Προς το περιεχόμενο

Η νέα λειτουργία αυτόματης περιστροφής του Android 12 λύνει ένα «αιώνιο» πρόβλημα


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, BadBoy είπε

Δεν το έχει μόνο το miui αυτό, έτσι είναι σε όλα τα Android. Αυτό λέει η είδηση, ότι πλέον δε θα χρειάζεται να το πατάς αυτό, θα καταλαβαίνει μόνο του πως κοιτάς το κινητό. Βέβαια, αναρωτιέμαι τι επίπτωση θα έχει στη μπαταρία αυτό, αφού, αν κατάλαβα καλά, η κάμερα θα πρέπει να δουλεύει συνεχώς.

έτσι και αλλιώς δουλεύει συνεχώς η μπαταρία όταν η οθόνη είναι ανοικτή. Οπότε δεν έχει σημασία όταν θα είναι κλειστό το κινητό.

Το έχουν από παλαιότερα τα hiawei αυτό το " κόλπο" από ότι θυμάμαι στο mate 30 που είχα. 

Πολύ καλή δυνατότητα και ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το όλο θέμα είναι να είναι σωστή η περιστροφή χωρίς να σου σπάει τα @@. Δεν παρουσιάζουν τη γενικά αυτόματη περιστροφή σαν καινοτομία ... όπως βιάστηκαν να σχολιάσουν πολλοί που προφανώς δε κατάλαβαν τι διάβασαν ή δε διάβασαν καθόλου το άρθρο.

Τώρα προκύπτουν  δύο βασικά θέματα..... η αύξηση της κατανάλωσης ενέργειας καθώς η κάμερα θα είναι ανοιχτή ,  και το privacy (σηκώνει μεγάλη συζήτηση γι αυτό, με εξ ορισμού διφορούμενες απόψεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 στις 10 φορες που με ενδιαφέρει αυτο ειμαι στο κρεββατι χωρις φωτα και με φωτεινοτητα 0%. θα βλεπει τα ματια μου? ειναι ο λόγος που την εχω παντα στο off

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

9 στις 10 φορες που με ενδιαφέρει αυτο ειμαι στο κρεββατι χωρις φωτα και με φωτεινοτητα 0%. θα βλεπει τα ματια μου? ειναι ο λόγος που την εχω παντα στο off

Ούτε θέλω να φαντάζομαι να ανοίγει κάνα μπροστινό φλας μέσα στα σκοτάδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο σκοπός τους είναι να μας παρακολουθούν ακόμα και στον ύπνο.Το επόμενο βήμα, θα είναι να καταγράφουν τα όνειρά μας και έπειτα η ανάλυσή τους που σχετίζεται με το υποσυνείδητο.Στην συνέχεια θα μας δείχνουν διαφημίσεις ανάλογα με τις επιθυμίες μας που θα βλέπουμε σε όνειρα.

Αν το ψάξετε καλά, υπάρχουν κάποια παραδείγματα.Πχ το κινητό μου που κυκλοφόρησε πρίν τον κορωνοϊό, έχει αυτή την επιλογή:Ναι, σωστά καταλάβατε, γάντια για αποφυγή επαφής και μετάδοσης του κορωνοϊού.Οπως και η αναγνώριση της ίριδας, βγήκε γιατί είχαν ήδη σχεδιάσει την χρήση μάσκας η οποία θα περιόριζε την αναγνώριση προσώπου.

 

Screenshot_20210920-162501.png

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AntiCambeR είπε

Ο σκοπός τους είναι να μας παρακολουθούν ακόμα και στον ύπνο.Το επόμενο μήνα θα είναι να καταγράφουν τα όνειρά μας και έπειτα η καταγραφή τους που σχετίζεται με το υποσυνείδητο.Στην συνέχεια θα μας δείχνουν διαφημίσεις ανάλογα με τις επιθυμίες μας που θα βλέπουμε σε όνειρα.

Αν το ψάξετε καλά, υπάρχουν κάποια παραδείγματα.Πχ το κινητό μου που κυκλοφόρησε πρίν τον κορωνοϊό, έχει αυτή την επιλογή:Ναι, σωστά καταλάβατε, γάντια για αποφυγή επαφής και μετάδοσης του κορωνοϊού.Οπως και η αναγνώριση της ίριδας, βγήκε γιατί είχαν ήδη σχεδιάσει την χρήση μάσκας η οποία θα περιόριζσε την αναγνώριση προσώπου.

 

Screenshot_20210920-162501.png

προφανως τρολαρεις.

υπαρχουν χωρες που τα γαντια ειναι απαραιτητα 8 μηνες το χρονο. αυτο υπαρχει 5 χρονια τωρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

προφανως τρολαρεις.

υπαρχουν χωρες που τα γαντια ειναι απαραιτητα 8 μηνες το χρονο. αυτο υπαρχει 5 χρονια τωρα.

Πιστεύω πως είναι πιο έξυπνο απο το άλλο post με τις τσόντες. 😎

Φυσικά και αστειεύομαι. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Ο σκοπός τους είναι να μας παρακολουθούν ακόμα και στον ύπνο.Το επόμενο βήμα, θα είναι να καταγράφουν τα όνειρά μας και έπειτα η ανάλυσή τους που σχετίζεται με το υποσυνείδητο.Στην συνέχεια θα μας δείχνουν διαφημίσεις ανάλογα με τις επιθυμίες μας που θα βλέπουμε σε όνειρα.

Αν το ψάξετε καλά, υπάρχουν κάποια παραδείγματα.Πχ το κινητό μου που κυκλοφόρησε πρίν τον κορωνοϊό, έχει αυτή την επιλογή:Ναι, σωστά καταλάβατε, γάντια για αποφυγή επαφής και μετάδοσης του κορωνοϊού.Οπως και η αναγνώριση της ίριδας, βγήκε γιατί είχαν ήδη σχεδιάσει την χρήση μάσκας η οποία θα περιόριζε την αναγνώριση προσώπου.

 

Screenshot_20210920-162501.png

Γιατί, το άλλο πού το πας; Τα τζιπακια (με τετρακίνηση) του Βασιλάκη του Πόρτα (Bill Gates);

Αν πάλι, δεν τρολλαρεις, τα κινητά έχουν εδώ και χρόνια λειτουργία χρήσης με γάντια. Πού φοράμε γάντια; Στο ιατρείο, σε βιομηχανίες, σε εργαστήρια, το χειμώνα, στη μηχανή και χίλιες δυο άλλες περιπτώσεις...

Edit: Δε διάβασα καν μέχρι το τέλος. Συμφωνώ. Είναι πιο έξυπνο από το άλλο με τις τσόντες 😅

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οσοι εχουν iPhone και τους σπαει τις μπαλες το auto-rotate στη ξαπλα τοτε να βαλουν το notch (το πανω μερος του κινητου τελος παντων) να «κοιταει» προς το στρωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και χαρηκα

νομιζα θα φτιαξουν τις εφαρμογες στα ταμπλετ οταν τα εχεις σε landscape mode

 

 

NAI ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΤΟ ΛΕΩ

Επεξ/σία από socratis23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλη μια εφαρμογή που εξασφαλίζει με την συναίνεση του χρήστη να είναι πάντα σε λειτουργία κάμερα ή ενίοτε μικρόφωνο. Κι αν και υπάρχουν στους όρους αποδοχής και η επιλογή να συμβάλλεις ή όχι στην αποστολή δεδομένων για την βελτίωση του προϊόντος, δεν έχω βρει πουθενά απόρριψη της λειτουργίας της τηλεμετρίας της Google για το λειτουργικό της.

Το "point" στο σχόλιο μου είναι επιφανειακό, μην ψάξει κανείς για συνωμοσιολογίες. 

Επεξ/σία από lefteriskmail
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχχαα ότι ναναι ήταν πρόβλημα η περιστροφή από ποτέ ; Εμένα στα δύο τελευταία κινητά όταν γυρνάω το κινητό με βγάζει άμα θέλω να γυρίσει και η οθόνη άρα νομίζω δεν ήταν πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή έχουμε μπει στην λογική ότι είναι καλύτερο να δίνουμε την επιλογή στο κινητό να ενεργοποιεί την κάμερα όποτε θέλει, από το να πατάμε απλά το κουμπί για ενεργοποίηση / απενεργοποίηση του auto rotate? 

Βέβαια εκεί που κάνεις enable σου λέει ότι δεν αποθηκεύονται οι φωτογραφίες ούτε στέλνονται στην google, αλλά και πάλι εγώ είμαι της λογικής να παρέχεις πάντα όσα λιγότερα δικαιώματα γίνεται στις εφαρμογές και στο λειτουργικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...