Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση υπολογιστή


alexsvi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα pc αρκετό καιρό και έχω καταλήξει πλέον να του φοράω τα εξής: case NZXT H510, cpu intel i7 4790K @ 4Ghz, ram 16gb DDR3 @665MHz, motherboard gigabyte B85M-D2V, καρτα γραφικών Nvidia geforce RTX 2070, δύο σκληρούς δίσκους και υδρόψυξη για τον επεξεργαστή. Το pc το έχω κυρίως για gaming (Call of Duty Warzone) παίζω αυτό το καιρό το οποίο είναι αρκετά απαιτητικό. Σκέφτομαι να κάνω ένα update με τα εξής: motherboard Asus Rog Strix X570-E (το οποίο υποθέτω θα χρειαστεί να αλλάξω ram και ίσως τροφοδοτικό?) και ίσως νέο επεξεργαστή AMD Ryzen 5 3600. Επίσης θα ήθελα να κάνω κάτι για το θόρυβο (ακούγεται αρκετά) και τη θερμοκρασία - ο επεξεργαστής ανεβάζει 75-80 βαθμους. Σκέφτομαι ότι αν κάνω αυτές τις αλλαγές και πουλήσω το υπάρχον υλικό θα έχω ένα πολύ καλό pc και θα μπορέσω να πουλήσω και τα παλιά σε μία λογική τιμή. 

Σκέψεις - εναλλακτικές προτάσεις - μέρη κοντά στη Θεσσαλονίκη που θα μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν?

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ddr3 ενώ όλα τα σημερινά συστήματα φοράνε ddr4. Μνήμες θες καινούργιες, προτεινόμενο 2x8gb (3200/3600, cl16)

Ryzen 5 3600 δεν υπάρχει σε λογική τιμή. Εκεί που τον βρίσκεις εννοείται προτιμάς τον 5600x

Μητρική ~300 ευρώ, γιατί; Μια ικανότητα Β550 θα κοστίσει τα μισά...

Δεν λες τι ψύξη φοράς στον επεξεργαστή. Όλα επιδέχονται βελτίωσης, ακόμα και τα ανεμιστηράκια. Ο επεξεργαστής σου λογικά τραβάει ρεύμα(oc;) και τα 75-80 είναι οριακά καλά σε gaming

Το κουτί ίσως να ήταν καλύτερα να πας σε κάτι περισσότερο airflow, θα βοηθήσει γενικά και την κάρτα

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nickol-us σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

και το cpu και τη motherboard τα είδα σε ένα φόρουμ, δε ξέρω πολλά και δε το έχω ψάξει τρελά. άρα ψάχνω για ryzen 5 5600x και η Motherboard που αναφέρει τι μάρκα είναι gigabyte? για την υδρόψυχη που αναφέρεις έχω την NZXT x63 ή x53

το κουτι ειναι καινουργιο και το πηρα για καλύτερο γενικα.. δε θέλω να το αλλάξω ακομα αν δεν κάνει τόσο διαφορα. οποτε συνολικά τι λες αξίζει να κάνω? συγνωμη και για το πρηξιμο αλλά η βοήθεια ειναι σημαντική. επίσης τροφοδοτικο θα χριεαστει αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexsvi είπε

nickol-us σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

και το cpu και τη motherboard τα είδα σε ένα φόρουμ, δε ξέρω πολλά και δε το έχω ψάξει τρελά. άρα ψάχνω για ryzen 5 5600x και η Motherboard που αναφέρει τι μάρκα είναι gigabyte? για την υδρόψυχη που αναφέρεις έχω την NZXT x63 ή x53

το κουτι ειναι καινουργιο και το πηρα για καλύτερο γενικα.. δε θέλω να το αλλάξω ακομα αν δεν κάνει τόσο διαφορα. οποτε συνολικά τι λες αξίζει να κάνω? συγνωμη και για το πρηξιμο αλλά η βοήθεια ειναι σημαντική. επίσης τροφοδοτικο θα χριεαστει αλλο?

Αν πεις τι τροφοδοτικό έχεις και πόσο καιρό το έχεις ίσως σου απαντήσω αν πρέπει να το αλλάξεις :)

Τι κάνει φασαρία στο pc; Έχεις προσδιορίσει ποιός ανεμιστήρας σε ενοχλεί; Η υδρόψυξη σου είναι από τις καλές επώνυμες, δεν θα έπρεπε να έχει θέματα, ούτε με θερμοκρασίες αλλά ούτε και με θόρυβο. Υπάρχει περίπτωση να μην την έχεις βάλει σωστά; Θα σου πρότεινα να αλλάξεις κουτί και να πας σε mesh front για περισσότερη ροή, θα βοηθήσει και στην κάρτα και στο ψυγείο.

Τώρα για την 2070 μπορείς να δεις και 10400f/11400f με κάποια B560 μητρική για πιο οικονομικά.

11400(μέχρι 200 όχι παραπάνω)

b560

ή όπως είπαμε 5600x + b550 μητρική

5600x

b550

 

ram

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...