Προς το περιεχόμενο

Νέο πισι κρατάω gtx1050 2gb;


Sanjuro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, d4mage είπε

Αρχικά το να πάρω Z μητρική η οποία είναι προδιαγραφής για OC και να κουμπώσω επάνω κλειδωμένο επεξεργαστή νομίζω είναι πεταμένα χρήματα και ιδίως όταν μιλάμε για Z590 που για λίγο δεν κοστίζει όσο ο i5 11500, από την άλλη έχεις απόλυτο δίκιο στην περίπτωση που επιλέξω B και πιάσω τα 150-170 ευρώ ας πάω σε Z. Βέβαια θα μου πεις θέλω τις θύρες οπότε μια B δεν θα με κάλυπτε το ίδιο...

Mισο λεπτο να ξεκαθαρισω λιγακι τι ειπα.

Ανεφερες οτι θελεις full atx μητρικη,για να παρεις λοιπον της προκοπης μια τετοια θελεις 150-170 ευρω σε Β560,οποτε παιρνεις αντιστοιχα μια Ζ590 εαν ειναι να φτασεις εκει στα χρηματα.

Ποιος ειπε οτι οι Ζ590 ειναι μονο για ξεκλειδωτους επεξεργαστες;

Kι εγω την Torpedo θα επελεγα παντως στη θεση σου.

35 λεπτά πριν, d4mage είπε

που δεν ξέρω εάν είναι πρόβλημα που έρχεται μόνο με PCIe4 και δεν έχω ιδέα εάν υπάρχει θέμα με τον 970 που είναι PCIe3

Φυσικα και δεν ειναι προβλημα,ολες οι pcie ειναι backward compatibles,μια χαρα θα δουλεψει η καρτα σου.

36 λεπτά πριν, d4mage είπε

Για RAM γιατί όχι Corsair https://www.skroutz.gr/comparelists/56?compare=22162387,19073883 που είναι και φθηνότερη;

Γιατι οι corsair ειναι cas latency 18 ενω οι crucial ballistix cas latency 16 😉

Επισης οι crucial (κατα την δικη μου αποψη-εμπειρια) εχουν λιγοτερες ασυμβατοτητες και ειναι συνηθως full stable σε αυτες τις ταχυτητες που δηλωνουν.

42 λεπτά πριν, d4mage είπε

Ξέρεις όμως, αν πάρω μια Z590 και ανεβάσω και MHz σε RAM τότε ας πάω στον 11600Κ που θα ταιριάζει και απόλυτα.

Μην μπερδευεις τον υπερχρονισμο στις μνημες,και η Β560 υπερχρονιζει μνημες.

Με λιγα λογια εαν παρεις μνημες 3600 οποια μητρικη και να επιλεξεις (Β560-Ζ590) θα βαλεις κατευθειαν xmp και θα παιξουν 3600.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Ποιος ειπε οτι οι Ζ590 ειναι μονο για ξεκλειδωτους επεξεργαστες;

Γιατι οι corsair ειναι cas latency 18 ενω οι crucial ballistix cas latency 16 😉

 

Δεν είπα πως είναι μόνο για ξεκλείδωτους επεξεργαστές άλλα είναι και premium και περισσότερο οι gamers τις επιλέγουν γι αυτό και έβαλα και εμένα μέσα που με ενδιαφέρουν οι περισσότερες θύρες, κι εγώ παίζω κάπου κάπου άλλα δεν είμαι gamer.

Τέλεια, οπότε κατέληξα στην torpedo και θα πάρω και τις Ballistix.

Κάτι τελείως άσχετο, έχω αυτό το κουτί https://www.skroutz.gr/s/7720285/Aerocool-Aero-500-Window-White.html και σκέφτομαι να το αφήσω όπως είναι με το hardware που θα μεταφέρω απλά να αλλάξω το τροφοδοτικό, τον M2 και να βγάλω την γραφικών στο νέο που θα κάνω με την torpedo και τις ballistix. Θα πάρω ένα καινούργιο.

Όταν πήρα τον M2 δεν είχα βίδα, δεν είχε ούτε στη συσκευασία του M2, ούτε στο σακουλάκι από το case, ούτε στο κουτί της Asus από την μητρική. Την αγοράζεις έξτρα; Επειδή έβαλα τον m2 με πατέντα...

Αυτό που μένει είναι η διαθεσιμότητα και κάνα σοβαρό μαγαζί στο skroutz επειδή το vision, askadam κλπ και ξεφεύγουν σε τιμές άλλα και σε χρόνο παράδοσης. Άραγε θα τα έχω μέχρι τέλος του μήνα...

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κουτακι μια χαρα ειναι εαν εχει και τους δυο μπροστινους ανεμιστηρες ακομα καλυτερα.

Βιδουλες για τους m2 θα εχει η μητρικη.

Package contents
Please check the contents of your motherboard package. It should contain:
Motherboard MAG Z590 TOMAHAWK WIFI/ MAG Z590 TORPEDO
Documentation
User manual 1
Quick installation guide 1
MSI reward program card 1
Application USB drive with drivers & utilities 1
Cables SATA 6Gb/s cables (2 cables/pack) 1
Accessories
Wi-Fi antenna (For MAG Z590 TOMAHAWK WIFI
only) 1
Case badge 1
M.2 screw + standoff (2 sets/pack) 1
M.2 screw + standoff (1 set/pack) 1
MAG sticker 1
Product registration card 1

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/11/2021 στις 11:53 ΠΜ, JDROGAS είπε

Mισο λεπτο να ξεκαθαρισω λιγακι τι ειπα.

Ανεφερες οτι θελεις full atx μητρικη,για να παρεις λοιπον της προκοπης μια τετοια θελεις 150-170 ευρω σε Β560,οποτε παιρνεις αντιστοιχα μια Ζ590 εαν ειναι να φτασεις εκει στα χρηματα.

Ποιος ειπε οτι οι Ζ590 ειναι μονο για ξεκλειδωτους επεξεργαστες;

Kι εγω την Torpedo θα επελεγα παντως στη θεση σου.

Φυσικα και δεν ειναι προβλημα,ολες οι pcie ειναι backward compatibles,μια χαρα θα δουλεψει η καρτα σου.

Γιατι οι corsair ειναι cas latency 18 ενω οι crucial ballistix cas latency 16 😉

Φίλε καλησπέρα. Τι θα πρότεινες μεταξύ gaming x gigabyte(θα έλεγα και ud αλλά ανούσιο), torpedo; Μια απ' τα ίδια και εγώ θέλω μια Z590(σε locked 11400) καθώς οι τιμές σε atx είναι στα ίδια λεφτά. Η b560 aorus pro ax πχ πάει στα 176. Δεν είχα ποτέ msi και μου άρεσε η torpedo. Btw crucial top. Αυτές θα έπαιρνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, gapart είπε

Φίλε καλησπέρα. Τι θα πρότεινες μεταξύ gaming x gigabyte(θα έλεγα και ud αλλά ανούσιο), torpedo; Μια απ' τα ίδια και εγώ θέλω μια Z590(σε locked 11400) καθώς οι τιμές σε atx είναι στα ίδια λεφτά. Η b560 aorus pro ax πχ πάει στα 176. Δεν είχα ποτέ msi και μου άρεσε η torpedo. Btw crucial top. Αυτές θα έπαιρνα!

Ακου να δεις μολις τελειωσα στησιμο-εγκατασταση με 11500 και gigabyte b560 aorus elite (micro atx στα 110 ευρω).Η μητρικη τα σπαει και απο θερμοκρασιες.

Για μενα παροτι συμπαθω τις gigabyte δεν θα επαιρνα καμια απο τις δυο αλλα την msi torpedo.

Εγω προσωπικα δεν βρηκα το λογο να παω σε full atx (μια ζωη τετοιες ειχα) δεν λειπει κατι απο τις σοβαρες micro atx σαν την aorus elite/pro κλπ.

Εαν πας σε Ζ590 torpedo.

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Ακου να δεις μολις τελειωσα στησιμο-εγκατασταση με 11500 και gigabyte b560 aorus elite (micro atx στα 110 ευρω).Η μητρικη τα σπαει και απο θερμοκρασιες.

Για μενα παροτι συμπαθω τις gigabyte δεν θα επαιρνα καμια απο τις δυο αλλα την msi torpedo.

Εγω προσωπικα δεν βρηκα το λογο να παω σε full atx (μια ζωη τετοιες ειχα) δεν λειπει κατι απο τις σοβαρες micro atx σαν την aorus elite/pro κλπ.

Εαν πας σε Ζ590 torpedo.

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Και εγώ αυτήν προτιμώ τουμπανιαρικη(να δω και καμία άλλη εταιρεία χαχα). Στην αρχή ήμουν μονόδρομος για b560m aorus pro. Για λόγους aesthetic κυρίως σκέφτομαι atx στο κουτί που είναι midi. Θα δείχνει καλύτερα. Θερμοκρασίες κτλπ θα είμαι άψογα όπως και να χει. Έχει και led χαχα(όχι ότι το θέλω σαν κριτήριο γιατί αλλού δε θα έχω).

Επεξ/σία από gapart
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...