσες που πρέπει να μάθει κάποιος εξαρτάται και στη περιοχή που θα μένεις, πχ προς τη πλευρά της Γερμανίας και Αυστρίας μιλάνε περισσότερο Γερμανικά, προς τη πλευρά της Γαλλίας Γαλλικά, και στη πλευρά της Ιταλίας Ιταλικά. Αλλά γενικά έχω δει ότι Γερμανικά νομίζω μιλάνε όλοι, και εννοείται και Αγγλικά.

Αυτά από φιλικό ζευγάρι που μένει εκεί 3 χρόνια, και από δικές μου επισκέψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dhmm είπε

Πρώτα μόνος μου θα πάω. Μόλις σταθεροποιηθεί η κατάσταση θα φέρω την οικογένεια.

γιατί δεν κοιτάς για να κλείσεις κάποιες συνεντεύξεις πριν πας? ιδίως τώρα λόγω covid, μπορείς να τις κάνεις μέσω skype/zoom και αν πάει καλά, τότε πηγαίνεις.

Χρησιμοποίησε δηλ την τεχνολογία να δημιουργήσεις όσο το δυνατόν καλύτερες ευκαιρίες για εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dhmm είπε


3) Υπηκοότητα μπορούμε να πάρουμε με από πλήρωση κάποιων κριτηρίων ;
Μαλλον δυσκολα. Απ οτι ξερω η Ελβετια εχει απο τις πιο δυσκολα αποκτουμενες υπηκοοτητες, προφανως και λογω της υψηλης ζητησης που εχει.
7) Έχει πολύ κρύο ;

Ναι
😎 Λένε ότι η προγραμματιστές παίρνουν και 8000 CHF το μήνα ισχύει ;

Ναι
9) Από θέμα υγείας πως είναι ; Η ασφάλεια καλύπτει τα πάντα ; Τι ισχύει ;

Ασφαλεια κανεις δικη σου, ειναι οπως στην Ελλαδα με τα αυτοκινητα. Δε σε ασφαλιζει ο εργοδοτης σου δηλαδη, αλλα πληρωνεις απο την τσεπη σου. Νομιζω με 500-600  CHF το μηνα βρισκεις κατι αξιοπρεπες, χωρις να ειμαι σιγουρος
10) Λένε ότι είναι μια χώρα που το άγχος είναι λιγότερο ισχύει ; Είναι στο top 5 όπου είδα ...

Ειναι ηρεμη χωρα εως βαρετη για πολλους. Προσωπικα μου αρεσει και εινια σε ωραιο σημειο με πολλους προορισμους τριγυρω
11) Από ενοίκιο τι γίνεται ; Μπορώ για αρχή να βρω κάτι με 800-900 CHF ? Έστω και ένα δωμάτιο ...

Δυσκολα. Βαλε κατι παραπανω, εκτος αν βρεις δωματιο σε σπιτι (συγκατοικηση κλπ)

Οι απαντησεις μου με Bold

Πολυ καλο σαιτ ειναι και αυτο, θα μαθεις τα παντα για τη χωρα:

https://www.englishforum.ch/forum.php

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο ότι έχω διαβάσει η Ελβετία είναι η πιο hot χώρα αυτή την στιγμή στην Ευρώπη (ίσως και στον κόσμο) ΑΛΛΑ με το να θέλεις ΟΛΟΣ ο κόσμος να πάει εκεί πρέπει να έχεις το κάτι άλλο για να "μπεις" και να "κάτσεις"

Οπότε όπως λένε οι προλαλήσαντες κάνε κάποιες συνεντεύξεις..ή κάνε μερικές μέρες μόνος σου εκεί για να δεις τι καπνό φουμάρουν και βλέπεις.

Για όλα τα άλλα που αναφέρεις αναλόγως των χρημάτων θα βρεις και τις λύσεις.

Σύμφωνα με κάποιες αγγελίες το καυτό προσόν που ψάχνουν είναι το quant engineering αλλά ΕΠΕΙΔΗ έχει τύχει να μιλήσω Internetiκα με κάποια άτομα απο εκεί, έχει και αρκετές περιπτώσεις του τύπου "ότι λάμπει δεν είναι χρυσός" ...καθώς είχα κάποιους που το παίζαν βαριά πεπόνια με 10 τίτλους και δεν μπορούσαν να κάνουν 1 μέθοδο σε Excel (ΝΑΙ Excel...το οποίο παίζει με τα χίλια στις απαστράφτουσες Ελβετικές τράπεζες και αρκετά πράγματα που λες ....θα έχει κάτι κεφάλια εδω μέσα....πάλι με το Excel δουλεύουν"

οπότε όπως ΟΛΑ στην ζωή αν έχεις τύχη διάβαινε

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ισχύει, αλλά γενικά μού φαίνεται ο φίλος μας @dhmm πολύ βιαστικός και δεν υπάρχει λόγος. Μου θυμίζει την κόρη της Βίσση που είχε παίξει σε μια σειρά που πήγε στη Νέα Υόρκη να το παίξει  Sex and the City και (από τα μόνα 2 επεισόδια που είχα αντέξει να δω), μόνο αυτό δεν έκανε.

Ψάξε το λίγο παραπάνω και δώσε βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εγώ υπέγραψα για δουλειά ,ξεκινάω 1/1/2022 με υψηλές απολαβές και θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει (μπας και γλυτώσω κανένα φράγκο) για μεταφορές με τρένο ,κάρτες απεριορίστων διαδρομών κτλ..Αν ναι ,παρακαλώ να μου στείλει inbox :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/9/2021 στις 8:38 ΠΜ, dhmm είπε

Καλημέρα σας.
Αν βρω την ευκαιρία θα την κάνω μαζί με την οικογένεια στην Ελβετία. Πρώτα θα κάνω όποια δουλειά βρω.
Έχω όμως μερικές απορίες , ερωτήσεις.
1) Τουλάχιστον 2 μήνες με πόσα λεφτά θα μπορούσα να ζήσω; Για να ξέρω πόσα θα πάρω μαζί μου
2) Στην Ελβετία πως συμπεριφέρονται στα άτομα από άλλε χώρες ; Αλλάζει η συμπεριφορά τους ;
3) Υπηκοότητα μπορούμε να πάρουμε με από πλήρωση κάποιων κριτηρίων ;
4) Το κράτος έχει φροντιστήρια για την γλώσσα ; Η πάμε μόνοι μας ; Είναι ακριβά ;
5) Το κράτος επιτρέπει να κάνουμε και 2η δουλειά ; π.χ. κάποιο website η άσχετη δουλειά ;
6) Με τα παιδιά από την Ελλάδα τη γίνεται. Ο δικός μου 6η δημοτικού φέτος με το καλό.
   Αλλά Αγγλικά μόλις ξεκίνησε 3η τάξη και προφανώς θα έχει θέμα. Γερμανικά καθόλου. Τι γίνεται εδώ ;
7) Έχει πολύ κρύο ;
😎 Λένε ότι η προγραμματιστές παίρνουν και 8000 CHF το μήνα ισχύει ;
9) Από θέμα υγείας πως είναι ; Η ασφάλεια καλύπτει τα πάντα ; Τι ισχύει ;
10) Λένε ότι είναι μια χώρα που το άγχος είναι λιγότερο ισχύει ; Είναι στο top 5 όπου είδα ...
11) Από ενοίκιο τι γίνεται ; Μπορώ για αρχή να βρω κάτι με 800-900 CHF ? Έστω και ένα δωμάτιο ...
12) Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέχω ;

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας

8.000 φράγκα δεν είναι και κανένας σοβαρός μισθός. 8000 ειναι καλός μισθός σε Γερμανία / Ολλανδία / Σκανδιναβία, όχι για Ελβετια.

Αλλά δεν θα σου δώσει και κανενας περισσότερα, χωρίς να μπορείς να αποδείξεις από τα αξίζεις. Φαντάζομαι εννοείται ότι είσαι senior, άμα είσαι junior κανέναν δεν τον ενδιαφέρει να σε προσλάβει και να σε σπονσονσαρει θαρρώ.

 

Με τα παιδιά, ειδικά για τόσο μεγάλα δεν μπορώ να φανταστώ τι θα μπορούσε να γίνει. Δεν μου φαίνεται ρεαλιστικό έναν παιδί 12 χρονών χωρίς πολύ πολύ καλά Αγγλικά, Γερμανικα Γαλλικα να μπορεί να ενσωματωθεί χωρίς πολύ μεγάλη προσπάθεια και πολλά λεφτά από μέρους σου για φροντιστήρια. 

Δεν είναι χώρα με μεγάλες κοινωνικές παροχές η Ελβετία.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...